D3 - S69 Slovensko-Poľsko

Žilina (križovatka s D1) – Kysucké Nové Mesto – Čadca – Skalité, štátna hranica SR/PL

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod devil » 24. Feb 2005 10:27

Casto sa spomina je D3 ma aj tak len parametre RC. Fakty z www.highways.sk hovoria ze na Svrcinovec - Skalite - hran. SR/PR tvoria cca. 50% trasy mosty a cca. 10% tunely. Muselo to byt takto velkoryso naprojektovane? Poliaci tam tusim nejake tunely maju tiez ale do nich sa zjavne nehrnu.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod eucitizen » 24. Feb 2005 11:36

Isiel som par krat cez tuto cestu a musim povedat ze na polskej strane je mali usek kde neni asflat ale macacie hlavya to do kopca!! Dufam ze coskoro to poliaci tam dostavaju lebo v zime to musi byt katastrofa. Ale aj ked Slovensko postavi tich 200 metrov a sa otvori konecne ten usek tak stale tam nemozu ist nakladne auta az do kedy sa nepostavi usek svrcinovec.skalite, tak stejne bude malo vyuzity, a to je skoda a chyba na slovenskej strane.
Inac ta colnica neni prehnana?za par rokov SK a PL budu v Schengene a ta colnica bude zbytocna a asi aj zburana, zbytocne vyhodene peniaze, ale teraz su na tom na vine poliaci :)
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod JG » 24. Feb 2005 11:38

Devil, zase len zopakujem svoj postoj. Niektore useky su naprojektovane velkoryso.

"REPORTERI" nemaju pravo zamlcat existenciu dokoncenych a rozostavanych usekov na S-69 a dokonceneho noveho hranicneho priechodu, na ktorom dokonca natocili rozhovor. Takze to nie je o nevedomosti, to bol preukazatelny zamer.

Nemaju pravo povedat:
"Paradoxné je, že keby sa niekedy na slovenskej strane aj diaľnica dostavala nebude mať na čo nadväzovať, Poliaci s jej pokračovaním na svojom uzemí v dohľadnom čase vôbec nerátajú."

A naopak mali by poukazat na to, ze slovenska strana vcas nedokoncila ani 230 metrov dlhy usek. Mohli by povedat, ze na polskej strane je zla cesta, ale zaroven na slovenskej strane je horsia cesta. Nesnazili sa hladat riesenie, ale len zavadzali a klamali.

Ja osobne mam podozrenie, ze prave schvalenie najdrahsieho variantu malo viest k tomu, ze stavba bude zablokovana, pretoze bolo jasne, ze nebude dostatok penazi. V roku 1997 bol totiz vyprojektovany variant, podla ktoreho mal usek st.hranica - Skalite pokracovat dole na juhozapad, kde by sa napojil po cca 1 km na II/487. Tento variant sa zavrhol a zaroven sa stavba pri Skalitom zastavila. Takze zdanlivo velkoryse riesenie malo efektivne viest ku krachu medzinarodneho koridoru VIa. V podstate mozno povedat, ze sa to podarilo alebo sa to aspon zatial uspesne dari. Keby sa v rokoch 1999 a 2000 vynalozilo menej ako 1 mld. Sk na Skalite, bolo by tam cca 4,2 km novej cesty a pre kamiony by bol neprejazdny iba jeden usek, ktory by sa dal nahradit mostom s dlzkou cca 200 m.

