R1 Trnava - Nitra

Trnava – Nitra – Žarnovica – Žiar nad Hronom – Zvolen – Banská Bystrica – Ružomberok (križovatka s D1)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Rio13.zm » 20. Mar 2008 15:54

mas pravdu, dnes dooebda, ked som tadial isiel, uz tam bolo JCBcko a upravovalo tam teren
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod samo305 » 30. Mar 2008 09:41

podla mna bi sa mala vinovit,,a spravit z nej dialnicu,nie richlostnu komunikaciu,richlejsie sa bude cestovat,povolena rychlost 130Km na dialnici,na rychlostnej komunikacie 110Km
samo305
návštevník
 
Príspevky: 10
Založený: 30. Mar 2008 09:08

Odoslaťod samo305 » 30. Mar 2008 09:44

aj cela rychlostna komunikacia Bratislava - Banska Bystryca spravit z nej dialnicu ,ved tam maju aj cestu 1.triedy,v pohode bi sa to mohlo dat na dialnicu,,len im bi sa asi nestelo platit za nu,ved dialnicne znamki
samo305
návštevník
 
Príspevky: 10
Založený: 30. Mar 2008 09:08

Odoslaťod Rio13.zm » 30. Mar 2008 09:47

?? prepac, ale o com to pises ? pokial spravne viem, aj na rychlostnej ceste je povolena 130 a ak nieje, tak uz niekolko rokov porusujem predpisy. vynovit by sa mala, ale su tu dolezitejsie veci ako toto :)
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod Rio13.zm » 30. Mar 2008 09:49

samo305: ty si Poliak ? nepoznas vo vete Y ? ;)
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod i15 » 30. Mar 2008 10:59

mne sa zda, ze na viacerych miestach R1 chyba paralelna cesta prvej triedy...
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod aquila » 30. Mar 2008 13:05

v tom apriori nie je problem, ani v takom rakusku nie su pozdlz RC cesty prvej triedy .. aj ked u nas by mali byt...

ale je kazdopadne dost velka skoda, ze sa R1 stavala prebudovanim starej cesty.. na tomto useku by sa aj stara jednicka aj nova D65 urcite uzivila ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Thomas » 30. Mar 2008 17:01

i15 napísal:mne sa zda, ze na viacerych miestach R1 chyba paralelna cesta prvej triedy...


To mi jako přroblém nepřipadá vůbec. V ČR - I. tř. nahrazená dálnicí automaticky klesne na II. tř. a přečísluje se na 600 + x, výjimkou je 602, které kopíruje D1 a 425, která kopíruje II. vzhledem k tomu, že na souběžných cestách rapidně klesne intenzita nevidím ani důvod, proč by měla být vedle D, RC ještě jednička. Už o tom ale byla řeč ......
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod i15 » 30. Mar 2008 17:08

Kvalitna paralelna cesta je dobra napriklad ked sa na dialnici stane nehoda, alebo aby rozne vraky ktore pouzivaju domaci na lokalnu prepravu nezavadzali na dialnici
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Thomas » 30. Mar 2008 17:15

ale já neříkám, že nemá být paralalní cesta, ale stačí dvojka. moje zkošenost říká, že v případě havárky na naší D1, nebo D2 (pár jsem jich bohužel zažil) stejně paralelní 2 pruh nestačí) 602 a 425 (a taky 430) jsou bývalé jedničky, zejm. 430 je někde široká 13 m (!) Jestli bude náhradní cesta široká 9,5 nebo 11,5 m je v principu jedno, stejně je to 2 pruh.
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod i15 » 30. Mar 2008 17:25

Thomas napísal:ale já neříkám, že nemá být paralalní cesta, ale stačí dvojka. moje zkošenost říká, že v případě havárky na naší D1, nebo D2 (pár jsem jich bohužel zažil) stejně paralelní 2 pruh nestačí) 602 a 425 (a taky 430) jsou bývalé jedničky, zejm. 430 je někde široká 13 m (!) Jestli bude náhradní cesta široká 9,5 nebo 11,5 m je v principu jedno, stejně je to 2 pruh.


