D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Bratislava (Petržalka – križovatka s D2) – Trnava – Trenčín - Žilina – Prešov – Košice – Záhor, štátna hranica SR/Ukrajina

Moderátor: Moderátori

Kedy je podľa vás potrebné začať so stavbou tunela Višňové ?

Anketa bola ukončená dňa 11. Jún 2014 12:34

Ihneď - t.j. vyhlásiť tender ešte tento rok
132
92%
Postačí neskôr, do r. 2020
4
3%
V ďalekej budúcnosti, t.j. po r. 2020
1
1%
Nikdy - tento úsek by sa nikdy nemal stavať
7
5%
 
Celkový počet hlasov : 144

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod cargobull » 17. Júl 2018 07:39

EmBe napísal:+ mám pocit, že Google maps majú nové snímky. Je tam pekne vidno stavbu.

maju datum 26.05.2018
Obrázok používateľa
cargobull
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 294
Obrázky: 75
Založený: 05. Aug 2010 18:42

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod Sitting Bull » 17. Júl 2018 08:03

EmBe napísal:+ mám pocit, že Google maps majú nové snímky. Je tam pekne vidno stavbu.


To kde si videl nove mapy
Sitting Bull
nováčik
 
Príspevky: 8
Založený: 29. Dec 2017 14:58

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod ondrejko_t » 17. Júl 2018 08:53

no ono to nie je uplne tak ze ak je draha cena (lebo sutaz bola taka ako bola) ze vystavba pojde plynulo. Vedia o tom vsetky useky za poslednych 20 rokov. Vyhras s co najvyssou cenou (lacne su vylucene pre podozrivo nizku cenu) a drahe sa predlzia a predrazia. a vsetci, ktorym z toho nieco kvapne, su spokojni.
Visove, ak ma pamat neklame, stavia az tretia najnizsia ponuka.
to, ze si taliani robia po svojom a vybrali si svoju, nie moc najstastnejsiu metodu na danu geologiu, je ich problem. to ze stat vybral "garazovu" firmu, ktora nevedela spravit ani rekonstrukciu v KE ani na cas ani v pozadovanej kvalite, je zas problem statu. a dokonca aj to, ze cena z expertizy je uz od zaciatku prepisknuta (v jednom rozhovore som cital, ze okrem ineho aj pre to, aby sa nestalo, ze sutaz vygeneruje cenu vyssiu).

len tak na rychlo najdene:
https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clan ... j-experta/

Strabag + Skanska - 338mega
Doprastav + Metrostav - 383mega
Salini + Duha - 409mega
Dokonca najdrahsie zoskupenie Alpine Bau, Hochtief AG a Váhostav – SK za 474,5mega je stale len 53% z predpokladanej ceny. a neverim, ze sa dohodli, kartelove ceny vyzeraju trochu inak (vid posledne podozrenie PO + KE + CA).
Ako to uz niekto pisal, nie je vsetko o cene, ja by som vyberal len bud Strabag+Skanska alebo Hochtief a spol.
ale na to tu nie je kultura ani vola.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod EmBe » 17. Júl 2018 09:07

cargobull napísal:maju datum 26.05.2018

Moze byt. Sedelo by to s pokrokom na stavbe. Neviem, ako casto sa aktualizuju, ale mne to pride tak, ze ich mozeme povazovat za nove :D
Sitting Bull napísal:To kde si videl nove mapy

Priamo na google maps satelitne snimky. Porovnaj si svoju lokalitu. U mna tam vidno napr. novu, tohtorocnu, vystavbu v obciach.
Obrázok používateľa
EmBe
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2257
Založený: 24. Jan 2010 20:33
Bydlisko: ZA/ZV/ZM

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod jarino » 17. Júl 2018 14:34

ondrejko_t napísal:to, ze si taliani robia po svojom a vybrali si svoju, nie moc najstastnejsiu metodu na danu geologiu, je ich problem. to ze stat vybral "garazovu" firmu, ktora nevedela spravit ani rekonstrukciu v KE ani na cas ani v pozadovanej kvalite, je zas problem statu. a dokonca aj to, ze cena z expertizy je uz od zaciatku prepisknuta (v jednom rozhovore som cital, ze okrem ineho aj pre to, aby sa nestalo, ze sutaz vygeneruje cenu vyssiu).

Ako to uz niekto pisal, nie je vsetko o cene, ja by som vyberal len bud Strabag+Skanska alebo Hochtief a spol.

