R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Trenčín (križovatka s D1) – Prievidza – Žiar nad Hronom – v peáži s R1 – Zvolen – Lučenec – Rimavská Sobota – Rožňava – Košice – križovatka s D1

Moderátor: Moderátori

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod jarino » 17. Sep 2023 13:33

devil napísal:Negativny vplyv na vody ma aj visnove 300 litrov za sekundu. A neohanal si sa paragrafmi. A turany hubova sa obhajuje tiez tak ze vsak strata vody az tak nevadi.

Ja sa paragrafmi neoháňam, ale jasne vysvetľujem a objasňujem, či bol projekt Soroška pripravený.
Odpoveď nech si dá každý sám, ale podľa mňa je odpoveď jasná...
To isté robím aj v prípade zákona o VO, ktorý sa tu najčastejšie rieši, tak logicky sa k nemu aj najčastejšie vyjadrujem... Myslím že to nie je nič prekvapivé.


Čo sa týka tunela Višňové, uvádzam paragrafy, ktoré prešli NR SR 1.2.2018.
https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?si ... a=7&ID=759
Tu si aj môžeme pozrieť, kto ako hlasoval:
https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?si ... b&ID=39732
Keďže je to vládny návrh, tak logicky všetci za strany Smer, SNS a Most.

V dôvodovej správe sa píše:
Každú novú trvalo udržateľnú rozvojovú činnosť človeka, ktorá môže mať vplyv na útvary povrchových vôd alebo podzemných vôd, treba posúdiť z hľadiska jej vplyvu na dosiahnutie environmentálnych cieľov. Ide napríklad o stavby protipovodňových opatrení, vodných elektrární, prístavov, ciest a diaľnic, mostov, tunelov, železníc, melioračných zariadení. Posúdenie týchto nových činností človeka podľa §16 ods. 6 písm. b) vodného zákona v zmysle čl. 4 ods. 7 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2000/60/ES z 23. októbra 2000, ktorou sa ustanovuje rámec pôsobnosti pre opatrenia spoločenstva v oblasti 2 vodného hospodárstva (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 15/zv. 5; Ú. v. ES L 327, 22.12.2000) v platnom znení je nevyhnutnou podmienkou pre povoľovacie konanie, pred rozhodnutím o umiestnení stavby.

Ten, kto plánuje realizovať navrhovanú činnosť je povinný požiadať orgán štátnej vodnej správy o vydanie rozhodnutia, či je potrebné splniť podmienky podľa § 16 ods. 6 písm. b) a následne platí postup podľa § 16a návrhu zákona. Dvojfázová koncepcia vychádza z požiadaviek smernice Európskeho parlamentu a Rady 2000/60/ES z 23. októbra 2000, ktorou sa ustanovuje rámec pôsobnosti pre opatrenia spoločenstva v oblasti vodného hospodárstva (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 15/zv. 5; Ú. v. ES L 327, 22.12.2000) v platnom znení. Postup ustanovený v návrhu zákona je predpokladom pre úspešné čerpanie NFP z OP KŽP na roky 2014 až 2020, resp. pre úspešné splnenie základných podmienok/kritérií pre schválenie NFP pre projekty iných rezortov.

Takže inak povedané, ak chceli eurofondy na stavby, musel byť zákon zmenený do tejto podoby.

Legislatíva sa nejako časom vyvíja, aby sa reagovalo na nové skutočnosti. Ja nikde netvrdím, že je super, keď vo Višňovom tečie potok. Avšak argumentovať tým, že keď vo Višňovom sa možno neurobilo všetko pre ochranu podzemných vôd, tak neurobme všetko preto aj v prípade Sorošky a aj inde je absolútna zvrhlosť. :roll:

Čo sa týka Turany - Hubová, tak opäť beží proces tak ako bežal v prípade Sorošky.
Kto čo ako obhajuje je úplne irelevantné a mám pocit, že si si to vymyslel zrovna vtedy, keď si to písal. Počkajme si na rozhodnutie Okresného úradu v Žiline, myslím si že budú mať dosť roboty sa vysporiadať s pripomienkami verejnosti... Avšak je nutné si uvedomiť, že aj povrchový variant, ktorý sotva prejde procesom EIA bude mať zásadný vplyv na vody.

devil napísal:Okrem toho nie je bezny takyto rozsiahly sposob komentovania takze je otazne ci to robis z vlasneho presvedcenia.

Ked na toto nereagujes bude to viacmenej priznanie.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Tak to si moc namýšľaš, ak si myslíš, že by sa našiel niekto, kto by niekomu zaplatil, aby tu vyvracal Vaše blbosti :lol:

Ale je pravda, že pôvodne sa mi vôbec nechcelo do tejto diskusie zapájať. Verím že to niekomu niečo dalo.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod devil » 17. Sep 2023 15:33

Ked tecie potok z visnoveho je bezpochyby zasah do vod a velky zasah. Treba si precitat aj paragraf 16a vodneho zakona. Cize je otazka ze v dvoch podobnych pripadoch ked tunel sposobi vazny zasah do vod je mozne rozhodnut inak v jednom a druhom. A myslim za ano obzvlast na Sk.

Zakon o vo riesis najcastejsie ty sam a odvolavas sa nan uplne bezne a to aj vtedy ked spoludikutujuci nie. To je potom dost evidentne ze s nim robis cize bud si rovno na uvo alebo s uvo nejako spolupracujes.

Mozno je tazko uveritelne ze niekomu platia za komenty. Ale tiez je tazko uveritelne ze niekto na forum pise priam odborne stanoviska pritom inak sa prilis neprejavuje. Sem pisu najma cestovatelia alebo nadsenci pod. Praveze vysvetlovaci zlozitych zakonov nezvyknu pisat na forach.

Keby bola rovnost pred zakonom tak tieto tunely sa zatrhnu alebo sa rohodne ze nadradena infrastruktura ma prednost. Zhovadilost je odrbavat. Turany-hubova moze byt kludne fraska. Uz aj tu som si precital nieco v style e sice bude vytekat voda ale inanc sa to neda riesit tak nech vyteka. Esteze okresny urad je zaruka spravodlivosti odbornosti. Lol lol
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod metelesku.blesku » 18. Sep 2023 13:43

devil napísal:Negativny vplyv na vody ma aj visnove 300 litrov za sekundu. A neohanal si sa paragrafmi. A turany hubova sa obhajuje tiez tak ze vsak strata vody az tak nevadi.

Môžem sa ťa opýtať, prečo pri Soroške stále spomínaš 300 litrov za sekundu vytekajúcich z Višňového a čo majú podľa teba spoločné?

