Železniciam zaplatíme štyristo miliónov eur

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Železniciam zaplatíme štyristo miliónov eur

Odoslaťod aquila » 27. Dec 2010 22:54

Štát sa zaviazal štátnym železničným firmám zaplatiť stovky miliónov. Nová zmluva o dotáciách prinesie aj rušenie liniek.

Agentúrny text sme o 18:10 nahradili autorským článkom denníka SME.

BRATISLAVA. Avizované rušenie málo vyťažených regionálnych spojov sa dotkne podľa odhadov šéfa Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Pavla Kravca asi 1,4 milióna ľudí. „Je predčasné hovoriť o konkrétnych regiónoch či tratiach," povedal.

Opatrne sa vyjadril aj o zvýšení cestovného, ktoré je stále otvorené. „Zvažujeme zvýšenie cien, pristúpime k nemu až po ostrihaní všetkých možných nákladov."

Rozhodnutia o výške cestovného a rušení liniek majú padnúť v priebehu februára. Vtedy má byť hotový audit podniku, na základe ktorého sa rozhodne o prepúšťaní zamestnancov. Tých má dnes ZSSK zhruba 5-tisíc.
Stratia tretinu z monopolu

Ministerstvo dopravy včera podpísalo so ZSSK a so správcom koľají - Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR), zmluvy o výkonoch vo verejnom záujme. Obe spoločnosti zhltnú celkovo vyše 400 miliónov eur. Kým sa však dotácia osobného dopravcu oproti tomuto roku znížila o zhruba 23 miliónov eur, dotácia ŽSR sa naopak zvýšila o 80 miliónov eur.
Dotácie
Komu koľko:

Železničná spoločnosť:

* dotácia na rok 2011 je 205 miliónov eur, oproti roku 2010 sa zníži o 23 miliónov ,
* očakávaná strata za tento rok je 78 miliónov eur.

Železnice SR:

* dotácia je 200 miliónov eur, zvýši sa o 80 miliónov eur,
* očakávaná strata za tento rok je 117 miliónov eur.

Štát si na budúci rok od ZSSK objednal 30,3 milióna kilometrov osobnej prepravy na železniciach, čo je o 1,6 milióna kilometrov menej ako tento rok. Rezort za to zaplatí asi 205 miliónov eur.

Zvyšných dvesto miliónov pôjde ŽSR na dotovanie prevádzky koľají. Zníži sa totiž cena za ich využívanie, čo však zlepší konkurenciu na železniciach.

„Liberalizácia uvoľní v budúcom roku súkromníkom tretinu z výkonov vo verejnom záujme," povedal šéf rezortu dopravy Ján Figeľ (KDH). Na železnice tak môžu prísť zahraniční, ale aj domáci dopravcovia.

„Vyhlásenie ministra sme zaznamenali. Keď bude súťaž o tieto trate, zúčastníme sa na nej," povedal majiteľ českého RegioJetu Radim Jančura. Očakáva, že okrem nich sa na súťažiach zúčastní ďalších päť firiem, medzi nimi napríklad aj francúzska Veolia Transport.
V roku 2012 bez strát

Novinkou zmlúv o výkonoch vo verejnom záujme je ich trojročná platnosť. Doteraz sa podpisovali na rok.
„Zmluvy umožnia železničným spoločnostiam dosiahnuť stabilizáciu a konsolidáciu, aby mali v roku 2012 vyrovnané hospodárenie bez strát a mohli sa rozvíjať," povedal Figeľ. Strata ZSSK bude za tento rok 78 miliónov, ŽSR 117 miliónov eur.

Konkrétne konsolidačné opatrenia v oboch firmách majú byť známe do konca marca. „Pripravuje sa ich reštrukturalizácia, zreálnenie nákladov a nastavenie zásadnej rozpočtovej disciplíny," povedal hovorca rezortu dopravy Martin Krajčovič.

autor: Martina Pažitková
VIDEO
Železnice budú znovu meniť grafikon, chystajú škrty
Spustiť len audio | Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.

pondelok 27. 12. 2010 12:43 | Adam Valček


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5698444/zelez ... v-eur.html
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 493
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.