Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák...

Moderátor: Moderátori

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák...

Odoslaťod jarino » 10. Jan 2022 13:02

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák tvrdí, že minister dopravy Andrej Doležal zavádza, keď viní úrad z komplikácií pri juhovýchodnom obchvate Košíc. „Stal sa azda prvým politikom, ktorý si dovolil taký otvorený prvoplánový útok s arogantným tónom voči úradu,“ povedal Hlivák.

Doležal pred Vianocami vyčítal Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) rozhodnutie zrušiť súťaž na výstavbu úseku s dĺžkou 14,3 kilometra pri Košiciach (Šaca – Oľšany II). Doležal úrad obvinil z úradníckeho rozhodovania od stola.

Podľa ministra dopravy totiž v podmienkach tendra chýbali iba dve slová, a to „alebo ekvivalent“. Išlo o to, že v časti, kde diaľničiari vymenúvali, aké zručnosti má mať riaditeľ stavby či jeho zástupca (hlavný stavbyvedúci), spomenuli okrem skúseností z náročných diaľničných stavieb aj to, že stavby sa mali spravovať podľa takzvaného FIDIC-u. FIDIC je štandard zmluvných podmienok pre veľké stavby.

„Je to vzorová zmluva, ktorá sa na Slovensku a v niektorých krajinách používa pri väčších stavebných prácach,“ vysvetlil právnik Miroslav Cák z advokátskej kancelárie AGM, ktorý pôsobil aj ako firemný právnik v nadnárodnej stavebnej spoločnosti.

Problém je v tom, že FIDIC nie je jediným zmluvným štandardom na svete. „Nie je pravda, že neexistuje ekvivalent FIDIC-u, tých ekvivalentov je hneď niekoľko, ide o medzinárodne uznávané podmienky Európskej banky pre obnovu a rozvoj, Európskej investičnej banky,“ vymenúval Hlivák. Pridal aj štandardy známe v Nemecku pod názvom VOB/B alebo v Dánsku.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) si je toho podľa Hliváka vedomá, pretože vo viacerých iných súťažiach v tejto veci chybu neurobila.

„Správnosť rozhodovacej praxe úradu mi minulý týždeň potvrdila v konzultácii aj Európska komisia
,“ povedal zároveň Hlivák.

Doležal si podľa neho mohol dať tender prekontrolovať v predstihu.

Audit Európskej komisie z času predkladania ponúk v súťaži podľa Hliváka tiež povedal, že ak je vyžadovaný FIDIC bez uvedenia slova ekvivalentný, „tak sa to považuje za diskrimináciu, ide o porušenie s vplyvom na výsledkom (súťaže)“.

„NDS bola účastníkom súdnych konaní v roku 2012 a v roku 2013, krajský súd im povedal, čo je to ekvivalent. Súd im dal jednoznačne odpoveď na to, čo je to formálna chyba, že je to porušenie zákona,“ povedal Hlivák.

Súťaž na stavbu juhovýchodného obchvatu Košíc bola už pred podpisom zmluvy. Po rozhodnutí o jej zrušení, ktoré bolo výsledkom povinných kontrol eurofondových zákaziek pred podpisom kontraktov, Doležal avizoval, že sa NDS odvolá.

Na rade je teraz odvolacia rada ÚVO. No aj tá už podľa Hliváka podobné prípady riešila a vo FIDIC-u bez ekvivalentu videla problém, vyplýva z Hlivákových slov.

Pre juhovýchodný obchvat Košíc má v utorok zasadnúť mimoriadny parlamentný výbor pre hospodárske záležitosti. „Na výbor prídem a osobne sa teším na tú debatu. Verím, že budú prevládať fakty nad emóciou. Za viac ako 4 roky, čo som vo funkcii predsedu, som nezažil také arogantné vystúpenie politika na adresu úradu a jeho zamestnancov. Jeho vystúpením bola podlomená dôvera v prácu úradu,“ hovoril Hlivák.

„Ale aby niekto cez vianočné sviatky na Wikipédii zverejnil, že som zomrel a že mám zásluhu na zrušení súťaže, o ktorej sa rozprávame, to je za čiarou. Boli osočovaní kontrolóri, preto som sa sem dnes postavil,“ hovoril Hlivák.

Pripomenul, že v tomto roku sa bude voliť jeho nástupca. „Zvlášť posledné dni niektorí vládni politici spustili frontálny a – dovolím si tvrdiť – cielený útok, aby v ľuďoch vyvolali hnev a aby ich poštvali voči úradu. Súvisí tento tlak a útoky na úrad s voľbou nového predsedu? Bude takýchto útokov na úrad pribúdať?“ pýtal sa Hlivák kým začal rozprávať o košickom obchvate.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Naspäť na 2022

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.