Podotázky:
Ako tých 300 litrov z Višňového ovplyvňuje prírodné objekty chránené UNESCO-m alebo územie Národného parku?
Ako sa zaujíma Turčianska vodárenská spoločnosť (zubami-nechtami brániaca výstavbe Korbeľky) o predmetných 300 litrov vody za sekundu z Višňového? (nápoveda: je im u prdelä)
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod devil » 18. Sep 2023 14:46

Môžem sa ťa opýtať, prečo pri Soroške stále spomínaš 300 litrov za sekundu vytekajúcich z Višňového a čo majú podľa teba spoločné?
obe maju environmentalny problem.

Ako tých 300 litrov z Višňového ovplyvňuje prírodné objekty chránené UNESCO-m alebo územie Národného parku?
vodny zakon aj § 16 a) aj b) sa vztahuju nielen na chranene uzemia s vyssim stupnom ochrany.

Ako sa zaujíma Turčianska vodárenská spoločnosť (zubami-nechtami brániaca výstavbe Korbeľky) o predmetných 300 litrov vody za sekundu z Višňového? (nápoveda: je im u prdelä)
a to ospravedlnuje ze vyteka taky objem vody ?

ale nasiel som aj prispevok
viewtopic.php?p=256159#p256159
Niekto tej nadradenej dopravnej infraštruktúre musí uhnúť.....

to len na margo toho ze tunely su dodnes prezentovane ako pokrokova, ekologicka vystavba. ale spat k teme, vysledok je jasny, skutocny problem na soroske bol ze ju nikto nechcel a priprava je len zastierka. ked nie je ochota postavit ani batku tak logicky nemozeme cakat sorosku ktora by bola podstatne drahsia a zlozitejsia, s potencialnym predrazenim a oneskorenim. to su vsetko objektivne protiargumenty ktore keby takto boli odprezentovane by mali svoju vahu. lenze neboli lebo by to bolo nepriame priznanie ze visnove ma problem tiez a pretlacilo sa hrubou silou.

vid prispevok Jano1
viewtopic.php?p=225612#p225612
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod metelesku.blesku » 19. Sep 2023 11:57

ale nasiel som aj prispevok
viewtopic.php?p=256159#p256159
Niekto tej nadradenej dopravnej infraštruktúre musí uhnúť.....

Keď nevieš čítať s porozumením, tak radšej nepíš. Magnus písal o obci Krpeľany a nie o vode.

vodny zakon aj § 16 a) aj b) sa vztahuju nielen na chranene uzemia s vyssim stupnom ochrany.

Čo z toho platilo v roku 1998?

obe maju environmentalny problem.

Aký environmenátlny problém vznikol pri prerazení prieskumnej štôlne vo Višňovom a aký environmentálny problém môže vzniknúť pri Soroške?

a to ospravedlnuje ze vyteka taky objem vody ?

Vyteká voľne do rieky Váh (ako akýkoľvek iný prameň v okolí) bez akejkoľvek snahy o jej využitie zo strany Turčianskej vodárenskej spoločnosti, keďže voda pre nich nie je upotrebiteľná.

nepriame priznanie ze visnove ma problem tiez a pretlacilo sa hrubou silou.

Jediný problém Višňového boli nekompetentné zásahy do verejného obstarávania zo strany NDS pod vedením Smeru a Počiatka, kvôli ktorým skončila zákazka u nekompetentných zhotoviteľov. Vieš to ty, vedia to všetci, ktorí majú na mozgu aspoň 3 závity, len by ti to potom nepasovalo to tých nezmyselných téz o "pretláčaní silou".
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod devil » 19. Sep 2023 13:00

Keď nevieš čítať s porozumením, tak radšej nepíš. Magnus písal o obci Krpeľany a nie o vode.
mas pravdu ale pisal aj o visnovom tiez v podobnom style.

Čo z toho platilo v roku 1998?
zmena stavby je dalsie stavebne povolenie so vsetkymi potrebnymi nalezitostami.

Aký environmenátlny problém vznikol pri prerazení prieskumnej štôlne vo Višňovom a aký environmentálny problém môže vzniknúť pri Soroške?
pytal som sa ci to ospravedlnuje ze vyteka taky objem vody a ty sa opytas aky je to problem. nezasekol si sa par par prispevkov dozadu ?

Vyteká voľne do rieky Váh (ako akýkoľvek iný prameň v okolí) bez akejkoľvek snahy o jej využitie zo strany Turčianskej vodárenskej spoločnosti, keďže voda pre nich nie je upotrebiteľná.
voda zo sorosky by tiez odtekala prec. nevidim ziadny principialny rozdiel.

Jediný problém Višňového boli nekompetentné zásahy do verejného obstarávania zo strany NDS pod vedením Smeru a Počiatka, kvôli ktorým skončila zákazka u nekompetentných zhotoviteľov. Vieš to ty, vedia to všetci, ktorí majú na mozgu aspoň 3 závity, len by ti to potom nepasovalo to tých nezmyselných téz o "pretláčaní silou".
taliani vo svete uz nieco vybudovali, ale kazdy hned na zaciatku vedel ze to takto dopadne. zase si generalom po bitke. jedinu pricinu vidim ze sa podhodnotila cena za tuto megalomaniu, to som napisal uz vtedy a mal som pravdu. ano pretlacali ju silou, stat na to nemal peniaze od 1998. cize vyse 10 rokov stat nevyhlasil tender. aj tento tender sa spoliehal na eurofondy z dvoch obdobi.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod Vlados » 19. Sep 2023 13:17

devil má vždy posledné slovo, aby to vyzeralo že má pravdu, hoci ju nemá :P
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod metelesku.blesku » 20. Sep 2023 11:10

devil napísal:zmena stavby je dalsie stavebne povolenie so vsetkymi potrebnymi nalezitostami.

300 litrov za sekundu vytekalo už z prieskumnej štôlne vyhotovenej medzi rokmi 1998 až 2002. Čo myslíš, akú zmenu vodných pomerov urobili dve rúry postavené vedľa tejto prieskumnej štôlne?

devil napísal:pytal som sa ci to ospravedlnuje ze vyteka taky objem vody a ty sa opytas aky je to problem. nezasekol si sa par par prispevkov dozadu ?

A ty mi povedz, ako 300 litrov vytekajúcich z Višňového ospravedlňuje vytvorenie rovnakej veci v Soroške, ak medzitým platí prísnejšie posudzovanie narábania s vodami?

devil napísal:voda zo sorosky by tiez odtekala prec. nevidim ziadny principialny rozdiel.

Tak si prečítaj správu Slovenskej správy jaskýň, či aj oni zo svojho "laického" hľadiska nevidia žiadny principiálny rozdiel.

devil napísal:taliani vo svete uz nieco vybudovali, ale kazdy hned na zaciatku vedel ze to takto dopadne.

