Stavebníci očakávajú strmý pád

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Stavebníci očakávajú strmý pád

Odoslaťod Andrej » 22. Dec 2011 13:08

Prieskum. Pád vlády a vývoj ekonomiky znepokojil slovenské firmy.

Stavebníci očakávajú strmý pád

Medzi riaditeľmi slovenských stavebných firiem panujú veľké obavy o ďalší vývoj odvetvia. Príčinou sú najmä neistota ohľadne ďalšieho vývoja slovenskej ekonomiky a nedávny pád slovenskej vlády. „Aktuálne očakávajú, že stavebníctvo v nasledujúcom roku klesne o ďalších 7,1 percenta,“ uvádza v novembrovej analýze slovenského stavebného trhu spoločnosť CEEC Research.

Štvrtinový pokles
V pokles slovenského stavebníctva na budúci rok veria podľa analýzy traja zo štyroch stavbárov. Predikcie pritom hovoria, že výkon stavebníctva by sa mal v budúcom roku znížiť na úroveň roka 2005. „Oproti vrcholu sektora, v roku 2008, ide až o 25-percentný pokles,“ tvrdí Jiří Vacek, riaditeľ CEEC Research. Pred pádom slovenskej vlády, v auguste 2011, hovorili predpovede skôr o raste sektora o 1,8 percenta.

Problém môžu byť nízke ceny
K naštartovaniu opätovného rastu slovenského stavebníctva však podľa očakávaní nedôjde ani v roku 2013. Namiesto toho šéfovia stavebných spoločností predpokladajú skôr stabilizáciu a zastavenie poklesu z predchádzajúcich rokov. „V roku 2012 a 2013 očakávam stagnáciu, prípadne mierne oživenie a prvé problémy na niektorých veľkých projektoch vysúťažených za neprimerane nízke ceny,“ odhaduje Pavol Kováčik, predseda predstavenstva spoločnosti Inžinierske stavby Košice.

Viaceré firmy si sťažujú na nízke ceny, za ktoré za tejto vlády objednáva stavby Národná diaľničná spoločnosť. Stavby zlacneli kvôli nedostatku prác a vyostreniu konkurenčného boja. Kritici však varujú, že sa to môže premietnuť do neskoršieho zvýšenia ceny, či do existenčných problémov stavebných firiem. Kvartálna analýza slovenského stavebníctva z novembra 2011 od spoločností CEEC Research a KPMG je založená na štruktúrovaných telefonických rozhovoroch. Zúčastnila sa na nich vybraná vzorka 100 stavebných spoločností v novembri tohto roka.

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-5426484 ... -strmy-pad
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 17:57

Naspäť na 2011

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.