Znemoznenie otvorenia prihranicneho useku S-69 Zwardon - Myto svedci o tom, ze SSC aktivne blokuje snahu polskej strany sprejazdnit tento koridor.
JG
 

Odoslaťod JG » 24. Feb 2005 11:50

Eucitizen, dlazdene cadicovymi kockami su dva kratke mosty (30m a 50 m) a jeden usek cca 600 m. Vsetky tieto useky budu nahradene S-69 Milowka - Szare. V kazdom pripade cadicove kocky neznamenaju priamy problem pre kamionovu dopravu.
JG
 

Odoslaťod devil » 24. Feb 2005 11:51

Ja osobne mam podozrenie, ze prave schvalenie najdrahsieho variantu malo viest k tomu, ze stavba bude zablokovana, pretoze bolo jasne, ze nebude dostatok penazi. V roku 1997 bol totiz vyprojektovany variant, podla ktoreho mal usek st.hranica - Skalite pokracovat dole na juhozapad, kde by sa napojil po cca 1 km na II/487. Tento variant sa zavrhol a zaroven sa stavba pri Skalitom zastavila. Takze zdanlivo velkoryse riesenie malo efektivne viest ku krachu medzinarodneho koridoru VIa. V podstate mozno povedat, ze sa to podarilo alebo sa to aspon zatial uspesne dari. Keby sa v rokoch 1999 a 2000 vynalozilo menej ako 1 mld. Sk na Skalite, bolo by tam cca 4,2 km novej cesty a pre kamiony by bol neprejazdny iba jeden usek, ktory by sa dal nahradit mostom s dlzkou cca 200 m.


Pred 2-3 r. by som povedal ci je toto mozne :?: :!: Dnes sa uz necudujem nicomu. :roll:
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod devil » 25. Feb 2005 09:45

JG

Na jednej strane pravom protestujete ked niekto hovori ze poliaci nic nerobia...

...na druhej strane ked minister povedal nemenej zavaznu loz, ze na trase ZA-MT-RK (teda aj tam kde to bolo okolo 10 000 a niekde este menej v 2000) je dnes 30 000 aut/den tak ste sa moc neozyval.

A na vyroku ktory povedal P.P.

"Oni síce hovoria, že je to predimenzované, ale my na tom trváme."

uz neviem co je nekorektne zo strany novinara.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod JG » 25. Feb 2005 11:17

devil napísal:JG

Na jednej strane pravom protestujete ked niekto hovori ze poliaci nic nerobia...

...na druhej strane ked minister povedal nemenej zavaznu loz, ze na trase ZA-MT-RK (teda aj tam kde to bolo okolo 10 000 a niekde este menej v 2000) je dnes 30 000 aut/den tak ste sa moc neozyval.

A na vyroku ktory povedal P.P.

"Oni síce hovoria, že je to predimenzované, ale my na tom trváme."

uz neviem co je nekorektne zo strany novinara.


Devil, mate na mysli nasledujucu vetu Prokopovica alebo nejaku inu?
"Tunel okolo Žiliny bude v plnom profile. Žilina je vyťažená. Denná intenzita je približne 30-tisíc vozidiel."
http://dialnice.info/viewtopic.php?t=223

Teda hovori o tom, ze v Ziline je priblizne 30 tisic v./24h a nie ze pri Kralovanoch je 30 tisic v./24h. Takze najdite vetu, kde Prokopovic povedal, ze na ZA-MT-RK je na celom useku intenzita 30 000 v./24h. Ja sa nechcem Prokopovica prilis zastavat (mam na neho vlastny nazor), ale zrejme v tomto pripade nemate pravdu. Je druha vec, ze novinari sa nedokazali chytit toho, ze hovori o Ziline a nie o Kralovanoch. Novinari si mali vyziadat intenzity pre celu I/18 ZA-MT-RK.

Prokopovic ich odbil:
"Posledné oficiálne sčítanie Slovenskej správy ciest z roku 2000 ukázalo medzi Žilinou a Martinom 15-tisíc áut.
Nie, nie. Máme novšie údaje a s nimi pracuje poradca."

Ale nevyjadril sa, kolko tam v skutocnosti je intenzita. A pritom povedal pravdu.