To, ako to môže dopadnúť, viac ako dosť napovedali úspechy Remetovej Dúhy, ktoré predvádzali v Košiciach s blbými reonštrukciami električkových tratí, nulovými skúsenosťami s výstavbou cestných projektov a získavaním zákazok len vďaka nasatiu na smerácky cecek. Taliani to mohli odborne zakryť a prípadne Remetu odtiaľ vytlačiť len do pozície štatistu, ale to by nesmeli sem poslať treťotriednych manažérov (rovnako ako všade vo východnej európe, odkiaľ ich hnali svinským krokom).

devil napísal:jedinu pricinu vidim ze sa podhodnotila cena za tuto megalomaniu

Doprastav, Strabag, Skanska, Metrostav. Všetci podľa teba podhodnotili cenu v časoch hospodárskej krízy a super nízkych cien stavebných materiálov. Len je zaujímavé, že aj napriek predraženiam spôsobenými nekvalitnou robotou talianov s Remetom, 10 ročným nárastom miezd, cien palív, cien materiálov a celkovou infláciou sme stále hlboko pod pôvodnou PHZ. K tomu nemáš nič? Ku skutočnosti, že predražené PPP predchádzajúce eurofondovému tendru nechcela financovať EIB tiež niečo napíš. Ale radšej odpovedaj v príslušnom vlákne, nech tu nie je zasvinené ďalšie vlákno žilinskými komplexami.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod devil » 20. Sep 2023 14:19

R2 pri mytnej sa postavila za podobnu cenu ako r1 na pohroni 10 rokov skor. Konecna cena bude medzi precenenou phz a podcenenymi ponukami. A ten rozdiel bol obrovsky

Mala vodna eia bola neskor ale stavba stale trva a boli zmeny stavby. Zmena stavby ide podla aktualnych predpisov. Robis zo zakonov trhaci kalendar a si za ich vyuzivanie podla potreby.

Asi dobre poznas pomery v talianskej firme lol
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod jarino » 02. Okt 2023 10:08

devil napísal:Ked tecie potok z visnoveho je bezpochyby zasah do vod a velky zasah. Treba si precitat aj paragraf 16a vodneho zakona. Cize je otazka ze v dvoch podobnych pripadoch ked tunel sposobi vazny zasah do vod je mozne rozhodnut inak v jednom a druhom. A myslim za ano obzvlast na Sk.

Zakon o vo riesis najcastejsie ty sam a odvolavas sa nan uplne bezne a to aj vtedy ked spoludikutujuci nie. To je potom dost evidentne ze s nim robis cize bud si rovno na uvo alebo s uvo nejako spolupracujes.

Mozno je tazko uveritelne ze niekomu platia za komenty. Ale tiez je tazko uveritelne ze niekto na forum pise priam odborne stanoviska pritom inak sa prilis neprejavuje. Sem pisu najma cestovatelia alebo nadsenci pod. Praveze vysvetlovaci zlozitych zakonov nezvyknu pisat na forach.

Keby bola rovnost pred zakonom tak tieto tunely sa zatrhnu alebo sa rohodne ze nadradena infrastruktura ma prednost. Zhovadilost je odrbavat. Turany-hubova moze byt kludne fraska. Uz aj tu som si precital nieco v style e sice bude vytekat voda ale inanc sa to neda riesit tak nech vyteka. Esteze okresny urad je zaruka spravodlivosti odbornosti. Lol lol


No tak si ten paragraf 16a s názvom Postup pri uplatňovaní výnimky prečítaj.
Celý Tvoj príspevok je postavený takmer výhradne na špekuláciách a nezmysloch.
Inak keby si si ten zákon pozrel pred vypisovaním hlúpostí, tak by si došiel v paragrafe 16 k odseku o výnimkách, ktoré musia byť splnené:

1. uskutočnia sa všetky realizovateľné kroky na obmedzenie nepriaznivého dopadu na stav útvaru povrchovej vody alebo stav útvaru podzemnej vody,
2. dôvody úprav alebo zmien útvarov povrchovej vody alebo útvarov podzemnej vody sú menovito uvedené a vysvetlené v pláne manažmentu povodia (§ 13) a environmentálne ciele sa vyhodnotia každých šesť rokov,
3. dôvody pre tieto úpravy alebo zmeny vyplývajú z nadradeného verejného záujmu alebo prínosy z dosiahnutia cieľov podľa odseku 1 pre životné prostredie a spoločnosť sú prevážené prínosmi nových úprav alebo zmien pre ľudské zdravie, udržanie ľudskej bezpečnosti alebo trvalo udržateľného rozvoja a
4. očakávané prínosy týchto úprav alebo zmien vodného útvaru nie je možné z dôvodov technickej realizovateľnosti alebo neprimeraných nákladov dosiahnuť inými prostriedkami, ktoré sú podstatne lepšou environmentálnou voľbou.

Čiže ľudskou rečou, výstavba tunelov aj napriek negatívnemu vplyvu na vody je možná, ak sa urobia všetky realizovateľné kroky na obmedzenie negatívnych vplyvov.
To znamená, že aj Soroška po vykonaní úpravy projektu za účelom minimalizácie/eliminácie vplyvov na jaskyňu dostane povolenia (pri v súčasnosti platnej legislatíve...). A to aj napriek tomu, že to ovplyvní spodné vody, zrejme tiež niečo bude vytekať a nejaké pramene vyschnú. Tak ako pri Korbeľke, kde Ti to neskutočne vadí.
A prečo sa to neurobilo aj pri Višňovom?
Nuž to je otázka na našich politikov, prečo to prijali do našej legislatívy až v roku 2018, hoci ich pred kamerami slovenské vody neskutočne trápia. Tunel Višňové bol v tom roku prerazený, takže logicky nebolo čo na už povolenom a do značnej miery rozostavanom projekte posudzovať...

Ďakujem za lichôtku, že píšem priam odborné stanoviská. Kedysi si sa vyjadroval úplne inak. Aj keď je mi to jedno. Ja sa nemienim Tvojou osobou zaoberať a nemienim ísť do osobnej roviny. Pre mňa je to škoda času, ktorý viem využiť oveľa lepšie.

Na tých zákonoch nie je nič zložité. Sú síce napísané komplikovane a pomaly každomesačné novelizovanie tomu moc nepomáha ale netvárme sa, že je to atómová fyzika. Každý rok vylezú z našich škôl desiatky alebo stovky absolventov práva, pre ktorých to je živobytie.
Podľa mňa, ak chce niekto poznať odpovede na otázky, tak naštudovanie legislatívy je základ. Kto chce mlátiť slamu, tak nech verí politikom, ich nominantom a PR oddeleniam aj naďalej.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod devil » 02. Okt 2023 13:35

To znamená, že aj Soroška po vykonaní úpravy projektu za účelom minimalizácie/eliminácie vplyvov na jaskyňu dostane povolenia (pri v súčasnosti platnej legislatíve...). A to aj napriek tomu, že to ovplyvní spodné vody, zrejme tiež niečo bude vytekať a nejaké pramene vyschnú. Tak ako pri Korbeľke, kde Ti to neskutočne vadí.
presne tak, ale nebol ziadny dodatocny pokus minimalizácie/eliminácie vplyvov...toto tu riesime ze preco nebol. bolo len konstatovanie ze sa to neda a hotovo. ak by bol rovnaky meter, priprava korbelky sa zastavi.

