Návrat Smeru? Odvody pre banky, pomoc farmárom

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Návrat Smeru? Odvody pre banky, pomoc farmárom

Odoslaťod juliustaryani » 07. Dec 2010 11:29

Zhoršenie flexibility trhu práce a tým aj podnikateľského prostredia, ale aj problémy na finančných trhoch.

To všetko by hrozilo, keby stredopravá vláda Ivety Radičovej padla a nahradila by ju "modročervená“. Ohrozené by bolo prijatie niektorých, už avizovaných zákonov, napríklad veľkej novely Zákonníka práce. "Ak by sa neprijala, znamenalo by to prehlbovanie krízy na trhu práce, nezamestnanosti a určite by to spôsobilo zníženie životnej úrovne,“ predpokladá tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. "Oveľa razantnejšie by sme však pomocou PPP projektov stavali diaľnice, a tým zvýšili zamestnanosť,“ reagoval poslanec Smeru-SD Ľubomír Vážny.

K rozpočtu zodpovedne
Prípadná ľavopravá vláda by však podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu oveľa ťažšie hľadala
zhodu v prijímaní zákonov. "Veľký boj by sa určite zviedol o súbeh odstupného a výpovednej lehoty, čo je jedna z nacitlivejších tém, o ktorých sa teraz rozpráva,“ dodal Kičina. Nová vláda by podľa neho zmiernila razantnosť reforiem. Ale zvýšenú, 20-percentnú DPH, by už nemenila. "Do toho by už nevŕtala, lebo systém
je nastavený tak, že Slovensko budúci rok prežije s relatívne dobrým stavom verejných financií“.

Ak by bol Smer-SD vo vláde, zmenila by sa príjmová časť štátneho rozpočtu, tvrdí poslanec Smeru-SD Peter Kažimír. "To by sme určite urobili. Zaviedli by sme odvod pre banky, ale zmenili aj zdanenie hazardných hier,“ zdôraznil . Nový kabinet by sa podľa neho kvôli konsolidácii verejných financií správal "rozpočtovo zodpovedne“. Znižovala by sa administratívna náročnosť, "ale zároveň by sme určite viac dali poľnohospodárom,“ dodal Kažimír. Súčasná vláda im zrušila daňovo zvýhodnenú červenú naftu.

Verejné financie v pozore
Ľavica vo vláde by prehĺbila deficit štátneho rozpočtu, predpokladá analytik spoločnosti Trim broker Valér Demjan. "Reakcia eurozóny by bola negatívna, lebo pri finančných problémoch Grécka, Írska, Portugalska a Španielska by bol problém financií vnímaný veľmi citlivo“. V tomto roku má byť deficit okolo osem percent HDP, v budúcom 4,9.


Ak by do novej vlády vstúpila ľavica
- nemenil by sa Zákonník práce
- DPH by vláda nemenila
- bankám by zaviedla odvody
- urýchlila by výstavbu diaľnic cez PPP projekty
- spomalila by razantnosť reforiem

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4848365 ... c-farmarom
juliustaryani
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 275
Založený: 31. Júl 2010 23:18

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.