R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľšany)

Trenčín (križovatka s D1) – Prievidza – Žiar nad Hronom – v peáži s R1 – Zvolen – Lučenec – Rimavská Sobota – Rožňava – Košice – križovatka s D1

Moderátor: Moderátori

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 14. Jan 2022 16:06

Na Érsekovej strane zostávajú argumenty o tom, že obchvat Čadce patrí medzi najpotrebnejšie úseky na nakreslenej budúcej diaľničnej sieti a tiež že chýbajúci podpis zmluvy by mohol ohroziť čerpanie časti eurofondov. Otázne je, či to stojí za úsporu, ktorú by mohlo priniesť zopakovanie tendra.

„Osobne som sa bol presvedčiť o dopravnej situácii na Kysuciach. Rozprával som sa s ľuďmi v regióne, ktorým súčasná dopravná situácia komplikuje každodenný život. Chcem požiadať ľudí v regióne, ale aj starostov, aby boli trpezliví počas výstavby, ktorá určite ovplyvní dopravu, ale po jej dokončení sa im výrazne uľaví,“ povedal minister.

Pri Čadci padli aj zábrany neplatiť za diaľnicu viac, než určuje cenový strop zo štátnej expertízy. Najlacnejšia ponuka od firiem okolo Strabagu ho prekonala o 40 miliónov eur.

viewtopic.php?f=64&t=22077

preco kysucania nekricali ze sa zrusit sutaz :?: :roll:
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 134
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod johhan » 14. Jan 2022 16:19

Bože môj, tu je teda "nagrcané".
.
Povedzme si fakty - UVO konal v rámci svojich postupov a kompetencií správne a zákonne a má to odobrené aj z Komisie. Keďže je to projekt financovaný z eurofondov je nutné dodržiavať podmienky EU kde je nutné mať tie 2 slová - a je nato dokonca aj existujúca jurisdikcia - teda nič nové čo sa už nestalo aj inde.
.
Riešenia sú v podstate iba dve - zopakovanie súťaže aby to bolo financovateľné z eurofondov alebo financovanie zo štátneho rozpočtu - vtedy by kontrola UVO ( ex ante ) nebola relevantná a UVO by kontroloval súťaž iba na základe vyhlásených podmienok.
.
Je zaujímavé prečo sa do toho Doležal takto namočil a zahrabal - existovalo predsa politicky ďaleko jednoduchšie riešenie - reálne to mohol zhodiť na predchádzajúce vedenie NDS ( čo je aj pravda ) - ale zamotal sa do pasce ktorá bola evidentne nachystaná ešte na Erseka. Toto pre neho neskončí dobre.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod DrX » 14. Jan 2022 16:54

Je uplne jasne, preco to Dolezal nemoze zhodit na Erseka: tu ex ante kontrolu mohol dat spravit den po nastupe do funkcie, a teraz uz mohlo byt nanovo vysutazene a nic by sa nestratilo. Ale on to nespravil. Praveze na Erseka sa do tej miery, do akej moze, vzdy vyhovara - vzdy povie, ze sutaz bola vyhlasena za neho.

Urcite stavat zo SR je v danej situacii najcistejsie riesenie. Ale tiez plati, ze Dolezal nic nestrati ak povie, ze sa maximalne snazil vyuzit eurofondy, ale ked sa neda, tak to da na rozpocet. (Taka mala konspiracia: mozno preto caka s vyhlasenim sutaze na SO PO 2, ze mozno vie, ze tie peniaze potrebuje tu).
Slovakia - the banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia november 2021, Obr. 3)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod aquila » 14. Jan 2022 17:03

hlavne, Dolezal isiel s bubnom na zajace. ked smerkaom hrozil OLAF, tak radsej aj 250 mio na zeleznicu pri trencine zrazu zazrakom nasli. teraz keby nebol blby a prehodili to na financovanie statom, tak nemuselo byt take halo. len problem je, ze on aj vie, ze nepripravili ani prd projektov, takze tych uvolnencyh 140 mio by aj tak nemal do coho dat.

ale toto je celkovo dost silne manazerske zlyhanie, resp ako krizovy manazer
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 541
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod DrX » 14. Jan 2022 17:24

No ma pripraveny SO PO 2. Tak nech ho zas prehodi na polprofil, aby vysla B/C analyza, a potom uz nema dovod nestavat to z eurofondov, zvlast teraz, ked je to sucastou core (inak fakt, ze uplne by stacil aj polprofil, rovnako plati aj pre KE2 a KE1).
Slovakia - the banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia november 2021, Obr. 3)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod IDV » 14. Jan 2022 19:50

R7 nie je pripravena?
IDV
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 431
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod aquila » 14. Jan 2022 20:33

na R7 uz nie je nic co ma stavebko.. vlastne temer na nic nie je stavebko..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 541
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod jarino » 14. Jan 2022 21:17

devil napísal:
To je síce pravda, avšak ak chce pred verejnosťou kroky ÚVO obhájiť, tak bohužiaľ musí to vysvetľovať ako pre pribrzdených.
Právne povedomie verejnosti je mizivé.
Druhá vec je posunúť tie vety čo si uviedol a nedať sa zatiahnuť do nejakého cirkusu s ministrom.
Hlivák však zvolil 30 minútovú tlačovku, kde arugmentmi podľa mňa moc nezahviezdil... A nie že by argumenty neboli.
aj bude mizive ked su taketo zakony...

