Odstavný pruh na diaľnici už pripravujú, pomôže záchranárom

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Odstavný pruh na diaľnici už pripravujú, pomôže záchranárom

Odoslaťod Andrej » 09. Dec 2010 14:57

Odstavný pruh na diaľnici už pripravujú, pomôže záchranárom

Dokumentácia na stavbu odstavného pruhu trojpruhovej diaľnice má byť v apríli budúci rok.

BRATISLAVA. Nahusto vedľa seba po celej šírke diaľnice stáli v utorok popoludní autá v kolóne pred Bratislavou. Záchranári sa k miestu nehody predierali pomedzi ne. Pomôcť má odstavný pruh, dokumentáciu naň pripravujú.

„Sťažuje nám to situáciu," hovorí o chýbajúcom odstavnom pruhu Pavol Mikulášek, krajský riaditeľ bratislavských hasičov.

„Neviete však vylúčiť, že vodiči zatarasia celú cestu aj s odstavným pruhom ani v prípade, že by ich tam bolo osem," upozorňuje. Spomenul nedávnu nehodu, pri ktorej sa na diaľnici D2 prevrátil kamión, a ľudia tam blokovali prístup aj v odstavnom pruhu.

„Pravdepodobnosť prejazdu je určite tým vyššia, čím viac je na ceste jazdných pruhov. Ale vždy je to iné a nedá sa zaručiť, že by práve v utorok bola zachovaná," povedal Miroslav Chabroň zo Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby v Bratislave. Situáciu podľa neho ovplyvnili najmä mimoriadne klimatické podmienky.

„Nám by pomohla disciplinovanosť a to, aby ľudia nechali v podobnom prípade jeden pruh trvale voľný," povedal Mikulášek.

Polícia: Bezpečnosť sa zvýšila
Záchranári, hasiči aj policajti počas zásahu jazdili po diaľnici v strednom pruhu, vodiči sa uhýbali na oba kraje.

Na trojpruhovom úseku je rýchlosť obmedzená na 110 kilometrov za hodinu už viac ako mesiac. „Áno, dá sa povedať, že zníženie rýchlosti malo priaznivý dosah na bezpečnosť a na počet dopravných nehôd," povedal SME František Peczár z bratislavského krajského policajného riaditeľstva.

Za november na diaľničnom úseku D1 v Bratislavskom kraji 7 nehôd. „Pre porovnanie počas októbra, kedy ešte na tomto úseku platila maximálna povolená rýchlosť 130, sme tam zaznamenali 16 dopravných nehôd," povedal Peczár. Policajnú prácu podľa neho chýbajúci odstavný pruh vraj nekomplikuje.

Počas novembra policajti na úseku D1 v bratislavskom kraji dali vodičom 155 blokových pokút. Nedodržanie 70 metrovej vzdialenosti doteraz nepokutovali.

„Samozrejme je povinnosťou vodiča dodržiavať takúto vzdialenosť, aby mohol včas znížiť rýchlosť, ak vodič vozidla jazdiaci pred ním náhle zníži rýchlosť jazdy alebo zastaví. Táto vzdialenosť však nie je konkrétne vymedzená a polícia ju spravidla rieši až následok, ktorým je dopravná nehoda," povedal Peczár.

Nespĺňa parametre
„V podstate celý tento úsek nespĺňa nijaké parametre ani diaľnice, ani rýchlostnej cesty," hovorí dopravný expert Ján Čelko zo Žilinskej univerzity. Norma podľa neho definuje, že na nich núdzový pruh musí byť .

Posledné zmeny sú podľa neho len čiastočné a neodborné riešenia, ktoré zvýšili bezpečnosť diaľnice možno o päť percent.

Do apríla 2011 plánuje Národná diaľničná spoločnosť spracovať dokumentáciu pre územné rozhodnutie, povedal jej hovorca Marcel Jánošík.

štvrtok 9. 12. 2010 | Michal Trško

http://natankuj.sme.sk/c/5675724/odstav ... narom.html
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 17:57

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.