D1 Mengusovce - Jánovce

Bratislava (Petržalka – križovatka s D2) – Trnava – Trenčín - Žilina – Prešov – Košice – Záhor, štátna hranica SR/Ukrajina

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod kaviarista » 15. Jún 2005 08:20

Caesar napísal:
kaviarista napísal:Dovolovali podmienky tendra vyhrat uchadzacovi aj na viac ako jednom z troch usekov?


Kaviarista,

na tvoju otázku ja ti samozrejme priamu odpoveď nedám. Ako múdry človek by si si to mohol zistiť aj inak, legálne samozrejme.

Ja sa ťa spýtam, čo by to zmenilo na dnešnej situácii? Ako by si ty zadával tender? 8)


Mne nejde o to, ci boli podmienky tendra zle alebo dobre.
Mna to zaujima len z toho dovodu, aby sa dalo pesnejsie vytusit, kto robi umelo s tym jednym usekom problemy.
Lebo vo vseobecnosti plati, ze tam, kde nie je dobra vola, tam sa daju napadnut aj nepodstatne malickosti.
Treba prijat take zakony do buducnosti, ze ak niekto napadne vysledky tendra a preukaze sa, ze bezdovodne, tak by mal znasat aj pravne dosledky. Lebo tu sa jedna o velke peniaze za kazdy den natahovania a nie o fazulky.
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod Caesar » 15. Jún 2005 10:52

kaviarista napísal:Mne nejde o to, ci boli podmienky tendra zle alebo dobre.
Mna to zaujima len z toho dovodu, aby sa dalo pesnejsie vytusit, kto robi umelo s tym jednym usekom problemy.
Lebo vo vseobecnosti plati, ze tam, kde nie je dobra vola, tam sa daju napadnut aj nepodstatne malickosti.
Treba prijat take zakony do buducnosti, ze ak niekto napadne vysledky tendra a preukaze sa, ze bezdovodne, tak by mal znasat aj pravne dosledky. Lebo tu sa jedna o velke peniaze za kazdy den natahovania a nie o fazulky.


Taký zákon sa môže kľudne prijať, platí napríklad aj v Nemecku. Ale takýto zákon je aj tak len na odstrašenie, pretože veľké stavebné spoločnosti alebo úrady (čiže štát) si vždy nájdu dôvod. A naviac, naše súdnictvo by o tom rozhodovalo 5 rokov a ešte by sa to "hnalo" pred EÚ.

Doteraz sme sa nikdy nesúdili o to, kto začne stavať. Súdili sme sa (všeobecne myslené ako SR) len o to, kto stavbu dostavia, keď už bola rozostavaná, napr. na úseku Ladce-Sverepec, kde z Hydrostavu sa "prešlo" na dostavbu Doprastavom+Hydrostavom Šaľa a realita je aj tak dnes trochu iná.

V podstate ja si myslím, že je úplne jedno, či sa súdime o to, kto začne stavať alebo kto stavbu dokončí, pretože ak je v tom raz súd, či krach nejakej stavebnej spoločnosti, tak nastávajú problémy s otvorením daného úseku, kde je vážne ohrozený termín otvárania. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Dialniciar » 23. Jún 2005 19:41

Dokonca existujú ďalšie možnosti:

Spoločnosti, ktoré dnes nemôžu stavať prichádzajú o túto možnosť a mohli by štát zažalovať už teraz. Takže by si mal štát rozmyslieť, či chce zrušiť celý tender, malo by to veľmi zlé následky, pretože v hre je 10 mld. SKK a to je dosť.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Alexander Velky » 29. Jún 2005 17:10

Na tomto úseku je dosť veľa nejasných záležitostí.

Napríklad, prečo sa hneď nezačalo stavať? Prečo sa nestavia na ďalších dvoch úsekoch, keď sú problémy iba na prvom? Prečo štát nechce zverejniť zadanie tendra? Prečo ... ?

Stavba za 10 mld. SKK z cien z r. 2002 financovaná na 75% z EÚ a ďalšie % z EIB a takto to skončí ... hlavne, že premiér povie, že celá EÚ pomoc ide na diaľnicu ku Spišu. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod digitman » 30. Jún 2005 14:01

Toto isté som sa pred časom pýtal aj ja.Už sa radšej nepýtam minule som sa vyjadril, ze "Nikto nič nevie, nikto nič nepočul a nikto nič nepovie" Všetci kompetentní mlčia, a úž som nato prišiel vrecka majú namastené sú spokojní a to sa ani nečudujem v tomto skorumpovanom štáte.Bodaj by ta únia zobrala všetky peniaze aspon by sa menej kradlo.
Možeme tu mlátiť suchú slamu od večera do rána nič sa aj tak nedozvieme!
Digitman
digitman
diskutujúci
 
Príspevky: 79
Obrázky: 8
Založený: 27. Feb 2005 08:14
Bydlisko: Poprad

Odoslaťod Caesar » 30. Jún 2005 14:54

Ja nemôžem viac napísať. To snáď chápete. Možno neskôr. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Alexander Velky » 30. Jún 2005 15:03

Caesar,

veď od teba to ani nikto nechce vedieť, presnejšie ja ti to nemám za zlé.