ale snad sa zhodneme aspon v tom, ze pri D/RC by mala viest aspon kvalitna 2 pruhova cesta ;) a zabudol som este na jeden dovod potrebnosti paralelnej cesty - myto.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Peter Olejár » 30. Mar 2008 17:57

i15 napísal:
Thomas napísal:ale já neříkám, že nemá být paralalní cesta, ale stačí dvojka. moje zkošenost říká, že v případě havárky na naší D1, nebo D2 (pár jsem jich bohužel zažil) stejně paralelní 2 pruh nestačí) 602 a 425 (a taky 430) jsou bývalé jedničky, zejm. 430 je někde široká 13 m (!) Jestli bude náhradní cesta široká 9,5 nebo 11,5 m je v principu jedno, stejně je to 2 pruh.


ale snad sa zhodneme aspon v tom, ze pri D/RC by mala viest aspon kvalitna 2 pruhova cesta ;) a zabudol som este na jeden dovod potrebnosti paralelnej cesty - myto.


paralelna cesta nie je ani v pripade R1 ani v pripade R2 ani v pripade D3 a nebude ani na casti R4 .. su to chyby ale je to skor dovod DONUTIT ludi platit za pouzivanu cestu alebo aj neplatit ak vlada tak rozhodne

v pripade R1 TT-NR ani tak nejde o to ze tam nie je paralelka ale o to ze to je rychlostna cesta a mala to byt skor dialnica alebo aspon rychlostna zo 6 jazdnymi pruhmi lebo na pomerne kratkej vzdialenosti spaja krajske mesta a obrovskym rozvojom a este sa v strede toho sustreduje logistika pri seredi

na D1 BA-TT paralelne cesty existuju ale ked sa stane vazna nehoda, skolabuje cely region takze to nie je ani o tom
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod i15 » 30. Mar 2008 18:40

keby paralelne cesty k BA-TT neboli, tak je to este horsie
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Thomas » 30. Mar 2008 18:52

i15 napísal:
Thomas napísal:ale já neříkám, že nemá být paralalní cesta, ale stačí dvojka. moje zkošenost říká, že v případě havárky na naší D1, nebo D2 (pár jsem jich bohužel zažil) stejně paralelní 2 pruh nestačí) 602 a 425 (a taky 430) jsou bývalé jedničky, zejm. 430 je někde široká 13 m (!) Jestli bude náhradní cesta široká 9,5 nebo 11,5 m je v principu jedno, stejně je to 2 pruh.


ale snad sa zhodneme aspon v tom, ze pri D/RC by mala viest aspon kvalitna 2 pruhova cesta ;) a zabudol som este na jeden dovod potrebnosti paralelnej cesty - myto.


Samozřejmě, že se na tom shodneme, ale ona stačí vždycky ta jednička, která byla D nahrazena.

To P.O.: Jak jsi přišel na to, že D3 nebude mít vedle sebe silnici? - vždyť tam pořád bude stávající I/11.
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod Peter Olejár » 30. Mar 2008 19:06

D3 myslim ze ma nejake problemy teraz lebo v jednom useku (uz existujuci) maju problem miestni polnohospodari a opakovane chcu odstranit nejaku tabulku ze kde mozu a kde nie inac maju velke obchadzky, osobne to nepoznam, musel by som si zistit detaily

i15: samozrejme nebyt dnesnych paralelnych ciest tak to je este horsie ale rec bola o niecom inom a sice o tom ze paralelne cesty maju preniest dopravu a ja som ti dal priklad kde to proste fungovat nebude
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod expwy » 30. Mar 2008 20:01