Predimenzovane je to pre sucasne intenzity. Ak niekde nie je slusna cesta so sirkou aspon 7,5 metra, nemoze tam byt ani vyznamnejsia intenzita. Napr. na KE-Milhost budu podstatne nizsie naklady, na druhej strane, tam ziadna zavratna intenzita nie je. V roku 2000 tam bolo pri hranici 1476 v./24h a cesta s parametrami neporovnatelne lepsimi nez Skalite.

Co je nekorektne zo strany novinara?
Napr.
"Len náklady na úsek Žilina – Ivachnová dosahujú 65 miliárd korún. Spojenie od Považskej Bystrice takmer sto miliárd. "
"V oficiálnej poľskej predstave budeme hľadať napojenie Skalité – Zwardoň zbytočne."


Urcite usek PB - ZA nebude stat 35 mld.Sk!
JG
 

Odoslaťod devil » 26. Feb 2005 11:59

Inkriminovane otazky a odpovede ktore suvisia:

"Tunel okolo Žiliny bude v plnom profile. Žilina je vyťažená. Denná intenzita je približne 30-tisíc vozidiel.

Kde?

Na úseku Žilina, Martin, Ružomberok.

Posledné oficiálne sčítanie Slovenskej správy ciest z roku 2000 ukázalo medzi Žilinou a Martinom 15-tisíc áut.

Nie, nie. Máme novšie údaje a s nimi pracuje poradca."

Takze pekne potichu tam vpasoval aj RK. Z kontextu to JASNE vyplyva.

"Len náklady na úsek Žilina – Ivachnová dosahujú 65 miliárd korún. Spojenie od Považskej Bystrice takmer sto miliárd. "

Ved pre mna z toho jasne vyplyva ze takmer sto mld. je chapane pre PB-ZA-Ivachnova. Vam nie? Ved ak sa hovori D1 do 2010 nikoho normalneho nenapadne ze az po UKR.

Jedine co uznavam je o tej oficialnej strategii, ale to je zase nepekna novinarska praktika ze si to vysvetlia tak, ze "ziadna dialnica na Zwardon od PR nevedie". a zaargumentuju ze u nas tam je D,kde je cca. 60 % su mosty a tunely.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod JG » 27. Feb 2005 11:46

devil napísal:"Žilina je vyťažená. Denná intenzita je približne 30-tisíc vozidiel."

Kde?

Na úseku Žilina, Martin, Ružomberok.

Posledné oficiálne sčítanie Slovenskej správy ciest z roku 2000 ukázalo medzi Žilinou a Martinom 15-tisíc áut.

Nie, nie. Máme novšie údaje a s nimi pracuje poradca."

Takze pekne potichu tam vpasoval aj RK. Z kontextu to JASNE vyplyva.

"Len náklady na úsek Žilina – Ivachnová dosahujú 65 miliárd korún. Spojenie od Považskej Bystrice takmer sto miliárd. "

Ved pre mna z toho jasne vyplyva ze takmer sto mld. je chapane pre PB-ZA-Ivachnova. Vam nie? Ved ak sa hovori D1 do 2010 nikoho normalneho nenapadne ze az po UKR.


Zaujimal by ma nazor niekoho ineho, co si predstavi pod vetami:
"Žilina je vyťažená. Denná intenzita je približne 30-tisíc vozidiel."

Mne z toho jasne vyplyva, ze ide o Zilinu a ani ma nenapadlo, ze by niekto mohol pomysliet na to, ze ide o Ruzomberok alebo Martin.

S tymi 100 mld.Sk sme si Devil porozumeli, ale zda sa mi, ze len ciastocne. Teda 65 mld.Sk ZA-Ivachnova a potom 35 mld.Sk PB-ZA. Autorom tejto konstrukcie je novinar a nie Prokopovic a ja tvrdim, ze novinar zavadza.

Upozornim vas este na jednu dolezitu vec. Nie je jasne, ake otazky Prokopovic v skutocnosti dostal. Texty novinara sa v Trende a v eTrende lisili. Aj to hovori o novinarskej etike (alebo skor novinarovej etike?).
[/b]
JG
 

Dovolím si sem zareagovať aj ja.

