R4 Prešov, severný obchvat

Štátna hranica MR/SR – Milhosť – Košice – v peáži s diaľnicou D1– Prešov – Svidník – Vyšný Komárnik – štátna hranica SR/PL

Moderátor: Moderátori

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod devil » 29. Dec 2019 17:31

hm..neviem ci pri sposobe hospodarenia je dobre aby tie peniaze skoncili v "zdravotnictve" alias na ucte penty za predrazene lieky alebo nejake to CT. take tunely ako su v zdravotnictve nepostavi ani skanska :lol:

Istá časť môže byť až 10% lokálky. Ak majú problém s 50eurami ľudia z Jaroviec, Rusoviec, Čuňova, Marianky, Stupavy, Borinky... detto z okolia Nitry, tak nie som naivný že v okolí Žiliny, Zvolena či Lučenca to bude iné. Známku si kúpia len tí čo ju použijú na dlhšie trasy.
nikto kto bezne jazdi nemoze mat problem s 50 evrami rocne. to je smiesny poplatok. oni proste po dialniciach nejazdia, osobne takych poznam, aj takych co maju 2 auta ale len jednu znamku alebo aj 2 auta a obe bez znamky.

Na juhu chodím a vidím tie "vysoké" intenzity.
ja chodim po juhu, strede aj zapade a vidim ze cim dalej od mesta tym menej aut. cim blizsie k mestu tym viac lokalky co dialnicu nepotrebuje.

Oni postavili polprofil ale terénne úpravy realizovali na plný profil. Takto sme to na Slovensku nerealizovali ani na jednom úseku, ale % uvádzaš ako keby sme to tak robili.
na R2 to tak robili tak nechapem preco je to zrazu problem
gallery/image_page.php?album_id=141&image_id=1970
gallery/image_page.php?album_id=141&image_id=5081

v norsku urobili aj poloprofil ze dva pruhy su oddelene betonovym zvodidlom. v krajine kde je 14 ludi na km sa necudujem ale u nas by to sotva fungovalo. takze s dovolenim norsko nie je pre mna priklad.

Bol som taký láskavý, že som to hodinu pre tvojím príspevkom napísal. Som ťa viac krát požiadal než ukážeš scan intenzít z 1995 no doteraz si tak nespravil. Všetci vieme prečo...
velka vdaka. ja som ich ale davno ukazal, skoda ze si si dodnes nevsimol rozdiel medzi ukazal a napisal. :wink: myslim ze po tomto si uz na smiech nielen mne...

Hodnota zákazky by mala byť vo výške 263 miliónov eur a podľa predpokladov by sa stavba mala financovať zo štátneho rozpočtu. „Predpokladaná cena bola znížená o cca 20 miliónov eur na základe priemerných cenových ukazovateľov z viacerých vysúťažených podobných stavieb v posledných rokoch,“ dodala Michalová. toto je ale lepsia sprava.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Vlados » 29. Dec 2019 17:55

Porovnávať úpravu niekoľko metrov s niekoľko km je hodné devila.

Ukáž scan nakoľko na ňom budú všetky úseky a ani náhodou tam sa nevyskytnu chyby z prepisovania + si bubú môcť všetci čo majú záujem spraviť vlastné porovanie S-J, Z-V.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod devil » 29. Dec 2019 18:05

vypisovat kraviny je hodne Vladosa. ukazal som vsetky udaje vratane scitacich usekov aj delenia dopravy na OA aj NA. len ty to stale nevidis....si riadne cislo. radsej napis norske intenzity pre poloprofily.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Vlados » 29. Dec 2019 18:16

Pls. daj link.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod devil » 29. Dec 2019 18:38

je to na tomto webe uz 2 tyzdne, namiesto vypisovania o poloprofiloch si to mohol mat nastudovane.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Vlados » 29. Dec 2019 18:44

Som slušne požial o link na intenzity z 1995. Očakávam, že ako moderátor máš prehľad o celom fóre, nieto ešte o vlastných príspevkoch a budeš ku prispievateľom ústretový, tak ten link dáš. Postačuje obyčajný link.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod jarino » 29. Dec 2019 18:53

OT:
Stačilo by naozaj investovať do všetkých nemocníc, hoci len univerzitných. Budovy, vybavenie a platy.
To isté školstvo, kde chýba vybavenie a platy na kvalitných ľudí. Samozrejme kvalitná reforma, lebo tie doterajšie sa viac-menej preslávili problematikami ako náboženská výchova vs. etická výchova a správne označenie tried. Zaklincovalo to súčasné ministerstvo, keď zrušilo povinnú angličtinu a ministerstvo hospodárstva to po pár mesiacoch chce opäť zaviesť v jednom z návrhov na podporu hospodárstva.
Ja by som šetrenie v zdravotníctve nehodnotil zle. Čo sa ušetrilo na výdavkoch, to nemocnice potrebujú na pokrytie dankovsko-smeráckych predvolebných výmyslov.
MDV SR pri prvej revízii našlo priestor na úspory v hodnote pol milióna eur, čo je k rozpočtu zanedbateľná čiastka.