V problematike súbežných ciest sa na 100 % zhodnem s Thomas-om. Nevidím dôvod mať popri žiadnej D alebo R súbežnú cestu I. triedy. Tam kde výstavbou D alebo R neboli pretrhnuté väzby medzi sídlami, nevidím dôvod mať paralelnú cestu k D alebo R vôbec. Napr. R1 TT - NR - z TT do NR sa človek dostane aj bez R1. V prípade R1 v oblasti Hronskej Dúbravy a Hronskej Breznice takýto problém existuje a bolo by vhodné vybudovať medzi nimi spojku. Inde na SK takýto problém nie je a nevidím dôvod budovať nové súbehy a tobôž nie kategórie I. triedy.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod Peter Olejár » 30. Mar 2008 20:45

Ja som zabudol dodat ze tiez si myslim ze nie potrebne mat vsade cesty I triedy ale cesty II triedy by existovat mali a tiez na dlhsie trasy (stredne dlhe napriklad 200 km) by mala existovat v nejakom dosahu aj kvalitna cesta I triedy.
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod Čavo » 29. Apr 2008 12:01

Včera popoludní rozkladali značky pri MÚK Báb. Takže predpokladám, že sa niečo začne diať na pripájacom pruhu do NR.

Uvidíme o koľko skôr tie značky rozložia vzhľadom k prácam.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod mikeBoss » 29. Apr 2008 13:53

Na akože severnom obchvate NR sa robia nejaké práce na vozovke. Sledujem to už asi týždeň.

Na vstupe do mesta pri kruhovom objazde sú každodenné zápchy. Smiešne je, že kompetentní nevedia urobiť aspon 100m odbočovací pruh do prava do centra, lebo velmi vela áut ide práve tam. Vďaka za taký obchvat :evil:
mikeBoss
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 556
Obrázky: 33
Založený: 27. Jún 2005 21:33
Bydlisko: okolie Žiliny

Odoslaťod johhan » 29. Apr 2008 16:01

MH napísal:V problematike súbežných ciest sa na 100 % zhodnem s Thomas-om. Nevidím dôvod mať popri žiadnej D alebo R súbežnú cestu I. triedy. Tam kde výstavbou D alebo R neboli pretrhnuté väzby medzi sídlami, nevidím dôvod mať paralelnú cestu k D alebo R vôbec. Napr. R1 TT - NR - z TT do NR sa človek dostane aj bez R1. V prípade R1 v oblasti Hronskej Dúbravy a Hronskej Breznice takýto problém existuje a bolo by vhodné vybudovať medzi nimi spojku. Inde na SK takýto problém nie je a nevidím dôvod budovať nové súbehy a tobôž nie kategórie I. triedy.


Teoreticky by to nebol problém keby cesty II triedy nepatrili VUC - bolo by vhodné aby súbežné a náhradné komunikácie financoval štát
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod expwy » 29. Apr 2008 18:07

johhan napísal:
MH napísal:.....nevidím dôvod budovať nové súbehy a tobôž nie kategórie I. triedy.


Teoreticky by to nebol problém keby cesty II triedy nepatrili VUC - bolo by vhodné aby súbežné a náhradné komunikácie financoval štát

Mohlo by to byť tak, že by tieto cesty po dostavbe D alebo R štát zrekonštruoval a až potom odovzdal kraju. Podľa mňa je nezmysel aby štát prevádzkoval dve súbežné cesty. Po dostavbe cesty vhej kategórie (D alebo R) už pôvodná cesta stráca štátny (tranzitný / interregionálny) význam a stáva sa z nej cesta krajského významu. S čím súvisí nižší štandart údržby = menej peňazí na jej údržbu. Pre štát (ako celok) je podľa mňa luxusom mať v správe a údržbe dve komunikácie najvyšších kategórii (D/R + cesta I. treidy).
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod Peter Olejár » 29. Apr 2008 18:46

