Koalícia zlikvidovala súkromnú diaľnicu do Martina

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Koalícia zlikvidovala súkromnú diaľnicu do Martina

Odoslaťod juliustaryani » 13. Dec 2010 20:46

Koalícia zlikvidovala súkromnú diaľnicu do Martina

Súkromná diaľnica zo Žiliny na Martin nebude. Koalícia sa dohodla, že sa tretí balík PPP projektov ruší. Diaľnica sa bude stavať najmä z rozpočtu a eurofondov.


Tretí balík na výstavbu časti diaľnice D1 cez Projekt verejno-súkromného partnerstva (PPP) nebude. Takmer 30-kilometrová časť diaľnice D1, ktorú malo celú postaviť súkromné konzorcium, sa bude stavať postupne po menších úsekoch. Definitívne rozhodnutie tlmočil minister dopravy Ján Figeľ (KDH) po rokovaní všetkých koaličných partnerov.

"Diaľnica D1 potrebuje kompletizáciu," konštatoval minister. Prvá časť cestnej komunikácie, tunel Vyšňové, sa má začať stavať na budúci rok s termínom dokončenia - rok 2016. "Jeho financovanie bude vykryté z európskych fondov a štátneho rozpočtu," dodal. Z eurofondov pôjde na tento tunel 400 miliónov eur.

Výstavba zvyšných častí diaľnice sa začne do dvoch rokov tak, aby boli sfinalizované tiež v roku 2016. Tieto úseky budú podľa Figeľa nanovo vytendrované cez PPP alebo klasické verejné obstarávania.

Pôvodne malo časť diaľnice D1 medzi Hričovským Podhradím a Dubnou Skalou postaviť konzorcium na čele s nemeckou spoločnosťou Hochtief. V prípade realizácie projektu malo dostať v priebehu 30 rokov približne 8,5 miliardy eur, ponúkalo však tretinové zníženie ceny. Podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) bude teraz výstavba 30-kilometrového úseku lacnejšia približne o 3 miliardy eur.

Viacero vládnych garnitúr malo ambíciu čo najskôr dokončiť severné diaľničné spojenie Bratislavy a Košíc, ale dodnes nie sú tieto dve veľké mestá spojené súvislou diaľnicou. Ani v súčasnom volebnom období to nebude. Dnešná koalícia si dala za cieľ vybudovať nadštandardné spojenie Bratislavy a Košíc.

http://spravy.pravda.sk/koalicia-zlikvi ... nomika_p01

Doplnena sprava by Andrej
juliustaryani
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 275
Založený: 31. Júl 2010 23:18

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.