Višňové? Tunela sa až tak nebojím. Zabúda sa na to, čo je pr

Moderátor: Moderátori

Višňové? Tunela sa až tak nebojím. Zabúda sa na to, čo je pr

Odoslaťod mirecko255 » 15. Feb 2021 06:17

Višňové? Tunela sa až tak nebojím. Zabúda sa na to, čo je pred ním, hovorí v HNtelevízii Doležal

Odhadovaná cena pri tuneli Višňové bola 260 miliónov, Skanska dala najnižšiu ponuku 254,8 milióna. Neposudzovala sa však iba cena. Registrujete nejaké námietky?
Doteraz nie, nemám o tom žiadnu informáciu. Lehota na potenciálne odvolanie uchádzačov uplynie 15. februára.

Máte nejaké indície, či to niekto ide napadnúť?
Indície nemám. Nechcem o tom špekulovať. V tejto chvíli všetci dúfame, že žiadne odvolania nebudú a ďalší krok bude 30-dňová lehota ex-ante kontroly na Úrade verejného obstarávania. Potom už naozaj verím, že nebude nič brániť podpísaniu zmluvy.

Keď to celé prebehne bez problémov a podpíše sa zmluva, tak počítam, že bude marec. Kedy je podľa vás reálne, že nabehnú stroje a začnú sa minimálne pozerať, v akom je to stave?
Myslím si, že prakticky ihneď po podpísaní zmluvy. Naozaj nie je na čo čakať. Ten dátum je relatívne krkolomný, ale všetci uchádzači s ním boli stotožnení. Preto sme dali do kritérií nielen cenu, ale až 35 percent mala váhu lehota výstavby, 15 percent bolo envirokritérium na množstvo akumulovanej vody. To je veľmi dôležité pre Višňové. Sú tam obrovské objemy vody, ktoré treba vrátiť späť do územia.

Viete vy teraz v akom stave celá stavba je?
Dôležitejšie je, či to vedia potenciálni uchádzači. Preto bola aj zvolená forma súťažného dialógu. Každý z uchádzačov mal možnosť vidieť, čo sa v tom tuneli reálne deje. Boli siahodlhé, ale konštruktívne rozhovory medzi Národnou diaľničnou spoločnosťou a uchádzačmi, aby sme všetky otázky zodpovedali. Išli sme objekt po objekte, a preto verím, že uchádzači predložili relevantné ponuky.

Šéf Skanska SK Miroslav Potoč povedal, že je pomerne komplikované nabehnúť na takýto rozostavaný projekt. Nemôže sa v budúcnosti stať, že tam budú nejaké doťahovačky?
Dôležité je, že sme zriadili stálu komisiu pre rozhodovanie sporov už počas stavby. Je to prvýkrát v histórii, kedy sa Národná diaľničná spoločnosť snaží uplatniť nároky voči bývalým zhotoviteľom. Bude tam mať zástupcu zhotoviteľ, objednávateľ a obaja si nominujú tretieho nezávislého. Budeme chcieť spory, ktoré môžu prísť, riešiť "on the fly", priamo počas stavby.

Stále je reálny termín dokončenia rok 2023?
Na sprejazdnenie. Všetci tomu veríme. Veľa síce hovoríme o tuneli Višňové, ale tunelu sa až tak ani ja, ani zhotovitelia neboja. Tam sa totiž dá pracovať na tri zmeny prakticky nonstop. Zabúda sa však na to, že ešte pred tunelom je sedem veľkých mostných konštrukcií, kde sa nonstop pracovať nedá. Zhotoviteľ sa teda musí vysporiadať nielen s Višňovým, ale aj s touto stavbou.

Skanska už raz v súťaži o tunel Višňové dala najnižšiu ponuku, vtedy to však nedostala. Vy osobne máte pocit, že ste vybrali najlepšiu možnú firmu na túto stavbu?
Som veľmi opatrný, keďže išlo o verejné obstarávanie. Tento uchádzač predložil najvýhodnejšiu ponuku. O tom rozhodla komisia a nie minister. Moje pocity musia ísť bokom.

