Figeľ vymenil cesty za lacné pivo

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Figeľ vymenil cesty za lacné pivo

Odoslaťod duro_z_dediny » 03. Dec 2010 01:21

Spotrebná daň. Kresťanskí demokrati pripravia vlastný návrh na zvýšenie niektorých spotrebných daní.

Minister dopravy Ján Figeľ bude ľahší o 8,2 milióna eur. O toľko menej pôjde v budúcom roku na výstavbu ciest. Kresťanskí demokrati chcú takto splatiť z vlastného rezortu výpadok v štátnom rozpočte. Vďaka ich poslancom v stredu parlament totiž neschválil zvýšenie pivnej dane, ktoré bolo súčasťou vládneho ozdravného balíčka. „Pôjde to z cestnej oblasti,“ potvrdil hovorca ministerstva dopravy Martin Krajčovič.

KDH malo po dohode s premiérkou Ivetou Radičovou nájsť tieto peniaze v jednom zo svojich rezortov. „Chceme urobiť všetko, aby výpadok stredajšieho hlasovania nepocítili na sebe občania,“ vysvetľoval včera šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.

Hnutie tvrdí, že o pol roka predstaví vlastný návrh na zvýšenie spotrebných daní, ktorým chce nahradiť výpadok ministerstva dopravy. Návrh zrejme nepoteší producentov tvrdého alkoholu a vína. Hlavne pri víne, ktorého cena teraz nepodlieha spotrebnej dani, vidia niektorí poslanci kresťanských demokratov priestor na vyššie dane.

Víno bez dane
Jeden z „rebelov“ KDH Anton Marcinčin, ktorý v stredu za drahšie pivo nehlasoval, tvrdí, že zvýšenie daní by nemalo znevýhodňovať jeden sektor na úkor iného – pivárov podľa neho dane dusia, vinárov nie. „Máme veľký priestor pri víne, kde sa nám ľudia opíjajú lacným krabicovým vínom, ktoré dovážame a ktoré sa vyrába z odpadu,“ poznamenal. Ďalšou možnosťou je podľa neho zároveň s vínom zvýšiť aj spotrebnú daň z liehu, čo by zvýšilo ceny tvrdého alkoholu.

Návrh KDH však bude musieť nájsť podporu v koalícii. Zvýšiť spotrebnú daň na víno chcel pôvodne aj minister financií Ivan Mikloš. Tento nápad však zmietol zo stola koaličný Most-Híd, pod ktorý spadá ministerstvo pôdohospodárstva.

Figeľ neprekvapil
Podľa politológov nie je prekvapením, že Figeľ vybral z rezortov KDH práve svoj. „Tipoval som dopravu,“ poznamenal politológ Ján Baránek z agentúry Polis. Ako dodal, zvyšné ministerstvá KDH – vnútro a zdravotníctvo – vníma verejnosť oveľa citlivejšie.

Opozícia však nie je zo škrtov v „dlhodobo poddimenzovanej“ oblasti dopravy nadšená. „Nie je to dobré riešenie,“ zhodnotil poslanec Smeru-SD a bývalý šéf diaľničnej spoločnosti Igor Choma.

Marek Ročkár , 00:00 3. 12. 2010

Zdroj: HN, portál http://hnonline.sk
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4842455 ... lacne-pivo
Obrázok používateľa
duro_z_dediny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 196
Založený: 18. Jún 2009 11:46

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.