Akí zákonodarcovia, také zákony...
Na druhú stranu si nemyslím, že všetky zákony by boli zlé.
Kto nepozná zákony, škodí sám sebe.

devil napísal:...ludia chcu take zakony ktore pomahaju rozbiehat dialnice a nie brzdit ich.....

Keby naozaj spoločnosť chce také zákony, ktoré by rozbehli výstavbu diaľnic, tak by to tak aj bolo... Tlak spoločnosti vie narobiť divy.

Paragraf ktorý prikázal každú eurofondovú zákazku kontrolovať pred podpisom Zmluvy nebol navrhnutý pre účely brzdenia výstavby diaľnic...

devil napísal:ale tusim ty si tu pisal ze keby to uvo neriesilo tak bude mat problem z EU, alebo si to zle pamatam ?

Reputácia.
Ako už bolo spomínané, v podobných prípadoch už Rada ÚVO resp. ÚVO rozhodovali, t.j. existuje istá rozhodovacia prax. Iné rozhodnutie by bolo prekvapením. Skôr by sa na stranu NDS mohol prikloniť súd, aj keď aj o tom mám pochybnosti.
Ďalšia vec je, že ísť cez súdy by to mohlo byť celkom na dlho.

Paragraf 149 zákona o VO definuje povinnosti ÚVO voči Európskej Komisii.

EmBe napísal:Vyjadrenia po rokovaní hospodárskeho výboru:
https://youtu.be/h9faP28d7rI

Hrôza tí naši poslanci...

cPalo napísal:Správne chápem, že v roku 2018 niekto nepridal " alebo ekvivalent "...?

V podstate áno.
V prípade pozície hlavný stavbyvedúci bolo ešte uvedené slovo "akýchkoľvek", avšak o takejto veci už ÚVO rozhodovalo (a neuznalo), keďže NDS sa v minulosti snažila uhrať, že tým umožnili aj iné zmluvné podmienky.
V prípade pozície Riaditeľ stavby slovo akýchkoľvek uvedené nie je, takže tam je jednoznačne jasné, že požadujú osobu so skúsenosťami s FIDIC stavbami. To už v čase vyhlasovania VO bol problém...
47722

cPalo napísal:A to som ešte postrehol, že po roku 2019 ÚVO kontroloval zmluvu, kde to nebolo a zmluva bola v rámci zákona?

Nie.
Minister a NDS argumentujú, že NDS v minulosti požiadala ÚVO o ex-ante kontrolu (t.j. kontrolu pred vyhlásením VO) na projekt Kriváň - Mýtna, kde boli taktiež v podmienkach účasti vyžadované výlučne skúsenosti so zmluvnými podmienkami FIDIC a ÚVO nič nenamietalo.
Problém je, že "ex-ante" kontrola je v zákone presne špecifikovaná v paragrafe 168 zákona o verejnom obstarávaní.

(1) Ak ide o nadlimitnú zákazku alebo nadlimitnú koncesiu, úplne alebo sčasti financovanú z prostriedkov Európskej únie, kontrolovaný môže pred vyhlásením alebo začatím verejného obstarávania požiadať úrad o ex ante posúdenie dokumentov, proti ktorým je možné podať námietky podľa § 170 ods. 3 písm. a) a b); ex ante posúdenie sa nevzťahuje na posudzovanie požiadaviek na technické špecifikácie, výkonnostné a funkčné požiadavky a charakteristiky a odborné požiadavky predmetu zákazky podľa § 42.

(2) Výsledkom ex ante posúdenia je oznámenie úradu obsahujúce konštatovanie o súlade alebo nesúlade predložených dokumentov s týmto zákonom, ktoré úrad doručí kontrolovanému. Úrad vydá oznámenie podľa prvej vety do 30 dní odo dňa doručenia dokumentov kontrolovaným. Ak úrad v oznámení podľa prvej vety nekonštatuje súlad všetkých predložených dokumentov s týmto zákonom, označí v oznámení tie časti dokumentov, ktoré nie sú v súlade s týmto zákonom a uvedie k nesúladu stručné odôvodnenie.


ÚVO oprávnene argumentuje, že nešlo o ex-ante kontrolu a teda sa nevyjadrilo, či je dokumentácia v súlade/nesúlade so zákonom.
O zvyšku je ťažko hovoriť, keďže stanovisko ÚVO k súťažným podmienkam súťaže Mýtna - Kriváň nebolo nikde zverejnené. V odvolaní pri projekte severného obchvatu Prešova NDS použila aj tento argument, ale Rada ÚVO tento argument odmietla. Zrejme to bude dosť chabý argument, keďže pri projekte obchvat Košíc ho NDS ani nepoužila.

vladik67 napísal:Prepačte, ale takmer každý a najmä Jarino úzkoprso obhajuje právnu stránku, ktorá mala byť už dávno odstránená pred rozdelením úseku na dve časti...