A ja pridám ešte jeden dôvod -> projekčné úpravy povrchovej časti diaľnice, do ktorej sa NDS-ke moc nechcelo ísť. Spomínalo sa to tu, že MUK Lietavská Lúčka nebola vhodne riešená.
Ale tým čo to nesledujú prípadne jednoduchším budú tvrdiť, že za to môže "lacná diaľnica". Už zabudli, že Smeráci podpísali zmluvu s konzorciom, kde má podiel 25% ak má pamäť neklame spoločnosť, ktorá dovtedy nejaké extra skúsenosti s takýmito veľkými projektami v polohe hlavného zhotoviteľa nemala.

Ponuka Hochtiefu a spol. bola až piata. Ešte tam bolo konzorcium INC a Hant BA DS. Doprastav mal v konzorciu TuCon, ktorý realizuje tunely v zahraničí. S konzorciom na ktorého čele bol DPS by tiež nebol problém -> však pre súčasného zhotoviteľa tam pracujú.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod eric987 » 17. Júl 2018 20:00

Najprv si prosim vsimnite, kde bol ten clanok podla ktoreho za vsetko moze nizka cena publikovany - v pravde, ktora akosi obhajuje vsetko co vyhovuje SMER-u. Samozrejme ze toto nie je problem nizkej ceny ale nechopnosti zhotovitela postavit vcas a zaroven neschopnosti investora pouzit vsetky nastroje ktore ma k dispozicii na vynutenie si povinnosti zhotovitela.
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 94
Založený: 16. Júl 2014 08:16

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod cargobull » 18. Júl 2018 08:30

napriklad portal tunela dubna skala ma datum snimky 16.05.2015 a portal tunela lietavska lucka spominany 26.05.2018 :D
Obrázok používateľa
cargobull
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 294
Obrázky: 75
Založený: 05. Aug 2010 18:42

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod vladovav » 19. Júl 2018 17:56

Aktuálny stav razenia 19.7.18
Zdroj: FB p. Kaňuščák
Vyrazené 14393,99 m
Ostáva vyraziť:
STR: 257,79 m
JTR: 235,21 m
vladovav
diskutujúci
 
Príspevky: 207
Obrázky: 20
Založený: 08. Apr 2016 13:46

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod EmBe » 19. Júl 2018 18:29

http://rosina.sk//images/sm_document/ur ... n00022.pdf
http://rosina.sk//images/sm_document/ur ... n00031.pdf
Oznámenie o zmene stavby pred dokončením
Zmena stavby pred dokončením spočíva v zmene termínu ukončenia stavby do 31.12.2022.
Dôvodom je neskorší začiatok realizácie ako bolo plánované v pôvodnom SP, zmena záberov pôdy, dopracovanie viacerých štúdií a podkladov.
Obrázok používateľa
EmBe
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2257
Založený: 24. Jan 2010 20:33
Bydlisko: ZA/ZV/ZM

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod griezmann » 20. Júl 2018 01:15

tak toto je vrchol! dalsich takmer 5 rokov cakania, aj ked tunel je defacto prerazeny, toto nikdy Ersek neprijme-resp. este verim v jeho stipky zdraveho rozumu pokial ma len trochu sebareflexie a rozumu, odmietne tu ziadost o nezmyselne predlzenie.. je to priam do oci bijuca ryza a tunel.. , a najma by to nemal prijat od takych podvodnikov akymi su Duha a Remeta.. slubotechna na n-tu ,sami fuseraci a podvodnici ala Vahostav a verte ci nie ani za tych 5 rokov to s Duhou nebude, najllepsie ked tu ziadost rovno hodi do kosa, to by som teraz spravil na mieste Erseka, proste surovo im povedat nie, zamieta sa! nech makaju ako mozu, maju este 2 roky! alebo ked su neschopni to do 2 rokov dokocit, surovo im zakazku zobrat a vyhlasit v urychlenom skratenom konani novu sutaz a dat to Skanskej ci Eurovii na dokoncenie.. brdo, toto je fakt uz nonsens co sa robi u nas s tymi dialnicami, kam to az vsetko zajde v tomto mafianskom skorumpovanom state....hanba a trapas na n-tu!
griezmann
návštevník
 
Príspevky: 32
Založený: 20. Júl 2018 01:07

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod mireceq » 20. Júl 2018 02:23

@griezmann: upokoj sa, nikde sa nepise ze dialnica bude trvat este 5 rokov.
V dokumente sa len predlzuje povolenie na stavbu z 06/2018 na 12/2022.
Zrejme tieto povolenia neboli predlzene v minulosti a prislo sa na to teraz, kedze uz mame Jul 2018...
mireceq
diskutujúci
 
Príspevky: 188
Obrázky: 8
Založený: 30. Okt 2012 16:49

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod jozin z bazin » 20. Júl 2018 12:30

@griezmann:
Ty si to zrejme predstavujes ako Hurvinek valku.