Odoslaťod Diaľničiar » 27. Feb 2005 16:41

Aj keď moc nepíšem na túto tému z rôznych dôvodov, musím reagovať na tú intenzitu dopravy. Ja som pána ministra aj počul, čo hovoril v médiách a aj som sa s ním o tom neskôr rozprával.

Žilina je vyťažená, t.j. úsek PB-ZA a ZA-MT už potrebujú širšiu cestu, t.j. D1 už tu má význam. Denná intezita bola na úrovni 15 000 áut/24 h v r. 2000. Teraz je odhad, že to je od 20-30 tis. áut/24 h, dokonca aj úsek pri MT je už nad 15 000/24 h a dosahuje takmer 20 000 áut/24 h. Ak minister tvrdí, že má štúdiu alebo, že si tú štúdiu nechal spraviť poradca MDPT MMC, tak tomu treba veriť. A ten RK, to je len normálne, pretože už je absurdné ten úsek nedostavať súvisle. Tam by tá intenzita bola potom taká ako napr. na úseku pri (a cez) PB, keby tam D1 nebola.

Čo sa ceny týka, tak to bude 100 mld. sk, keby to staval len štát, po KE. To aj otvorene minister povedal, že štátu chýba na D1 (po KE) 100 mld. sk. Ak tu bude stavať súkromný investor niektoré úseky, tak cena bude min. 150 mld. sk, po KE samozrejme. 8)
Diaľničiar
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 298
Založený: 11. Feb 2005 21:40

Odoslaťod devil » 27. Feb 2005 18:23

JG, preco nemate uvedene intenzity dopravy pre 2003 na trase D1 Ivachnová-Vazec :?: Vzdy si davate zalezat na preciznosti....Je mi to velmi podozrive.


http://www.highways.sk/highways/intensity2003.html
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Devil, zase hľadáš chyby tam kde nie sú.

Odoslaťod Scotty » 27. Feb 2005 20:46

devil napísal:JG, preco nemate uvedene intenzity dopravy pre 2003 na trase D1 Ivachnová-Vazec :?: Vzdy si davate zalezat na preciznosti....Je mi to velmi podozrive.


http://www.highways.sk/highways/intensity2003.html


Ty tu nedokážeš pochopiť, že sa dáva viac ako 50% financií na výstavbu D1 a R2 ostáva pozadu. Pretože aké sú intenzity na R2? A že R1 ide akýmsi oblúkom? No tak to potom R2 ide ako? Tá by potom mala ísť cez mestá ako Hnúšťa a Jelšava, pretože tiež pôjde inak oblúkom. :D
Scotty
diskutujúci
 
Príspevky: 106
Založený: 21. Feb 2005 17:42

Odoslaťod JG » 28. Feb 2005 10:59

devil napísal:JG, preco nemate uvedene intenzity dopravy pre 2003 na trase D1 Ivachnová-Vazec :?: Vzdy si davate zalezat na preciznosti....Je mi to velmi podozrive.


Devil, SSC som poziadal o udaje z automatickych scitacov dopravy na dialniciach a rychlostnych cestach za rok 2004 (ak nie su, tak za rok 2003). Dostal som len D1 a D2 za rok 2003. Vsetky hodnoty, ktore som z D1 dostal, som na stranke uviedol. Neuviedol som udaje z D2, ktore nepovazujem za dolezite. Nedostal som ziadne udaje z D3, ani z rychlostnych ciest.