Nie celkom rozumiem čo tým chceš povedať...
Kontrola pred podpisom Zmluvy má svoj dôvod. Ekonomický dôvod...

vladik67 napísal:Ale s hľadiska ekonomického to nerieši nikto až na ministra dopravy...

Mohol to riešiť oveľa skôr.

cPalo napísal:To mi je jasné, že to tam bolo skôr. Ale pozri si všetky zmluvy od roku 2000 a potom pozatváraj všetkých, lebo nechcem tipovať na 50% ten ekvivalent nebude.

NDS v rámci dokazovania predložila dokument (https://www.mindop.sk/uploads/Odbor%20k ... sparex.pdf), kde sa tvrdí, že tendrov kde sa výlučne žiadal FIDIC bolo dokopy 64 (doprava, zdravotníctvo, kanalizácie). Z toho ktovie koľko tendrov s týmto pochybením bolo zrušených a vypísaných nanovo (napr. kanalizácia a ČOV Pruské)...
Drvivá väčšina zákaziek s požiadavkou FIDIC bez ekvivalentu je z roku 2014. Zo súčasnosti sú tendre zo zdravotníctva (financované z rozpočtu) a NDS.
Je zaujímavé, že ŽSR ešte v roku 2017 vypisovali VO, kde nevyžadovali výlučne FIDIC...
47723

Ekvivalenty v iných zákazkách je problematické posúdiť. Napríklad požiadavka výlučne s FIDIC-om pri súťažení stavebného dozoru nie je problém.
Zároveň platí, že iné štátom vlastnené spoločnosti si mohli plniť povinnosti definované v zákone o verejnom obstarávaní a vždy pred podpisom Zmluvy požiadať o kontrolu. Táto kontrola bola práve kvôli tomu navrhnutá, aby sa eliminovali pochybenia zo strany Obstarávateľov, za ktoré následne EÚ požadovala vrátiť peniaze.
Také ŽSR by mali problém prefinancovať x stavieb z vlastného rozpočtu resp. štátneho rozpočtu kvôli pochybeniam...

cPalo napísal:A keď NAKA nezatvára za 2 slová, tak je to na zrušenie zmluvy???

O akom zrušení zmluvy hovoríš?

Ak by NDS podpísala Zmluvu na realizáciu obchvatu a až následne by Ministerstvo požiadalo o kontrolu, tak ÚVO podľa zákona môže NDS udeliť pokutu.
Súčasné vedenie k tomu nepristúpilo, hoci mohlo, keďže by riskovalo problémy skrz porušenie zákona.

Predošlé vedenie NDS podpisovalo Zmluvy ignorujúc zákonnú povinnosť kontroly pred podpisom Zmluvy. Dodatočne sa zistili porušenia zákonov, ktoré vedú ku korekciám a finančným škodám rádovo v stovkách miliónov eur.
Ak v prípade obchvatu Prešova bude uplatnená korekcia 100%, NDS bude musieť vrátiť späť dosť veľa peňazí - na úrovni 400 až 500 miliónov eur.
Okrem toho zrejme prepadne časť eurofondov... Tie peniaze budú NDS chýbať na ďalšie projekty.
Sú to veľmi veľké škody, za ktoré by zodpovedným osobám mali hroziť vysoké tresty odňatia slobody.

cPalo napísal:Prišli sme na pochybenie, dá sa hrubá čiara a všetky následné nech sa zrušia, to ich-NDS už zožerú aj ľudia.

Zákon hrubú čiaru nepozná.
Mimo toho toto nie je prvé pochybenie...
Prakticky v NDS bol snáď každý veľký tender s pochybeniami, ktoré vedú ku korekciám.

cPalo napísal:Čisto teoretický, ak by sa vybral uchádzač o 1,5 roka skôr, ani netušíme, že "alebo ekvivalent" sa tam dáva. Ale teraz je to "trestný čin". To je všetko.

Hovor za seba :wink:

Za Erseka by sa zmluva podpísala, lebo z nejakej zákonnej povinnosti požiadať o kontrolu pred podpisom Zmluvy si moc ťažkú hlavu nerobili.

Ak by bol preukázaný zodpovedným osobám úmysel, tak by sa čisto teoreticky mohlo jednať o trestný čin. V takom prípade kombinácia porušenie zákona verejným činiteľom a tým plynúce škody veľkého rozsahu sa cenia na 10 až 20 rokov odňatia slobody. To je už ale vec OČTK, či by vedeli dokázať úmysel a pod.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 957
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod cPalo » 14. Jan 2022 23:12

Dík za vyjadrenie. Potom nerozumiem prečo MD zbytočne vraví polopravdy ktoré mu nijako nepomôžu. Mňa tým iba dostal do stavu "myslím, že viem".
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 438
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod vladik67 » 15. Jan 2022 08:57

vladik67 napísal:
Prepačte, ale takmer každý a najmä Jarino úzkoprso obhajuje právnu stránku, ktorá mala byť už dávno odstránená pred rozdelením úseku na dve časti...