Nuž to je otázka na našich politikov, prečo to prijali do našej legislatívy až v roku 2018, hoci ich pred kamerami slovenské vody neskutočne trápia. Tunel Višňové bol v tom roku prerazený, takže logicky nebolo čo na už povolenom a do značnej miery rozostavanom projekte posudzovať...
boli zmeny projektu aj od 2018 tak sa to malo urobit k tym zmenam.

Ďakujem za lichôtku, že píšem priam odborné stanoviská. Kedysi si sa vyjadroval úplne inak. Aj keď je mi to jedno. Ja sa nemienim Tvojou osobou zaoberať a nemienim ísť do osobnej roviny. Pre mňa je to škoda času, ktorý viem využiť oveľa lepšie.
za kritikou si stale stojim. to ze pises odborne a mudro neznamena ze vzdy suhlasim s tvojim pohladom. stale je problem ze nevidis suvislosti. ako ked uhp posudzuje cesty ako horsku chatu. aj ten tvoj priklad nemocnice kde sa da vediet roky dozadu kolko ludi s akymi potrebami tam pride a podla toho to postavit. pri ceste sa to takto neda a ty to nie a nie pochopit.

Na tých zákonoch nie je nič zložité. Sú síce napísané komplikovane a pomaly každomesačné novelizovanie tomu moc nepomáha ale netvárme sa, že je to atómová fyzika. Každý rok vylezú z našich škôl desiatky alebo stovky absolventov práva, pre ktorých to je živobytie.
...sice komplikovane ale nic zlozite. :) presne o tomto pisem. lenze oni to nerobia zadarmo. a preto su tu iste pochybnosti v suvislosti s tvojimi prispevkami. tu kazdy riesi bud nejaky svoj region alebo je cestovatel alebo proste nadsenec ciest/zeleznic.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod jarino » 02. Okt 2023 17:22

Prosím Ťa, kto povedal, že sa to nedá. Myslím, že iba ty teraz.
Pár strán dozadu je uvedený celý rad opatrení, ktoré je nutné zrealizovať. Nedávno som ho zopakoval.
Znamená to, že NDS by mala dať zaktualizovať dokumentáciu.
Neurobili to. Tak ako za Erséka to bola priorita a šlo sa hlava-nehlava, tak pri ďalšom ministrovi sa to dostalo do šuflíka. Politické rozhodnutie.
Posledná veta je len dôsledok, že keď si si vymyslel, že na Soroške to nejde (čo nie je pravda), tak nech to nejde ani na Korbeľke. Je to nezmysel.
Ja proti Soroške nie som, ale preferoval by som, čo kedysi písal expwy.


Nájdi mi aspoň jednu zmenu stavby pred dokončením, ktorá sa týka razenej časti tunela Višňové po roku 2018.
Keď sa robia zmeny stavby pred dokončením, tak sa dotknuté orgány k tomu vyjadrujú (aj Okresné úrady, odbory ŽP). Ale pochopiteľne sa vyjadrujú iba k danej zmene.

Kritika je úplne v pohode a bolo by zlé, ak by mali všetci rovnaký pohľad na svet. Ja narážam na to, že kedysi si napísal, že nič nové a podstatné nepíšem. Niežeby som bol z cukru, len mi to prišlo smiešne, že raz píšem priam odborne a raz by si to nedal vytlačiť na toaleťák.

S tými nemocnicami si to vzal z iného konca ako som myslel. Podľa mňa nemáš úplne pravdu.
Ale súhlasím, že robiť predikcie je jednoduchšie než v doprave.
Avšak ja som to myslel inak.
Ja vidím úplne iný prístup nemocníc k štúdiám realizovateľnosti a odporúčaniam UHP než majú podniky pod MD SR. A bola to reakcia na tvrdenie, že UHP zarezáva všetky projekty, čo je prehnané aj keby to bolo myslené ako zveličenie. Aj keď je pravda, že na doprave je toho dosť.
V prvom rade takmer všetky univerzitné/fakultné nemocnice si po roku 2020 nechali vypracovať štúdie. Až na Košice každá jedna dostala od UHP odporúčanie pokračovať v projekte. Ak by bola politická vôľa, nemocnice v BA, BB, MT, PO a TT by mohli ísť pomaly do výstavby. KE po nejakých úpravách.
Taktiež vidím iný prístup k odporúčaniam UHP. Netvrdím, že všetky sú geniálne, ale tie nemocnice keď niečomu nevyhoveli, tak to pekne vyargumentovali prečo to nie je možné. Opäť to cez UHP úplne v pohode prešlo, hoci to išlo úplne proti tomu, čo chcelo UHP (BB v projekčnej fáze ešte viac nafúkla veľkosť aj oddelenia, ale odborne zdôvodnila...).
A teraz prejdime na NDS/SSC/ŽSR/ZSSK.
Kopa štúdií nie je podľa metodiky vydanej ministerstvom pod ktoré patria, t.j. nepoužiteľné braky. Za stovky tisíc eur.
Chyby vo výpočtoch, chyby v predikciách (intenzity na postavených úsekoch D3 sú cca polovičné...), závery nekorešpondujúce výsledkom.
Aktualizované štúdie nikde, hoci všetci vieme, že bez nich to nepôjde. Alebo sa robia štúdie na totálne somariny.
UHP vydá odporúčanie, napr. elektrifikácia do HE, aby sa preveril variant na 140 alebo 160 km/h a ŽSR roky opakujú, že nemajú čas. Nehľadajú sa riešenia, hľadajú sa výhovorky, prečo to nejde.

Čo sa týka Tvojich pripomienok k hodnoteniu diaľnic. Ja im rozumiem. Avšak pozri si tie dopravné modely napr. z Kysúc. Spraví sa dopravný model na verzie bez projektu a s projektom na roky 2030, 2040 a 2050. Pritom sa zavedie predpoklad, že v 2030 D3 bude komplet hotová. Takže síce sa hodnotí jeden úsek, ale uvažuje sa s celým koridorom hotovým.
Takže potom to vyjde takto:
Brodno - KNM 0,96
KNM - Oščadnica 0,38
Oščadnica - Bukov 0,25
Keď spravím aritmetický priemer z týchto hodnôt, tak mi vyjde 0,53.
Na celý ťah im vyšlo 0,6.
Ty čakáš, že keď sa budú brať do úvahy celé ťahy, tak sa stanú zázraky. Súhlasil by som, ak by sa tie dopravné modely robili pre každý úsek samostatne...