Dendik napísal:Pobavilo napriklad ze UHP chce hodnotit R8, alebo R1 od Vlčkoviec...ale hlavne že D1 na vychod sa nebude stavať najblizších 10 rokov.

Nie je na tom nič pobavujúce.
ÚHP hodnotí výsledky štúdie realizovateľnosti k daným projektom na začiatku procesu prípravy. Tak by to malo byť.
D1 na východ je postavená.
Ak myslíš D1 na východe, t.j. od KE smer Ukrajina, proces prípravy potrvá roky a v súčasnosti by to zrejme nebolo z čoho financovať.

----------
Čo sa týka SO PO. Z materiálov predložených vláde vyplýva, že stavebné povolenie malo byť získané v decembri 2019, dokumentácia na ponuku následne v marci 2020 (preto som písal, že NDS nemá podklady, v prípade Sorošky touto dokumentáciou disponovala), čo sa prezentovalo na verejnosti je druhá vec. Preto je nutné pochopiť, že tender bude neskôr..., toto predsa nie je Soroška. Aj keď mňa by neprekvapilo vypísané VO niekedy vo februári :lol:

K celej R4 od Kapušian smer Poľsko. Pre vybrané úseky bola dodaná DÚR. Problémom asi bude, že CBA je neaktuálna (to vraj platí aj pre kysuckú D3). Bude záležať ako dopadnú "rozostavané" žilinské úseky, či Poliaci pretlačia Via Carpathia medzi core TEN-T a pod.
V PO kraji pôjdu peniaze najskôr na cesty 1. triedy a ich preložky. A ak sa to niekomu nepáči, tak len dodám, že čo by zato dali v BA (ale ani BB nie je na tom dobre, no bežia tendre). SSC BA má najväčší podiel ciest v havarijnom a nevyhovujúcom stave.
Aj keď sa moc neoplatí hrať na jasnovidca, nakoľko je veľmi veľa premenných, ktoré ovplyvnia, či vôbec niečo z R4 mimo SO PO pôjde najbližších 10 rokov do výstavby.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod devil » 29. Dec 2019 19:40

ako moderator moderujem. aj ako moderator ktoreho si nezelas moderujem. ale ako prispievatel nie som tvoja sekretarka : prispievam a linkujem ako ktokolvek iny, to je aj odkaz pre ostatnych. pomozem a velmi rad aj tym s ktorymi sa vobec nezhodnem lebo o tom je diskusia. ale tym ojedinelym vynimkam co okrem toho ze nemaju nastudovane veci este aj kydaju a sprosto obvinuju pomahat nebudem. ano dobra niva, garaze, bystrican a pod. hejty.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Vlados » 29. Dec 2019 19:46

Toto "nie som tvoja sekretarka" si už niekoľko krát písal iným. Hanbíš sa za svoje príspevky. OK.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Dendik » 31. Dec 2019 11:10

Jaro, ano podla noveho nastavenia UhP uz v hladovych dolinach ako
napr v trase R4 nikdy nevijde navratnost.. blbe. Nastve to ze pokial sa
stavalo na zapade tak o navratnosti ani chyru. Dufam ze to nepochopis
ako obhajovanie kradnutia
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Jano1 » 31. Dec 2019 13:56

Dendik napísal:stavalo na zapade tak o navratnosti ani chyru.


Si si 100% isty%? Alebo len si sa zobudil a trepes nezmysly.
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod devil » 31. Dec 2019 15:52

bolo nejake hodnotenie navratnosti npr. D3 ? asi tazko lebo by nevyslo. pre visnove ?
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod jarino » 31. Dec 2019 16:12

Pri každej štátnej expertíze sa hodnotí rentabilita projektu. Uviedol som tu, ktoré úseky D3 boli a sú nerentabilné. Napriek tomu dva úseky sú už postavené a v prípade tretieho MDV SR/NDS akosi nechcú pristúpiť k preprojektovaniu.
D3 HP - Strážov je hodnotený ako návratný (aj keď nie oslnivo...). Ex-post analýza CBA:
Pomer nákladov a prínosov (B/C) sa znížil z 4,07 na 1,26. Zníženie bolo zapríčinené vplyvom poklesu úspor niektorých ukazovateľov uvádzaných nižšie, ako aj faktom, že ex-post CBA bola prepočítaná aktuálne platnou metodikou, ktorá obsahuje odlišné sadzby (ako napr. nižšia hodnota času), a taktiež uvádza povinný výpočet externalít (znečistenie životného prostredia, emisie skleníkových plynov, hluk).
Napriek zníženiu koeficientu pomeru nákladov a prínosov môžeme konštatovať, že projekt je prínosný pre spoločnosť, keďže ukazovateľ B/C prevyšuje hodnotu 1.