NDS, MDPT, ... tí by mali vysvetľovať. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod digitman » 01. Júl 2005 06:17

Nič ma tak nezaujíma, len kedy sa dozvieme, že sa vôbec niečo rieši stavba bola započata poklepaním na základný kameň verme, že to nebude trvať rok pokiaľ uvidíme pracovný ruch na stavbe.A to si myslím, ze je najvyšší čas potom načo tá fraška s poklepaním.
digitman
diskutujúci
 
Príspevky: 79
Obrázky: 8
Založený: 27. Feb 2005 08:14
Bydlisko: Poprad

Odoslaťod Alexander Velky » 01. Júl 2005 07:23

digitman napísal:Nič ma tak nezaujíma, len kedy sa dozvieme, že sa vôbec niečo rieši stavba bola započata poklepaním na základný kameň verme, že to nebude trvať rok pokiaľ uvidíme pracovný ruch na stavbe.A to si myslím, ze je najvyšší čas potom načo tá fraška s poklepaním.


digitman,

ak som to správne pochopil, tak si z PP.

No, táto kauza je dosť náročná, všetci síce mlčia, ale tu je reálne riziko, že sa zruší celý tender a potom by sa možno aj 2 roky nestavalo.

Ale podľa mojich info by sa malo najneskôr v lete rozhodnúť ako ďalej, tak snáď sa začne stavať. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod digitman » 02. Júl 2005 08:39

Som Popradčan, ale nejde mi konkrétne len o úsek okolo Popradu, veľa jazdím po Slovensku aj smer Košice aj Bratislava najviac B.Bystrica.Diaľnice sú na Slovenku nevyhnutnosťou.Smutné je to, že úsek Važec Mengusovce spomalil výstavbu a teraz aj úsek Mengusovce Jánovce je v nedohľadne.V lete idem autom do Chorvátska v roku 1998 tam nebola temer žiadna diaľnica a boli po vojne.Je záhadné koľko stihli vystavať a dnes ide diaľnica plynule až po Split.Na vínimku mosta nad riekou Krka, kde by to mali spustiľ v najbližších dňoch, ale už spustili.Kde sme mi Slováci?A to najpodstatnejšie je, že aj peniaze sú.Bohužiaľ
Digitman
digitman
diskutujúci
 
Príspevky: 79
Obrázky: 8
Založený: 27. Feb 2005 08:14
Bydlisko: Poprad

Odoslaťod Alexander Velky » 02. Júl 2005 12:47

digitman napísal:Som Popradčan, ale nejde mi konkrétne len o úsek okolo Popradu, veľa jazdím po Slovensku aj smer Košice aj Bratislava najviac B.Bystrica.Diaľnice sú na Slovenku nevyhnutnosťou.Smutné je to, že úsek Važec Mengusovce spomalil výstavbu a teraz aj úsek Mengusovce Jánovce je v nedohľadne.V lete idem autom do Chorvátska v roku 1998 tam nebola temer žiadna diaľnica a boli po vojne.Je záhadné koľko stihli vystavať a dnes ide diaľnica plynule až po Split.Na vínimku mosta nad riekou Krka, kde by to mali spustiľ v najbližších dňoch, ale už spustili.Kde sme mi Slováci?A to najpodstatnejšie je, že aj peniaze sú.Bohužiaľ
Digitman


Na toto ešte zareagujem, stačí si tu prečítať tému o HR a zistíš prečo sa v HR stavia rýchlejšie a naopak v HR diaľnica bola od hraníc s Juhosláviou až po Zagreb a nielen táto. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Caesar » 05. Júl 2005 18:26

digitman napísal:Nič ma tak nezaujíma, len kedy sa dozvieme, že sa vôbec niečo rieši stavba bola započata poklepaním na základný kameň verme, že to nebude trvať rok pokiaľ uvidíme pracovný ruch na stavbe.A to si myslím, ze je najvyšší čas potom načo tá fraška s poklepaním.


