D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Bratislava (Petržalka – križovatka s D2) – Trnava – Trenčín - Žilina – Prešov – Košice – Záhor, štátna hranica SR/Ukrajina

Moderátor: Moderátori

Kedy je podľa vás potrebné začať so stavbou tunela Višňové ?

Anketa bola ukončená dňa 11. Jún 2014 12:34

Ihneď - t.j. vyhlásiť tender ešte tento rok
132
92%
Postačí neskôr, do r. 2020
4
3%
V ďalekej budúcnosti, t.j. po r. 2020
1
1%
Nikdy - tento úsek by sa nikdy nemal stavať
7
5%
 
Celkový počet hlasov : 144

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod vladovav » 31. Jan 2019 13:12

zajtra je 1. februára NDS je ticho povedali februári bude vyjadrenie len naťahujú čas tak čo vlastne bude stým úsekom nech už konečne vieme koľko budeme ešte čakať :lol:
vladovav
diskutujúci
 
Príspevky: 207
Obrázky: 20
Založený: 08. Apr 2016 13:46

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod nevo83 » 31. Jan 2019 13:35

Vo februari neznamena ze 1.budes mat spravu... cize kludne to moze byt 28..
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod Čumil » 31. Jan 2019 14:45

SPORY NA VIŠŇOVOM ZAČALA RIEŠIŤ MEDZINÁRODNÁ KOMISIA
viewtopic.php?f=35&t=23967

Je to dobra sprava? Som zvedavy:
1. ako rychlo bude komisia schopna nieco rozhodnut
2. ked rozhodne, a jednej zo stran to nebude vhod, ako dlho sa to bude tahat
Čumil
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 806
Založený: 01. Okt 2005 15:41

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod Bager3 » 31. Jan 2019 14:53

To im ako naozaj vypadlo kus sekundarne ostenia ? To ako je mozne ? Ved to je klemba.
Bager3
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 322
Obrázky: 2
Založený: 16. Nov 2005 12:12

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod paldo » 31. Jan 2019 14:57

..... skôr by ma zaujímalo, že z kedy a odkiaľ konkrétne je záber na tú dieru v betóne
Obrázok používateľa
paldo
diskutujúci
 
Príspevky: 145
Obrázky: 58
Založený: 29. Júl 2012 17:40
Bydlisko: Kubíková - okolie Žiliny

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod Lorenc » 31. Jan 2019 15:20

To vyzerá jak škrupinka a nie nosná k-cia. To nieje ADECOm robené?
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod atlantis » 31. Jan 2019 21:43

Zas by som to až tak tragicky nezveličoval...proste nedoliali betón v debnení až úplne pod strop. Ten sa pri tuhnutí nepreviazal z armovacím železom sekund.ostenia a keď to stuhlo a odobrali debnenie, urobili sondáž. Zistili vzduchovú kapsu a to už stačí poklepať kladivkom a celé sa to zosype ako na fotke.
Obrázok používateľa
atlantis
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 288
Obrázky: 762
Založený: 29. Okt 2008 19:44

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod Kvík » 31. Jan 2019 21:56

magnus napísal:41224

Za takéto veci by mal ísť sedieť buď zhotoviteľ, alebo dozor alebo investor. Najlepšie všetci. Považujem to za všeobecné ohrozenie.


Považovať môžeš, ale pokiaľ sa to stane pred otvorením úseku, všeobecné ohrozenie to určite nie je. Ani keby sa im s prepáčením zrútil celý tunel od začiatku do konca.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 270
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod frostbite » 01. Feb 2019 04:45

koksoooo, sila! toto nema obdoby tusim v celej vystavbe dialnic a RC na slovensku.. to vydrbane ostenie je len symbolicky dokaz totalnej amaterskosti a neschopnosti zhotovitela..okamzite tych dementov vypoklonkovat bez vahania prec z tejto stavby nech to stoji co to stoji!tu uz ide fakt o vela,co keby na to neprisli a stalo by sa to pocas riadnej prevadzky? a kolko este skrytych min ta stavba bude mat -a to nemam na mysli ani zdaleka len tunel! tu je potrebne v co najkratsom case rozhodnut o prideleni stavby skanskej, ktora je pravoplatnym vitazom tendra pre tento usek, toto je snad nonsens co sa deje v tomto state!
frostbite
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 347
Založený: 16. Jan 2019 14:39

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod ondrejko_t » 01. Feb 2019 08:01

pisat tu stale dookola ze vyhodit SI + Duha a dat to skanskej je asi tak k veci ako v inych diskusiach stale dookola pisat, ze sa na dialniciach vozime od roku 2010 bo pan plk doc Fico to tak slubil...
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 783
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod magnus » 01. Feb 2019 09:19

Kvík napísal:
magnus napísal:41224

Za takéto veci by mal ísť sedieť buď zhotoviteľ, alebo dozor alebo investor. Najlepšie všetci. Považujem to za všeobecné ohrozenie.


