V doprave je zazmluvnených viac ako polovica projektov

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

V doprave je zazmluvnených viac ako polovica projektov

Odoslaťod Andrej » 15. Dec 2011 16:39

V doprave je zazmluvnených viac ako polovica projektov

15.12.2011

Ku koncu novembra ministerstvo dopravy evidovalo zazmluvnenie projektov v rámci OPD v celkovej výške 2 miliardy eur. Vyčerpaných bolo 979 mil. eur.

KOŠICE 15. decembra (SITA) - Slovensko do konca novembra vyčerpalo 979 mil. eur z Operačného programu Doprava (OPD), pričom zazmluvnených je už 52 % z projektov v celkovej výške 2 mld. eur. Ide o desať veľkých projektov v oblasti železničnej dopravy, sedem v cestnej infraštruktúre, štyri projekty infraštruktúry intermodálnej dopravy a desať projektov infraštruktúry integrovaných dopravných systémov. Informoval o tom minister dopravy Ján Figeľ na štvrtkovej tlačovej besede s tým, že za predchádzajúcej vlády bolo vyčerpaných iba 11 % počas štyroch rokov.

Podľa Figeľa Slovensko môže prostriedky z operačného programu využívať až do roku 2015. "Budú sa realizovať veľké projekty nad 50 mil. eur, pričom chceme vybudovať približne 90 km diaľnic, 40 km rýchlostných ciest, zmodernizovať 80 km železníc. Obnovených by malo byť okolo 600 kilometrov ciest prvej triedy," priblížil Figeľ. Konkrétne na východe Slovenska bolo dosiaľ vyčerpaných zatiaľ 477 mil. eur. Na budúci rok by sa mali začať aj ďalšie stavby v rámci budovania Integrovaného dopravného systému Košíc. Postupne sa bude modernizovať aj železničná trať medzi Liptovským Mikulášom a Košicami, čo je okolo 160 kilometrov. "Našim zámerom je dokončiť všetky projekty z hľadiska financovania aj fyzicky do roku 2015, no očakávam, že niektoré budú ukončené skôr,“ vyhlásil Figeľ.

Ako povedal zástupca generálneho riaditeľa Digi Regio Európskej komisie Christopher Todd, čaká nás ešte veľa práce, ktorú treba urobiť do roku 2015. "Rokujeme aj o tom, aby bol strategickejší prístup k investíciám na úrovni štátnych orgánov, aby sme jasne videli, prečo jeden projekt má väčšiu a druhý menšiu prioritu. Pomohlo by, keby Slovensko malo nejaký strategický plán, ktorý by načrtol strategické ciele v oblasti dopravy, z ktorého by bolo jasné, ktoré projekty majú väčšiu a ktoré nižšiu prioritu,“ uviedol Todd. Podľa neho je dôležité, aby boli prepojené Košice s Bratislavou diaľnicou, no súčasne musí byť v rovnováhe železničná a cestná doprava, musia sa odstrániť rozdiely v infraštruktúre v rámci regiónov.

Celkovo na operačný program doprava je alokovaných vyše 3,8 miliardy eur, pričom z EU je 3,2 miliardy eur. Hlavnými prijímateľmi nenávratnej finančnej pomoci z európskych fondov z tohto programu sú Národná diaľničná spoločnosť, Slovenská správa ciest, Železnice SR a Železničná spoločnosť Slovensko.

http://www.mindop.sk/index/index.php?id ... rm2=116288
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 17:57

Naspäť na 2011

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.