S kľúčovými úsekmi na severe sa roky nepohlo. NDS sa rozhýba

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

S kľúčovými úsekmi na severe sa roky nepohlo. NDS sa rozhýba

Odoslaťod mirecko255 » 26. Feb 2020 13:01

S kľúčovými úsekmi na severe sa roky nepohlo. NDS sa rozhýbala tesne pred voľbami

Výstavbu kritických úsekov rýchlostnej cesty na Orave a diaľnice na Kysuciach mala končiaca vládna koalícia v programovom vyhlásení. Diaľničná spoločnosť ešte nemá v rukách ani dokumentáciu potrebnú na získanie stavebného povolenia. Inžinierov, ktorí podklady pripravia, začína hľadať v predvolebnom týždni.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhlásila verejnú súťaž na vypracovanie dokumentácie pre stavebné povolenie troch úsekov na severe Slovenska.

Priblížiť k výstavbe by sa tak čoskoro mohli úseky rýchlostnej cesty R3 Nižná nad Oravou – Dlhá nad Oravou a Dlhá nad Oravou – Sedliacka Dubová, ale aj diaľnica D3 v úseku z Kysuckého Nového Mesta do Oščadnice. Otvárať obálky a vyhodnocovať ponuky za milióny eur však už bude v rukách novej vlády.

Druhý pokus na kysuckej diaľnici
Hľadať zhotoviteľa projektovej dokumentácie pre diaľnicu D3 z Kysuckého Nového Mesta do Oščadnice začala NDS pôvodne ešte na jeseň 2018. Na základe rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) však súťaž musela vlani na jar zrušiť.

Úrad dal za pravdu jednému z uchádzačov, ktorý namietal proti podmienkam v súťažných podkladoch. Jedna z opodstatnených námietok bola proti nesprístupneniu požiadaviek na pôvodnú dokumentáciu. Druhá oprávnená námietka sa týkala neposkytnutia pôvodnej dokumentácie v editovateľnej forme.

Diaľničná spoločnosť po vlaňajšom zrušení pôvodnej súťaže deklarovala, že v opravenej podobe ju vyhlási do troch mesiacov, spravila tak ale až teraz. Vypracovanie aktualizovanej dokumentácie pre stavebné povolenie v podrobnosti dokumentácie na realizáciu stavby, autorský dozor a ďalšie dokumenty budú podľa odhadov NDS stáť 4,6 milióna eur s DPH.

Ak sa podarí získať všetky potrebné povolenia a zabezpečiť financovanie, s výstavbou úseku by sa mohlo začať v roku 2022, pričom výstavba potrvá približne tri roky. Stavba okrem iného zahŕňa 18 mostov, 15 protihlukových stien, preložky vodovodov, kanalizácii a elektrických vedení. Cenu za 10,8 kilometra dlhú kysuckú diaľnicu odhadujú na 278 miliónov eur. NDS plánuje projekt financovať z eurofondov v rámci programovacieho obdobia 2020 až 2027.

Termíny však nemusia byť definitívne. Zvolené riešenie už v minulosti kritizovali analytici z inštitútu INEKO, označili ho za luxusné a neprimerane nákladné. „Upustenie od potrebnej zmeny riešenia zvyšuje hrozbu opätovného odsúvania pre zbytočne vysokú finančnú náročnosť,“ konštatujú analytici.

Oneskorená odpoveď na stovky pohľadníc
Výstavba dvoch úsekov rýchlostnej cesty na dopravou kriticky preťaženej Orave sa mala poľa strategického plánu z roku 2016 začať ešte vlani v máji. Štátny správca diaľnic zatiaľ nevie, kto a kedy cesty postaví. Posledný odhad hovorí o začatí výstavby v roku 2023. NDS aktuálne hľadá zhotoviteľa projektovej dokumentácie.

V súťažných podkladoch predpokladá, že pre úsek z Nižnej ned Oravou do Dlhej nad Oravou za dokumentáciu na stavebné povolenie zaplatí päť miliónov eur. Úsek mali pritom už vlani začať stavať. Na rýchlostnej ceste v danom úseku sa plánuje aj s viac ako pol kilometra dlhým tunelom Podbiel a výstavba 19 mostov a odpočívadlo Tvrdošín.

Dokumentácia na stavebné povolenie a ďalšie potrebné dokumenty pre úsek Dlhá nad Oravou – Sedliacka Dubová by mali stáť 2,4 milióna eur. Súčasťou 4,2 kilometra dlhého úseku má byť jedenásť mostov a obchvaty dvoch obcí. Výstavba bola pôvodne plánovaná už na roky 2015 až 2017.

Proti výraznému meškaniu výstavby kritických úsekov vlani protestovali obyvatelia priľahlých obcí, cez ktoré denne prejdú stovky kamiónov. Na podateľniach ministerstva dopravy a Úradu vlády nechali stovky pohľadníc s odkazmi. Do akcie sa zapojilo viac ako 25-tisíc ľudí.

https://www.etrend.sk/ekonomika/s-kluco ... lbami.html
mirecko255
diskutujúci
 
Príspevky: 195
Založený: 02. Dec 2015 07:38

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.