R3 Hubová (diaľnica D1) – Dolný Kubín

Štátna hranica MR/SR – Šahy – Krupina – Zvolen – v peáži s R1 – Žiar nad Hronom – Turčianske Teplice – Martin – v peáži s D1 – Švošov – Dolný Kubín – Trstená – štátna hranica SR/PL

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod rado » 03. Feb 2010 19:18

spisino napísal:vies preco aby sm sa tolko nenamisal ked nedisponujem takym mnozstvom informacii a skusenosti ako ty


Nechcel som aby si to bral osobne - preto tam ostatne bol aj ten smajlík, ale keď už, tak sa ospravedlňujem. ;)
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Odoslaťod magnus » 05. Feb 2010 08:00

Inak, povedzte mi preco netahaju R3 rovno na Ruzomberok, ked uz chcu predlzit R z BB po RK. nejak mi to nedava logiku. Stale maju plne usta tranzitu S-J cez BB a teraz tam spravia takuto hovadinu.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod Bager3 » 05. Feb 2010 08:27

suhlasim z magnusom tiez som si to vsimol dokonca R1 je planovana niekde az ku krizovatke likavka, kludne mohli R3 nadviazat aj na koniec R1.

Predpokladam taketo riesenie ake navrhly preto ze cela R3 tri je vedena cez povodie Turca.
Bager3
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 322
Obrázky: 2
Založený: 16. Nov 2005 12:12

Odoslaťod dialničiar D1 » 07. Feb 2010 11:02

No to máte pravdu, ale vôbec je to nahovno, načo robia v hrboltovej odbočku na R3 do DK a nahor. To bude musiať človek dostať sa do martina tadial na D1 a na hrboltovú, katastrofa, mali ťahať buď do kraľovian, alebo RK.
dialničiar D1
diskutujúci
 
Príspevky: 99
Založený: 05. Feb 2010 17:49
Bydlisko: Dolný Kubín, Trenčín, Bratislava, Tranava

Odoslaťod korfo27 » 07. Feb 2010 12:04

dialničiar D1 napísal:No to máte pravdu, ale vôbec je to nahovno, načo robia v hrboltovej odbočku na R3 do DK a nahor. To bude musiať človek dostať sa do martina tadial na D1 a na hrboltovú, katastrofa, mali ťahať buď do kraľovian, alebo RK.
je to asi kompromis zapadu a vychodu vsak to je skoro v uprosted medzi nimy
korfo27
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 323
Obrázky: 478
Založený: 14. Dec 2009 18:10
Bydlisko: PD

Odoslaťod Milos » 07. Feb 2010 13:48

Podľa mňa čiastočne kompromis medzi Ružomberkom a Kraľovanmi, čiastočne lacnejšia a menej komplikovaná výstavba (V Komjatnianskej doline to nevyžaduje tunelové riešenia na rozdiel od sedla Brestová a úžiny medzi Valaskou Dubovou a MÚK Likavka)
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Re: R3 Ruzomberok (Kralovany) - Dolny kubin

Odoslaťod st09 » 07. Mar 2010 17:20

dialničiar D1 napísal:No to máte pravdu, ale vôbec je to nahovno, načo robia v hrboltovej odbočku na R3 do DK a nahor. To bude musiať človek dostať sa do martina tadial na D1 a na hrboltovú, katastrofa, mali ťahať buď do kraľovian, alebo RK.


Je potrebné sa pozrieť do mapy, MUK bude v Hubovej a nie v Hrboltovej. Ak bude R3 ťahaná z DK cez Komjatnú, je napojenie R3 na D1 logické. Od Martina (MUK Martin2) bude R3 vedená v peáži s D1 až po MUK Hubová. Čo je na tom ho..o?
st09
diskutujúci
 
Príspevky: 217
Obrázky: 2099
Založený: 23. Nov 2009 21:33
Bydlisko: DK

Re: R3 Ruzomberok (Kralovany) - Dolny kubin

Odoslaťod rado » 08. Mar 2010 14:37

Dňa 16.2.2010 sa v Dolnom Kubíne (v kine Choč) konala verejná debata so zástupcami NDS na tému trasovania R3. Narozdiel od mnohých iných hlúpostí, o ktorých mesto na svojej oficiálnej stránke vždy vopred informuje, o tejto akcii tam nebola ani zmienka (ani pred, ani potom). Informácia bola zverejnená len na dvoch úradných tabuliach, a deň vopred v závere článku v Novinách Orava.