Nie celkom rozumiem čo tým chceš povedať...
Kontrola pred podpisom Zmluvy má svoj dôvod. Ekonomický dôvod...

vladik67 napísal:
Ale s hľadiska ekonomického to nerieši nikto až na ministra dopravy...

Mohol to riešiť oveľa skôr.


Jarino, čo je nezrozumiteľne na tom, že obhajuješ právnu stránku veci bez vedľajších dosahov? A o kontrole pred podpisom zmluvy som sa nezmieňoval, áno je zo zákona, ale správny orgán musí v odôvodnení rozhodnutia brať do úvahy všetky súvislosti na vplyv výroku rozhodnutia, tak ako neskôr súd vo svojom rozsudku. A to si myslím že vieš, lebo ja odhadujem, že si priamo zainteresovaný na UVO, už len s Tebou prezentovanými detailnými informáciami, ale nezabúdaj, že aj iní diskutujúci môžu byť právne podkutí v zákone o správnom konaní. Ale usudzujem aj z toho, že si uzemnil v tejto téme diskutujúceho, že nevie o prerušení konania, pokiaľ potrebuje pre svoje rozhodnutie odborný posudok, čo ma vplyv na predlženie lehoty.

A čo sa týka Tebou vytýkaného "riešenia skôr", neviem či si to v mojom príspevku nečítal, ale veď nato narážam, že sa to muselo rozdeliť a aj tak to trvalo 3 roky, aby sa to zrušilo kvôli dvom slovám.

A ešte doplním, že súdne konanie by mohlo byť tiež do pol roka na svete, ak by bol záujem, priorita, no v našom súdnictve to neplatí, lebo naštudovanie spisu a až potom vyjadrenie k žalobe napadnutého (zbytočné predlženie lehoty, lebo už po doručení žaloby na druhý deň by mohol byť vyzvaný napadnutý subjekt o vyjadrenie, ktorý ma na to opäť zákonu lehotu, pričom súd aj po naštudovaní spisu, zašle napadnutému len doručenú žalobu a nič k nej nemôže z hľadiska nestrannosti v konaní dodať- a tiež veľa iných podobných prieťahov).
Lenže aj UVO využíval a využíva maximálnu lehotu k vydaniu rozhodnutia a ak môže ešte vyžiadaním odborných posudkov ju predlžiť, tak ju predlží (či je to nutné alebo alibistické je na posúdení, lebo aj to v správnom konaní sa stáva), čo očakávam aj v tom prípade, ak MD dalo 6 odborných vyjadrení k svojmu odvolaniu. Rozumiem, že nie každý môže byť odborníkom na všetko a preto je takýto postup v zákone správnom konaní, ale nakoniec bude mať opäť dilému, či uznať 6 odborných vyjadrení proti odbornému vyjadreniu ním požadovaným. Je to ľudský povedané taký predbežný súd pred súdnym konaním a nemusí ani k nemu dôjsť.
Ak sa stratí ešte pol roka, tak EU fondy sú nenávratne preč a keďže o financovaní zo štátneho rozpočtu nikto z MF nechce ani počuť, takže bude to len odôvodnenie prečo nestavať lacno, ale v budúcnosti drahšie za nové ceny a tak vzniknú následne iné ekonomické škody, začo by mal byť niekto zodpovedný.
A môj názor, ak by ten, kto vydáva rozhodnutia za svoj podpis zodpovedal aj ekonomicky a nemuselo ísť o trestný čin, tak by sme nemali v úradoch takýchto úradníkov. Lebo by si každý rozmyslel zodpovednosť verzus lukratívny post nedostatočne ocenený ani platovo obzvlášť v štátnej správe.
vladik67
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 472
Obrázky: 107
Založený: 02. Jan 2011 10:34

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 15. Jan 2022 10:10

Paragraf ktorý prikázal každú eurofondovú zákazku kontrolovať pred podpisom Zmluvy nebol navrhnutý pre účely brzdenia výstavby diaľnic...
praveze pred podpisom zmluvy znie hlupo. to je presne ako ked sa niekto moze odvolat proti stavbe pocas kolaudacie ked uz prebehlo UZ, SP...

Kontrola pred podpisom Zmluvy má svoj dôvod. Ekonomický dôvod...
no evidentne to nefunguje. o 40 mega predrazena cadca mohla ist do vystavby a toto nie. nie je preukazana ziadna ekonomicka skoda, ta hrozi ak sa stavat nebude. je zarazajuce ze toto sa neberie do uvahy.

Reputácia.
to je malo. hlavne reputacia nejakeho riaditela. mna zaujima kto bude riesit korekcie. a este viac ma zaujima preco je problem zaplatit nejake pokuty a ist dalej. tejto casti sa vyhybas a to vyvolava otazky ktore uz nacrtol vladik67.

