Diaľnice ostávajú hlavne na papieri

Moderátor: Moderátori

Diaľnice ostávajú hlavne na papieri

Odoslaťod duro_z_dediny » 13. Sep 2019 15:00

Takmer dvetisíc kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest. Taký je aktuálny plán Národnej diaľničnej spoločnosti. Hotová je však len tretina a súčasné tempo výstavby je nedostatočné.

Podľa analýzy Raiffeisenbank investovala Bratislava do výstavby diaľničnej siete po roku 2010 menej než percento hrubého domáceho produktu.

Oproti tomu Varšava siahla do vrecka hlbšie. Výsledkom je, že kým v roku 2000 bolo v Poľsku iba 500 km autostrád, tento rok sa ich celková dĺžka priblížila k štyritisíc kilometrom.

Spolu s Českom patrí Slovensku v indexe kvality ciest, ktorý vypracovalo Svetové ekonomické fórum, jedna z posledných priečok v Európe.

Pri prepočte kilometrov diaľnic na obyvateľa to so Slovenskom tak zle nevyzerá. So 134 km diaľnic a rýchlostných ciest je na tom lepšie než jeho severný i západný sused. Toto „víťazstvo“ však bledne v porovnaní s postkomunistickými štátmi na juhu.

Tuzemské hospodárstvo pritom v uplynulých troch dekádach rástlo prakticky najrýchlejšie v regióne.

Mohlo rásť ešte výraznejšie, keby ho nebola brzdila práve chýbajúca infraštruktúra.

„Efekt investícií do infraštruktúry sa prejaví až s niekoľkoročným odstupom, politici tak nemôžu očakávať, že ich zaň voliči ocenia,“ načrtli jednu z príčin experti z Raiffeisenbank.

Vláda však dáva prednosť iným projektom, napríklad cestnej infraštruktúre pre automobilku Jaguar v Nitre, na ktorú vyčlenila 168 miliónov eur.

„Za to by sa dal postaviť napríklad dlho sľubovaný obchvat päťdesiattisícovej Prievidze aj trikrát – a ešte by ostalo,“ porovnal „darček“ Ficovho kabinetu analytik inštitútu INEKO Ján Kovalčík.

V súčasnosti je na Slovensku rozostavaných takmer 200 km diaľnic a rýchlostných ciest. Trvá priemerne štrnásť rokov, kým sa technická štúdia zhmotní do úseku autostrády.

Obrázok

11.09.2019, 08:53 | Michal Janko

Zdroj:Trend, portál http://www.etrend.sk
https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok- ... position=1
Obrázok používateľa
duro_z_dediny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 206
Založený: 18. Jún 2009 10:46

Naspäť na 2019

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.