Fakt si myslis, ze ak by ziadost zamietli, tak sa Remeta pose.ie a okamztie zaveli zvysit tempo o 1000% ?

Alebo keby nastala alternativa, ze by im zakazku zobrali, vies si predstavit, aky by bol novy termin dokoncenia ?

Nevravim, ze tieto ziadosti su v poriadku, len tvoje predstavy su fakt naivne.
jozin z bazin
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 470
Obrázky: 30
Založený: 14. Dec 2009 14:57

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod Tomas PO » 20. Júl 2018 13:37

ale ved sa jedna o termin kompletneho ukoncenia stavby, nie sprejazdnenia dialnice. po sprejazdneni sa este mozu dalsie roky drbkat pri vysadzani stromcekov a vtacich budiek
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod griezmann » 24. Júl 2018 02:38

tu je video kde Ersek jednoznacne potvrdzuje a trva na starych povodnych terminoch a nemieni ustupovat, paci sa mi jeho neustupcivy pristup, je nekompromisny k tym podliakom(duhe a spol) a zaviazal sa zaroven ze bude tam chodit osobne vykonavat pravidelne kontroly ci sa vsetko dohodnute dodrzuje a uz nemieni ustupovat ani o chlp, pekne ich tlaci k muru (aj ked ja by som bol este tvrdsi a nekompromisnejsi a naparil by som im rovno mastne pokuty za nedodrzanie terminu prerazenia tunela koniec r.2017) a inac vo videu bolo taktiez potvrdene samotnym investicnym riaditelom NDS opat, ze plati povodny termin teda 2 roky do dokoncenia useku a neplanuju ho menit-tak dufam ze nejako zdvojnasobnia kapacity na stavbe aby urychlili vystavbu a dobehli zameskane, iba tak bude ten termin realny(dufam ze sa tak pod Ersekom stane a ze k tomu tie firmy nejako dotlaci) https://www.youtube.com/watch?v=2do--artz4U
griezmann
návštevník
 
Príspevky: 32
Založený: 20. Júl 2018 01:07

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod Maxx787 » 24. Júl 2018 08:29

ja tiez podporujem dodrziavanie terminov lebo za pociatka to tu bolo ako v holubniku. nech tlaci nech sa neda, uz aj ludia si robia srandu z toho ako u nas (ne)stavia
Geography is not a career, is post apocalyptic survival skill
Maxx787
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 727
Obrázky: 77
Založený: 03. Okt 2014 17:33
Bydlisko: NO

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod courier » 24. Júl 2018 09:05

So 100% istotou mozeme povedat,ze tento usek nebude hotovy 12/2019, takze Ersek moze tlacit akurat vies kde :) . V 12/2019 bude dva mesiace a nieco pred volbami,budu mat oni ine starosti. Uz len treba dufat, ze ten v roku 2022 to snad bude sprejazdnene. Pokial Duha medzitym nepadne do konkurzu.
courier
diskutujúci
 
Príspevky: 69
Obrázky: 1
Založený: 28. Mar 2017 14:35

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod ondrejko_t » 24. Júl 2018 09:52

griezmann napísal:tu je video kde Ersek jednoznacne potvrdzuje a trva na starych povodnych terminoch a nemieni ustupovat, paci sa mi jeho neustupcivy pristup, je nekompromisny k tym podliakom(duhe a spol) a zaviazal sa zaroven ze bude tam chodit osobne vykonavat pravidelne kontroly ci sa vsetko dohodnute dodrzuje a uz nemieni ustupovat ani o chlp, pekne ich tlaci k muru (aj ked ja by som bol este tvrdsi a nekompromisnejsi a naparil by som im rovno mastne pokuty za nedodrzanie terminu prerazenia tunela koniec r.2017) a inac vo videu bolo taktiez potvrdene samotnym investicnym riaditelom NDS opat, ze plati povodny termin teda 2 roky do dokoncenia useku a neplanuju ho menit-tak dufam ze nejako zdvojnasobnia kapacity na stavbe aby urychlili vystavbu a dobehli zameskane, iba tak bude ten termin realny(dufam ze sa tak pod Ersekom stane a ze k tomu tie firmy nejako dotlaci) https://www.youtube.com/watch?v=2do--artz4U


griezmann, Ty si bud privelky optimista, alebo riadne naivny.
Pan Ersek je clovek, ktory s tym, okrem reci, nespravi a ani nemoze spravit, dokopy nic. hej, teda max. dat duhe a saliny pokutu, lebo to maju nahodou v zmluve. a aj tomu uverim az ked ta pokuta uzrie svetlo sveta a nasledne bude aj zaplatena. vsetko ostatne je populizmus.
ale moze tomu pomoct tak, ze ked tam pojde, bude aj sam kopat, mozno to urychli :)
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod EmBe » 24. Júl 2018 10:25