Ale môžete ich mať.
Môžem, ale ja sa rád rozhodujem na základe faktov. Čo je dôležité, tak do komisie sme si pozvali aj predstaviteľov Útvaru hodnoty za peniaze a INEKO. Snažili sme sa to vyhodnotiť dobre. Moje pocity idú bokom, aj keď áno, vnímam Skansku ako reputačne veľmi fajn firmu, ktorá má rešpekt.

Druhý úsek je Hubová - Ivachnová. V Rádiu Express ste naznačili istú nespokojnosť s tým, ako tam prebiehajú práce a v zásade ste pripustili aj možnú výmenu zhotoviteľa. Do akej miery je toto reálne?
To by bolo predčasné tvrdiť. Využil som svoju pozíciu a svoju možnosť túto tému otvoriť aj mediálne. Národná diaľničná spoločnosť aktívne komunikuje s oboma členmi konzorcia a snaží sa dopracovať k tomu, aby sa tieto stavby akcelerovali. Nateraz platí, že do konca februára má konzorcium čas na to, aby vykonalo isté nápravy týkajúce sa najmä preceňovania objektov. Stále môžem dúfať a veriť, že sa spamätajú a celá tá stavba bude pokračovať ďalej. Vieme však, že už to nebude rok 2022. Bavili sme sa už o tom, že to bude koniec 2023 a už bol spomínaný aj rok 2024. Hovorím, páni, takto to možno fungovalo v minulosti. Určite však nie s novým manažmentom Národnej diaľničnej spoločnosti a určite nie za mojej asistencie.

Kde je teda pre vás ten hraničný termín?
Rok 2023 je ešte stále stihnuteľný, aj keď sme prakticky rok po plánovanom termíne. Dôležitejšie ako dátum je, že stále nevieme, koľko to bude stáť. Poviem príklad. Ak mám projekt za 200 jednotiek, zhotoviteľ ho začne stavať a zistí, že ho postavil na tektonickom zlome a dohodneme sa, nech ho postaví vedľa. Povie, že dobre, vedľa bude stáť približne 250 a v čase ti to potvrdím. Prejdú tri roky a ešte stále nevieme, koľko ten dom bude stáť. Z tejto situácie som znepokojený, a preto čakám na precenenie objektov a potom uvidíme, čo ďalej.

Asi sa však zhodneme, že výmena zhotoviteľa by bola pomerne komplikovaná s rizikami nielen pre termín, ale aj pre cenu.
Je to ten najkrajnejší, najčernejší scenár, ale musíme sa aj na ten pripraviť. Stále to vnímam aj ako nejaké moje vyjadrenie a angažovanie sa, ktoré by mohlo pomôcť tomu, aby sa na stavbe práce rozbehli. Ja som na tej stavbe bol, viem, o čom hovorím. Na niektorých úsekoch je zelená lúka. Áno, je tam zosuv pôdy, sú tam aj objektívne dôvody. V tuneli sa pracuje špičkovo, ale vonku je problém. Niektoré mostné konštrukcie sú hotové a na niektorých sa ani nezačalo.

Boli sme tam týždeň dozadu robiť reportáž. Podľa našich informácií je zhotoviteľ niekoľko sto metrov od prerazenia tunela a razí pomalšie. Namiesto štyroch metrov denne, dva, a to kvôli geológii. Stále je pre vás toto tempo akceptovateľné?
Pri tuneli áno. Pri celej stavbe som relatívne znepokojený.

Osobne ste komunikovali so zhotoviteľom?
Bol som účastníkom posledného štatutárneho dňa, ktorý sme mali cez videokonferenciu a vyjadril som moje znepokojenie. Národná diaľničná spoločnosť s nimi komunikuje na týždennej báze a stále prichádzajú sľuby, že objekty precenia. Takto sa však ďalej fungovať nedá. Ja to vnímam tak, ako keby to bola bianko objednávka, ktorá nie je zazmluvnená. Neviem, koľko to bude stáť, ako budem preplácať výkony, keď nepoznám finálnu cenu diela. Počkajme si do konca februára. Dali slovo, že precenia a potom uvidíme, ako stavba bude akcelerovať.

