D1 Turany - Hubová

Bratislava (Petržalka – križovatka s D2) – Trnava – Trenčín - Žilina – Prešov – Košice – Záhor, štátna hranica SR/Ukrajina

Moderátor: Moderátori

Ktorý variant by ste uprednostili v súčasnej situácii na úseku D1 Turany-Hubová?

Tunelový variant s tunelmi Korbeľka/Havran resp. Veľká Fatra
276
90%
Povrchový variant s tunelmi Rojkov/Havran
32
10%
 
Celkový počet hlasov : 308

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Xisco » 01. Okt 2022 10:49

@apollo

Chodili reklamy, že sa bude skracovať príprava. Ale hádam si nečakal, že tu na Slovensku to bude o nejaký ten kurací krok menej :) Podľa mňa sa príprava radikálne predĺžila o roky, nehovoriac, že najnovšia sa robia tie isté kroky aj viackrát, lebo kým prejde doba, papiere sú neaktúlne. Ale tak projekčné firmy nech si zarobia tiež :)
Xisco
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 337
Obrázky: 21
Založený: 18. Júl 2017 14:34

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Miro » 01. Okt 2022 11:48

Presne tak, najlepšie sa zarába na diaľnici, ktorá sa nepostaví, alebo ak sa postaví, tak čo najneskôr. Koľko zarobili na údolnom variante okolo Šútova? Tam si dokonca zarobili už aj stavbári na zemných prácach.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Xisco » 01. Okt 2022 11:53

A keď sa ideme baviť konkrétne o tom úseku, tak je úkažkou papierov, variantov, projektovaní.

Nehovoriac, že pred X rokmi už stálo stavenisko a začalo sa aj s výborubom stromov. V súčasnosti už stromy dorástli do rovnakej výšky ako boli a môže sa opakovať proces odlesňovania nanovo, zadarmo to asi nebude.
Xisco
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 337
Obrázky: 21
Založený: 18. Júl 2017 14:34

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod jarino » 01. Okt 2022 13:46

metelesku.blesku napísal:
jarino napísal:
momentálne prebiehajú projekčné práce, aby mohli spustiť tzv. „vodnú EIA“, teda posudzovanie vplyvov na životné prostredie s dôrazom na vodu. „Paralelne s ňou ide štandardná EIA. Keď sa nám všetko podarí a nebudú zbytočné odvolania, niekedy na konci roka by sme mohli mať všetky podklady na to, aby bolo podané územné rozhodnutie


Ja teda sledujem "lájfy" ministra dopravy len zbežne, ale neraz sa v nich vyjadril, že:
Ad 1.) EIA je v cajku, čakáme už len na "malú" EIA - tú vodnú.
Ad 2.) malá vodná EIA fachčí na plné guľe už minimálne od jesene 2019
Ad 3.) AŽ PO odúhlasení všetkých EIA môžu začať čokoľvek projektovať za účelom získania ÚR.

Nejako sú tie ich vyjadrenia nesúrodé, ba až sprosto klamlivé. Dovolím si povedať, že vlastne 2 roky nerobili ani prd a teraz opäť znova zas len príbehy z Káčerova. A vlastne MinDopovi sú nejaké diaľnice ťažko u zadnice a jediné, čo ho trápi je blaho Towercomu a Skytollu. Ostatné už nejako bohorovne na socsieťach okecá.


Priznám sa, že ja sledujem obmedzene jeho vystúpenia a tento projekt ma ani tak moc nezaujíma.
1.) Áno, teraz je dôlezitá vodná EIA. A samozrejme Oznámenie o zmene činnosti 8a, čo zrejme myslia pod pojmom štandardná EIA.
2.) Áno, vodná EIA "beží" od roku 2019 https://www.minzp.sk/uradna-tabula/vody ... ova-2.html
3.) Áno, až ukončia proces EIA, bude sa musieť aktualizovať dokumentácia, získať stanoviská a až následne požiadajú o vydanie územného rozhodnutia.