Zacalo ukladanie nosnikov na SO 205.
Obrázok používateľa
EmBe
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2257
Založený: 24. Jan 2010 20:33
Bydlisko: ZA/ZV/ZM

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod Loe » 24. Júl 2018 10:28

griezmann napísal:tu je video kde Ersek jednoznacne potvrdzuje a trva na starych povodnych terminoch a nemieni ustupovat, paci sa mi jeho neustupcivy pristup, je nekompromisny k tym podliakom(duhe a spol) a zaviazal sa zaroven ze bude tam chodit osobne vykonavat pravidelne kontroly ci sa vsetko dohodnute dodrzuje a uz nemieni ustupovat ani o chlp, pekne ich tlaci k muru (aj ked ja by som bol este tvrdsi a nekompromisnejsi a naparil by som im rovno mastne pokuty za nedodrzanie terminu prerazenia tunela koniec r.2017) a inac vo videu bolo taktiez potvrdene samotnym investicnym riaditelom NDS opat, ze plati povodny termin teda 2 roky do dokoncenia useku a neplanuju ho menit-tak dufam ze nejako zdvojnasobnia kapacity na stavbe aby urychlili vystavbu a dobehli zameskane, iba tak bude ten termin realny(dufam ze sa tak pod Ersekom stane a ze k tomu tie firmy nejako dotlaci) https://www.youtube.com/watch?v=2do--artz4U


To čo Érsek potvrdzuje a na čom trvá je úplne nepodstatné, s výnimkou situácie kedy by sám nastúpil s lopatou na stavbu. V takej situácií by potom mohol potvrdiť a trvať na tom, koľko metrov kubických hliny za 12 hodinovú zmenu naloží na vlečku. Érsek je politik a jeho výjazdy po tých pár rozostavaných úsekoch sú obyčajná politická agitka a k tomu už silácke reči akosi patria.

V prípade tejto stavby je jasné, že nebude dokončená načas. Pokiaľ ide o pokuty, platí že odškodnenie za nedodržanie termínu každého míľnika je to 0,5% zo zmluvnej hodnoty. Čiže cca. 2 000 000 EUR. Pokiaľ ide o odškodnenie za oneskorenie pre odovzdanie diela, tu vzniká objednávateľovi nárok na 0,05% z konečnej zmluvnej hodnoty bez DPH za každý deň omeškania, čiže cca. 170 000 EUR denne. Obe sankcie sú zastropované na úrovni 10% z konečnej zmluvnej ceny. Čiže v súčt pre obe sankcie najviac cca. 40 mil. EUR. Mimochodom predmetné ustanovenia si navrhol zhotoviteľ sám, NDS tieto v plnom rozsahu akceptovala. Pokiaľ si myslíte, že zhotoviteľ sám sebe navrhol nejak likvidačné sankcie, pozrite si ziskovosť Salini Impregilo v uplynulých rokoch.

Samozrejme taktiež platí, že akákoľvek sankcia nárokovaná štátom povedie okamžite k súdnemu sporu so zhotoviteľom. V podmienkach Slovenskej republiky? 5 až 10 rokov. Dúha v medzičase zbankrotuje a nedostanete z nej aj tak nič. Mimochodom aj na túto eventualitu zhotoviteľ v podstate myslí, keď zmluvne ohraničuje priestor na oznámenie vád na 365 dní odo dňa vydania preberacieho protokolu:) Preto viac než pokuty očakávajte tiché predĺženie termínu, výhovoriek na nepriaznivé geologické podmienky a spol. je aj tak k dispozícií viac než dosť. A napokon kto z verejnosti vie objektívne posúdiť, či sú alebo nie sú relevantné? 20 ľudí? 50 ľudí? Zvyšok občanov si to prečíta v novinách, zanadáva si na vládu a život pobeží ďalej.