Úsek, o ktorom v zásade nevieme nič, je Turany - Hubová. V akom stave to je a kedy sa pohneme?
Je to nekonečný príbeh, ktorý viackrát vrátila na začiatok zmena rozhodnutia, zmena stratégie. Najprv to mal byť PPP projekt, potom nie. Mal byť tunelový variant, potom povrchový a potom zase tunelový. Nečudujme sa teda, že to stále stojí. Je to posledný kúsok pomyselnej skladačky D1 smerom na východ. Aktuálne prebieha EIA, ale vzhľadom na výhrady sa na úsek robí detailná vodná EIA. Za našu stanu sme dali jasný prísľub, že ešte predtým, ako sa zakusnú prvé bagre, chcem, aby starostovia mali alternatívny zdroj vody už pripojený. Lebo ak vodu stratia, tam už toho veľa nevymyslíme. Nejdeme robiť nový vodovod, ale napojíme iný vodný zdroj. V týchto regiónoch sa snažím vystupovať zmierlivo, lebo viem, že potrebujem podporu starostov a nie aby mi kládli polená pod nohy. Aktuálne neviem úplne presný stav, v akom sa posudzovanie vplyvov na životné prostredia nachádza.

Stále platí tunelový variant?
Áno. Starostovia sú v rovine, že tá EIA nemusí vyjsť. EIA však hovorí o tom, aká má byť tá stavba, aby vplyv na životné prostredie bol minimálny, respektíve čo všetko pre to treba spraviť. EIA nejako vyjde a projektant to bude musieť zapracovať. Projektovanie však pokračuje bez ohľadu na to, že sa ešte potom dopracuje podľa výsledkov posudzovania.

Je reálne, že sa tu začne stavať skôr ako sú odhady, teda v roku 2026?
Treba ešte zodpovedať otázku, ako to budeme financovať.

V minulosti ste naznačili, že by to mohol byť PPP projekt.
Áno. Už som to zadal sekcii PPP na ministerstve, aby začali týmto smerom pracovať. Je tam niekoľko krokov. Štúdie, musíme urobiť kolečko s ministerstvom financií, musíme hľadať investora. Sme rozbehnutí týmto smerom.

Je to finančne náročný úsek.
Sú tu dva tunely. Asi veľkosti Višňového.

Je podľa vás reálne, že v horizonte aspoň desiatich rokov by tu mohli prejsť prvé autá?
Neodpoviem vám, pokiaľ nebudem vedieť, kedy začne prebiehať verejné obstarávanie a kedy budem mať vybraného koncesionára. Som tu na štyri roky. Ak po mojom odchode bude dostavaný tunel Višňové, Ivachnová bude vo finále a bude nasmerované k výstabe Turany - Hubová, tak si myslím, že na diaľniciach by to boli hmatateľné a veľké úspechy. Nehovoriac o tom, že paralelne by išla ešte D3, ktorá je určite bližšie k realizácii ako Turany - Hubová.

Ďalší projekt vo výstavbe je bratislavský obchvat. Je tam vôbec nejaká časť, s ktorou nie je problém?
Asi by som krivdil koncesionárovi, keby som povedal, že všetko je problém. Aj keď s celým dielom sa vezie kopa problémov. Na začiatku sa to začalo tým, že štát odovzdal neskoro právoplatné stavebné povolenia. Teraz vrcholí arbitráž s koncesionárom. Rádovo sa bavíme o 120 miliónoch eur. Koncesionár sa práve snaží získať prostriedky, ktoré by inak dostal, ak by otvorili stavbu skôr. Je to obrovská samostatná téma. Tuto to niekde začalo. Potom prišli enviro problémy, skládky, násyp v Jarovciach. Zo všetkého je najhorší problém križovatka D1 a D4. Akokoľvek sa totiž vysporiadame s prípadnými skládkami alebo so stavebnými problémami, tak to, čo malo odľahčiť najviac Bratislavu, teda dvojmiliardový obchvat a tranzit z D1 na D4, na to si ešte tri-štyri roky počkáme. To je pre mňa najväčší problém.