Pre človeka, čo nie je zvyknutý sa hrabať v legislatíve je to komplikované. Leporelo to nie je.
Ale pre študovaného človeka to nemôže byť problém. Čítal som aj oveľa komplikovanejšie veci než sú naše zákony...
Nemyslím si, žeby každý človek na tomto fóre bol cestovateľ, nadšenec alebo milovník svojho regiónu. Viď zoznam moderátorov.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod traveler » 03. Okt 2023 03:56

a ake koeficienty vychadzaju vyssie na sever od nas takym poliakom? asi o nic lepsie..ze? a uz maju svoju cast D3 hotovu.. davno resp uz dnes finisuju.. lebo nemaju blbe uhp a blbe koeficienty ktorymi sa len zabija a straca cas totalna blbost a hovadina na entu.. je to medzinarodne dolezity ten-t koridor tlaceny bruselom, musi ist urychlene do vystavby ci sa to niekomu oaci alebo nie.. ci je tu nejake blbe uhp s koeficientami alebo nie ...to iste plati do bodky aj o nedokoncenej R4 , na oboch stavbach brutalne meskanie uz dnes. uz dnes sa malo jazdit aj po kompletnej D3 aj po R4
traveler
návštevník
 
Príspevky: 40
Založený: 11. Júl 2023 14:04

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod jarino » 03. Okt 2023 09:16

To sú nezmysly.
1) UHP má reálne nejaké slovo od 1.1.2020. Ak chce niekto tvrdiť, že môžu za meškanie D a RC, tak nemá potuchy o čom rozpráva. Odporúčam hromy blesky sústrediť na adresy Námestie slobody 6 a Dúbravská cesta 14. Kompetentné osoby dlhé roky vedia, že tie ich projekty sú finančne náročné až nefinancovateľné pre tento štát.
2) Sú nejaké podmienky, ktoré určujú, či sú projekty oprávnené na financovanie z eurofondov. Ten koeficient je jeden z ukazovateľov. To že sú nejaké čiary na mape core TEN-T koridory neznamená, že sa majú liať stovky miliónov eur na 10 km diaľnice. Odporúčam naštudovať Nariadenia Európskej Komisie ohľadom koridorov TEN-T, kde sa uvádza, že to má byť smerovo rozdelená cesta s MUK a odpočívadlami. Nikde sa nepíše, že pri Krásne nad Kysucou musí byť 6 pruhov a pri Svidníku 4. Naopak, EK chcela ešte viac zmierniť tie požiadavky, lebo finančné zdroje sú aj v Bruseli obmedzené a chceme mať kvalitné cesty, nie čiary na mape. Tak isto bezcieľné liatie peňazí do ciest ako nám sľubuje Kapitáň Danko nikto rozumný nechce.
3) Poľské ale aj maďarské náklady na výstavbu diaľnic sú nižšie. V prípade R4 platí, že čo u nás by stál polprofil, Poliaci za rovnakú cenu na km nemalej časti S19 postavia v plnom profile. To má samozrejme vplyv aj na to, ako Poliakom a už nehovoriac Maďarom vychádza B/C. Na lacnejšom projekte sa tie dostatočné prínosy skôr nejako nahrabú.
4) Ja by som sa z tých koridorov tak nerozplýval. Slovensko má prioritne riešiť svoje dopravné problémy. Takže za mňa radšej obchvat akéhokoľvek mesta než R4 za Svidníkom.
5) Nemysli si, že sa R4 bude stavať okamžite a naraz. Pri súčasnom stave prípravy výstavba hrozí okolo roku 2030. Rád by som pripomenul, že ani D3 a ani R4 nie sú projekčne pripravené, hoci kdejaký panák tvrdí niečo iné. Je to podobné, ako keď NDS robila verejný tlak ohľadom SO PO II. etapa, že projekt je pripravený a okamžite vyhlásia VO. Nakoniec dlhú dobu trvalo, kým to VO naozaj vyhlásili a ešte aj podklady boli nahovno. To už je ale vec toho, aké sračky je ochotná NDS prebrať a ešte aj za ne zaplatiť.
6) Jediné o čo ide je prestať financovať kreslenie a realizáciu sprostostí a konečne začať efektívne riešiť dopravné problémy na Slovensku. Bohužiaľ isté spoločnosti sa tomu bránia zubami-nechtami.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod badger-FB » 03. Okt 2023 09:27

To nie sú nezmysly. To si môžeš ty tak myslieť a nanajvýš citovať z materiálov tie výklady, ktoré tu tak bohorovne vpisuješ.
1. Nefinancovateľné je skoro všetko vzhľadom na rozpočet, ktorý my dávame na cesty a diaľnice. (porovnávania metodiky so SFDI sú fajn, ale porovnajme teda aj ich zdroje na výstavbu, oni ďalší rok otvoria 100+ km diaľnic, my by sme mali 50 podľa tejto logiky ale my 50 dokopy staviame)
2. UHP a spol. ešte pridávajú ďalšie nezmysly - aby obhájili svoju činnosť, že sa nič ani neoplatí stavať, "lebo britský model". A sú tu za to zodpovedné posledné roky. To si pekne doložil.
3. Obchvaty sú pekná vec, ale nemáme ich pripravené. Ich príprava je ďalšia dekáda. Čiže čo akože? Nebudeme stavať nič. (ani prakticky nič nestaviame)
4. Koridory sú dané. Ako sa môže nejaký panák nerozplývať na základnými TEN-T koridormi v rámci EÚ? To je neuveriteľné vyjadrenie. A teda všade naokolo nás ich stavajú, "vychádzajú im" - iba nám nevychádzajú. Na hraniciach s nami asi tá doprava mizne. Ako v tej rozprávke soľ nad zlato. Mimochodom my sme zaviazali, do kedy ich postavíme. Berieme z tej Únie miliardy a nevieme plniť dlhodobé desaťročia zadané ciele. A niekto tu povie, nevadí, necháme tak. Úžas to čítať, tak od Fica lebo Ukrajina, čiže na čo nejaká D1 na Ukrajinu. Tak nestavajme vôbec, ale ani o tom potom nehovorme. Kým sa pripravia obchvaty, je nevyhnutné dokončiť rozostavané koridory a chýbajúce prepoje. A že to je draheje preto, lebo sme stále uprednostňovali lacnejšie verzie. V krajine, v ktorej 1/2 územia sú lesy, prakticky hory. Ale všetci by čakali že len vbehneme do tunela poza každé mesto ...
5. Stále sa uvádza, ó aká mantra, ale veď my máme 16 miliárd eur z EÚ - investičný dlh je 40 - všetko od ciest cez nemocnice. Lenže my to neminieme. Ani na to, čo je zadaná ako priorita. Ani na to, na čo to malo byť minuté. A investičný dlh je ďaleko vyšší, než 40 miliárd eur.
6. Treba zjednodušiť procesy a odstrániť prebytočnú administratívu. Platiť sprostosti, presne ako píšeš. Lebo je maximálna blbosť nechať 4 pruhy, potom 2 a zase 4 a tváriť že je to ok. A naozaj tej dostavbe bránia istí tupci, ktorí to nie a nie pochopiť a ešte tam kladú také podmienky "lebo príroda, lebo niečo" - aby sa to znemožnilo postaviť.