Ak v prípade obchvatu Prešova bude uplatnená korekcia 100%, NDS bude musieť vrátiť späť dosť veľa peňazí - na úrovni 400 až 500 miliónov eur.
vratit ? eurofondy sa preplacaju dodatocne tak neviem o co hovoris...

Okrem toho zrejme prepadne časť eurofondov... Tie peniaze budú NDS chýbať na ďalšie projekty.
to je cista hypoteza a prax je uplne ina. stat cez minfin od zaciatku nahradzala statne zdroje eurofondami. za erseka bolo rozostavanych okolo 150 km dialnic. to si sa ohradzoval a ked som ich vymenoval ostal si ticho....stat si musi uvedomit ze dialnice su velke inesticie, ze eurofondy nestacia hlavne ked chce stavat aj megalomaniu.

Ak by bol preukázaný zodpovedným osobám úmysel, tak by sa čisto teoreticky mohlo jednať o trestný čin. V takom prípade kombinácia porušenie zákona verejným činiteľom a tým plynúce škody veľkého rozsahu sa cenia na 10 až 20 rokov odňatia slobody. To je už ale vec OČTK, či by vedeli dokázať úmysel a pod..
preukazat nekaly umysel je prakticky nemozne.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 134
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod cepheus » 15. Jan 2022 12:15

samozrejme najednoduchsie riesenie ako vyjst z tejto situacie co najlepsie aby sa nemusela vypisovat nova sutaz a zbytocne natahovacky nanovo pokial mozno bez blokad nasratych a nazurenych obanov a aby sa zacalo staviat hned na jar sa teraz naozaj javi ako uz tu bolo spominane, staviat usek zo SR a eu fondy z Kosic presunut na severny obchvat Presova II. ktory je uz vo vysokom stadiu pripravy ,dohodnut to s EU a vybavena vec a mozu ist oba useky v 2022 do vystavby resp Presovsky aspon do sutaze tento rok urcite
cepheus
diskutujúci
 
Príspevky: 147
Obrázky: 7
Založený: 30. Dec 2021 23:31

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod nevo83 » 15. Jan 2022 15:00

Vladik67 - mozno uzkoprso, ale to je ako platit banke splatku z hypo raz 250 raz 270 raz 260 a raz 500 ked mam platit pravidelne 300... Ved platim ze, co tam po zmluve...
UVO z mojej skusenosti vzdy rozhodlo v zakonnej lehote, niekedy aj skor.
Fondy su nenavratne prec uz davno cca 3r z tohto PO-D, lebo neako priprava zaspala a VO sa spustilo v 2019 /20.12.2018/ co NDS muselo byt jasne ze nieco take nevysutazi za rok a pol a hlavne nedostavia do konca 2023 !!! Takze UVO je teraz za uzitocneho IDIOTA.

JA len taka otazka kolkí z VAS maju neake to VO za sebou ci na jednej alebo druhej strane hmm ??

devil: no niekto to zaplati ze... a nic v zlom , ale ked vramci korekcie zaplatime 100p resp nik nam to nepreplati,tak je jasne ze tie peniaze potom niekde budu chybat...
cize ok ak sme KE R2 nechceli dat preplatit EU a chceli stavat zo statneho tak evidentne na to UZ nemame..
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod cPalo » 15. Jan 2022 17:41

Problém je, že evidentne na D nemáme vôbec (táto vláda nemieni minúť takmer nič). Radšej nejaké testy alebo vlaky zdarma.
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 438
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Dendik » 15. Jan 2022 19:17

jarino napísal:
Dendik napísal:Do 30 dni, (zakon neporušil ked to drzal pol roka?) ale on to musi zverejniť až tri dni pred vianocami, to je ale nahoda :o
Namiesto písania somarín by si si mohol radšej prečítať Zákon o verejnom obstarávaní.
Paragraf 173 odpovedá na všetky Tvoje otázky ohľadom lehoty konania.
Dočítal by si sa tam aj niečo také, že ÚVO za zákonom stanovených podmienok môže konanie prerušiť (či už pre účely získania odborného posudku alebo dať možnosť vyjadriť sa NDS-ke), pričom lehota im v takom prípade neplynie.Veľmi často NDS si vyžiada aj viac ako mesiac navyše na vyjadrenie k zisteným porušeniam zákona.