Dokumentácia pre územné rozhodnutie bola vypracovaná ešte v roku 2018.
Dokumentácia posudzovania vplyvov na životné prostredie - 8a v roku 2020. Avšak ak z DNP vzídu nové skutočnosti ovplyvňujúce DUR v časti 8a, Projektant musí 8a dopracovať. Z vyjadrení investičného riaditeľa NDS pôsobí, že sa dopracováva.

Neviem to posúdiť, ale ako problém vidím fakt, že Rozhodnutie Okresneho uradu v Žiline ktorým vyplynula povinnosť vypracovať DNP, bolo vydané dňa 22.5.2020.
NDS uzavrela dodatok na vypracovanie Dokumentácie pre následné posúdenie (DNP) 5/2021.

Dôvod, prečo básnia o žltom FIDIC-u je, že DNP sa financuje z peňazí, ktoré boli pôvodne určené na Dokumentáciu pre ponuku a inžiniersku činnosť DSP...
Následne hneď na prvej porade v 5/2021 bolo rozhodnuté, že sa musí realizovať monitoring povrchových a podzemných vôd do konca roka 2021, keďže podľa VUVH jeden z útvarov povrchových vôd je v zlom kvantitatívnom stave a akýkoľvek pokles hladiny podzemných vôd by mohol mať významný vplyv na dosiahnutie cieľov stanovených pre daný útvar.
Z toho titulu hoci NDS roztrubovala, že DNP bude do 12/2021, nemohla to byť pravda.
V súčasnosti už určite neplatí ani súčasný harmonogram:
48340
Už len z vyjadrení investičného riaditeľa by som odhadoval, že majú tam cca 6 mesačny sklz voči platnému harmonogramu.
Následne aj z tých jeho ďalších vyjadrení vyplýva, že sú to moc optimistické termíny.
Podanie žiadosti o vydanie ÚR do konca roka podľa mňa nehrozí, aj keď podľa dodatku to má byť do 16 mesiacov od výzvy NDS na jej zabezpečenie (zrejme preto investičný riaditeľ hovorí o konci roka 2022).
Moje dôvody, prečo to tak nebude:
1.) Jednak ešte stále nemajú kompletnú DNP.
2.) Následne sa s ňou bude musieť potrápiť Okresný úrad v Žiline. Si myslia, že to dajú za 2 mesiace? No neviem. Ja len že dva roky dozadu VUVH poslal Okresnemu uradu stanovisko k tomuto projektu v januári a Okresný úrad vydal rozhodnutie 22.5.2022. Teraz keď NDS predloží komplexnú dokumentáciu DNP (viď príloha od strany 26), tak do dajú za menej?
3.) Potom sa budú posudzovať vplyvy na ŽP podla 8a (či zmena projektu nemá vplyv na ŽP...). Chcel by som byť optimista, ale už vidím tie rozklady (neverím že samosprávy v Turci sa nebudú angažovať). Koľko trvá rozhodnutie MŽP SR k rozkladom? Rok?
4.) Dopracuje sa DÚR a budú sa zháňať stanoviská.
5.) Podajú žiadosť o ÚR.
6.) Právoplatné ÚR. Čo v najlepšom prípade potrvá iba 5 mesiacov od podania žiadosti. Tomu tiež neverím.

Nebudem hádzať akékoľvek termíny, ale vôbec nie som optimista.
To čo hovorí investičny riaditeľ je zavádzanie až klamstvo.
V prílohe dodatok, kde je presne stanovené, čo DNP musí obsahovať. Začína to na strane 26 uvedeného dodatku.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod apollo » 01. Okt 2022 21:47

a co to skracovanie terminov, nove schvalene zakony VO+stavebny co mali skratit maximnalne dobu pripravy nic? a pokial viem ako som uz raz pisal toto ide zo ŠR nie z eu fondov tak proces pripravy by mal byt predsa kratsi.. kedze sa odburava vsetka ta eu byrokracia co je potrebna inde
apollo
diskutujúci
 
Príspevky: 61
Založený: 21. Aug 2022 14:10

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Xisco » 02. Okt 2022 09:45

@apollo

No však tie nové zákony, to je presne ono. Tak aké je to skrátenie, keď niektoré úseky D1 a D3 sa majú začať stavať "možno" 2025, 2028 alebo až 2030, lebo je zlá príprava?