Škodíme si tým sami sebe. A evidentne ešte aj budeme. Práve tak ako protiprávne zrušeným tendrom na tento úsek. Presne práve tak ako jedna z tisíc iných blbostí. A že sa ulamuje a rozpadá paralelná hlavná cesta a celá sa zosunie, to nevadí. Tu budeme trepať o nejakom obchvate - na to sa stačí pozrieť kúsok ďalej pri Bátke, čo znamená obchvat cestného úseku, keď ho musíme do podložia vybrať. A na to sú tie koridory - s ktorými počíta celá dopravná mapa v EÚ. Len nejaký trtkovia jednoducho nie a mínujú to ešte tou nadprácou prečo to nerobiť. Fakt nezostane iné, len sem nahádzať PPP.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod atlan » 03. Okt 2023 11:29

Ake eurofondy cerpame? Ved vecsina je nevycerpana a presuva sa na ine veci ako boli urcne, napriklad na pomoc ukrajincom. Kanalizacie nevybudovane, dialnice deto, cesty co opravili s KE na MI uz sa krajnice rozpadavaju, fakt kvalitna praca. Sedia nanuradoch a hivno robua a vsetci su spokojny. Za meciara sa kradlo ale aspon sa nieco postavilo. Za Fika sa len kradlo.
atlan
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 267
Založený: 11. Apr 2015 23:41

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod jarino » 03. Okt 2023 11:46

badger-FB napísal:To nie sú nezmysly. To si môžeš ty tak myslieť a nanajvýš citovať z materiálov tie výklady, ktoré tu tak bohorovne vpisuješ.
1. Nefinancovateľné je skoro všetko vzhľadom na rozpočet, ktorý my dávame na cesty a diaľnice. (porovnávania metodiky so SFDI sú fajn, ale porovnajme teda aj ich zdroje na výstavbu, oni ďalší rok otvoria 100+ km diaľnic, my by sme mali 50 podľa tejto logiky ale my 50 dokopy staviame)
2. UHP a spol. ešte pridávajú ďalšie nezmysly - aby obhájili svoju činnosť, že sa nič ani neoplatí stavať, "lebo britský model". A sú tu za to zodpovedné posledné roky. To si pekne doložil.
3. Obchvaty sú pekná vec, ale nemáme ich pripravené. Ich príprava je ďalšia dekáda. Čiže čo akože? Nebudeme stavať nič. (ani prakticky nič nestaviame)
4. Koridory sú dané. Ako sa môže nejaký panák nerozplývať na základnými TEN-T koridormi v rámci EÚ? To je neuveriteľné vyjadrenie. A teda všade naokolo nás ich stavajú, "vychádzajú im" - iba nám nevychádzajú. Na hraniciach s nami asi tá doprava mizne. Ako v tej rozprávke soľ nad zlato. Mimochodom my sme zaviazali, do kedy ich postavíme. Berieme z tej Únie miliardy a nevieme plniť dlhodobé desaťročia zadané ciele. A niekto tu povie, nevadí, necháme tak. Úžas to čítať, tak od Fica lebo Ukrajina, čiže na čo nejaká D1 na Ukrajinu. Tak nestavajme vôbec, ale ani o tom potom nehovorme. Kým sa pripravia obchvaty, je nevyhnutné dokončiť rozostavané koridory a chýbajúce prepoje. A že to je draheje preto, lebo sme stále uprednostňovali lacnejšie verzie. V krajine, v ktorej 1/2 územia sú lesy, prakticky hory. Ale všetci by čakali že len vbehneme do tunela poza každé mesto ...
5. Stále sa uvádza, ó aká mantra, ale veď my máme 16 miliárd eur z EÚ - investičný dlh je 40 - všetko od ciest cez nemocnice. Lenže my to neminieme. Ani na to, čo je zadaná ako priorita. Ani na to, na čo to malo byť minuté. A investičný dlh je ďaleko vyšší, než 40 miliárd eur.
6. Treba zjednodušiť procesy a odstrániť prebytočnú administratívu. Platiť sprostosti, presne ako píšeš. Lebo je maximálna blbosť nechať 4 pruhy, potom 2 a zase 4 a tváriť že je to ok. A naozaj tej dostavbe bránia istí tupci, ktorí to nie a nie pochopiť a ešte tam kladú také podmienky "lebo príroda, lebo niečo" - aby sa to znemožnilo postaviť.

Škodíme si tým sami sebe. A evidentne ešte aj budeme. Práve tak ako protiprávne zrušeným tendrom na tento úsek. Presne práve tak ako jedna z tisíc iných blbostí. A že sa ulamuje a rozpadá paralelná hlavná cesta a celá sa zosunie, to nevadí. Tu budeme trepať o nejakom obchvate - na to sa stačí pozrieť kúsok ďalej pri Bátke, čo znamená obchvat cestného úseku, keď ho musíme do podložia vybrať. A na to sú tie koridory - s ktorými počíta celá dopravná mapa v EÚ. Len nejaký trtkovia jednoducho nie a mínujú to ešte tou nadprácou prečo to nerobiť. Fakt nezostane iné, len sem nahádzať PPP.



Sú to nezmysly, ktoré by som sa hanbil aj písať. Poprekrúcané hlúposti vymyslené tak, ako sa Ti to práve hodí. Nie prvý krát.

1) Hlúposť. Veľa vecí je financovateľných, závisí ako sa navrhnú. Nerozumiem čo má s tým metodika hodnotenia projektov. To že sa málo stavia je iba dôsledok zlého manažovania prípravy projektov a zároveň zlého prerozdelenia financií, kedy Slovensko dáva na investície oveľa menej než okolité krajiny. Ak sa to nezmení, nožnice sa budú roztvárať.
A práve preto, že Slovensko dáva zo všetkých krajín najmenej, tak aby ich dobehlo, malo by realizovať tie najpotrebnejšie a najprínosnejšie projekty. Dávať peniaze na súvislú R4 je nezmysel, keď máme oveľa viac vyťažené cesty kade-tade a chýbajú nám obchvaty. Darmo ja budem stáť v kolóne na vyťaženej ceste lebo na riešenie problému nie sú financie, lebo Grapovi sa stavia pomník na D3. Ale chápem, zo štátnej kasy to nikoho nebolí. Ale potom neplačte, ako to tu vyzerá.
Čiže mal by sa robiť presný opak toho, čo ty píšeš...
2) To si si vymyslel. UHP nikdy nevydalo odporúčanie, že sa nič neoplatí stavať. Ale kľudne nám ukáž dôkaz...
3) Ani diaľnice a RC nemáme pripravené, takže nerozumiem, čo Ti prekáža. Zároveň ale nie je pravda, že by to trvalo dekády. Pozri si materiály predkladané na vládu, čo sa pripravuje a v akom je to stave. Aby sa však niečo zásadne zmenilo, musia sa zmeniť pomery na SSC.
4) Áno, namiesto do obchvatov budeme dávať peniaze na štvorpruhy do prdelákova, kde na to nie sú ani intenzity a na vyťažených cestách budú ľudia stáť v kolonách. Gratulujem.
5) Si pozri, na čo všetko sú tie eurofondy vyčlenené... Nie sú to iba investície. MD SR si alokované financie vyčerpá. Na to stačí pozrieť pár materiálov predkladaných na rokovanie vlády.
A ak nie, tak do bude dôsledok korekcií pre porušovanie Smerníc, zákonov atď.
Ale chápem, písať tie výkaly len tak z brucha trieskaním na klávesnicu je oveľa jednoduchšie, než hľadať odpovede.
6) Vymýšľaš si sprostosti.

