Česi ponúkli ešpézetky za polovičnú cenu. Predražený Turčan

Moderátor: Moderátori

Česi ponúkli ešpézetky za polovičnú cenu. Predražený Turčan

Odoslaťod rado » 20. Dec 2021 22:16

Česi ponúkli ešpézetky za polovičnú cenu. Predražený Turčan Delta však neodíde bez boja

20. decembra 2021 21:40, Ján Kováč
https://e.dennikn.sk/2656061/cesi-ponuk ... -bez-boja/

  • Až dve firmy ponúkli štátu dodávky ešpézetiek za polovičné ceny.
  • Dnes stojí kus 7,5 eura bez DPH. Po novom to má byť 4,1 eura.
  • Najlacnejšiu ponuku predložila firma SPM – Security Paper Mill, ktorá ešpézetky dodáva v Česku. S tesným rozdielom nasleduje slovenská firma MOPS PRESS.
  • Súťaž však môže napadnúť firma Turčan Delta, ktorá už približne 25 rokov dodáva štátu ešpézetky štátu za premrštené sumy.

Novým dodávateľom evidenčných tabuliek na autá sa má stať česká firma SPM – Security Paper Mill. Vo verejnej súťaži na štyri roky ponúkla najnižšiu cenu 20 miliónov eur bez DPH. V prepočte na kus to vychádza na 4,1 eura. Slovenská firma Turčan Delta si dnes účtuje takmer dvojnásobok – 7,5 eura za kus.

Turčan Delta si podnikanie bez konkurencie a extrémne zisky užíva už takmer 25 rokov. Bolo by teda prekvapením, keby neurobila všetko pre jeho udržanie. Firma môže napríklad podať námietku proti vyhodnoteniu súťaže na Úrad pre verejné obstarávanie.

Potom by sa verejná súťaž zastavila na niekoľko mesiacov. Ak sa potom aj potvrdí víťaz a podpíše sa zmluva, stále treba 2 – 3 mesiace na rozbehnutie výroby.

Nový dodávateľ môže teda pre Slovensko vyrábať tabuľky najskôr až niekedy v druhom polroku 2022.

Zabehnutého dodávateľa už raz porazili

Firma SPM – favorit na víťazstvo – už dodáva evidenčné tabuľky v Česku. Tam bola rovnaká situácia ako na Slovensku – zhruba 20 rokov dodávala evidenčné tabuľky jedna firma za nafúknuté ceny. Aj v Česku to dlho nevedeli zmeniť, ale nakoniec sa im to podarilo. Firma SPM vyhrala tender s cenou v prepočte 2 eurá za kus.

Teraz do slovenského tendra išla s cenou 4,1 eura. Prečo je to viac? Môže to byť spôsobené tým, že sa medzičasom zvýšili výrobné náklady.

Druhý dôvod môže byť neistota, či si štát naozaj objedná tabuľky za 20 miliónov tak, ako predpokladá v tendri.

Tabuľky sa budú prenášať, štát ušetrí

Slovenský parlament totiž schválil zákon, vďaka ktorému od roku 2023 nebude treba meniť evidenčnú tabuľku pri predaji auta ani pri sťahovaní do iného okresu. Znamená to, že štát zrejme nebude potrebovať toľko tabuliek, ako sa píše v podmienkach tendra.

Dnes si ministerstvo objednáva ročne približne 1 milión kusov na pol milióna áut, keďže na každé auto idú dve tabuľky.

Ľudia ich potrebujú, keď si kupujú nové autá, staré autá dovezené zo zahraničia alebo aj autá z iného okresu. Tabuľky sa dokonca musia meniť, aj keď sa niekto sťahuje do iného okresu a mení si trvalé bydlisko, hoci auto nie.

Po novom časť tejto byrokracie odpadne. Pri predaji jazdených áut do iného okresu si nový majiteľ môže auto nechať aj s pôvodnou evidenčnou tabuľkou. Alebo si ju môže nechať pôvodný majiteľ a nasadiť si ju na nové auto. Povinná výmena ešpézetky pri sťahovaní sa má takisto zrušiť. Zákon mal pôvodne platiť už od marca 2022, ale napokon poslanci odložili jeho účinnosť na január 2023.

Predkladateľ zákona, poslanec Marián Viskupič z SaS, očakáva výrazné úspory. Štát bude podľa neho potrebovať v porovnaní s aktuálnym miliónom kusov o 400-tisíc tabuliek menej.

Podmienky súťaže však počítajú s tým, že ich bude, naopak, viac – 1,22 milióna ročne. Suma 20 miliónov eur sa vzťahuje na 4 roky a na takmer 5 miliónov tabuliek. Keď to bude nakoniec polovica, firma zarobí menej alebo dokonca ešte aj prerobí.