Už začínajú invektívy? Aj si odpovedal, aj si neodpovedal...typicke Jarinovske. Na co chces odpovies, na čo nechces taktne pomlčíš... ale jasnej odpovedi sa vyhýbaš.
Skúsim to ale posledný krát. Porusil uvo zákon tým že nedodržal lehoty, buď v tejto súťaži alebo iných súťažiach?
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 641
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 15. Jan 2022 19:45

devil: no niekto to zaplati ze... a nic v zlom , ale ked vramci korekcie zaplatime 100p resp nik nam to nepreplati,tak je jasne ze tie peniaze potom niekde budu chybat...cize ok ak sme KE R2 nechceli dat preplatit EU a chceli stavat zo statneho tak evidentne na to UZ nemame..
uz naozaj neviem ci plakat alebo sa smiat. odkial tu vieme ze na co mame a na co nemame. zo dna den sa rozhodlo ze sa ide minut neviem kolko desiatok mil. na odmeny za ockovanie, predtym loteria, predtym testovanie.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 134
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod IDV » 15. Jan 2022 19:48

Keby chceli daju peniaze aj na vsetky dialnice co su na tej mapke naplanovane a stavia sa vsetko ihned
IDV
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 431
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod nevo83 » 15. Jan 2022 23:53

devil napísal:
devil: no niekto to zaplati ze... a nic v zlom , ale ked vramci korekcie zaplatime 100p resp nik nam to nepreplati,tak je jasne ze tie peniaze potom niekde budu chybat...cize ok ak sme KE R2 nechceli dat preplatit EU a chceli stavat zo statneho tak evidentne na to UZ nemame..
uz naozaj neviem ci plakat alebo sa smiat. odkial tu vieme ze na co mame a na co nemame. zo dna den sa rozhodlo ze sa ide minut neviem kolko desiatok mil. na odmeny za ockovanie, predtym loteria, predtym testovanie.ale ja suhlasim, s tym có si napisal ze sme ,,vyhodili von oknom 1mld,, ale mame sasa z TT kt proste okrem koronovych fantasmagorii nepusti nikde nic... ja sa len bavim co moze a nemoze MD pustit to svojich... Vid PO2, mozno najskor o 2r bude potrebovat 100mil rocne, a a aj tak to nemozu pustit do VO
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod vladik67 » 16. Jan 2022 02:29

nevo83 » 15. Jan 2022 16:00

Vladik67 - mozno uzkoprso, ale to je ako platit banke splatku z hypo raz 250 raz 270 raz 260 a raz 500 ked mam platit pravidelne 300... Ved platim ze, co tam po zmluve...
UVO z mojej skusenosti vzdy rozhodlo v zakonnej lehote, niekedy aj skor.
Fondy su nenavratne prec uz davno cca 3r z tohto PO-D, lebo neako priprava zaspala a VO sa spustilo v 2019 /20.12.2018/ co NDS muselo byt jasne ze nieco take nevysutazi za rok a pol a hlavne nedostavia do konca 2023 !!! Takze UVO je teraz za uzitocneho IDIOTA.

JA len taka otazka kolkí z VAS maju neake to VO za sebou ci na jednej alebo druhej strane hmm ??

devil: no niekto to zaplati ze... a nic v zlom , ale ked vramci korekcie zaplatime 100p resp nik nam to nepreplati,tak je jasne ze tie peniaze potom niekde budu chybat...
cize ok ak sme KE R2 nechceli dat preplatit EU a chceli stavat zo statneho tak evidentne na to UZ nemame..


Nič v zlom, ale ten príklad s tou hypotékou je absolútne mimo, lebo len čo Ti ju schvália, hneď platíš, hoci si ju ešte nezačal čerpať a existujú aj garantované lehoty platieb podľa Tvojho rozhodnutia či už na tri alebo päť rokov, podľa toho, čo si vyberieš. V tomto prípade je vysúťažená cena, ktorá pri novom VO už o dva - tri roky nebude ani na sto honov blízko dnešnej realite, nieto vysúťažená spred troch rokov.

K tomu UVO som len objasnil postup a že v správnom konaní aj poniektorí diskutujúci sú doma. A to či rozhodlo alebo nerozhodlo v zákonnej lehote nemôže vedieť nikto z nás, ale si len môžeme domýšľať, keďže nevieme či sa konalo bez prerušenia konania alebo s prerušením, ktoré môže byť aj viacnásobné. V tom je jednoznačne doma ten, kto je pri zdroji ako Jarino, ktorý má blízku spätosť s UVO, pre jeho detailne informácie, ku ktorým sa mnohí z nás nedostaneme.

Čo sa týka VO, tak sme tu aj takí, čo sme to robili, ale keďže nevieme detailne čo všetko sa riešilo počas VO (aké námietky boli podávané), tak si netrúfnem posudzovať túto oblasť, hoci som v nej aj ja pôsobil.

A k Tvojej odpovedi Devilovi len toľko, že si si pomýlil 100% korekciu fondov EU k preplateniu úseku Prešov juh-Prešov západ, lebo podľa zverejnených informácii na úseku Košice juh-Košické Oľšany II.etapa bolo nielen médiami konštatované, že môžeme prísť o 25% korekcie z EU fondov ak neopakujeme nové VO, alebo pri výstavbe zo štátneho rozpočtu sú vraj nepodstatné tie dve slová, o ktoré sa UVO v rozhodnutí opiera.

