zavedenie elektronickeho myta na Slovensku

sekcia venovaná Národnej Diaľničnej Spoločnosti a.s. a pripravovanému mýtnemu systému

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod devil » 19. Jan 2010 17:44

to je len polovicate riesenie jednoznacne najlepsi je sposob ktory pozaduju dopravcovia

upraviť rozsah spoplatnenia ciest 1. triedy podľa pôvodného návrhu, teda spoplatnenie len ciest 1. triedy súbežných s diaľnicami a rýchlostnými komunikáciami v rozsahu 333 kilometrov

a nech su kludne spoplatnene aj poloprofily to bude potom okolo 850-900 km.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod aquila » 19. Jan 2010 17:48

ze ich to napadlo.. konecne rozumny krok.. len pri systeme za 26 miliard toto malo byt davno definovane ..

plus s tymto si stat na seba usil bic .. bude sa snazit mat cim viacej usekov, aby cim viac vybral .. lebo aj ked sa to zda, ze su to len "centove" polozky.. v globale to bude dost ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod ELZ » 19. Jan 2010 18:59

Suhlasim, ze je to rozumny krok.

S tymi "viac" usekmi to vidim z ineho pohladu. System za 26 miliard s tym nema nic, lebo podklady vo forme cestnej databanky dostal od MDPT, cize sa to spravilo na jej zaklade. To, ze Vazny zrazu prezentuje, ze tam bude viac usekov a stat tym "ozelie" nejake myto, hovori zas len o tom, ze definovane useky a sposob ich spoplatnenia (vzdy, ked vojdes do useku) boli poziadavkou statu (minimalne take riesenie odobril). Teraz berie na seba stat riziko, ze ked nebude mat aktualnu cestnu siet, tak bude prichadzat o myto - to je spravne prevzatie zodpovednosti. Konecne.
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

Odoslaťod JJ » 19. Jan 2010 19:24

Dialniciar napísal:
kaviarista napísal:2. Som rad, ze mytny system je spravodlivejsi ako nalepkovy. Na vychode nie su dianice, tak neplatis. Aspon tuto deformaciu trochu myto ponapravalo.
Niekto to nazve spravodlivosť, v skutočnosti je to závisť v duchu "keď ja nemám, nech druhý tiež nemá" v tomto prípade keď ja nemám, nech druhý za to čo má aspoň poriadne platí. :roll: Ale je to dobré vedieť, možno to tak bude dobré aj prezentovať a nejaký politik povie "počúvajte vy na východe, však vy st tam chudobní tak vo vašom záujme ani nebudeme tie diaľnice a rýchlostné cesty stavať" 8)


Žiaľ, za výsady treba platiť. A dopravná infraštruktúra v slovenských podmienkach, určite výsadou je.
JJ
diskutujúci
 
Príspevky: 123
Obrázky: 5
Založený: 24. Jún 2005 12:13

Odoslaťod Milos » 20. Jan 2010 03:44

Tlačová konferencia NDS o zavedení a prevádzke elektronického mýtneho systému :arrow: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=12955


Zhruba od 20. minúty videa vysvetľuje Karl Strasser z Divízie mýtnych projektov spoločnosti Siemens, ako dochádza k mýtnej transakcii na základe jazdy vozidla s OBU jednotkou po spoplatnenom úseky, na konci jeho prezentácie sú aj technické údaje palubnej jednotky, no je problém ich čítať kvôli nízkej kvalite videa.
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Odoslaťod Milos » 20. Jan 2010 04:06

Hlavné technické dáta satelitnej palubnej jednotky Siemens:

Procesor: ARM9, 200 MHz, až do 300 MIPS
Pamäť: RAM 32 MB
NAND-Flash 128 MB
GSM/GPRS modem: quad band, multi-slot trieda 12
GPS prijímač: SiRF Star III™
Prevádzkové napätie (DC): 9V ... 32V
Spotreba (24V): prevádzková (typická) 50 mA
Rozmery (bez držiaka): 145 x 126 x 61 (Š x V x H)
Váha: cca 505 g s batériou