Údajne tam ale bola dusná atmosféra, búrlivá diskusia, a prípadným odporcom zeleného variantu hrozilo verejné lynčovanie. :D
(pre istotu pridávam poznámku, že záver poslednej vety je mienený ako žart inšpirovaný citátom jedného zúčastneného).

Prípadní záujemcovia sa môžu dočítať viac v článkoch, ktoré k verejnej diskusii vyšli na orava.sme.sk a v Novinách Orava:
:arrow: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?f=35&t=13178 Dolný Kubín: Odporcov má červený aj zelený variant
:arrow: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?f=35&t=13227 Ako to bude s obchvatom Dolného Kubína?
:arrow: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?f=35&t=13228 Obchvat Dolného Kubína rozdúchal vášne
:arrow: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?f=35&t=13229 Otvorený list primátorovi Ivanovi Budiakovi
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: R3 Ruzomberok (Kralovany) - Dolny kubin

Odoslaťod sergej » 08. Mar 2010 14:59

Ja som už k tejto téme popísal dosť, ale ako doplnok k mojim predchádzajúcim príspevkom zacitujem z toho otvoreného listu, aby bol lepšie ilustrovaný celkový kontext 'kauzy':

Prístup do jednej z najväčších osád v okolí mesta zostane nenarušený. Červený variant síce zasiahne priamo „len 12 chatiek“, ktoré budú musieť byť zlikvidované a nebudú sa už dať obnoviť, lebo tu bude cesta (zárez, pilier ap.). Ale to podstatné nebolo obyvateľom nášho mesta povedané. Cesta je trasovaná ponad sídlisko a pomedzi dve záhradkárske osady. Počas výstavby bude minimálne spodná osada, t.j. 33 záhradiek otvorených a teda na záhradkárske účely nepoužiteľných, lebo nedopestujú nič a ak aj dopestujú, tak to pozbiera niekto iný. Ploty tu proste byť nemôžu – bude tu chodiť technika. Koľko potrvá výstavba pri záhradkách? Rok? Dva?

...
Pre spravodlivosť treba uviesť, že aj ja mám vyše 20 rokov záhradku v osade Prameň na Brezovci. Pokiaľ zostane červená trasa taká, ako som videl, tak mám záhradku „zachránenú“ a mohol by som sa škodoradostne usmievať. Snažím sa však vžiť do pocitov tých, ktorých sa to dotkne najviac a snažím sa pozerať aj na množstvo dotknutých a následky počas a po výstavbe. Môžem sa aj mýliť, ale množstvo faktov, ktoré k danej téme mám, ma presviedča, že sa asi nemýlim. Chcel by som poprosiť aktivistov petície, aby sa snažili pozerať podobne.


Jednoducho boj medzi záhradkármi pokračuje. Čo tam po miliardách a kilometroch navyše, vrecko krumpľov je prednejšie...
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Re: R3 Ruzomberok (Kralovany) - Dolny kubin

Odoslaťod Driver » 08. Mar 2010 15:28

Čiže ku stavebnému konaniu by mali pozvať aj zväz záhradkárov a dôchodcov.
Obrázok používateľa
Driver
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 497
Obrázky: 1287
Založený: 22. Dec 2009 21:01
Bydlisko: Desolate valley

Re: R3 Ruzomberok (Kralovany) - Dolny kubin

Odoslaťod Dialniciar » 08. Mar 2010 16:07

Hovorím vám, DK bude druhá PB. Vyhovuje to všetkým. :) Teda len DK nie.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: R3 Ruzomberok (Kralovany) - Dolny kubin

Odoslaťod magnus » 09. Mar 2010 07:55

st09 napísal:
dialničiar D1 napísal:No to máte pravdu, ale vôbec je to nahovno, načo robia v hrboltovej odbočku na R3 do DK a nahor. To bude musiať človek dostať sa do martina tadial na D1 a na hrboltovú, katastrofa, mali ťahať buď do kraľovian, alebo RK.


Je potrebné sa pozrieť do mapy, MUK bude v Hubovej a nie v Hrboltovej. Ak bude R3 ťahaná z DK cez Komjatnú, je napojenie R3 na D1 logické. Od Martina (MUK Martin2) bude R3 vedená v peáži s D1 až po MUK Hubová. Čo je na tom ho..o?


