V súťaži o výstavbu obchvatu Tvrdošína nastal zvrat

Moderátor: Moderátori

V súťaži o výstavbu obchvatu Tvrdošína nastal zvrat

Odoslaťod rado » 14. Aug 2019 08:59

Národná diaľničná spoločnosť musí zrušiť rozhodnutia o vylúčení dvoch uchádzačov o výstavbu R3 zo súťaže, zaradiť ich opätovne do užšej súťaže a vyhodnotiť ich ponuky.

14. aug 2019 o 7:10 NADEŽDA KALIŠOVÁ
https://myorava.sme.sk/c/22187891/v-sut ... zvrat.html

TVRDOŠÍN. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ako investor stavby a vyhlasovateľ verejného obstarávania vylúčila zo súťaže dvoch z ôsmich uchádzačov o veľkú zákazku.

Ako dôvod uviedla, že ňou vyžiadané vysvetlenia ponúk nie sú v súlade s požiadavkami zákona o verejnom obstarávaní.

Obidvaja uchádzači podali voči vylúčeniu námietky na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ten im dal za pravdu.

Nejasné a nepreskúmateľné

Obidve konzorciá v námietkach uviedli, že na výzvu NDS na doplnenie dokladov k vysvetleniu predloženej ceny reagovali ešte v septembri minulého roka.

„Ak sa ponuka zdala mimoriadne nízka, bol vyhlasovateľ súťaže povinný uviesť argumenty a skutkové dôvody svojho tvrdenia,“ píše v stanovisku prvá z vylúčených spoločností.

Súčasne dodáva, že v oznámení o vylúčení sú zo strany NDS uvedené „nepresné, nejasné a zmätočné tvrdenia, ktoré nie sú v súlade so skutkovým stavom“.

Podľa firmy mala NDS, keď už chcela pristupovať k vylučovaniu uchádzačov, všetky svoje tvrdenie podložiť natoľko, aby boli nezameniteľné a riadne preskúmateľné.

Druhá firma v stanovisku pre ÚVO argumentuje, že v žiadosti od NDS, ktorou žiadala o vysvetlenie nezrovnalostí alebo nejasností v cenovej ponuke, nebolo konkretizované, v čom majú tieto nedostatky spočívať.

Chýbali dôvody

Námietky oboch spoločností sú rozsiahle. Priestor na vyjadrenie sa k nim dostala v rámci konania na ÚVO aj diaľničná spoločnosť. Až po vyhodnotení všetkých dokumentov úrad po troch mesiacoch rozhodol.

„Nakoľko žiadosti o vysvetlenie ponúk navrhovateľov neobsahujú žiadne ďalšie formulácie, z ktorých by bolo možné vyvodiť dôvody nezrovnalostí, tieto sú formulované nadmieru všeobecne a nejednoznačne,“ píše ÚVO v rozhodnutí.

Upozorňuje, že dôvod vylúčenia uchádzačov možno aplikovať len v prípade nesúladu vysvetlenia ponuky s požiadavkou a tá musí byť objektívne zistená, preukázaná a zdokumentovaná. Ak toto chýba, dôvod vylúčenia je podľa úradu neurčitý, zmätočný a nepreskúmateľný. „Kontrolovaný jednoznačným a zrozumiteľným spôsobom neuviedol, v čom konkrétne nie je vysvetlenie ponuky dostatočné.“

Úrad vyhodnotil, že NDS týmto postupom porušila aj princíp transparentnosti a princíp hospodárnosti a efektívnosti, keďže sa predčasným vylúčením navrhovateľov mohla pripraviť o možnosť získať ekonomicky najvýhodnejšiu ponuku.

Do konca mesiaca

Podľa rozhodnutia ÚVO, ktoré je právoplatné od začiatku augusta, musí diaľničná spoločnosť zrušiť rozhodnutia o vylúčení oboch navrhovateľov, zaradiť ich opätovne do užšej súťaže a vyhodnotiť ich ponuky. Na to všetko má 30 dní.

„NDS v uvedenej lehote vyhodnotí ponuky vylúčených uchádzačov,“ uviedla hovorkyňa Michaela Michalová. Ukončenie verejného obstarávania bude podľa nej závisieť od konania účastníkov súťaže a ďalšom uplatňovaní revíznych postupov voči výsledkom.

„Verejné obstarávanie sme mali v pláne ukončiť v septembri 2018, avšak konanie uchádzačov v procese vysvetľovania predložených ponúk spôsobilo, že doposiaľ proces nie je ukončený.“

Predpokladaná hodnota obchvatu Tvrdošína je 74,97 miliónov eur. Výstavbu má financovať NDS. Trvať by mala 822 dní. Trasa vedie po ľavom brehu rieky Oravy, bude mať 4,4 kilometra, bude na nej desať mostov, mimo nej ďalšie tri, jeden dočasný a projekt počíta s 2150 metrami protihlukovej steny.

Chronológia súťaže
5. augusta 2017 – NDS vypísala súťaž na zhotoviteľa úseku R3 Tvrdošín – Nižná
20. septembra 2017 – konečný dátum na predkladanie ponúk
6. marca 2018 – otváranie časti ponúk Ostatné
4. septembra 2018 – otváranie časti ponúk Kritériá
6. marca 2019 – vylúčenie dvoch z ôsmich uchádzačov zo súťaže
18. marca 2019 – vylúčení uchádzači podávajú námietky úradu aj NDS
10. júla 2019 – ÚVO vydal rozhodnutie o námietkach
2. augusta 2019 – rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť
Obrázok používateľa
rado
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 931
Obrázky: 6
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Naspäť na 2019

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.