Mate moznost o dalsie udaje poziadat, ja som ich oficialnou cestou nedostal. Ziadne udaje o intenzite na D1 z roku 2003 dorucene pisomne od SSC som nezamlcal.
JG
 

D3 Skalité

Odoslaťod Branco » 02. Mar 2005 20:49

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=274

Kto nesie zodpovednisť za tento trapas? Prípadne vyvodzuje sa u nás nejaká zodpovednosť za klamlivú informáciu, či zavádzanie, resp. katastrofálnu koordináciu s našim susedom?
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

D3

Odoslaťod johhan » 21. Mar 2005 15:01

A je to tu, takže Slovensko už ide preklasifikovať D3 na RC. Však v Podstate iba prehodia písmenká aj tak je to projektované v parametroch RC takže nič moc sa nezmení. Tak asi to bude R5 :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

preklasifikovanie

Odoslaťod Andrej » 21. Mar 2005 15:24

http://dialnice.info/viewtopic.php?p=1349#1349

Nevie niekto, či ostane pomenovanie D3 na úseku Hričovské Podhradie-Žilina, alebo to bude tiež R5 len s parametrami diaľnice?
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod johhan » 21. Mar 2005 15:48

Malo by sa to celé volať R5 a odbočka na ČR by mala byť R5a ... alebo R51 ... ale kto vie naši páni sú nevyspytateľný ... :arrow:
Naposledy upravil johhan dňa 23. Mar 2005 08:28, celkovo upravené 1 krát.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod devil » 21. Mar 2005 17:28

Jedna moznost je ze sa prehodia pismena. Pochybujem vsak ze D3 je planovana v parametroch RC. Za povsimnutie stoji, ze Svrcinovec-Skalite-hranica je na cca 50% tvorena mostami a tunelmi. Bol by som zvedavy ci RC v PR ma porovnatelne vymozenosti, ked scasti ide o rekonsrukcie starej cesty. Malo by sa to cele preprojektovat podobne ako sa vraj ma pri niektorych usekoch D1. Teda skratit mosty prip. korigovat smerove a vyskove vedenie.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod aquila » 22. Mar 2005 02:13

devil napísal:Jedna moznost je ze sa prehodia pismena. Pochybujem vsak ze D3 je planovana v parametroch RC. Za povsimnutie stoji, ze Svrcinovec-Skalite-hranica je na cca 50% tvorena mostami a tunelmi. Bol by som zvedavy ci RC v PR ma porovnatelne vymozenosti, ked scasti ide o rekonsrukcie starej cesty. Malo by sa to cele preprojektovat podobne ako sa vraj ma pri niektorych usekoch D1. Teda skratit mosty prip. korigovat smerove a vyskove vedenie.


ono projektovane to je docela velkoryso to je fakt ale stale to bolo projektovane v profile R24,5/80 resp v polovicnom profile.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod JG » 22. Mar 2005 10:55

Na useku Svrcinovec - Skalite - statna hranica tvoria mosty a tunely spolu 45% dlzky dialnice. Je to prilis velkoryse. Zarazajuca je aj skutocnost, ze podobne ako v povodnom navrhu na useku Hr.Podhradie - Dubna Skala nie je vytazeny material z tunelov vyuzity na nasypy. Upraveny projekt HP-DS pocita so skratenim mostov hlavne vdaka materialu z tunelov. Teda nerobit vodorovnu ciaru, ale stupania do 5-6% a pouzit material z tunelov a zarezov na nasypy. To by vyrazne mohlo skratit dlzku mostov a znizit ich vysku, pri zachovani trasy a teda aj zachovani polomeru zataciek. Na HP-DS sa nielen skratili mosty, ale dokonca trasa je menej klukata.

Dalsia moznost je pouzit navrh z roku 1997 a prepojit zapadny koniec useku Skalite - statna hranica s cestou I/12 a zvysnych 11 km cesty I/12 rekonstruovat na parametre cesty I.triedy.
JG
diskutujúci
 
Príspevky: 164
Obrázky: 1
Založený: 10. Mar 2005 12:47

Znovapouzitelnost zdrojov

Odoslaťod B; » 22. Mar 2005 15:06

JG napísal:. Zarazajuca je aj skutocnost, ze podobne ako v povodnom navrhu na useku Hr.Podhradie - Dubna Skala nie je vytazeny material z tunelov vyuzity na nasypy. Upraveny projekt HP-DS pocita so skratenim mostov hlavne vdaka materialu z tunelov. Teda nerobit vodorovnu ciaru, ale stupania do 5-6% a pouzit material z tunelov a zarezov na nasypy.