Považovať môžeš, ale pokiaľ sa to stane pred otvorením úseku, všeobecné ohrozenie to určite nie je. Ani keby sa im s prepáčením zrútil celý tunel od začiatku do konca.

To značí, že robotníci nemôžu na stavbe byť všeobecne ohrození? To je zaujímavá právnická kľučka :-P Ale ďakujem za poučenie, v tomto nie som doma. v každom prípade to ukazuje na fakt, že sekundárne ostenie nie je spravené tak ako by malo a teda neplní požadovanú statickú funkciu. Otázkou je, na koľkých ďalších miestach je to takto odfláknuté a či sa podarí tieto miesta ešte identifikovať a sanovať. Inak je to časovaná bomba, kedy primárne ostenie stratí svoju dočasnú stabilitu a kľakne to :-P
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod paldo » 01. Feb 2019 09:27

@magnus: prosím ťa... keď si odmyslíme TBM, sekundár v tuneli má tiež "nosnú" funkciu alebo je iba pohľadový a všetky deformácie a záťaž má niesť primárne ostenie?
Obrázok používateľa
paldo
diskutujúci
 
Príspevky: 145
Obrázky: 58
Založený: 29. Júl 2012 17:40
Bydlisko: Kubíková - okolie Žiliny

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod IceFox » 01. Feb 2019 11:50

Nechcem sa toho konzorcia zastávať ale toto je len ďalšia z palíc na bitie psa.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod fh » 01. Feb 2019 12:09

aj mne to príde ako cielený únik informácií a to ich tu v kuse kritizujem
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod magnus » 01. Feb 2019 13:27

paldo napísal:@magnus: prosím ťa... keď si odmyslíme TBM, sekundár v tuneli má tiež "nosnú" funkciu alebo je iba pohľadový a všetky deformácie a záťaž má niesť primárne ostenie?

Predovšetkým sekundár ma nosnú funkciu. Primár sa berie len ako dočasné zabezpečenie stability výrubu počas budovania tunela, ale neráta sa s jeho dlhodobým statickým spolupôsobením. Treba si uvedomiť, že primár zo striekaného betónu je v priamom kontakte s horninou aj podzemnou vodou, pričom tá z dlhodobého hľadiska striekaný betón rozruší. Hlavne chemicky. Sekundárne ostenie z armovaného betónu je hlavná nosná konštrukcia, ktorá preberá postupne celé zaťaženie (ako sa postupne primár rozpadáva), nie je to len pohľadová konštrukcia.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod Bager3 » 01. Feb 2019 14:21

Tak potom je to rovnaky problem ako keby sa zabetonovala deka(poschodie) a po odsalovani vypadne kus betonu a ostane len armovacia ocel. Ako sa to opravuje? musi sa znovu zabetonovat cela sekcia (jestvujuci beton odstranit) ?
Bager3
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 322
Obrázky: 2
Založený: 16. Nov 2005 12:12

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod rastislav5 » 01. Feb 2019 14:28

Toto je zaujimava informacia z clanku https://www.dialnice.info/viewtopic.php ... 99#p215899 :
"Národná diaľničná spoločnosť predpokladá, že len dokončenie by stálo takmer 460 miliónov eur, to znamená ešte viac ako mal stáť pôvodne celý tunel, pokračoval s tým, že celková cena by tak bola minimálne viac ako 630 miliónov eur."
To vychadza o 220 milionov viac ako cena podpisana v zmluve. Neverim, ze Ersek vypovie zmluvu s existujucim konzorciom ak hrozi, ze s novym dodavatelom bude celkova cena o 220 mil. vyssia a kvoli sudnym sporom sa vystavba moze odlozit o mnoho rokov, ked alternativa je navysenie o 100 milionov existujucemu konzorciu.
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod atlan » 01. Feb 2019 15:10

100 teraz, dalsich 100 o rok a dasich 200o 2 roky.... To sa oplati to hej.

By ma zaujimalo ci by si tak aj doma financoval.
Dojodli by ste vymalovanie izby za 500E za 5 dni. stym ze za kazdu stenu 100vka.
Za 4 dni by vymaloval jednu stenu a pytal doplatit 300E.