Nechcem ťa ešte viac znechutiť, ale táto stavba má svoje "trvanie" už 2 roky a stále sa nestavia. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Dialniciar » 06. Júl 2005 16:55

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=920

Ďalších takmer 120 mil. Sk už je pridelených a stavba sa ani nezačala. :roll:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Caesar » 06. Júl 2005 20:49

Dy napísal:http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=920

Ďalších takmer 120 mil. Sk už je pridelených a stavba sa ani nezačala. :roll:


Dy,

veď tie peniaze sa nestratia. Toto je bežný jav. A to slovo "pridelené" nie je práve presné. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Alexander Velky » 13. Júl 2005 16:03

Dy napísal:http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=920

Ďalších takmer 120 mil. Sk už je pridelených a stavba sa ani nezačala. :roll:


Dy,

stáva sa tu z teba "bulvárny" pisateľ. Veď predsa stavebný dozor musí byť na každej takejto stavbe, vôbec na každej stavbe a že to stojí 100-120 mil. SKK. Stojí ano, ale to je všetko v cene diaľnic.

V Holandsku ide do ceny diaľnic výbava verejným osvetlením, kamerové systémy, ... ale dokážu prezentovať aj tzv. čistú výstavbu, podobne ako Nemecko atď., tu nejde o to, koľko tá diaľnica stojí a ako sa to prezentuje, ale ako sa tá diaľničná "sieť" aj stavia - tempo, čas, doba výstavby, použité technológie, prevádzka. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Alexander Velky » 13. Júl 2005 16:05

Dy napísal:http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=920

Ďalších takmer 120 mil. Sk už je pridelených a stavba sa ani nezačala. :roll:


Dy,

a ešte to doplním. Veď aj stavebné povolenie, príprava výstavby, pozemky sa pripravujú 2-3 roky pred samotnou výstavbou, tiež to stojí veľa peňazí a tiež sa výstavba nezačala. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod bystrik » 14. Júl 2005 20:41

Cakam kedy na Slovensku zasiahne Antimonopolny urad proti rozhodovaniu o verejnom obstaravani. V CR sa tak uz stalo. Konecne.

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=6693#6693

Ministerstvo dopravy by zaplatilo pokutu za MottMcDonald, NDS/SSC za usek Mengusovce-Janovce a hned by si kazdy rozmyslel, ako bude na buduce prebiehat verejna sutaz.
Obrázok používateľa
bystrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 582
Obrázky: 38
Založený: 03. Feb 2005 21:40

Odoslaťod Caesar » 14. Júl 2005 20:46

bystrik napísal:Cakam kedy na Slovensku zasiahne Antimonopolny urad proti rozhodovaniu o verejnom obstaravani. V CR sa tak uz stalo. Konecne.

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=6693#6693

Ministerstvo dopravy by zaplatilo pokutu za MottMcDonald, NDS/SSC za usek Mengusovce-Janovce a hned by si kazdy rozmyslel, ako bude na buduce prebiehat verejna sutaz.


Neviem, či je rozumné, aby štát dával pokutu štátu. Toto si treba uvedomiť. To je to isté, ako keď verejnoprávna STV dostáva pokuty ... 8)

Verejnú súťaž/tender treba riešiť zákonom a kvalitnou legislatívou, pokuty, to je represia a sankcie a tie už sú "o ničom", naviac, dnes treba na Slovensku aj na nákup pier vyhlásiť verejnú súťaž, ... a tá je potom drahšia ako všetky tie perá. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Alexander Velky » 14. Júl 2005 21:26

bystrik napísal:Cakam kedy na Slovensku zasiahne Antimonopolny urad proti rozhodovaniu o verejnom obstaravani. V CR sa tak uz stalo. Konecne.

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=6693#6693

Ministerstvo dopravy by zaplatilo pokutu za MottMcDonald, NDS/SSC za usek Mengusovce-Janovce a hned by si kazdy rozmyslel, ako bude na buduce prebiehat verejna sutaz.


Tu by som sa ale zastal Caesara, pretože toto nič nerieši, to je skutočne pokuta štát štátu.

ŘSD je v rukách štátu, takže rozhoduje tak, ako chce vláda. Nejaká pokuta za 0,5-1 mil. CZK je smiešna, pretože len "úplatok" dosahoval určite väčšiu sumu.

Okrem toho, toto rieši len kvalitný zákon. A úrady by mali kontrolovať skôr veľké stavebné firmy. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod flakst » 14. Júl 2005 21:36

Ono je to asi jeden veľký slovenský problém: Ako efektívne, cieľene a s výsledkom kontrolovať verejné obstarávanie? Pokuty nič nevyriešia.