Vie niekto povedat, kto je zodpovedny za podobne plytvanie?
Projektant priamo, alebo az zhotovitel si moze takymto sposobom
"ulahcit" pracu, pripadne uliat nieco na fiktivnom odvoze a dovoze materialu?
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod aquila » 22. Mar 2005 19:12

ono podla mna kym dojde k skutocnej vystavbe tak podobne ako pri D1 dojde k prehodnoteniu projektov, co samozrejme nie je na skodu, kedze slovensko vazne nema $$$ na take velkoryse planovanie.

bohuzial u nas nejde urobit to co urobili vo viedni, ze povodne planovanu dialnicu cez dunaj presunuli z mostu do tunelov. resp jedna sa o dialnicnu krizovatku v tuneloch. vcelku zaujimavy projekt.

a mestu vieden plus minus nerobilo problem projekt z 300 mil euro dat na 600 mil euro (most vs. tunel)

ale hold iny kraj iny mrav :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Hosť » 05. Apr 2005 09:03

SŁOWACKA BURZA O ZWARDOŃ
Najdroższa autostrada Europy

Na Słowacji rozpętała się burza o budowę autostrady Żylina - Zwardoń. Padają oskarżenia, że jest to najdroższa budowa w całej Europie. Na Słowacji zaczęło się polowanie na tych, którzy decydowali o jej budowie.