Komunikačné moduly:

GPS modul
GSM modul
DSRC modul (mikrovlnná technológia



[urlhttps://www.cee.siemens.com/web/slovakia/sk/corporate/portal/press/k1korp/Pages/na_slovensku_je_uz_viac_ako_32tisic_satelitnych_palubnych_jednotiek.aspx[/url]
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Odoslaťod racto » 20. Jan 2010 10:37

No ja niesom odborník na techniku ale podľa toho čo tu píšeš toto už má každy nový mobil. Stale teda nechápem prečo je taka veľká ako ruské rádio ta jednotka.
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod kaviarista » 20. Jan 2010 12:29

racto,
lebo si Siemens na nasom myte zaplatil aj vlastny vyvoj. Namiesto jednoducheho odladenia existujucich seriovo vyrabanych chipov.
Siemens ja korumpovatelna, skorumpovana a korumpujuca firma. Hadam ju o par rokov postretne spravodlivy osud.
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod random » 20. Jan 2010 16:15

Dlho som sa neozval v tejto teme ... ja mam len par pripomienok na asi tyzden stary prejav pana ministra o neschopnosti systemu SkyTollu rozdelit useky na kilometre ... Sam p. minister priznal ze system je predrazeny slovami: "tak drahy system" a ze je nevhodny pre tak velky projekt ako je EMO na Slovensku slovami: "nedokaze spracovat tolko transakcii" ... aby som vyviedol vsetkych z omylu dodam par technickych hintov (OBU obsahuje dve komunikacne moduly a silny procesor s dostatkom pamate... rok vyroby pocitam minuly rok):
* kazdy uz videl mobilny internet jeho rychlost sa pocita na Mbps dokonca tvrdo konkuruje samotnym metalickym linkam! preco potom modul v jednotke nieje schopny funkcie cez GPRS alebo inu novsiu technologiu? - pretoze moduly su zastarale...
* bezny v domacnosti funguje tvz WiFi na vzdialenost aj 50m ich rychlost sa pohybuje radove v 100kach Mbps! preco potom nie je schopny modul v OBU pracovat dostatocne rychlo aby preniesol data pocas aktyvnej komunikacie? na to v pohode postacuje aj 11Mbps aby sa stiahli udaje o 100000 usekoch !!! - odpoved nepoznam ale asi to nie je hlavna pricina
* vykon procesora a pamat postacuje na kilometrove useky - bezne GPS dokaze logovat polohu 1x za sekundu !!!
* Prenosova rychlost Hi-End mikrovlnneho spojenia a to co zvladne jedno vlakno z optick0ho kablu su takmer porovnatelne / preto nastava otazka preco ak cez jedno vlakno su schopny preniest 300000 hlasovych telefonnych spojeni za sekundu nieje mozne po nich preniest max 50000 kratkych sprav za minutu (odhad zatazenia vychadza z toho ze auto prejde 1000m asi za min. 2min a aj to prekracuje rychlost)
* bezna telefonna ustredna pouzivana na slovensku z 90tych rokov fungujuca na 386ke dokazala spojit 700000-1,4mil. hovorov za hodinu, Hubblov vesmirny teleskop riadi 486ka aj to ju vimenili za 386 len koli tomu ze potrebovali zaplnit letovy plan, raketoplan obsahuje letovy paluby pocitac nepresahujuci vykon pentia (i586) ... preco dnes ked technologie ktore som spomenul maju cca 30 rokov nieje mozne spracovat informacie z ubohych ani nie 100000 OBU? - niekto sa nabalil na informatike?
* SkyToll radsej mlci a minister .. robi zo seba sasa