Lebo vyhlásenie VO na tento úsek bolo v súlade so zákonom :lol:
Koridory sú na sanáciu zlého stavu našich ciest? Si sa s koňom zrazil?

Vzhľadom k tomu čo si neraz popísal bud nevieš čítať s porozumením alebo Ti slušne povedané unikajú súvislosti...
Alebo si robíš srandu.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod devil » 03. Okt 2023 12:35

za Erseka sa to robilo narychlo preto lebo dobre vedel ze ked pride to co prislo tak sa budu veci rusit. aj sa tak stalo, jediny usek za 3 roky co spustili je SO PO II. inac ziadne dialnice ani vacsie obchvaty. ani plan mostov neschvalili. velke nic, tak zacali robit reko so zachovanim parametrov, teraz je rozkopana polovica republiky lebo treba docerpat fondy. tlieskam.

takze proste nechcu a nielen sorosku, soroska je akurat najvypuklejsi pripad. nevyhovarajme sa na nds, to je organizacia podriadena mindop a mindop je podriadena vlade. o velkych projektoch vsade na svete rozhoduje vlada a nie nejaky sef sekcie na nds.

zmena stavby ma vplyv na celu stavbu. poznam ludi co robili eiu na dialnice a hovorili mi ze posudzovali aj taku blbost ako je posunutie zvodidiel. visnove a korbelka su facelift, potemkinovska dedina.

ja chapem co pises k nemocniciam len ze to je dost iny pripad ako aj sam pises ze tam su lepsie predikcie. a to co argumentujes je v poriadku, lenze ryba smrdi od hlavy ako pisem vyssie.

ja neviem ci budu zazraky ak sa posudi cely tah naraz, a ako som spomenul dialnice sa takto presne hodnotit nedaju a nechces to pochopit. to ma jednoducho nepresvedcis ze cez excel vypocitas navratnost na 30 rokov dopredu a preto je B/C svate. vieme ale ze suvisla dialnica priniesla rapidny narast dopravy aj na D1 aj na R1.

dialnicne tahy ustanovi vlada. podla mna treba zohladnit hlavne pocty obyvatelov, a medzinarodne tahy, uhp nech si na to povie nazor ale v zasade ich netreba. totiz ked mas nizku ekonomicku aktivitu lebo je zaostaly region neznamena ze to tak vzdy bude a preto nemozes vychadzat zo sucasnych intenzit. ale nikto (ani uhp) nepovedal ze podme najskor zanalizovat ci treba taku planovanu siet D/R aku nema ani polsko. a potom ked sa racionalizuje treba zacat skrtat megalomaniu na sieti ktora ostala.

a uz vobec sa nedokazes vysporiadat s faktom ze ak susedia postavia dialnicu ku hranici a nam nevyjde B/C tak co sa ma diat. to je R4 a R3 do polska, R3 do madarska, R6 do ceska. a to uz netreba riesit D3 (ktora by urcite nevysla B/C nad 1) a netreba riesit R4 do madarska. niekde si napisal ze nevies ako to je v zahranici. no dobre ale uhp to MUSI vediet a MUSI sa s tym vysporiadat.

dobre, beriem ze ta zrejme bavi hrabat sa v zakonoch. nie je to bezne ale OK, kazdopadne tvoja praca s tymto nejako suvisy lebo to nepopieras.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod Vlados » 03. Okt 2023 15:43

len pri našom náročnejšom teréne a spôsobe projektovania B/C nebude vychádzať ani na R4 a R3 do polska, R3 do madarska, R6 do ceska. mali by sme konečne začať využívať napr. maximálne hodnoty pre stúpanie a klesanie a nie stavať kilometre na 10-15 násypoch, skracovať mosty na minimum a pod.

devil a iní, čo váš do toho čo robí jarino. rýpete do neho, lebo píše čo sa vám nepáči je to fakt, len evidencie nemá povahu Matoviča aby zistil čo chcete čítať a to vám potom píše :P
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod devil » 03. Okt 2023 18:48

Nerypeme, len chceme odpoved. Pre istotu. Ovplyvnovanie verejnej mienky cez hojne citane weby je dnes realitou.

Uhp je sucast minfin. A vsetci sucastou vlady. Pre mna je nepochopitelne ze 2 vladne subjekty sa nedokazu dohodnut a ze vlada nevie zabezpecit triezve projektovanie. Asi je aj nejaka zadubenost. Pred casom ked sa riesila estakada pri krivani s moznostou sirky iba 17,5 tak sme tu mali prispevky co zubami nechtami branili 24,5 a hovorili o paskviloch a pod. Da sa to pohladat.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod Vlados » 03. Okt 2023 19:04

to je jednoduchejeden subjekt riadi nominant jednej strany a druhý druhej. naviac jednému je efektívne vynakladanie prostriedkov u riti a druhí sa o to snažia. presmerujme napr. všetky prostriedky zo školstva do dopravy a úhp bude úplne inak pristupovať k posudzovaní na čo máme v oblasti dopravy. (treba sa sústrediť na vnútroštátnu dopravu než prioritne riešiť akože tranzit - zatiaľ niekde tranzit nezaplatil vybudovaný úsek)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod devil » 04. Okt 2023 07:01

ani visnove sa nezaplati ani soroska by sa nezaplatila ani D3 pri KM sa nezaplati lebo lokalka sa scasti vyhyba dialnici. potom treba drzat palce aby susedia nestavali dialnice k hraniciam aby sme neboli este vacsia cierna diera europy.

kopa penazi sa uz zo skolstva presmerovala a nic sa nezmenilo, pardon, rozkopali x ciest aby sa rychlo-rychlo docerpali fondy.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod badger-FB » 15. Okt 2023 21:00

jarino napísal:1) Hlúposť. Veľa vecí je financovateľných, závisí ako sa navrhnú.
...
Alebo si robíš srandu.