Vidíš tam nejaké skrátené lehoty? Ja nie.
Xisco
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 337
Obrázky: 21
Založený: 18. Júl 2017 14:34

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod jarino » 02. Okt 2022 10:41

K zákonom.
A) zákon o VO
Čo môže úprava tohto zákona skrátiť, ak komplet príprava tohto projektu je zazmluvnená? Kedysi dávno sa tendrovala príprava po častiach. V súčasnosti sa príprava (ak je finančne krytá) tendruje na kompletku a takto to presadzuje aj MF SR...
Čo sa týka výstavby, problém bol na strane NDS, ktorá nekonala v súlade so zákonom, zbytočne naťahovala kontroly a pod.
A samozrejme problémom sú aj nedostatky v projekčnej príprave, ktorú NDS prebrala a aj za ňu zaplatila. Následne sa musia podklady na podnet uchádzačov opravovať, čo si vyžaduje čas...
Takže úpravou zákona o VO sa žiadne zázraky nekonali a ani konať nebudú...

B) stavebný zákon a zákon o územnom plánovaní
Kedy sa tieto zákony stanú účinné? 4/2024.
Takže dovtedy sa budeme riadiť v súčasnosti platnou legislatívou.
Nemá význam sa v prípade tohto projektu baviť o zmenách vyplývajúcich z týchto zákonov, keďže NDS má zjavne ambíciu v 4/2024 disponovať stavebným povolením.
Čo tým chcem povedať?
Hoci zákon upúšta od dvojstupňovosti posudzovania stavebného zámeru (územné konanie a následne stavebné konanie), účinnosť tohto upustenia je od 4/2024, t.j. tento projekt dovtedy týmito správnymi konaniami ešte prejde.

Myslím že sú tu iní prispievatelia, ktorí by vedeli k tejto problematike viac povedať.

C) Nerozumiem aká EU byrokracia v prípade tohto projektu odpadá...
Zároveň ešte asi nevieme,z čoho sa projekt bude financovať. Kľudne by sa mohlo stať, že časť by šla z eurofondov, keďže ja to na celú D3 do 2030 nevidím.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod badger-FB » 02. Okt 2022 14:30

V inej téme si jarino napísal, že všemocný štátny rozpočet to zaplatí. To už neplatí? Už sa majú dávať fondy? Lebo nevidíš reálne celú D3 do 2030. To je v úplnom protiklade oproti tvojmu vysvetleniu len z júla tohto roka: https://www.dialnice.info/viewtopic.php ... 23#p249723 . A teda EU fondy len D1/D3, nič iné. Tomu snáď ani ty neveríš, že tak bude.

jarino napísal:Turany - Hubová štátny rozpočet.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod jarino » 02. Okt 2022 15:37

A prečo by to štátny rozpočet nezaplatil? Nevidím na to dôvod...

Myslím že v poslednom období som nikde nenapísal, že celá D3 bude do roku 2030 hotová (niekedy pár rokov dozadu som možno niečo také napísal...).
Nie som si toho vedomý, žeby som niečo také písal v poslednom období, keďže istú dobu viem, že úsek KNM - Oščadnica je zrelý na prekreslenie a pokým nebude hotová štúdia realizovateľnosti nemožno hovoriť s určitosťou o nejakých termínoch.
Jediné čo som Ti tam uviedol, že celá D3 by sa z eurofondov 2021-2027 dala prefinancovať, keďže ty si tvrdil:
(stačiť to ale nebude, aj na 2 úseky aj na dostavbu Horelice, no to chcem teda potom vidieť)

Ale ak teda nájdeš nejaké moje tvrdenie z posledného roka, že D3 do 2030 bude, tak ok, uznám, že si protirečím.