.... inak tak ako som povedal jediny kto sa na tom nahrabe je SkyToll & co. ... a moje vypocty zo zaciatku sa velmi ale velmi blizia realu ...
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod Martin.C » 20. Jan 2010 16:47

random napísal::
* kazdy uz videl mobilny internet jeho rychlost sa pocita na Mbps dokonca tvrdo konkuruje samotnym metalickym linkam! preco potom modul v jednotke nieje schopny funkcie cez GPRS alebo inu novsiu technologiu? - pretoze moduly su zastarale...
* bezny v domacnosti funguje tvz WiFi na vzdialenost aj 50m ich rychlost sa pohybuje radove v 100kach Mbps! preco potom nie je schopny modul v OBU pracovat dostatocne rychlo aby preniesol data pocas aktyvnej komunikacie? na to v pohode postacuje aj 11Mbps aby sa stiahli udaje o 100000 usekoch !!! - odpoved nepoznam ale asi to nie je hlavna pricina


možno aj hej

wifi je maximalne 108 Mbit/s http://sk.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi pri maximalne priaznivých podmienkach. napr široko daleko nesmie nikto iný vysielať na vedlajšom kanale a podobne.

GPRS http://sk.wikipedia.org/wiki/General_Pa ... io_Service ak GPRS ponúka najvyššiu rýchlosť 80 kbit/s pri kódovaní CS-4 a konfigurácii telefónu 4+1
EGPRS ponúka pri rovnakej konfigurácii telefónu 4+1 maximálne 236,8 kbit/s pri použití kódovej schémy MCS-9. V praxi sa pri použití EGPRS dosahuje rýchlosť okolo 200 kbit/s.


3G http://sk.wikipedia.org/wiki/3G )jeho teoretické maximum je 14,4 Mbit/s. Ale to naozaj teoretické.

Kolko bitov ma udaj o jednom úseku?
Martin.C
nováčik
 
Príspevky: 4
Založený: 02. Jan 2008 15:17

Odoslaťod Dialniciar » 20. Jan 2010 17:13

No, ... tieto technické veci neviem posúdiť. Ale mám iný príklad: Sú 2 kamióny, obidva idú z ČR do H po D2 a jednému sa odráta iná suma ako druhému, ani jeden nezastavoval na ČSPH, ani nikde neodbáčali a dodržiavali aj odstup. Cestná federácia dostala takúto sťažnosť na systém na Slovensku. ... To je ako technicky možné, ha ?
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Vlados » 20. Jan 2010 17:48

Mali nastavenú rovnakú kategóriu vozidla?
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Odoslaťod Dialniciar » 20. Jan 2010 17:53

To ja už podrobnosti neviem, ale keďže to je medzinárodná logisticko-transportná firma, ktorá si tie palubné jednotky dokonca objednala vopred (a dostala ich), tak nepredpokladám takéto zlyhania a ani nepoznám presný rozdiel v sume.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Vlados » 20. Jan 2010 18:07

Nechcem polemizovať, mohli mať iné verzie mapových úsekov v OBU, rozdielny kvalitu signálu GPS, sú možné chyby v billingu. Jednoducho bez analýzy, prečo to tak bolo je to ťažké hodnotiť, iba ak JPP :)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Odoslaťod Dialniciar » 20. Jan 2010 18:14

Pre mňa za mňa ... ja som v tomto mýtnom systéme zdržanlivý od počiatku.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Vlados » 20. Jan 2010 18:23

Mýto má veľa nedostatkov. Aj keď sa dlhodobo pripravovalo, vždy sa šilo horúcou ihlou. Mýto mali zavádzať postupne. Najskôr pre vozidlá nad 12t, potom 7,5t a neskôr 3,5t. Takto by MDPT postupne prišlo na to, aké dalo zlé zadanie a SkyToll by tiež čo to v systéme vyladil. Teraz ľudia vedia, že keď sa bude dávať mýto na vozidlá do 3,5t, tak protestami dosiahneme ústupky :wink:
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Odoslaťod Martin.C » 20. Jan 2010 18:31