V súčasnosti sa skôr tie metodiky upravujú a sleduje sa viac parametrov (viď 4,07 vs. 1,26 alebo PB, kde sú intenzity vyššie ako bol predpoklad, no B/C vychádza aj tak horšie ako pôvodne). Zrejme sa ukázalo, že niektoré výsledky po postavení nie sú také dobré, ako bol predpoklad (napr. R2 Ruskovce - Pravotice, D1 DS - Turany, R2 Zvolen - Kriváň).
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Jano1 » 31. Dec 2019 16:40

devil napísal: asi tazko lebo by nevyslo. pre visnove ?


Ty si tu asi novacik, ze?

Aktualizácia nového projektu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest z roku 2003 obsahuje aj IRR, konkretne pre Hricovske Podhradie - Dubna skala bolo 9.87% pre 18900 v/24h pre prvy rok prevadzky, bolo tam napr. aj IRR R1 Olichov - Zarnovica 12,21% pre 22010 v./24h v prvom roku prevadzky(scitanie 2015: 14528-17132 v./24h a vymyslena intenzita 23163 v./24h medzi tymito usekmi)
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod devil » 31. Dec 2019 16:52

Napriek tomu dva úseky sú už postavené ...presne o to ide...takze celkom chapem presovcanov a ich pocit krivdy ked niekto hovori o nenavratnosti ich projektu.

Jano1, presne tak ale cital si aj novu metodiku HzP ? lebo tam vidim skor individualne posudenie projektov. pritom hp-ll sa musi posudit spolu s ll-ds---kri-myt spolu s myt-tom---bud-bid spolu s ols-saca atd...aj o tych 18900 v/24h by sa dalo polemizovat hlavne na hp-ll.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod jarino » 31. Dec 2019 17:54

Ja chápem obe strany. Aj Prešovčanov -> krivda, aj Ministerstvo financií/EK -> vôľa opäť nefinancovať nerentabilné projekty.
Chyba je v takom prípade hlavne na Ministerstve dopravy, že vôbec tlačili prípravu ďalej. Ďalší projekt mimo D3 je Ladomírová - Hunkovce, kde 20 rokov stará expertíza hodnotí projekt ako nerentabilný a v súčasnosti sa pripravuje DSP.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod milan_KM » 31. Dec 2019 18:13

Vstupuje do expertízy výhodnosti aj faktor dostavby koridoru na opačnej strane hranice? S tým spojený pravdepodobný nárast dopravy. Teda niečo čo sa týka hlavne R4 a D3.
milan_KM
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 266
Založený: 05. Mar 2012 23:31

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod devil » 31. Dec 2019 18:28

tak pri ladomirova-hunkovce by sa mali ozvat ze halo treba riesit stiavnik a giraltovce
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Yoggy52 » 31. Dec 2019 18:31

milan_KM napísal:Vstupuje do expertízy výhodnosti aj faktor dostavby koridoru na opačnej strane hranice? S tým spojený pravdepodobný nárast dopravy. Teda niečo čo sa týka hlavne R4 a D3.

Zase len "pravepodobny"

devil napísal:tak pri ladomirova-hunkovce by sa mali ozvat ze halo treba riesit stiavnik a giraltovce

Ladomiroca - Hunkovce boli za 40mio v poho, kedze tam pribudlo dost vela stavebnych objektov, naklady sa zvysili o 100% a uz to take vyhodne nie je.. :?
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Dendik » 01. Jan 2020 17:32

Jano1 napísal:
Dendik napísal:stavalo na zapade tak o navratnosti ani chyru.


Si si 100% isty%? Alebo len si sa zobudil a trepes nezmysly.


No ktory usek bol tak prisne hodnoteny ako R4 PO II.?
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Dendik » 01. Jan 2020 17:36

jarino napísal:Pri každej štátnej expertíze sa hodnotí rentabilita projektu. ...

Jaro ty sam vies ako to s tymi expertizami je, len slepi navidi tu zaujatost voci Prešovu.
Najokatejsie to bolo vidno ked tu Kovalcik prisiel vysvetlovat ako mame zacat chodit peso a na bycykloch... :D
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod eric987 » 02. Jan 2020 20:34

jarino napísal:Ja chápem obe strany. Aj Prešovčanov -> krivda, aj Ministerstvo financií/EK -> vôľa opäť nefinancovať nerentabilné projekty.
Chyba je v takom prípade hlavne na Ministerstve dopravy, že vôbec tlačili prípravu ďalej. Ďalší projekt mimo D3 je Ladomírová - Hunkovce, kde 20 rokov stará expertíza hodnotí projekt ako nerentabilný a v súčasnosti sa pripravuje DSP.

