Prekročil Žilinský kraj svoje kompetencie?

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Prekročil Žilinský kraj svoje kompetencie?

Odoslaťod juliustaryani » 06. Dec 2010 22:36

POZNÁMKA
Ružomberčania dobre vedia, ako by rýchlostná cesta R1 z Banskej Bystrice, s napojením na budúcu diaľnicu D1, veľmi pomohla mestu a okoliu. Stačí sa pozrieť na kedysi priemerné regióny okolo Nového mesta nad Váhom, Trenčína či Považskej Bystrice, ako prekvitajú, hrnú sa tam investori a pribúdajú pracovné miesta. To všetko len vďaka rozvoju cestnej siete. Na takýto impulz túžobne čaká aj Ružomberok a je blízko ako nikdy predtým k tomu, aby sa konečne dočkal.
Ako rana do srdca prišla nedávno tlačová správa Žilinského kraja. Tá sa vo svojej podstate postavila rozhodne a rázne proti vybudovaniu rýchlostnej cesty do Ružomberka. Kraj sa naopak zasadil za to, aby rýchlostnú cestu postavili z Kremnice do Martina. Pripomína mi to správanie zlej matky – macochy – ktorá povie, že jedno z jej detí si zaslúži jesť čo mu hrdlo ráči a druhé nie, hoci hladné sú obidve rovnako.
Kladiem si otázku, prečo takéto niečo kraj urobil. Prečo sa postavil proti výstavbe cesty do Ružomberka, a naopak, prečo podobné čosi do Martina nielen že toleruje, ale priam podporuje. Napadajú mi dve možnosti. Buď má Martin silný lobing a Ružomberok nie, alebo si kraj povedal, že cesta do Ružomberka nám v Žiline nič nepomôže, ale podobná komunikácia do Martina nám je bližšia a využijeme ju denno-denne.
Či má Martin silný lobing neviem, no s istotou môžem povedať, že vedenie mesta Ružomberok zrejme nepozná častejšie absolvovanú trasu ako Ružomberok-Žilina. Do krajského mesta jazdili nielen primátor či viceprimátor nespočetne veľakrát, aby zdôvodňovali, zdôrazňovali a vysvetľovali (aj lobovali), prečo je táto trasa pre naše mesto, a v konečnom dôsledku aj pre kraj, dôležitá a prepotrebná.
Myslím si, že je dokonca namieste aj otázka – neprekročil náhodou Žilinský kraj svoje kompetencie, keď sa verejne a oficiálne postavil proti výstavbe R1 do Ružomberka? Rovnako, ako nie je morálne a normálne, aby matka nechala jedno dieťa hladovať a druhému dopriala hostinu, nie je správne, aby kraj podpílil konár jednému zo svojich okresov, kým druhému pomáha vyliezť na strom a ešte ho istí odspodu.
Michal Domenik
http://rkhlas.sk/?ro=2010&ci=22&cl=14
juliustaryani
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 275
Založený: 31. Júl 2010 23:18

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.