random napísal:
* Prenosova rychlost Hi-End mikrovlnneho spojenia a to co zvladne jedno vlakno z optick0ho kablu su takmer porovnatelne / preto nastava otazka preco ak cez jedno vlakno su schopny preniest 300000 hlasovych telefonnych spojeni za sekundu nieje mozne po nich preniest max 50000 kratkych sprav za minutu (odhad zatazenia vychadza z toho ze auto prejde 1000m asi za min. 2min a aj to prekracuje rychlost)
* bezna telefonna ustredna pouzivana na slovensku z 90tych rokov fungujuca na 386ke dokazala spojit 700000-1,4mil. hovorov za hodinu, Hubblov vesmirny teleskop riadi 486ka aj to ju vimenili za 386 len koli tomu ze potrebovali zaplnit letovy plan, raketoplan obsahuje letovy paluby pocitac nepresahujuci vykon pentia (i586) ... preco dnes ked technologie ktore som spomenul maju cca 30 rokov nieje mozne spracovat informacie z ubohych ani nie 100000 OBU? - niekto sa nabalil na informatike?
* SkyToll radsej mlci a minister .. robi zo seba sasa

.... inak tak ako som povedal jediny kto sa na tom nahrabe je SkyToll & co. ... a moje vypocty zo zaciatku sa velmi ale velmi blizia realu ...


Prenášať hlasove spojenia a dáta su moc rozdielne veci. Preto 300000 hlasov. sa nerovná 50000 kratkych správ.

Predsa u prenose dát musí prebehnúť ďaleko viac činností. Počnúc TCP/IP spojení, získania IP adresy a podobne.
Ak toto musí prebehnúť pri prejazde každého kamióna jedným úsekom je to poriadna zaťaž na sieť ako takú.

A potom aj keď je sprava možno krátka ako taka musi, sa zabaliť do IP paketu následne do Ethernet rámca. Samotné GPRS napr. spotrebuje veľa bitov na zašifrovanie a kódovanie "správ" paketov
Martin.C
nováčik
 
Príspevky: 4
Založený: 02. Jan 2008 15:17

Odoslaťod i15 » 20. Jan 2010 18:31

Myto je to iste, ako PPP projekty. Megalomanske plany, nefunguje to podla predstav a sukromna firma pekne osklbe statny rozpocet.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Dialniciar » 20. Jan 2010 18:43

PPP nefunguje ? A v čom je štát lepší vo výstavbe diaľničnej siete na Slovensku ? Ladce-Sverepec ? Važec-Mengusovce ? Mengusovce-Jánovce ? Žarnovica-ŠP ? Ťavie hrby na R2 ? Nezačatie D4 D2-D1 ? Nezačatie tunela Višňové ? Skalité-PL ? Svidník ?
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 20. Jan 2010 18:44

Beckov ?
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Vlados » 20. Jan 2010 18:48

Dialniciar: berieš to moc osobne. i15 možno myslel banky čo na PPP požičali. Tie na tom zarobia ešte viac ako Granvia.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Odoslaťod Dialniciar » 20. Jan 2010 18:52

Ja len že tento štát "okrádajú" firmy aj bez PPP. :) A s PPP je tam garancia neokrádania a kvalitnej údržby a opráv počas 30 rokov.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 20. Jan 2010 18:52

Nehovoriac o tom, že bez PPP by sa stavby za 4 mld. € realizovali týmto tempom ešte 15 rokov a nie 4 roky.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod random » 20. Jan 2010 23:41

Martin.C: pekne ... gprs som pouzil len ako priklad: "cez GPRS alebo inu novsiu technologiu".. som si isty ze pouzivaju aspon GPRS vyuzivaju nebudu predsa puzivat DialUp PCM spojenie v bezdrotovej sieti ... dynamicke spojenia vyzaduju stale vela bitov navyse ale pokial ide preddefinovane spojenie (straticke) tak to spojenie sa musi vtrepat do jedneho pajketu a je jedno ci je to TCP ci IP ... este by som podotkol ze vobec nemusia pouzivat TCP/IP komunikaciu v mikrovlnnom spojeni bezproblemov.... podotykam ze ide o vraj HI-END technologiu!!! ... ak je to take HI-END tak by to malo mat aj patricne schopnosti!!! a prenos cca 1kB info (tolko moj prehnany odhad) nemoze zabrat taky cas a taku vypoctovu kapacitu aby bol system zahlteny 100000 OBU aj keby sa hlasili raz za 2 minuty co je tych 50000 sprav za minutu ....