A to, že "UŽ na to nemáme" je len politikarčenie, ako som už spomínal predtým v predošlých diskusných príspevkoch, lebo financovanie lotérii, očkovaní a na veľa iných pochybných projektov sa financie akosi stále nájdu.
vladik67
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 472
Obrázky: 107
Založený: 02. Jan 2011 10:34

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod johhan » 16. Jan 2022 10:28

cPalo napísal:Dík za vyjadrenie. Potom nerozumiem prečo MD zbytočne vraví polopravdy ktoré mu nijako nepomôžu. Mňa tým iba dostal do stavu "myslím, že viem".
To málokto rozumie dôvodom a pohnútkam konania ministra a ministerstva - keď to je zásadný prúser NDS ( ťažká a opakovaná ignorácia právneho stavu a zákonnosti ) - kde by práve minister mal byť tým čo "šmahom ruky" rozpustí a zruší NDS.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod vladik67 » 16. Jan 2022 23:15

johhan » 14. Jan 2022 17:19

Bože môj, tu je teda "nagrcané".
.
Povedzme si fakty - UVO konal v rámci svojich postupov a kompetencií správne a zákonne a má to odobrené aj z Komisie. Keďže je to projekt financovaný z eurofondov je nutné dodržiavať podmienky EU kde je nutné mať tie 2 slová - a je nato dokonca aj existujúca jurisdikcia - teda nič nové čo sa už nestalo aj inde.
.
Riešenia sú v podstate iba dve - zopakovanie súťaže aby to bolo financovateľné z eurofondov alebo financovanie zo štátneho rozpočtu - vtedy by kontrola UVO ( ex ante ) nebola relevantná a UVO by kontroloval súťaž iba na základe vyhlásených podmienok.
.
Je zaujímavé prečo sa do toho Doležal takto namočil a zahrabal - existovalo predsa politicky ďaleko jednoduchšie riešenie - reálne to mohol zhodiť na predchádzajúce vedenie NDS ( čo je aj pravda ) - ale zamotal sa do pasce ktorá bola evidentne nachystaná ešte na Erseka. Toto pre neho neskončí dobre.

Johhan ja si myslím, že to tu vôbec nie je "nagrcané" ale prebieha tu aj podnetná diskusia. Aj na toto slúži toto fórum.

K tým Tvojim faktom z právneho hľadiska len toľko, že v celom Zákone o verejnom obstarávaní sa nenachádza slovo FIDIC a ani v žiadnom tvare, a nieto slovíčka "alebo ekvivalent". O pojme FIDIC a sporné dve slovíčka pojednávajú niektoré rozsudky súdov a či sú aj v európskom práve odobrené komisiou v presne takomto slovnom spojení alebo význame tak to som do takej hĺbky neštudoval a musím sa spoliehať na príspevky diskutujúcich. To, že v rovnakom súdnom spore existujú rôzne súdne rozsudky, naznačujem že právo je ako paragraf a je pokrútené do dvoch strán a nikdy nie je jednoznačné.

Počítam, že kontrola bola realizovaná podľa ďalšieho špecifického zákona a to nie diskutovaného Zákona o verejnom obstarávaní ale Zákona o kontrole v štátnej správe. Podľa Zákona o verejnom obstarávaní je povinnosťou vykonať kontrolu pred podpisom zmluvy lebo sa to má financovať z prostriedkov EU. A až na základe Protokolu o kontrole mohlo UVO postupovať podľa § 175 Zákona o verejnom obstarávaní a vydať rozhodnutie o zrušení postupu pri zadávaní tejto zakázky a....

Len mam akúsi právnu dilému, keďže som nikdy nemal tak do hĺbky naštudované všetky právne normy, ale sedliackym rozumom, ak čítam prvú vetu paragrafu 175, že rozhodnutie UVO je oprávnené vydať, len ak je porušený konkrétne tento Zákon o verejnom obstarávaní, a či neprekročili konkrétni úradníci svoju právomoc a najmä ten kto sa pod takéto rozhodnutie podpísal. Aby ešte NAKA neriešila § trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. A prečo? Ak v celom zákone neexistuje pojem FIDIC v akejkoľvek slovnej verzii a ani slovne spojenie "alebo ekvivalent" tak neviem či bolo rozhodnutie vydané v súlade s týmto zákonom. Ale nato je dosť právnických hláv s veľmi dobrými platovými pomermi, či už na MD alebo NDS, aby aj to vedeli rozlúsknuť. A možno sa k tomu aj tu niekto vyjadrí.

Nie som obhajca Doležala, ale čas ukáže, či sa do toho "namočil a zahrabal" a s ním aj NDS. A to, že to neskončí dobre, tak máš pravdu, lebo v konečnom dôsledku doplatíme my všetci, ktorí sa skladáme na štátny rozpočet a z toho je financované či už UVO, MD alebo NDS a.s.. Ale zároveň platí, čo nie je napísané v odvolaní, tak tým sa odvolací orgán nezaoberá, obdobne je to na súdoch. No podozrenie z trestného činu môže podať niekto z MD alebo NDS-ky. A aj Rada UVO potom bude musieť brať takéto niečo do úvahy.
vladik67
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 472
Obrázky: 107
Založený: 02. Jan 2011 10:34

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod metelesku.blesku » 17. Jan 2022 00:59

Môžem sa ťa spýtať, prečo si v zákone o verejnom obstarávaní hľadal slovo FIDIC a čo si tým akože sledoval?
Ako by som ti to povedal... Viem, že tebou lomcujú emócie z tejto ÚVO/NDS situácie, keďže sa to bohužiaľ týka zrovna diaľnic na východe a zároveň ťa nechcem uraziť, ale po tej druhej vete, čo si napísal, bolo jasné, že zvyšok textu bude len také nahadhzovanie slov bez ladu a skladu.