Sninčanom ušlo víťazstvo o chlp

Druhú najnižšiu cenovú ponuku predložila slovenská firma MOPS PRESS, ktorá za českým konkurentom zaostala len o približne 1000 eur. Firma so sídlom v Snine vyrába hliníkové odliatky a podľa portálu Finstat ide o seriózny podnik s tržbami 20 miliónov eur a 200 zamestnancami.

Štvrtým súťažiacim je zabehnutý poľský výrobca ešpézetiek Eurotab.

Najvyššiu cenu v tendri predložil doterajší dodávateľ Turčan Delta. Oproti doterajším podmienkam znížil cenu jednej tabuľky zo 7,5 na 6,3 eur.
Kód: Vybrať všetko
Poradie uchádzačov podľa ceny      Cena v mil. eur  Cena za kus v eur
SPM – Security Paper Mill (Česko)  20,12            4,12
MOPS PRESS (Slovensko)             20,13            4,12
EUROTAB (Poľsko)                   22,86            4,68
TURČAN DELTA (Slovensko)           30,96            6,34


Ďalší dodatok?

Otázkou je, odkiaľ zoberie ministerstvo vnútra pod vedením Romana Mikulca z OĽaNO ešpézetky v prvom polroku. Predtým to vždy vyriešilo tak, že podpísalo zmluvný dodatok s firmou Turčan Delta, cez ktorú si objednalo tabuľky na ďalší rok.

Takéto veľké zákazky sa však bez súťaže môžu robiť iba s nejakým špeciálnym zdôvodnením. Inak to môže znamenať porušenie zákona. Ministerstvo vnútra zatiaľ neodpovedalo, ako to chce vyriešiť. Zmluvný dodatok s Turčan Delta zatiaľ nepodpísalo. Vlani to urobilo už v októbri.

„Zákon o verejnom obstarávaní je v tomto smere pomerne striktný. V prípade, ak verejný obstarávateľ plánuje zmeniť uzatvorenú zmluvu novým dodatkom, musí zvážiť, či došlo alebo nedošlo k splneniu podmienok odôvodňujúcich zmenu zmluvy podľa zákona o verejnom obstarávaní,“ povedal Denníku E pred mesiacom advokát Ján Kapec z advokátskej kancelárie Havel & Partners.

Podľa neho nie je možné posúdiť, či boli tieto podmienky splnené. „Keďže dodatkami sa neustále navyšuje pôvodný predmet plnenia a tým aj vyplatená odmena pre pôvodného dodávateľa, predpokladáme, že pôjde s najväčšou pravdepodobnosťou o takzvanú podstatnú zmenu zmluvy, ktorá znamená, že by sa dodatok uzatvoriť nemal, pričom v takom prípade je potrebné zadať novú zákazku,“ hovorí Ján Kapec.

Ministerstvo by sa teoreticky mohlo oprieť napríklad o argument, že nastala nejaká mimoriadna udalosť, ktorú nespôsobil obstarávateľ a ani ju nemohol predvídať „a vzhľadom na vzniknutú časovú tieseň nemožno uskutočniť verejnú súťaž, užšiu súťaž ani rokovacie konanie so zverejnením“, hovorí advokát.

„Vzhľadom na históriu konkrétnej zmluvy o dielo a počet doteraz uzatvorených dodatkov by však využitie tohto dôvodu pre priame zadanie bolo podľa nášho názoru problematické, čiže verejný obstarávateľ by zrejme neuniesol dôkazné bremeno na preukázanie, že skutočne ide o mimoriadnu situáciu, keďže sa do podobnej situácie dostáva opakovane,“ hovorí právnik.

Ak podmienky pre podpísanie dodatku nie sú splnené, ministerstvo by mohlo dostať pokutu do výšky 30-tisíc eur. „Vo všeobecnosti je možné k danej veci uviesť, že je zodpovednosťou verejného obstarávateľa, aby stihol novú zákazku vysúťažiť včas. Skutočnosť, že nové verejné obstarávanie stále nedokončil, je zodpovednosťou samotného verejného obstarávateľa a sama osebe neodôvodňuje dlhodobé opakované predlžovanie zmluvy s pôvodným dodávateľom,“ hovorí advokát. Ministerstvo si podľa neho musí plánovať svoje verejné súťaže s dostatočnou časovou rezervou a rátať aj s možnosťou námietok, ktoré tender predĺžia.

Minister Mikulec zďaleka nie je tým hlavným vinníkom. Každoročné predlžovanie nevýhodnej zmluvy na hrane zákona sa dialo hlavne za ministrov Smeru-SD Roberta Kaliňáka a Denisy Sakovej. Mikulec zdedil po Sakovej tender, ktorý napokon zrušil. Nariadil mu to Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý v ňom videl diskriminačné podmienky. Tie už predtým kritizovali viacerí zahraniční dodávatelia ešpézetiek, ktorí sa do tendra ani neprihlásili. Aktuálny tender je pozitívny v tom, že sa doň prihlásili viacerí overení dodávatelia s nižšími cenami. Najväčší problém je v pokročilom čase.
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Naspäť na 2021

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

cron