Keď sa nedávno otvorila téma Marcela Slávika o jeho námietkach a aktivitách, našli ste na Národnej diaľničnej spoločnosti 19 projektov, ktoré boli týmto spôsobom predĺžené o šesť až deväť mesiacov. O aké projekty išlo?
Napríkald aj križovatka D1/D4. Tam napadol proces ešte na životku. Keďže sa musela križovatka preprojektovať, tak sa to vrátilo späť na posudzovanie EIA. Stavebné povolenie sme nakoniec dostali až teraz v januári. Ale figuroval skoro pri všetkých veľkých líniových stavbách.

Takže ste asi s potešením prijali správu, že poslal list Richardovi Sulíkovi, že už sa takýmto spôsobom nebude angažovať.
Pre mňa je to skôr úsmevné, že keď páchame nejaký trestný čin alebo robíme niečo zlé a povieme, že my už to robiť nebudeme a zrazu je všetko fajn. Toto nie. Poďme na to racionálne. Ja budem rád, keď to príslušné orgány prešetria. To, že sa niekto vyjadruje k stavbe a vplyvom na životné prostredie, je predsa jeho právo, ktoré si vážme a rešpektujme ho. Ak to však robí na každej stavbe a sú za tým možné znaky obštrukčného správania, tak to v poriadku nie je. Ak je za tým aj korupcia, tak to už vôbec. Buďme v tom pragmatickí. Dajme priestor ľuďom aj organizáciám sa vyjadrovať. Ale pozor na prípadné obštrukcie. Tu to tie znaky jednoznačne malo.

Vlani ste pripustili možnosť, že urobíte v Národnej diaľničnej spoločnosti organizačnú zmenu. Bude oddelený post predsedu predstavenstva od postu generálneho riadieteľa. Pokračujete v tom?
Myslím, že bude výberové konanie na generálneho riaditeľa. Teraz sme však riešili hlavne Višňové a aj touto cestou chcem poďakovať ľudom, ktorí medzi sviatkami vyhodnocovali ponuky, ktoré prišli 21. decembra. Všetci si totiž uvedomujú, že tam ide prakticky o dni. To, čo však treba, dorobíme a ľudí dovyberáme.

K plánu obnovy unikol dokument, ktorý hovoril aj o doprave. Pohli ste sa už nejako?
Sme vo veľkom detaile rozpracovania prípravy projektov. Ide o elektrifikáciu na východe, opravu infraštruktúry, dispečerizáciu, ktorá bude mať za dôsledok možnosť redukcie personálu na železniciach a zvýšenie bezpečnosti a plynulosti. Podľa aktuálnych informácií z ministerstva financií by na komponent doprava malo ísť 750 miliónov eur, z toho 600 miliónov do železničnej infraštruktúry. Sto miliónov pôjde na cyklodopravu. Je to najväčší objem prostriedkov do výstavby cyklotrás, aký tu kedy bol. Päťdesiat miliónov pôjde na elektromobilitu. A teší ma, že sa nám podarilo vyboxovať 200 miliónov eur na výstavbu a na obnovu verejných budov.

Máte predstavu, koľko kilometrov koľají by ste za to chceli opraviť?
Máme, ale to by sme išli do veľkého detailu. Kľúčovejší je termím, a to rok 2026. Tam nebudú možnosti na dočerpanie. Sme stále v diskusii medzi železnicami a Útvarom hodnoty za peniaze, kde sa bavíme o tom, ktoré konkrétne projekty tam budú. Je možné, že časť dispečerizácie skončí v klasických štrukturálnych fondoch, kde máme plus dva roky. Ostatné sa snažíme natlačiť do Plánu obnovy. Pomoc bude rozdistribuovaná tam, kde to logicky najviac potrebujeme multiregionálne.

Kto je Andrej Doležal: Je považovaný za experta v oblasti telekomunikácií a líniového manažmentu. v minulosti pracoval pre súkromné televízie Markíza a Joj, ale aj pre verejnoprávnu RTVS, kde zastával post technického riaditeľa. Na starosti mal digitalizáciu televízie a rozhlasu a celkovú modernizáciu a skvalitnenie vysielania. Neskôr bol tiež riaditeľom sekcie inovácií v spoločnosti Towercom.

https://slovensko.hnonline.sk/2297782-v ... ii-dolezal
mirecko255
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 412
Založený: 02. Dec 2015 07:38

Naspäť na 2021

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.