Nie je hanbou sa spýtať, keď niečomu nerozumieš. Zároveň je ale aj dobré si počkať na odpoveď.

FIDIC v zákone o verejnom obstarávaní naozaj nenájdeš. Nenájdeš tam napríklad ani slovo "stavbyvedúci", keďže zákon pojednáva o obstarávaniach všeobecne (od nákupu toaletného papiera cez obstarávanie prieskumu trhu až po stavbu atómoviek) a nie len o obstarávaniach diaľnic prostredníctvom FIDIC-u.

"alebo ekvivalent" máš schovaný pod inými formulkami. Ako napr. v § 10 ods. 2: Verejný obstarávateľ a obstarávateľ musia dodržať princíp rovnakého zaobchádzania, princíp nediskriminácie hospodárskych subjektov, princíp transparentnosti, princíp proporcionality a princíp hospodárnosti a efektívnosti.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod vladik67 » 17. Jan 2022 10:41

metelesku.blesku » 17. Jan 2022 01:59

Môžem sa ťa spýtať, prečo si v zákone o verejnom obstarávaní hľadal slovo FIDIC a čo si tým akože sledoval?


Ďakujem za reakciu, no očakával som takýto typ otázok od niekoho iného.

Ani ja Ťa nechcem uraziť, že máš iný právny názor, ale ja som nenamietal Tebou citovaný "§ 10 ods. 2: Verejný obstarávateľ a obstarávateľ musia dodržať princíp rovnakého zaobchádzania, princíp nediskriminácie hospodárskych subjektov, princíp transparentnosti, princíp proporcionality a princíp hospodárnosti a efektívnosti." A tento postup pri VO nikto zo zúčastnených nenamietal a ani tieto princípy, takže nie sme zase nad rámec zákona. Domnienkami ani o domnelých záujemcoch právo nepojednáva. Kde nie je žalobca, nie je ani sudca.

Máš pravdu, že sa to dá zahrnúť pod Tebou citované slova zo zákona a zdá sa Ti, že som vytrhol slova z kontextu. No o tom je právo, že na tzv. slovičkárení v konaní či už pred súdom alebo iným štátnym orgánom uspeješ alebo neuspeješ. Jednoducho rozhodnutie sa vydáva len na základe porušenia tohto zákona. V tomto prípade sa nemám prečo hanbiť, a rád by som vedel, koho sa mám pýtať, keď sto právnikov, sto názorov. Je to vôbec podstatné?

A ešte jedná vec: Prečo Ti vadí predbežný názor diskutujúceho, keď usudzuješ, že "je zároveň počkať si na odpoveď"? Ta určite príde po niekoľkých dňoch od kompetentných a možno aj po jeden a pol mesiaci v posledný 45 deň lehoty, ak nebude prerušené konanie Radou UVO. Ja nie som v tomto prípade nijako právne zainteresovaný a tak môj názor nie je vôbec podstatný. Alebo sa bojíš, že takýmto názorom ovplyvním konanie a dal som do éteru podnety na zamyslenie pre zúčastnené strany sporu z iného pohľadu, ak toto fórum vôbec niekto z nich navštevuje? Na záver nechcel som byť invektívny, ale asi budem, a že som nenahadzoval slova "bez ladu a skladu" a dostatočne objasnil svoj názor na vec.
vladik67
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 472
Obrázky: 107
Založený: 02. Jan 2011 10:34

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Pajdoom » 17. Jan 2022 16:03

Chlopi, dosť už bolo toho pretláčania, veľkosť človeka je podľa veľkosti akceptovania názoru iného, nech je akýkoľvek. Veď nie sme rovnakí, a preto ani nemáme rovnakú milenku (dúfam :)) ...
Skôr dajte, aké sú možnosti (to tu už bolo) aby sa výstavba začala čo najskôr, a ako k takýmto krokom dotlačiť tých ktorí o tom rozhodujú ... Blížia sa regionálne a miestne voľby, túto situáciu je potrebné využiť v prospech ľudí ...
Pajdoom
diskutujúci
 
Príspevky: 83
Obrázky: 6
Založený: 06. Mar 2020 07:36

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod cPalo » 17. Jan 2022 18:01

Možností sa približujú 0. Terajšie fondy sú stratené. Budúce sa odkladajú na D3. Štát to nechce platiť. Tento vlak ušiel. :-(
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 438
Založený: 07. Jan 2020 15:32

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R2

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.