Tretí balík PPP koalícia stále nevyriešila

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Tretí balík PPP koalícia stále nevyriešila

Odoslaťod duro_z_dediny » 07. Dec 2010 03:20

Koalícia stále rieši cenu plánovaného balíka súkromných diaľnic.
BRATISLAVA. Koaličná rada včera opäť riešila osud tretieho balíka súkromných diaľnic, ktorý naštartovala bývalá vláda. Opäť neúspešne.
Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) chce týchto asi 29 kilometrov ciest medzi Martinom a Žilinou stavať ako súkromnú cestu (PPP). Výhrady k tomu má koaličná SaS.
KDH sa zrejme stále nedarí presvedčiť šéfa SaS Richarda Sulíka, že je tento balík diaľnic výhodný. Stavba jedného jeho kilometra vyjde na 53,9 milióna eur.
Kilometer 75-­kilometrového balíka diaľnic medzi Martinom a Prešovom, ktorý vláda stopla, vychádzal asi na 30 miliónov eur. Pritom sú obe diaľnice porovnateľné z hľadiska dĺžky tunelov a mostov.
Takto vyzerá cena za tretí balík po zohľadnení vyše 20­percentnej zľavy na investičné náklady, ktorú naň vyjednal Figeľ.
SaS chce podľa posledných informácií SME na diaľnice väčšiu zľavu a pýta sa, prečo sa najnáročnejšie úseky nemajú financovať z eurofondov. „Diskutujeme o tejto téme naďalej,“ povedala hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová.
Koalícia sa má pre diaľnice opäť zísť v pondelok. Figeľ tak zrejme bude môcť vláde predložiť tretí balík na schválenie najskôr budúci týždeň v stredu. Konečný termín je 15. decembra. Konzorcium, ktoré má balík stavať, vedie nemecký Hochtief. Podiely v ňom chce nadobudnúť aj Katar.

utorok 7. 12. 2010 | Daniela Krajanová a tasr
Zdroj, SME a TASR, portál http://www.sme.sk
http://ekonomika.sme.sk/c/5672296/treti ... esila.html
Obrázok používateľa
duro_z_dediny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 196
Založený: 18. Jún 2009 11:46

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.