Obecni słowaccy urzędnicy zwalają winę na decyzje polityczne swoich poprzedników. I na Polaków, którzy mieli wymusić budowę drogi, a teraz nie dość, że swojego odcinka nie zrobili, to wolą budować autostrady do Czech. Tymczasem nowe przejście w Zwardoniu Mycie wciąż nie może się doczekać otwarcia, bo Słowacy męczą się z niespełna 250-metrowym odcinkiem swojej drogi! Gdy w 1993 roku z rozpadu Czechosłowacji powstała Słowacja, zaczęła nalegać na budowę szybkiej drogi przez Zwardoń. Słowacy chcieli mieć bezpośrednie i łatwe połączenie z Polską z pominięciem Czech. Naciski Słowaków zwiększyły się, gdy Czesi zapowiadali wprowadzenie wysokich ceł i opłat tranzytowych. Polacy chcieli mieć główne przejście ze Słowacją w Chyżnem, koło Nowego Targu, gdzie już od wielu lat przejeżdżają ciężarówki. Słowacy woleli Zwardoń, bo ich zdaniem tędy mieliby do Polski najbliżej, a budowę szybkiej drogi przez słowacką Orawę zablokowali mieszkańcy. Słowacy uparli się i pod koniec 1995 osiągnięto kompromis. Polacy mieli wybudować drogę ekspresową z Bielska do Zwardonia, a Słowacy autostradę, na razie tylko z jedną jezdnią z Żyliny do Zwardonia. Już w 1996 roku Słowacy zaczęli budować obwodnicę Czadcy, a rok później przygraniczny odcinek Skalite - Zwardoń. W tym czasie Polacy nie kiwnęli nawet palcem. W 1999 roku słowacki rząd stwierdził, że autostrada do Zwardonia nie jest najważniejsza i cofnął pieniądze. Polacy zaczęli wówczas budować odcinek ekspresówki w Lalikach. W efekcie prace na obu odcinkach zostały wstrzymane. Po kilku miesiącach zaczęto dalej budować, ale tylko w Czadcy. Tymczasem Słowacy wpompowali wówczas w budowę około trzydziestometrowych betonowych filarów w Skalitem ponad 500 milionów koron słowackich (około 55 milionów złotych). Ponownie prace pod Skalitem ruszyły przed blisko trzema laty i szacuje się, że niedokończona jeszcze budowa pochłonęła już w przeliczeniu na złotówki około 110 milionów. Na samo zabezpieczenie tych filarów Słowacy wydają rocznie w przeliczeniu aż 4,4 mln zł. Teraz przebąkuje się nawet, że są one uszkodzone. Kto wie, czy nie będzie trzeba ich zburzyć i budować od nowa. Nagonka na sąsiadów W drugiej połowie lutego słowacka telewizja publiczna przedstawiła reportaż o budowie autostrad. Pojawiły się zarzuty, że kilometr słowackiej autostrady kosztuje w przeliczeniu ponad 52 miliony zł, podczas, gdy w Czechach ponad 36 milionów zł, a we Włoszech tylko niewiele ponad 11 milionów zł. Zarzucono, że rząd słowacki specjalnie tak podpisywał umowy, aby firmy pracowały jak najdłużej, bo wtedy więcej zarobią. Za przykład największej rozrzutności podano budowę autostrady z Żyliny do Zwardonia. Winą za taki stan obarcza się też stronę polską, która miała wymusić na Słowakach budowę. Jan Friedberg, który od kwietnia 2000 roku do listopada 2001 roku był polskim wiceministrem transportu i gospodarki morskiej, w wywiadzie dla słowackiej telewizji stwierdził, że na trasie Bielsko - Zwardoń jest mały ruch, ale kiedyś były naciski polityczne, aby trasa na południe wiodła właśnie tędy. Słowacy przytaczają z kolei słowa Jerzego Romuzgi z katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który powiedział, iż Polsce zależy na budowie autostrady i drogi ekspresowej, ale w stronę Czech. Zaskoczeni Słowacy zastanawiają się teraz, po co właściwie budują autostradę do Zwardonia. Tymczasem słowackie instytucje Slovenska Sprava Ciest (odpowiednik polskiej Generalnej Dyrekcji i Dróg Krajowych i Autostrad) oraz Ministerstvo Dopravy, Pošty i Telekomunikacie (czyli Ministerstwo Transportu, Poczty i Telekomunikacji) grożą, że jeśli Polacy nie potraktują poważnie tej autostrady, to całkowicie wstrzymają jej budowę. Na ataki ze strony mediów, że budowa się ślimaczy, słowaccy urzędnicy odpowiadają, że nic nie robią, bo Polacy też nie budują. W jednym ze słowackich dzienników Ján Mišura, dyrektor Regionálnej Slovenskej Obchodnej Priemyselnej Komory czyli Regionalnej Izby Handlowo-Przemysłowej w Żylinie, mocno zaniepokojony tymi doniesieniami sprawdził, co dzieje się na pograniczu. Ze zdumieniem stwierdził, że Polacy już od grudnia mają gotowy dwujezdniowy odcinek przygraniczny w Zwardoniu i czekają na Słowaków. Mišura podkreśla, że w maju rozpocznie się budowa drogi od Żywca do Węgierskiej Górki, a już budowany jest odcinek Szare - Milówka. Co ciekawe, Słowacy są przekonani, że całkowicie ominie on Milówkę. Nikt im nie powiedział, że droga będzie prowadzić do samego centrum tej miejscowości! Co tam na budowie? Mimo całej burzy wokół drogi i gróźb zatrzymania inwestycji, Slovenska Sprava Ciest ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji odcinka Skalite - Svrčinovec (kluczowy dla całej drogi Zwardoń - Żylina). Dokumentacja ma być gotowa do końca czerwca. Słowacy zapowiadają, że prace budowlane mogłyby ruszyć na początku 2006 roku, ale samą budowę tunelu Poľana w Skalitem (o długości 898 metrów) chcą rozpocząć jeszcze w drugiej połowie tego roku. Cała inwestycja będzie na pewno sporym wyzwaniem, bo wstępnie planuje się budowę aż dwudziestu mostów o łącznej długości 5071 metrów i jeszcze jednego tunelu Svrčinovec (długość 456 metrów). Cały odcinek od Żyliny do Zwardonia miałby być gotowy do 2012 roku. Dopiero po analizie natężenia ruchu zapadnie decyzja o dobudowaniu drugiej jezdni. Po polskiej stronie trwa budowa odcinka Milówka - Szare. W połowie tego roku ruszyć mają prace od ronda przy nowym moście w Żywcu Podlesiu do granicy Żywca z gminą Radziechowy-Wieprz, gdzie ma powstać drogowy węzeł Browar oraz od tego węzła do Przybędzy. Pierwszy odcinek ma być gotowy jesienią 2007 roku, a drugi już pod koniec 2006 roku. Potem ma ruszyć budowa odcinka z Bielska do Żywca i nowa droga z pominięciem Węgierskiej Górki i Milówki. Cały odcinek miałby być gotowy do końca 2010 roku. Skandal wisi w powietrzu Tymczasem niesmak budzi sprawa otwarcia nowego przejścia w Zwardoniu Mycie. Kiedy jesienią 2001 roku ruszała tam budowa gigantycznego terminalu granicznego zapowiadano, że lada dzień Polacy i Słowacy zaczną budować w sumie blisko 1700-metrowy odcinek drogi, a wszystko będzie gotowe do końca 2004 roku. Co ciekawe, polska strona zdążyła (chociaż z powodu śniegu nie odebrano jeszcze technicznie drogi). Natomiast Słowacy już od kilku miesięcy męczą się niemiłosiernie z blisko 250-metrowym przygranicznym odcinkiem. Jak poinformował „Kronikę” Peter Gandl, zastępca dyrektora Slovenskiej Spravy Ciest, zgodnie ze słowackim harmonogramem, odcinek planowany jest do oddania do 30 czerwca tego roku. Nie wiadomo jednak czy kierowcom nie przyjdzie czekać na nowe przejście w Zwardoniu nieco dłużej. Może się bowiem okazać, że znów ktoś czegoś na szczeblu dyplomatycznym nie uzgodni... Paweł Szczotka