Prepac, ale absolutne nechapem ako napriklad toto moze vyjst ako nerantabilne. Ide o pomerne jednoduchy polprofil, ktory vytvori obchvat 2 obci a obijde usek, kde je kopec neprijemnych zakrut, ktore sa 90 neprejdu ani na premiovej limuzine. Pritom o par km dalej Poliakom v podstatne tazsom terene a napriec NATURA 2000 (cize zrejme aj s rozsiahlymi kompenzacnymi opatreniami) vychadza plny profil 2+2.

hm..neviem ci pri sposobe hospodarenia je dobre aby tie peniaze skoncili v "zdravotnictve" alias na ucte penty za predrazene lieky alebo nejake to CT. take tunely ako su v zdravotnictve nepostavi ani skanska

Ked uz sme OT len doplnim: Ak by sa riesili len fiktivne vykony uplatnene lekarmi so samostatnou praxou tak zrazu by klesli vydavky z VZP o 1/3, akurat ze cca 80% lekarov by uz mohlo ordinovat akurat tak z UVVTOS.
Detto ucitelia a skoly - ked pocuvam ake maju nizke platy tak sa mi otvara nozik v ruke. Su to najlepsie plateni zamestnanci statu, platy sa im zvysuju V PREDSTIHU o podstatne vyssie percento ako zvysku a pomaly s kazdym odpracovanym rokom.
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 94
Založený: 16. Júl 2014 08:16

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Yoggy52 » 03. Jan 2020 02:03

eric987 napísal:ktory vytvori obchvat 2 obci a obijde usek, kde je kopec neprijemnych zakrut, ktore sa 90 neprejdu ani na premiovej limuzine.


Neviem kedy si tadial isiel naposledy... Pokial pozeras usek na street view, tak takyto stav je tam uz davno neaktualny. :o Ale od poslednej rekonstrukcie sa toho velmi zmenilo. momentalne je to jeden z najlepsich usekov na I/21 pokial nepocitam prietahy cez tie dve obce, ktorych je na celej I/21 pozehnane. :) Inak som som to tu uz davnejsie pisal, ze mi ta mohutna rekonkstrukcia nedavala zmysel, vzhladom na pokrocily stupen pripravy celkom lacneho useku... Radsej nech sa vybuduje obchvat giraltoviec(ked nepocitam Kapusany - Lipniky), ktory je o dost potrebnejsi a za rovnaky peniaz...
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod eric987 » 03. Jan 2020 11:24

Naposledy som tadiaľ šiel pred cca rokom a pól čiže po tej slávnej rekonštrukcii ktorou sa smerové parametre cesty vôbec neriešili a pred tým som tadiaľ chodieval niekoľko krát do roka takze miestne pomery poznam. A ak by si tadiaľ chodil aj ty tak by si ich poznal taký a nevipisoval bludy od počítača. Čo ukazuje Google maps neviem a ani má to nezaujíma lebo používam HERE drive čo je trochu iná liga máp ale každopádne by si vedel že ľavotočivú za krátkou rovinkiu za SK nákladný prejde max. 45, OA da max. 70 (aj to len v prípade kvalitného a nízkeho podvozku pri plynulej premávke čo sa mi za posledné roky stalo asi len raz). Ta za Ladomirovou je ešte horšia a takto by sa dalo pokracovat. Poprosím ta preto aby si nabudúce nepísal bludy od stola.
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 94
Založený: 16. Júl 2014 08:16

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Yoggy52 » 03. Jan 2020 13:53

A to akoze kvoli jednej prehladnej zakrute s mizernou premavkou treba obchvat?

To co bolo pred rekonstrukciou je nepodstatne...

pisal som tu uz vela veci ohladom I/21 a R4 a takisto si na mna aj ja na teba regoval, to ze si nespominas nie je moj problem.

Ved si pozri video prejazdu (Hunkovce - Svidnik zacinaju od 3:46)
https://youtu.be/K4Ln2Uv0FlE
Chces mi povedat, ze cesta medzi Hunkovcami a Ladomirovou je zla? :D Cely ten usek sa da ist 100-kou uplne v pohode a bezpecne(pre ludi co tahaju za slovicka, myslel som mimo obci)... A ked si to porovnam napr. s Okruhle - Radoma, tak je to ako nebe a dudy. Preto si myslim, ze namiesto useku Ladomirova - Hunkovce by mal ist do vystavby iny usek...
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R4

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.