No napojenie na R1 RK - BB. Aby malo zmysel S - J prepojenie. Ak bude len R3 cez Turiec a nie R1 cez Hiadel, potom napojenie R3 v Hubovej ma zmysel a je racionalne. Inak nie.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: R3 Ruzomberok (Kralovany) - Dolny kubin

Odoslaťod Nevedko » 09. Mar 2010 08:25

sergej napísal:Jednoducho boj medzi záhradkármi pokračuje. Čo tam po miliardách a kilometroch navyše, vrecko krumpľov je prednejšie...

Na toto je len jedna odpoveď: pre niekoho má aj to jeho vrecko krumpľov veľkú hodnotu. Väčšiu, než nejaká rýchlostná cesta. A ak takého človeka nebudeme počúvať, alebo ho naštveme, bude sa samozrejme stavať na zadné. Ak je pravdou, čo tvrdia, budú skutočne poškodení na svojich právach a majetku. Potom sa ale nemôžeme čudovať, že budú žiadať náhradu škody. Žijeme v takej spoločnosti, kde na to, chvalabohu, majú aspoň na papieri nárok.
Obrázok používateľa
Nevedko
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 454
Obrázky: 3
Založený: 21. Jún 2005 08:44

Re: R3 Hubová (diaľnica D1) – Dolný Kubín

Odoslaťod sergej » 09. Mar 2010 11:48

Samozrejme, právo na odškodnenie majú, to im neberiem a NDS by mala konečne poriadne a na rovinu povedať, čo za to. Ale tu nejde o odškodnenie, ale o trasu. Mne sa jednoducho nepáči to, že kvôli niekoľkým záhradkárom (ktorí svoje pustiť nechcú, ale záber tých na druhej trase im nevadí) sa má stavať variant o cca 5,5 km a takmer 4 mld. SKK dlhší. Už som tu v minulosti písal, obe trasy idú popri obydliach (aj v dosť veľkej blízkosti), pri obidvoch treba nejaké asanácie atď, ale najväčší problém s celým trasovaním majú záhradkári... Keby sa spojili a bojovali za tunelový variant, tak to pochopím.
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Re: R3 Hubová (diaľnica D1) – Dolný Kubín

Odoslaťod JaNY » 10. Mar 2010 02:51

magnus napísal:No napojenie na R1 RK - BB. Aby malo zmysel S - J prepojenie. Ak bude len R3 cez Turiec a nie R1 cez Hiadel, potom napojenie R3 v Hubovej ma zmysel

Presne tak. Jasna a strucna odpoved. Nechapem co to kombinuju v NDS.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: R3 Hubová (diaľnica D1) – Dolný Kubín

Odoslaťod magnus » 10. Mar 2010 07:59

Inak som pozeral na enviroportali ten zamer kombinacie zeleneho a cerveneho variantu, cez dolinu východne od Žaškova, to je dobrá haluz. Ja osobne by som videl reálny červený variant, akurát v Komjatnej doline a ešte na pár by som ho asi zasypal do tunela, alebo aspon niekolkých kratších, aby nevznikla taká bariéra. Predsa len Orava je ešte stále prírodný región, tak škoda ho zničiť. Ešte jednu vec - prečo nenavrhli aj variant obchádzajúci mesto z východu. Ešte pred Bzinami pokračovať rovno ja juh a napojiť sa na červený variant pri Ostrej skale. Kratky tunel by to vyriešil celkom elegantne. Teraz sa dohaduju, ktora mestska časť bude viac poškodená.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: R3 Hubová (diaľnica D1) – Dolný Kubín

Odoslaťod rado » 10. Mar 2010 08:13

Magnus, nejaký ten ekodukt by tam hore v tých kopcoch určite nezaškodil... ale s tým sa asi pri navrhovaní variantov vôbec nerátalo. :(

To napojenie pri Ostrej skale by asi neprešlo, zrejme by s tým nesúhlasil Vyšný Kubín (tak ako zamietli "purporový" variant ktorý obchádzal Ostrú/Tupú skalu ponad VK, ale tento variant bol sám o sebe pomerne divoký).
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: R3 Hubová (diaľnica D1) – Dolný Kubín