Zaplatis a ten maliar odide do nemecka lebo lepsie platia. (vyjlasime konkur firme a bude)
Tak ze peniaze nemas a hotove tiez nie. A o termine radsej pomlcim.

Ad článok. To je take slovenské zlodej ma vecsie prava ako okradnuty.

Vyhodit ich zo stavby, a o to co viac bude stat dostavba nech doplatia oni. Ved ta firma robi skodu slovensku ako statu.
atlan
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 266
Založený: 11. Apr 2015 23:41

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod Laky » 01. Feb 2019 15:37

TA fotka je z ktoreho useku presne? Toto je sila veru.
Laky
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 314
Založený: 09. Dec 2015 12:37

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod IceFox » 01. Feb 2019 16:20

A nemôžu tam ostatné firmy (ktoré boli v súťaži) vrátiť (resp. sa dohodnúť) nejakým dodatkom k zmluve (aby sa obišla súťaž)?
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod rastislav5 » 01. Feb 2019 16:43

atlan napísal:100 teraz, dalsich 100 o rok a dasich 200o 2 roky.... To sa oplati to hej.

By ma zaujimalo ci by si tak aj doma financoval.



Ano, aj doma sa snazim minimalizovat naklady, rizika a terminy. Ja viem len o naroku 100 milionov, dalsie naroky su spekulacia. Moment doplatenia sa da vyuzit aj na sprisnenie zmluvy po skusenostiach, co s konzorciom mame, verim ze EU, Jaspers a medzinarodna komisia pre riesenie sporov poradia a nasi sa do buducnosti poucia.

atlan napísal:Vyhodit ich zo stavby, a o to co viac bude stat dostavba nech doplatia oni.


Tvojim rozkazom sa bohuzial riadit asi nebudu. Ak by to bolo take jednoduche, asi by nehrozilo, co sa pise v clanku: „Obrovským rizikom je, že súčasný zhotoviteľ by sa vypovedaniu zmluvy bránil na súde a namietal by, že má nárok na dokončenie stavby. Stačilo by predbežné opatrenie súdu a na stavbe by sa nemohlo pracovať do vyriešenia sporu. V tom prípade by sa dokončenie tunela mohlo odložiť na neurčito,“

Len pripomeniem, ze ked Skanska, Doprastav a dalsie firmy uzavreli kartelovu dohodu v sutazi v roku 2004, tak sud definitivne rozhodol v roku 2016, tzn. o 12 rokov neskor https://dennikn.sk/minuta/602516/ Tymto tiez chcem povedat, ze na fore tolko ospevovana Skanska si moze aj ciastocne sama za to ze ju vylucili, nemala v roku 2004 uzatvarat kartelove dohody, co potom stat ucelovo vyuzil a vylucil ju z tendra o Visnove.

Dufam, ze EU nam pomoze vyriesit tento problem, do konca mesiaca by sme mali byt mudrejsi: https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clan ... rdi-olano/
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod IceFox » 01. Feb 2019 17:52

Možno som divný ale ja osobne by som im dal vyčísliť koľko im treba (a ak by to nebola závratná suma) a zaplatil by som ju s tým ,že to budú posledné a jediné peniaze navyše (a teda nech si to dobre spočítajú). Keby chceli už ďalšie, vtedy by som robil takýto cirkus.
Treba vziať do úvahy to, kedy bol úsek tendrovaný - keď bolo lacno - keby dali reálne ceny tak by nevyhrali a dnes by sme pravdepodobne mali podobné (možno menšie) dotahovačky len s inou firmou/konzorciom.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod nevo83 » 01. Feb 2019 19:52

Icefox lenze tym spochybnis cely proces VO... lebo napr. 5 v poradi by s doplatkom bol na rovnakej cene... cize Ti to napadne na UVO a hned aj sudne... pretoze dodatky nie su mozne..

Sam som zvedavy ako to spravia ale ,,najcistejsie,, bude fakt asi nove VO..
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod Lorenc » 01. Feb 2019 21:09

Ti politici by mali davat nezavisly pohlad na veci ale toto ako pelegrini chce odvolat zhotovitela SI, sa mi zda velmi prvoplanove. Kde sa vzal tu sa vzal po minulorocnej rosade tu dava verdikty ako keby bol stary dialniciar.
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod IceFox » 01. Feb 2019 22:18

Nové VO... Takže pod Strečnom budeme stáť (pri Slovenských pomeroch) ďalších 10 rokov.
Prečo mi táto krajina dáva každý mesiac ukážku ako to tu nefunguje a dôvod prečo by som sa mal odsťahovať...
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 29 hostí.