Železnicu pri Trenčíne prestavajú drahší

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Železnicu pri Trenčíne prestavajú drahší

Odoslaťod Andrej » 10. Okt 2012 19:31

Železnicu pri Trenčíne prestavajú drahší
Roky trvajúci tender vyhrala TSS Grade blízka podnikateľovi V. Poórovi, najlacnejšieho znova vylúčili
10.10.2012 / Jana Morháčová , SITA

Škandalózny tender na rekonštrukciu 12 kilometrov železničnej trate pri Trenčíne uzavreli Železnice SR po rekordných 33 mesiacoch. Zákazku získalo konzorcium firiem vedené trnavskou spoločnosťou TSS Grade s ponukou za 245 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty. Najlacnejšia ponuka bola zo súťaže vylúčená.

,,ŽSR vyhodnotili ako úspešného uchádzača konzorcium Združenie pod Brezinou pod vedením TSS Grade," uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková pre agentúru SITA. Zmluva bola zverejnená v Centrálnom registri zmlúv a vo štvrtok nadobudne účinnosť. Úsek Zlatovce - Trenčianska Teplá sa tak začne stavať v poslednej možnej chvíli. Keďže má byť platený z eurofondov, musí byť dokončený do konca roka 2015.

TSS Grade blízka podnikateľovi Vladimírovi Poórovi pritom nedávno vstúpila do reštrukturalizácie pre dlhy voči partnerom. Problémy by podľa informácií agentúry SITA mala mať aj ďalšia firma vo víťaznom konzorciu chorvátska Konstruktor-Inženjering zo Splitu.

Skanska vyšla naprázdno

Železnice SR znova zo súťaže vylúčili najlacnejšiu ponuku od spoločnosti Skanska , ktorá sľubovala zrekonštruovať trať na rýchlosť 160 kilometrov za hodinu za 201 miliónov eur. To je o 20 percent menej ako zazmluvnený uchádzač.

Skanska navyše považuje tender za zmanipulovaný a dôvody vylúčenia za vykonštruované. Aktuálnym dôvodom vyhodenia Skansky zo súťaže je podľa ŽSR chybný údaj v podkladoch - nesúlad dĺžky praxe stavbyvedúcich s certifikátom odbornej spôsobilosti od Slovenskej komory stavebných inžinierov. ,,Išlo o nepravdivo poskytnuté informácie, čo je dôvod na vylúčenie uchádzača zo súťaže," vysvetlila postup ŽSR M. Pavliková. Skanska pritom uvádza, že podobný rozpor mali v podkladoch aj ďalších uchádzači – konzorcium s druhou ponukou v poradí TSS Grade alebo tretí v poradí OHL ŽS. Tých však ŽSR nevylúčila, zostali v súťaži.

Úrad tentoraz nič nezastavil
Súťaž o túto štátnu zákazku je sprevádzaná mimoriadne vyostreným bojom záujemcov v čase, keď sa v plnej miere prejavila na stavebnom trhu kríza. Tender je spojený s mnohými konaniami o námietkach aj súdnymi žalobami uchádzačov na rôzne rozhodnutia vyhlasovateľa ŽSR alebo dozorujúceho Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Skanska už raz bola vylúčená zo súťaže hneď na začiatku po otvorení obálok pre neobvykle nízku cenu, ale revízne postupy ju vrátili do hry. Následne ÚVO prikázal súťaž zrušiť, súd však rozhodol že sa má pokračovať a všetky ponuky vyhodnotiť znova.

Skanska sa aj teraz bránila vylúčeniu námietkou, ÚVO ju však odmietlo. Skanska následne podala ďalšie námietky proti inému úkonu železníc, tie však nemali odkladný účinok na podpis zmluvy. Úrad síce mohol predbežným opatrením zastaviť podpis zmluvy do doriešenia aj týchto námietok, ale neurobil tak. V priebehu celého tendra však predbežné opatrenia ÚVO použil päťkrát.

Podľa informácií TRENDU ÚVO nezabránilo podpisu zmluvy po naliehaní ŽSR. Železnice v liste tvrdili, že Slovensko príde o eurofondové zdroje, ak sa bude súťaž predlžovať.

http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-sl ... rahsi.html
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 17:57

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.