Ak by teda štúdia realizovateľnosti povedala, že úsek KNM - Oščadnica sa musí preprojektovať, je dosť pravdepodobné, že tento projekt by to značne oddialilo a v roku 2030 by bol v realizácii.
V takom prípade by NDS mala voľné financie na diaľnice, ktoré musí niekde investovať.
A keďže budú na výber D1, D3, R3 a R4, tak sa môže stať, že z časti sa zaplatí projekt Turany - Hubová. Tak isto môže nejaký projekt skrachovať, takže potrebujeme aj iné varianty, ako eurofondy minúť.
Otázne vidím vsak skutočnosť, či B/C tohto projektu bude viac ako 1, čo je podmienka pri financovaní projektov z eurofondov.

Ja nikde netvrdím, že Turany - Hubová pôjde z eurofondov...
Iba hovorím, že NDS by s tým mala rátať. Nikto nevidí do budúcnosti a prečo si nejakými "skratkami" znemožniť financovanie z eurofondov...
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod badger-FB » 02. Okt 2022 16:35

Takže je to len také "kalenie vody". Lebo čo bude alebo nebude v otázke výstavby ciest, to v tejto krajine je veľmi neisté aj 2 roky dopredu a nie 8 rokov dopredu. :D Tvrdenia sú v príspevkoch, nebudem ich znovu opakovať. :D Vďaka však za doplňujúce vysvetlenia k niekoľkým úsekom. ;)
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod metelesku.blesku » 03. Okt 2022 09:13

jarino napísal:C) Nerozumiem aká EU byrokracia v prípade tohto projektu odpadá...


Tu asi spoludiskutujúci mysleli zrušenie ex ante kontrol ÚVO pred podpisom zmluvy o dielo (lex R2).
Ono to vyplýva z toho, aké haló okolo toho urobil Doležal. Nedával by som to za vinu diskutujúcim, že sa v tom strácajú.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod marclucpicard » 14. Okt 2022 14:15

Xisco napísal:A keď sa ideme baviť konkrétne o tom úseku, tak je úkažkou papierov, variantov, projektovaní.

Nehovoriac, že pred X rokmi už stálo stavenisko a začalo sa aj s výborubom stromov. V súčasnosti už stromy dorástli do rovnakej výšky ako boli a môže sa opakovať proces odlesňovania nanovo, zadarmo to asi nebude.

Tu sa ale nebavíme o pôvodnom trasovaní údolím Váhu ale o novom s tunelom Korbeľka, a tam odlesnenie určite neprebehlo a ani stavenisko nestálo ;-)
Metallica, Star Trek, Fringe, Lost, NCIS
marclucpicard
diskutujúci
 
Príspevky: 69
Obrázky: 3
Založený: 19. Feb 2009 19:13

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Pacho » 14. Okt 2022 14:26

celkom nie je to pravd, lebo východný portal, bede len minimálne posunutý oproti pôvodnemu. Stavedný dvor medzi stankovanami a Ľubochnou, zrejme tiež zostane zachovaný. https://www.google.sk/maps/@49.1371318, ... authuser=0
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod metelesku.blesku » 14. Okt 2022 15:45

Podstata toho pôvodného príspevku bola v odlesnení celého úseku a jeho znovuzarastení. Lenže odlesňovalo sa a prístupové cesty sa robili tam, kde diaľnica stáť nebude.
Ten stavebný dvor v podobe panelovej plochy vedľa hlavnej cesty bol z celej tej "prípravy staveniska" to najmenej podstatné.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod RudoLM » 28. Nov 2022 10:45

Občianski aktivisti a členovia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory spochybňujú vodnú eiu, chceli by pôvodný variant bez tunela Korbelka.

Môžu zmeniť trasu s odklonom a bez využitia tunela Korbelka?