A to ani nehovorím, aké následky by prípadný spor o sankcie v priebehu výstavby mohol mať na samotnú výstavbu. Štát by sa nevyhol narušeniu harmonogramu platieb. Ak by totižto platby nepozastavil, okamžite by sa zjavili ľudia poukazujúci na to, že štát sa súdi s osobou ktorej veselo platí ďalej. Ak by štát platby pozastavil alebo obmedzil, zhotovitel okamžite preruší stavebné práce. A kričať by začali iní ľudia, že prečo robí Érsek problémy. Politicky neúnosná situácia v oboch variantoch. Takže, presúvame sa do reality. Érsek v novinách robí ramená a ministerstvo sa potichu snaží so zhotoviteľom dohodnúť, ako napokon vidno aj vyššie v príslušných odkazoch.
Loe
diskutujúci
 
Príspevky: 233
Založený: 24. Apr 2018 21:20

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod ondrejko_t » 24. Júl 2018 11:47

pekne zhrnute :)
no a este ked sa predsa len nieco naviac prevali aj skrz tohto PR a vymyvacich clankov v pravde (vid aj ten posledny na monitoringu tlace) dookola o nicom a o tom istom, tak sa to zvali na figelove lacne dialnice a ze keby to nebol zrusil v 2010 tak uz to 5 rokov mohlo sluzit motoristom...
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod fh » 24. Júl 2018 12:47

Tie " lacné" diaľnice kde boli nedostatočne nastavené kritériá posudzovania sa proste predražili, len si to niekto nevie alebo nechce uznať.
Malé zamyslenie o lacných tovaroch:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/politi ... litika_wag
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod nevo83 » 24. Júl 2018 12:54

este dodam k Ersekovi: vsetci tu vieme uz dost dlho, ze prerazenie tunela aj s omeskanim je koniec augusta.. a on dojde na stavbu a zahlasi musite prerazit do 1.9 inak bude zle, bububu... miesto toho aby nahanal mosty a pod. on ukazuje ramena kde je vsetko jasne.. ale ovecky budu blakat aky je uzasny ako dosiel na stavbu a hned za mesiac problem tunel vyrieseny
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod Viktorius » 24. Júl 2018 13:17

No, jaky kazdy zrazu mudry. Ale ked som pisal pred cca rok, dva a viac dozadu tak vsetci "odbornici" ma tu vysmievali o ere lacnych dialnic ala Figel... a odrazu ked cca 4 vlakna dozadu presne, vystizne a jasne definujem problematiku Visnoveho, tak odrazu je kazdy general...a dostavame sa k tomu, ze vysutazit dialnicu lacno nie je absolutne zarucene resp. vobec, ze sa postavi nacas, v pozadovanej kvalite a za pozadovanu cenu. Tieto podmienky su v znacnej miere ovplyvnene nasim pravnym systemom ku ktoremu niet co dodat.

Peniaze dochadzaju, terminy sa posuvaju, subky sa nevyplacaju...je mi luto ze pri otvoreni kazdeho noveho useku ci uz D alebo R maju mnohi zivnostnici zial v ociach...
Viktorius
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 19
Založený: 20. Nov 2013 18:09

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod ondrejko_t » 24. Júl 2018 13:23

to ale nie je ani ked je cena vysutazena draho. presne ako pises, vivat pravny stat.
a potom nastupi sudruh F., subkam odkupi dlhy za polovicu a hra sa na socialneho spasitela (za peniaze nas vsetkych) a sirokemu namiesto pokuty alebo splatkoveho kalendara da dalsiu zakazku. sak sme usmiati, lebo zachranujeme slovenskych zamestnavatelov.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala

Odoslaťod aquila » 24. Júl 2018 14:40

ale toto nema nic s lacnymi dialnicami, to je absolutne hlupost. je to naopak o drahej dialnici a SMERakoch, ktory vysachovali SKANSKU a dali to "nasemu" cloveku z DUHY, ktora nebola schopna poriadne ani zrekonstruovat obycajne cesty v kosiciach.

Skanska by to vyhrala o 70 mio euro nizsou cenou, cize by sa mohol luxusne postavit este aj privadzac LL , a sudiac podla tempa a system ako stavaju na vychode by bol povodny termin zrejme tiez jemne posunuty, ale nie kvoli tomu, ze zvolili ADECO metodu, ktora to bola zjavne zla volba.

to je skor porovnat to iste, ako keby ste si dali postavit dom firme, ktora nebola schopna postavit poriadne ani psiu budu a potom sa divili, ze to bolo drahsie, trvalo dlhsie a este to aj nebolo tak ako povodne malo.

tu su skratka niektori zamienaju pricinu a dosledok.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 29 hostí.