"Prenášať hlasove spojenia a dáta su moc rozdielne veci. Preto 300000 hlasov. sa nerovná 50000 kratkych správ."
ver mi ze vytocenie telefonneho cisla obsahuje viac info ako naviazanie statickeho spojenia medzi dvoma zariadeniami ... a nezabudni ze TKO PCM dosahuje 8kbps na kanal a co sa tyka optikyy tak to moze byt az 300000 kanalov .... a to je podstatne viac ako vygeneruje 100000 OBU za minutu ... uvedom si ze telefonia je v radove sekundach a OBU v radove minutach .... a hlavne ja som pojednaval iba i jedinej jednej zile nie o celom zvasku .....


PS: /// wiki je sice dobra .. dokonca i ja som prispel ale nevytrhuj veci z kontextu .. a hlavne nie ak si si to nastudoval az po precitani prispevku ... po vojne je kazdy general ...
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod Martin.C » 22. Jan 2010 16:57

random napísal:Martin.C: pekne ... gprs som pouzil len ako priklad: "cez GPRS alebo inu novsiu technologiu".. som si isty ze pouzivaju aspon GPRS vyuzivaju nebudu predsa puzivat DialUp PCM spojenie v bezdrotovej sieti ...

Aj ja som si istý, že používajú GPRS keď to má GPRS modul Treidy 12, ale je pravda mohlo to mať aj novšiu technologiu. Ja som nehovoril nič o DialUp PCM

dynamicke spojenia vyzaduju stale vela bitov navyse ale pokial ide preddefinovane spojenie (straticke) tak to spojenie sa musi vtrepat do jedneho pajketu a je jedno ci je to TCP ci IP ... este by som podotkol ze vobec nemusia pouzivat TCP/IP komunikaciu v mikrovlnnom spojeni bezproblemov....podotykam ze ide o vraj HI-END technologiu!!! ...


skús upresniť čo tým myslíš "mikrovlnnom spojeni!
ak je to take HI-END tak by to malo mat aj patricne schopnosti!!! a prenos cca 1kB info (tolko moj prehnany odhad) nemoze zabrat taky cas a taku vypoctovu kapacitu aby bol system zahlteny 100000 OBU aj keby sa hlasili raz za 2 minuty co je tych 50000 sprav za minutu ....

Systém kde je zahltený, u Sky Toll-U na servery či kde.

"Prenášať hlasove spojenia a dáta su moc rozdielne veci. Preto 300000 hlasov. sa nerovná 50000 kratkych správ."
ver mi ze vytocenie telefonneho cisla obsahuje viac info ako naviazanie statickeho spojenia medzi dvoma zariadeniami ... a nezabudni ze TKO PCM dosahuje 8kbps na kanal a co sa tyka optikyy tak to moze byt az 300000 kanalov .... a to je podstatne viac ako vygeneruje 100000 OBU za minutu ... uvedom si ze telefonia je v radove sekundach a OBU v radove minutach
.... a hlavne ja som pojednaval iba i jedinej jednej zile nie o celom zvasku .....

Naozaj nechápem čo má spoločné optika sprenosom dát z OBU cez GPRS.
Každá dátová sieť je len tak rýchla a spolahlivá ako najsladší článok v sieti. A to tu je prenos cez GPRS, že po prenose to ide dalej cez optiku tak GPRS to neurýchli.
PS: /// wiki je sice dobra .. dokonca i ja som prispel ale nevytrhuj veci z kontextu .. a hlavne nie ak si si to nastudoval az po precitani prispevku ... po vojne je kazdy general ...


Ako vieš, že som to naštudoval až po prečítaní prisevku. Posielam moju semestrálnu pracu s pred asi 4-5 rokov o GPRS. Tak nabudúce bez komentárov.
Kód: Vybrať všetko
http://rapidshare.com/files/339346360/GPRS.rar
Martin.C
nováčik
 
Príspevky: 4
Založený: 02. Jan 2008 15:17

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľničná spoločnosť a mýto

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.