Čítajte viac: https://myturiec.sme.sk/c/23079155/dial ... ratit.html
RudoLM
diskutujúci
 
Príspevky: 212
Obrázky: 70
Založený: 09. Máj 2016 07:35

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod magnus » 28. Nov 2022 11:49

Furt dookola Mišura a jeho pocity :-P Je fakt, za ta vodná EIA je príšerne spracovaná, aspoň podľa toho čo som mal možnosť nahliadnuť, ale Mišura nemá žiadny dôkaz o tom, že Korbeľka stiahne vodu en-block. je to opäť smutný príklad aktivizmu na nesprávnej strane.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod ondrejko_t » 29. Nov 2022 09:29

hej, a diletantizmus štátu na strane druhej.
Keď počúvame 10rokov rovnakú pesničku, mal mať štát už také nepriestrelné argumenty, že by tieto namietky zmietol zo stola. a nie, ako píšeš, len "príšerne spracovanú" EIA.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Lorenc » 29. Nov 2022 10:35

Niekto týmto tunelom stratí. A je dôležité vedieť kto. Ten isto podporuje Mišuru.
Aj poslankyňa Hrboltovej bola veľmi presvedčená o nejakých zosuvoch...
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod metelesku.blesku » 29. Nov 2022 11:19

Hocikto môže mať hociaké záujmy. Nič z toho však neospravedlňuje diletantizmus štátu pri vyhotovovaní dokumentácie, na ktorú mali času viac ako dosť. O malej vodnej EIA počúvame od leta 2020, takže jej akokoľvek mizerné spracovanie nie je ospravedlniteľné žiadnym Mišurom.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Lorenc » 29. Nov 2022 11:51

To je síce pravda, ale pani z Hrboltovej takto isto vŕtala akože vedecky a spomalila proces razenia o 3 mesiace, a z hľadiska ďaľších navazujúcich procesov aj o pol roka.
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod pohodak » 29. Nov 2022 12:58

3-6 mesiacov je nic, pointa je, ze stat ma mat vsetku dokumentaciu v tip-top stave a ziadne zdrzanie nenastane...miesto toho sa tu dozvieme, ze vodna EIA, o ktorej sa basni pomaly 3 roky, nakoniec mozno stoji za staru backoru :roll:
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod metelesku.blesku » 29. Nov 2022 13:11

Lorenc napísal:o je síce pravda, ale pani z Hrboltovej takto isto vŕtala akože vedecky a spomalila proces razenia o 3 mesiace, a z hľadiska ďaľších navazujúcich procesov aj o pol roka.

Ak to nespomalí pani z Hrboltovej, spomalí to myjavský vtáčik so svojim občianskym združením. Ide o to, aby všetky námietky, poznámky, pripomienky, odvolania, dovolania, rozklady riešili dotknuté orgány rýchlejšie, ako majú vo zvyku.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod ondrejko_t » 30. Nov 2022 09:12

pohodak napísal:3-6 mesiacov je nic, pointa je, ze stat ma mat vsetku dokumentaciu v tip-top stave a ziadne zdrzanie nenastane...miesto toho sa tu dozvieme, ze vodna EIA, o ktorej sa basni pomaly 3 roky, nakoniec mozno stoji za staru backoru :roll:


Ale zaplatená bude 3-násobne...
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod magnus » 30. Nov 2022 10:13

Aby nedoslo k omylu - ja som to necital cele, iba niektore veci som si vsimol, a podla toho usudzujem, ze to nie je uplne nepriestrelne a vyhodnotene. Takze nechcem plasit zbytocne. Ako sa s tym vysporiada NDS a stat, to ja neviem samozrejme. Mozno to prejde :-)
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: D1 Turany - Hubová

Odoslaťod Melmat » 07. Dec 2022 14:57

Na Enviroportáli bolo pridaných kvantum EIA dokumentov k tomuto úseku: enviroportal.sk
Melmat
návštevník
 
Príspevky: 21
Obrázky: 2
Založený: 02. Mar 2021 20:47

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 31 hostí.