źródło: Kronika Beskidzka
Hosť
 

D3 Skalite

Odoslaťod JG » 05. Apr 2005 10:56

SSC neuposluchla usmernenie nadriadeneho organu (MDPT) vydane na jar 2004, aby financne zabezpecila vystavbu 200 metroveho useku D3 pri statnej hranici tak, aby bol dokonceny do konca roka 2004. Nove vedenie SSC sa distancuje od stareho a kedze stare vedenie presunuli do NDS nie je mozne za takyto cin byvalych pracovnikov SSC ani len financne "odmenit".
JG
diskutujúci
 
Príspevky: 164
Obrázky: 1
Založený: 10. Mar 2005 12:47

Re: D3 Skalite

Odoslaťod aquila » 05. Apr 2005 11:55

JG napísal:SSC neuposluchla usmernenie nadriadeneho organu (MDPT) vydane na jar 2004, aby financne zabezpecila vystavbu 200 metroveho useku D3 pri statnej hranici tak, aby bol dokonceny do konca roka 2004. Nove vedenie SSC sa distancuje od stareho a kedze stare vedenie presunuli do NDS nie je mozne za takyto cin byvalych pracovnikov SSC ani len financne "odmenit".


bohuzial na slovensku je to tak :-/ podobny scenar bol aj pri deleni ZSR na ZSR a ZSSR, kde sa vlastne len zdvojnasobil pocet veducich pracovnikov ale inych poprepustali ale nic sa nevyriesilo.

a kym sa NDS rozhybe, to bude chvilku trvat ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D3

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.