OT: mnohokrat su cesty II triedy lepsie udrziavane ako I triedy pretoze stat dava slabu sumu krajom na udrzbu a kraje robia len tolko kolko im stat da .. suma na udrzbu ciest sa nezmenila suvisle odkedy presli cesty II a III triedy na kraje ale ceny nafty, mzdy a posypovych materialov vzrastli o 1/3 :idea: .. dokonca ja si dovolim povedat ze dneska su cesty II triedy na tom lepsie aj po technickej stranke ako cesty I triedy :wink:
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod johhan » 02. Máj 2008 09:03

MH napísal: Mohlo by to byť tak, že by tieto cesty po dostavbe D alebo R štát zrekonštruoval a až potom odovzdal kraju. Podľa mňa je nezmysel aby štát prevádzkoval dve súbežné cesty. Po dostavbe cesty vhej kategórie (D alebo R) už pôvodná cesta stráca štátny (tranzitný / interregionálny) význam a stáva sa z nej cesta krajského významu. S čím súvisí nižší štandart údržby = menej peňazí na jej údržbu. Pre štát (ako celok) je podľa mňa luxusom mať v správe a údržbe dve komunikácie najvyšších kategórii (D/R + cesta I. treidy).


No len tu je problém že D a RC sú spoplatnené a štát chce zachovať pre osobnú dopravu možnosť jazdy aj bez platby za dialnicu - teda zbieha sa tu veľa záujmov a konfliktou - okrem toho je to štát ktorý vyberá dane z PHM a necháva si ich - je preto logické že by mal financovať aj cesty I triedy
.
Iná možnosť je že by tam kde to nie je nevyhnutné mať súbežnú cestu I.triedy štát by prispieval na konkrétnu cestu II triedy VUC a prebudovávať ju postupne na parameter C11,5 + obchvaty ak sú nutné - napríklad v rozmedzí nejakých 10 rokov
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Čavo » 02. Máj 2008 10:24

Čavo napísal:Včera popoludní rozkladali značky pri MÚK Báb. Takže predpokladám, že sa niečo začne diať na pripájacom pruhu do NR.


Značky sú od stredy odokryté (bola na nich čierna fólia). Rýchlosť je znížená postupne na 60km/h a zúžené do jedného jazdného pruhu. Predpokladám zníženie až na 60 kvôli neuzavretému pripájaciemu pruhu z MÚK Báb.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod expwy » 02. Máj 2008 10:46

johhan napísal:No len tu je problém že D a RC sú spoplatnené a štát chce zachovať pre osobnú dopravu možnosť jazdy aj bez platby za dialnicu - teda zbieha sa tu veľa záujmov a konfliktov - okrem toho je to štát ktorý vyberá dane z PHM a necháva si ich - je preto logické že by mal financovať aj cesty I triedy
.
Iná možnosť je že by tam kde to nie je nevyhnutné mať súbežnú cestu I.triedy štát by prispieval na konkrétnu cestu II triedy VUC a prebudovávať ju postupne na parameter C11,5 + obchvaty ak sú nutné - napríklad v rozmedzí nejakých 10 rokov

Podľa mňa práve štátu vyhovuje, že sú to cesty I. triedy, lebo ich môže spoplatniť pre kamióny a nechce prísť o peniaze, ktoré by takto mohli mať VÚC. Prečo napr. nie je spoplatnená súbežná cesta III. triedy v úseku R1 Báb - NR, ktorá kedysi bola cestou I. triedy a dnes je to dokonca trojka. Ale máš pravdu je to komplikovaná téma a je tam viac záujmov, ako všade tak aj tu ide predovšetkým o kompetencie a peniaze.

Ja by som práve zakázal spoplatňovať súbehy s D alebo R. Ak chce štát vyberať mýto za cesty I. triedy, tak len tam kde nie je D/R a je v koridore jej trasy + cesty I. triedy, ktoré sú súčasťou E ťahov. Viem, že spoplatnenie súbehov oficiálne zdôvodnili tým, aby sa kamióny nevyhýbali D/R, ale toto by sa dalo riešiť úplne inak (príklad Rakúska).
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.