A sme doma hneď v 1. bode. UHP robí nadprácu tak, aby sa nemuselo financovať. Lebo to je tak aj povedané, aj tie financovateľné cez UHP neprejdú a nejde o to ako sa navrhnú, ale ako sa posúdia, aby to nevyšlo. Nemyslím si, že sú tak príšerne navrhnuté. Z toho by vyplývalo, že aj to čo stojí dnes, tak by nestálo. A o opačnom ma ty nepresvedčíš. Ani keď pridáš 2x toľko invektív na to čo ja píšem ako píšem. Aj keď pridať môžeš hocičo, v tom ti nebránim ba ani nezabránim. Ani len za mak nevidno snahu, nie že sa navrhnú, ale že sa musí zmeniť metodika ako sa posúdia. Bože fakt kde my berieme týchto ľudí. Ja si myslím, že v tých úradoch je dosť odborníkov ktorí naozaj vedia a rozumejú ten práci ako tie stavby navrhovať tak, aby aj vydržali nejakej klimatickej premene, nejakým geologickým podmienkam, nejakej kvality obslužnosti čiže pamätať na všeliaké projekty a ráz krajiny a nie len zbožné želania ako to na doraz odľahčiť. A potom niekto povie, veď vynechajme SSUD a tým sa to zlacní, ale že sa to vo výsledku predraží, lebo tam pri jedných zemných prácach porobím aj základy pre SSUD a to isté základná príprava, to už UHP nepovie lebo také vzdelanie až nemajú. A samotné SSUD sa potom predraží ale to už nevadí. Keby to nebolo do plaču, je to aj smiešne.
To nie je bohužiaľ sranda, to je holá realita toho v akom stave to tu je.
Na znôšku naratívov je zbytočné sa aj namáhať reagovať.
Hoci je pravda, že ak sa chce človek dozvedieť takúto pravdu, tak musí ísť okľukou a aj tzv. pridať na tom obsahu, aby druhého k niečomu prinútil. Či sa páči či nie, tiež nejaká metodika.
Vďaka za reakcie aj dômyselné odpovede. Je napokon fajn, že vieš občas aj ty trvať na svojom a nevedieť sa povzniesť nad niečím, čo evidentne nebolo myslené doslova a práve toho si sa chytil najviac. (nie nie je to 1. bod)
Naozaj ale vďaka, lebo nie je to prvýkrát, čo si reagoval týmto spôsobom. Mňa to osobne obohatilo aj posunulo a utvrdilo v názore, že naozaj treba UHP a UVO oklieštiť v tej činnosti, ktorú robia, aby sa odbúral ich antispoločenský prínos pre Slovensko. (UVO sa zjednoší tiež v nejakej nadpráci, hlavne napríklad nezmyselné audity niečoho čo stojí; na UHP sa povie čo UHP proste nebude ani hodnotiť a je vyriešené, lebo celospoločenské priority sa nemusia hodnotiť, tie sú jednoducho potrebné a nikto ich nemusí prevetrávať či ich treba netreba podľa ich famóznej logiky veci). A na takýchto my tu vyhadzujeme peniaze.
To my môžeme čerpať aj 100 miliárd eur, keď projekty neprechádzajú, lebo.. a tento administratívny proces sa len pridáva a pridáva a odďaľuje a to až tak, že sa musia nanovo predlžovať predtým získané iné postupy a vybavovať znovu.
Na to sa netreba ani od slova po slovo vyjadrovať, si predstav jarino, že naozaj netreba.

Čiže znovu a môžeme dokola, zrušiť tender na R2 na tento úsek bolo nezmyslom. Bola to vyvolaná nadpráca na objednávku. Bolo na to naozaj dosť času, oproti iným bežným postupom ohýbania a prispôsobovania "pravidiel" na zbytku siete. A môžeš to okomentovať aj tisíc riadkami aj znevažovať jednotlivých diskutérov, nič to na tomto taktiež názore nezmení. A stále viac v tom len utvrdzuješ. A samozreme, zmarila sa tým práca mnohých ľudí, ktorá tiež nebola zadarmo. Čiže stačilo teda počkať, či by sa tiež veci nemohli zmeniť a som si istý, že by sa zmenili, práve tak ako sa zmenili na iných úsekoch.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod milan_KM » 16. Okt 2023 16:00

Takže zákony trhací kalendár. Nevadí koľko mega utečie bokom, na nepredpokladané náklady a podobne. Hlavne, že sa postaví. Také ruské myslienie. Síce sa to rozkradlo, ale žobrote hodili suchú kôrku aspoň.
milan_KM
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 266
Založený: 05. Mar 2012 23:31

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod badger-FB » 24. Okt 2023 21:18

Ak by to tak bolo, tak celé vedenie zodpovedné za vyhlásenie tendra aj s príslušnými sekciami MDV aj ministrom by muselo skončiť niekde. Ale neskončilo. Pretože to bolo protizákonné len v mokrých snoch vykladačov ex systému. Čiže stále dokolečka aj keď už len primitívnejšie reakcie alebo zhrozené reakcie - na základe pár individuií, ktoré keď vám napíšu že A je B, tak to bude B aj keby neviem čo sa dialo.
Toto je tá katastrofa tejto krajiny.
A naozaj sa zbytočne snažíte mňa a ďalších aj tu aj iných, čo stoja za petíciami tu presvedčiť o opaku, lebo na to nemáte v rukách vôbec, ale absolútne vôbec nič. Lebo keby to tak bolo, tak platí čo som uviedol a nielen teraz, ale aj mockrát predtým. Ale kľudne si na tom trvajte a podivujte sa nado mnou, ja to naozaj prežijem.
Osobne dúfam, že týmto časom odzvonilo, aj keď možno zase začnú iné nepríjemnosti, ale asi to v tejto krajine inak nejde. Nemôžeme mať všetko.
Je najvyšší čas odrezať tieto parciálne záujmy prikrmovania sa na tej výstavbe, kde si každý len prihrieva svoju polievočku. Dtto sa tváriť, že sú tu nejaké lepšie a ešte lepšie zhotoviteľské firmy, lebo nie sú. Dodatkuje sa stále a len sa tvárime, že je to všetko v poriadku, lebo to majú akýsi lepší. Stačí mať dobrých právnikov, vôbec nejde o inžiniering.
NDS na R2 doslova zrealizovala sabotáž, ponechala len stav po LC a stav pri KE, medzitým ako keby R2 neexistovala a pre nadnesenú a vymyslenú argumentáciu ani existovať akože nemá.
Škoda reči teda slov. :) Aj keď som rád že za každým sa tu zdvihne vlna pozdvižení ako vravia tí za riekou Morava. Hold za pravdu sa každý bije.

Ale právo na iný názor nikomu neberiem a ak som sa niekoho dotkol, nebolo to cieľom a ospravedlňujem sa za to.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R2

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 29 hostí.