Nitrania sa sťažujú na hluk z novej rýchlocesty

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Nitrania sa sťažujú na hluk z novej rýchlocesty

Odoslaťod nonick » 17. Dec 2011 22:12

Nitrania sa sťažujú na hluk z novej rýchlocesty
Za 24 hodín prejde po R1 viac než 15-tisíc vozidiel, z toho 27 percent sú nákladiaky. Práve na tie sa ľudia sťažujú. Žiadajú dobudovať protihlukové steny.

NITRA. Ľuďom prekáža hluk, ktorý sa šíri z novej rýchlostnej cesty pod Kalváriou, v Krškanoch a na Chrenovej. Niektorí sa sťažujú aj na svetlá áut, ktoré im svietia do okien.

Vo veci sa na podnet občanov angažuje aj mesto. „Poslali sme list na ministerstvo dopravy. Žiadame prehodnotiť protihlukovú štúdiu v problémových úsekoch,“ povedal Ján Pánsky z radnice.

Počuť najmä kamióny
„Osobné autá nám neprekážajú, počuť hlavne kamióny. Situácia je najhoršia večer. Teraz je zima, máme zatvorené okná, ale čo bude v lete?“ hnevá sa Ján z Krškán.

„Keď cestu stavali, povedali nám, že nebude vôbec hlučná. Ale nákladné autá počuť,“ kritizuje staršia žena z Kalvárie.

„Veľa ľudí sa sťažuje, že im to v barákoch hučí, najmä večer,“ potvrdila Karin, ktorá býva pod Kalváriou. Petíciu, ktorú miestni rozbehli proti hluku, však nepodporí. „Ja si myslím, že je to na dobrú vec, je odbremenená premávka v Nitre. My sme mladí, zvykneme si. Roky som bývala pri nemocnici, kde nám sanitky aj v noci a skoro ráno húkali pod oknami,“ poznamenala Karin.

Jozef Stražanec sa sťažuje nielen na hluk, život mu znepríjemňujú aj svetlá: „Autá, ktoré idú po R1, nám svietia rovno do okien.“ Jozefov dom stojí na Wilsonovom nábreží pod Kalváriou. Popri ňom vedie rýchlocesta, ktorú lemuje protihluková stena. „Pomohlo by, keby ju predĺžili,“ dodal dôchodca.Ľudia žiadajú predĺžiť aj túto protihlukovú stenu. Sťažujú sa, že sa R1 šíri hluk smerom na Kalváriu.

Foto: Dušan Tarko

Opäť merajú hluk
Dobudovanie protihlukových stien je možné, ak sa podarí získať potrebné pozemky, na ktorých budú stáť. Povedala nám to Lenka Kubejová, hovorkyňa spoločnosti Granvia Construction, ktorá cestu postavila.

„Je nutné to riešiť koncepčne s plánovanou výstavbou komunikácií v uvedenej oblasti, ako je napríklad prepojenie Novozámockej - Dlhej a prístup do areálu Agrokomplexu od východu,“ dodala Kubejová.

Potvrdila, že od sprevádzkovania R1 zaznamenali v Granvii už viac sťažností na hluk: „Týkali sa najmä lokalít Kalvária a Chrenová.“

Momentálne robia opätovné merania hladiny hluku. Výsledky vraj majú byť známe začiatkom budúceho roka.

Áut je viac, ako čakali
V meste Nitra je popri R1 vybudovaných osem protihlukových stien. Ich plocha je 50 746 metrov štvorcových. Mali by zniesť záťaž približne 30-tisíc áut, čo by malo podľa výpočtov postačovať až do roku 2023.

V súčasnosti jazdí po R1 viac vozidiel ako sa pôvodne predpokladalo. „V uplynulom mesiaci bola priemerná intenzita dopravy za 24 hodín viac než 15-tisíc vozidiel. Približne 27% tejto intenzity pripadá na nákladnú dopravu,“ povedal Robert Kišš zo spoločnosti Granvia Operation, ktorá cestu prevádzkuje. Dodal, že oproti predpokladanej intenzite 5-7 tisíc vozidiel denne je to dvoj- až trojnásobne väčšia hustota premávky.

Rýchlocesta je v prevádzke od konca októbra. Za november ňou prešlo viac ako 450-tisíc áut.Čítajte viac: http://nitra.sme.sk/c/6185670/nitrania- ... z1gpC9Zcn6
nonick
návštevník
 
Príspevky: 36
Obrázky: 1
Založený: 20. Nov 2011 12:45

Naspäť na 2011

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.