Vydieral Makó stavebníka Remetu? Polícia sa k zamietnutému p

Moderátor: Moderátori

Vydieral Makó stavebníka Remetu? Polícia sa k zamietnutému p

Odoslaťod eric987 » 13. Nov 2020 07:47

Miroslav Remeta odmieta, že by komukoľvek zo štátnych orgánov platil úplatky.

Po masívnom zatýkaní bývalých policajných špičiek sa pozornosť upriamila na vydieranie podnikateľov. Práve to mala byť činnosť, na ktorej sa podľa vyšetrovateľov NAKA obohacovala skupina okolo oligarchu Norberta Bödöra, s ktorým mali podľa podozrení spolupracovať napríklad exprezident policajného zboru Tibor Gašpar či bývalý šéf NAKA Peter Hraško.

Jeden prípad, pri ktorom sa hovorilo o vydieraní, sa odohral aj v roku 2017. Ešte rok predtým príslušníci Kriminálneho úradu Finančnej správy urobili veľký záťah v stavebnej spoločnosti Dúha a zhabali jej účtovníctvo. Firma spoločne s talianským partnerom Salini Impregilo bola hlavným dodávateľom najdlhšieho diaľničného tunela na Slovensku. Zákazka mala hodnotu takmer pol miliardy eur.
Vypaľovaný?

Vedenie Dúhy čelilo podozreniam, že cez fiktívne faktúry neoprávnene odpočítavalo DPH. Daniari preto počas veľkej akcie zhabali stovky dokumentov, ktoré vyhodnocovali. Po pol roku firme účtovníctvo vrátili a nastalo ticho.
To trvalo až do mája 2017. Do prípadu sa zapojila poslankyňa SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá dostala anonym so správou KÚFS. Podľa nej v tom čase daniari zistili nedostatky v hodnote najmenej 1,1 milióna eur. Svoje zistenia však neposunuli polícii, ale využili ich inak. Podľa Nicholsonovej práve na vypaľovanie šéfa Dúhy Miroslava Remetu.
V prípade podala aj trestné oznámenie, no vyšetrovateľka ho v tom čase zastavila. Dnes sa situácia môže otočiť. Bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó je spolu s ďalšími vo väzbe a čelí okrem iného aj obvineniu z vydierania. Pre prípad, na ktorý poukázala Nicholsonová pred tromi rokmi, to môže znamenať nový začiatok.

Polícia ho síce nekomentuje, no hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová naznačuje, že sa naň v procese vyšetrovania nezabudlo: „Prokurátori sa zaoberajú všetkými týmito súvisiacimi vecami vedenými na Úrade špeciálnej prokuratúry.”
Návrat k prípadu

Zmemenú atmosféru chce využiť aj samotná Nicholsonová. Dnes sa na generálnu prokuratúru obrátila s podkladmi, ktoré k prípadu spolu so svojim asistentom Pavlom Milanom, bývalým vyšetrovateľom NAKA, získali. „Ideme zareagovať na výzvu pána prokurátora Repu,” vysvetľuje Nicholsonová. Prokurátor minulý týždeň v rámci akcie Očistec vyzval všetkých, ktorí majú informácie o trestnej činnosti súvisiacej so zatýkaním, alebo sa na tejto činnosti podieľali, aby sa obrátili na Úrad špeciálnej prokuratúry alebo na NAKA.

„Toto je tak zdokumentovaný prípad s veľmi jasnými dôkazmi, že by to mohla byť jedna z vecí, ktorá pribudne k tomu obvineniu,” tvrdí Nicholsonová.

Dnes už europoslankyňa v sprievodnom liste, ktorým sa obrátila na generálnu prokuratúru, tvrdí, že cieľom organizovanej skupiny bolo v prípade Dúhy získať „finančné prostriedky, a to podľa mojich informácií vo výške až niekoľkostotisíc eur”.
Remeta: Makóovi ani iným som neplatil

Šéf Dúhy Miroslav Remeta sa aj napriek rozsiahlemu zatýkaniu stavia na stranu tých, ktorí ho mali podľa Ďuriš Nicholsonovej vydierať.

„My sme nikdy neboli požiadaní a nikdy sme neposkytli žiaden úplatok pánovi Makóovi ani nikomu z prostredia KÚFS. Môžeme sa len domnievať, že práve toto bolo dôvodom teatrálnej akcie KÚFS v priestoroch našej spoločnosti, na ktorú už pred jej začatím pred firmou čakali média podobne, ako to dnes mnohí kritizujú. A tiež, že práve toto mohlo byť dôvodom desiatok daňových kontrol a neustáleho obťažovania spoločnosti ohľadom dokumentov, ktoré mal KÚFS dávno k dispozícii,” tvrdí Remeta.

Jednou z indícii, že vedenie kriminalistov Finančnej správy chcelo firmu vydierať, bolo podľa Nicholsonovej to, že v čase, keď mali sfinalizované vlastné vyšetrovanie, namiesto toho, aby prípad posunuli policajtom, ktorí by konali ďalej, takýto krok neurobili.

Vedenie daniarov vtedy na čele v Františkom Imreczem sa bránilo, že poslankyňa SaS nehovorí pravdu a že trestné oznámenie je len pracovnou verziou, preto sa k policajtom nedostalo. To sa napokon stalo na prelome rokov 2017 a 2018. Na políciu poslali vyšetrovatelia kriminalistov Finančnej správy trestné oznámenie, ktoré zahŕňalo 30 firiem a celkové škody nie 1,1 milióna eur, ako poukazovala Nicholsonová, ale štyrikrát viac.
Školácke chyby

Podľa zistení Aktuality.sk a Nadácie Zastavme korupciu však daniari pri vyšetrovaní robili školácke chyby. Pred podaním trestného oznámenia si totiž KÚFS zvykne požiadať daňovákov o vykonanie kontroly, na základe ktorej potom vyčíslia škodu na daniach. V tomto prípade sa to ale nestalo, čo viedlo k problémom pri trestnom oznámení.

„V súvislosti so spoločnosťou Dúha bola časť podnetu KÚFS odmietnutá z dôvodu, že v príslušných zdaňovacích obdobiach neboli vykonané daňové kontroly,“ vysvetľoval začiatkom tohto roka hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Prešove Igor Pavlik.

Dúha spolu so svojim talianskym partnerom už medzičasom tunel nerazí. Štát s ňou pre nezhody rozviazal zmluvu a hľadá náhradu.

Paradoxne, na odchode Dúhy zarobili firmy blízke vedeniu KÚFS. Areál staveniska strážila súkromná bezpečnostná služba Lama SK, ktorá má viacero prepojení na Ľudovíta Makóa. Drvenie a transport materiálu zo stavby zas zabezpečovala firma GBM1 z Čadce, v ktorej mala polovičný podiel manželka námestníka KÚFS stred Petra Blahu.

https://www.aktuality.sk/clanok/839792/ ... s-visnove/
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 94
Založený: 16. Júl 2014 08:16

Naspäť na 2020

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.