Osobne som sa totiž u viacerých ľudí, ktorí vlastnia menšie firmy v oblasti stavebníctva stretol s názorom, že do štátnych zákazok sa radšej nepúšťajú, pretože aj tak ich nevyberú. Presný postup takéhoto štátneho obstarávania si myslím netreba opisovať. Každý totiž vieme, kde sú medzery. Nechcem sa radšej zamýšľať nad tým ako prebiehajú výberové konania v prípadoch väčších stavieb, keď niečo také sa deje pri malých opravách. :D
Obrázok používateľa
flakst
diskutujúci
 
Príspevky: 233
Obrázky: 9
Založený: 15. Jún 2005 19:03

Odoslaťod Alexander Velky » 14. Júl 2005 21:44

flakst napísal:Osobne som sa totiž u viacerých ľudí, ktorí vlastnia menšie firmy v oblasti stavebníctva stretol s názorom, že do štátnych zákazok sa radšej nepúšťajú, pretože aj tak ich nevyberú. Presný postup takéhoto štátneho obstarávania si myslím netreba opisovať. Každý totiž vieme, kde sú medzery. Nechcem sa radšej zamýšľať nad tým ako prebiehajú výberové konania v prípadoch väčších stavieb, keď niečo také sa deje pri malých opravách. :D


Tak hlavne, menšie stavebné firmy ani nespĺňajú požiadavky zo strany štátu, napr. 3 mld. Sk ako obrat za posledné 3 roky. To ešte neviem, či sa to myslí spolu alebo každý rok. Ale je jasné, že to malé firmy nemajú a je to normálne, že malé firmy nestavajú diaľnice, ale často sú ako subdodávatelia potrební a aj využití.

Pri malých opravách väčšinou sú malé firmy, výnimočne aj väčšia, ale to je málokedy, keď Doprastav staval parkovisko za 15 mil. Sk a podobne. Určite to nie je ich cieľom, keď ich obrat je 10 mld. Sk za rok. Tiež som počul, že 0,6 Sk z 1,0 Sk určených na výstavbu diaľnic dostane v konečnom dôsledku práve známa slovenská stavebná firma (?).

No a pri veľkých "kšeftoch" sú len veľké firmy, ale tam je to skutočne "boj". A potom som tiež počul, že dnes majú 2-3 stavebné firmy (nehovorím, že len slovenské ako majitelia) "prepojenie" na dané úrady atď., takže "sledujú" vývoj priamo (?).

A preto tvrdím, že treba, aby sa viac "dohliadalo" práve na veľké stavebné firmy. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Caesar » 14. Júl 2005 23:04

AV,

to sú "tvrdé" slová to, čo píšeš.

To bolo, keď bol DPS štátny. Aj to len čiastočne. (?)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod digitman » 15. Júl 2005 16:04

Horúca informácia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Započali sa prípravné práce na zriadenie staveniska dokonca tam sú aj stavebné stoje jeden buldozér, bager, a jedna tatra bágrujú aj teraz pred chvíľou som tam bol osobne a rozprával som z majstrom od Doprastavu.
Konkrétne na ceste na Starý Smokovec časť Poprad Veľká tam kde bol základný kamen.Bude tam betonárka a stavebný dvor a tam začína aj druhý úsek diaľnice Mengusovce Jánovce
Digitman
digitman
diskutujúci
 
Príspevky: 79
Obrázky: 8
Založený: 27. Feb 2005 08:14
Bydlisko: Poprad

Odoslaťod Branco » 16. Júl 2005 09:02

To miesto je, myslím, na rozhraní prvého a druhého úseku. Snáď v auguate konečne doriešia aj prvý úsek, aby sa výstavba mohla rozbehnúť naplno. Ak sa NDS podarí zmeniť rozhodnutie ÚVO o prvom úseku, aj keď to zrejme nebude iba ich zásluha, bude to aspoň nejaký dobrý bod pre nich.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Alexander Velky » 16. Júl 2005 20:33

Branco napísal:To miesto je, myslím, na rozhraní prvého a druhého úseku. Snáď v auguate konečne doriešia aj prvý úsek, aby sa výstavba mohla rozbehnúť naplno. Ak sa NDS podarí zmeniť rozhodnutie ÚVO o prvom úseku, aj keď to zrejme nebude iba ich zásluha, bude to aspoň nejaký dobrý bod pre nich.


Na tomto úseku je zdržanie 2 roky, ak to "okresáme" o rôzne doby, tak reálne zdržanie je takmer 1 rok.

Okolo tejto stavby je veľa nejasností, ale nie je snaha ani EÚ, ani NDS, ani MDPT nič vysvetľovať. Okrem toho hrozia súdy, je šanca, že v auguste by sa malo začať stavať, reálne, pretože potom hrozí odsun začiatku stavby na "neskôr". :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 22 hostí.