Odoslaťod sergej » 10. Mar 2010 10:49

No hlavne preto, lebo tunelov sa bojíme ako čert kríža. Chcel by som vidieť aktuálne cenové porovnanie tunelového variantu a toho zeleného paškvilu.
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Re: R3 Hubová (diaľnica D1) – Dolný Kubín

Odoslaťod Dialniciar » 10. Mar 2010 20:03

za záhradku s 20x20m chcú podaktorí 70 tis. € ... "lebo nie je nad ovocie bez dymu z áut"
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: R3 Hubová (diaľnica D1) – Dolný Kubín

Odoslaťod Tomas PO » 11. Mar 2010 12:52

Dokonca len za pozemok. Ale taka je trhova cena.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: R3 Hubová (diaľnica D1) – Dolný Kubín

Odoslaťod kstano » 11. Mar 2010 21:58

5250 korun za meter stvorcovy? Ak by to nebolo v eurach tak mozno tych 270 korun za stvorak by som pochopil.
kstano
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 263
Obrázky: 14
Založený: 09. Nov 2005 17:34

Re: R3 Hubová (diaľnica D1) – Dolný Kubín

Odoslaťod Tomas PO » 11. Mar 2010 23:38

cca 250 000 za zahradkovy pozemok bez inzinierksych sieti
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: R3 Hubová (diaľnica D1) – Dolný Kubín

Odoslaťod Bager3 » 12. Mar 2010 06:47

Nepoznam danu oblast do detajlu a ani terenne usporiadanie ale ak trasa vedie cez zahratky nieje jednoduchsie v inej lokalite pri Dolnom Kubine kupit velky pozemok ten nasledne navozit ornicou stiahnutou pri vystavbe a ten rozparcelovat a pridelit zahratkarom a tym vytvorit novu zahratkarsku oblast ?

Neviem ci by s tym nakoniec suhlasili ale ak im ide naozaj len o zahradky tak by s tym suhlasit mali nemyslite ?
Bager3
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 322
Obrázky: 2
Založený: 16. Nov 2005 12:12

Re: R3 Hubová (diaľnica D1) – Dolný Kubín

Odoslaťod st09 » 12. Mar 2010 09:06

V obchvate DK sa nejedná o záhradkárov, ale o návrh dvoch (s fialovým variantom troch) neprijateľných riešení zo strany NDS. Je ťažké si vyberať dobre z troch návrhov, jeden horší ako druhý. Uvažovať v zložitom teréne o riešení tunelmi však je v SR čosi ako vlastizrada, skoro ako nespievať hymnu v pondelok. Pri troche snahy by sa riešenia - skoro optimálne pre všetkých občanov DK a susediacich obcí vždy našlo. Do adresára mapy a náčrtky vo fotogalérii som narýchlo pridal "návrh" riešenia s dvoma krátkymi tunelmi, cca 600-800m, ktoré by všetky sťažnosti občanov eliminovali a nedotkli sa prakticky žiadnej obce! Variant je označený žltou farbou. Inak ten zelený variant by sa tiež dal riešiť tunelom (značeným čiarkovane) popod kopec Trniny - odpadla by na trase dlhá serpentína a hlavne "horská prémia", trasa by sa významne skrátila . Medzi obcami Kňažia a Kraľovany dnes nie je väčšie stúpanie, na navrhnutých trasách budú hneď dve významné stúpania - Brezovec(resp.Trniny) a Hrádok nad Komjatnou. Obávam sa, že väčšina vodičov bude z toho dôvodu voliť starú cestu DK - Kraľovany ( v Kraľovanoch bude tiež MUK na D1!)
Ak by sa nestavali tunelové varianty, verím že bude lepšie nestavať 10-15 rokov ako postaviť za každú cenu NDS navrhované paškvily, hlavne v prípade, ak sa bude rozširovať cesta z DK na Rbk na tri pruhy v úseku priesmyku Brastová!!! Zostane problematický len úsek na Jánoškovej ulici v DK - ale ten je bodovou závadou už dnes!
st09
diskutujúci
 
Príspevky: 217
Obrázky: 2099
Založený: 23. Nov 2009 21:33
Bydlisko: DK

Re: R3 Hubová (diaľnica D1) – Dolný Kubín

Odoslaťod Dialniciar » 13. Mar 2010 20:41

Nebude sa stavat 10-15 rokov a potom sa postavi variant aky NDS bude chciet. Presne ako v PB. :)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R3

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.