Vlaky do Košíc sa majú zrýchliť

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Vlaky do Košíc sa majú zrýchliť

Odoslaťod Andrej » 11. Okt 2012 09:14

Vlaky do Košíc sa majú zrýchliť
Doprava. Železničný úsek pri Trenčíne zmodernizuje trnavská TSS Grade.

Spomalenie a zdržanie vlakov v okolí Trenčína by už malo prestať cestujúcich znervózňovať. Štátne železnice totiž po dva a pol roku ukončili vôbec najdlhšie sa ťahajúci tender a našli investora na rekonštrukciu železničného úseku medzi Zlatovcami a Trenčianskou Teplou. Bude ňou trnavská spoločnosť TSS Grade.

Trať by stavbári mali začať modernizovať ešte tento rok, dokončiť ju majú začiatkom roka 2016. Tento úsek je súčasťou celkovej modernizácie železnice medzi Novým Mestom nad Váhom a Púchovom. Stavebné firmy by ju mali dokončiť v nasledujúcich rokoch. „Medzi Novým Mestom a Púchovom bude po dokončení modernizácie úspora pre osobnú dopravu približne 22 minút. Keď počítame celý úsek do Bratislavy, tak to bude do 30 minút,“ povedala hovorkyňa štátnych železníc Martina Pavlíková.

Firma TSS, ktorá komplikovaný tender nakoniec vyhrala, je dnes kvôli dlhom v problémoch. „Je to pre nás absolútnou prioritou z hľadiska ukončenia reštrukturalizácie a celkového smerovania spoločnosti na stavebnom trhu a vývoja v zahraničí,“ vraví hovorkyňa stavbárov Michaela Kroková.

Okrem časovej úspory odborníci vidia aj ďalšie pozitíva. Vedúci katedry železničnej dopravy zo Žilinskej univerzity Jozef Majerčák hovorí aj o vyššom komforte pre cestujúcich. „Keď cestujete vo vyšších vlakoch, je cítiť, že idete pohodlnejšie a je aj menší hluk. Je to aj pomoc pre nákladnú dopravu,“ povedal vysokoškolský profesor. Pridáva sa k nemu aj šéf Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák. Podpis zmluvy víta, keďže vďaka tomuto podpisu zmluvy pokročí podľa neho modernizácia hlavného železničného koridora medzi Bratislavou a Košicami. Hovorí, že to prinesie aj skvalitnenie železničného sektora ako takého.

Platiť z eurofondov
Cestujúci sa však budú musieť najprv pripraviť na výluky na trati. A to môže spôsobiť aj meškanie vlakov na celom úseku medzi Novým mestom a Púchovom. Osobná Železničná spoločnosť Slovenska preto bude meniť aj grafikon. Zrejme to bude až v budúcom roku. „Až rozsah prác a časový harmonogram určí rozsah zmien v grafikone osobnej vlakovej dopravy. Presné termíny určia Železnice Slovenskej republiky,“ konštatoval hovorca štátneho dopravcu Tomáš Šarluška.

Štát chce zaplatiť modernizáciu tohto, ako aj ostatných úsekov, z eurofondov. Na to, aby neprepadli, musí ich minúť do konca roka 2015. Zmluva pritom predpokladá, že stavebné práce sa skončia začiatkom roka 2016. Ministerstvo dopravy však upokojuje. Hovorí, že eurofondy na túto trať neprepadnú. „Rezort dopravy už reálne pracuje na eliminácii časového rizika aj pre ostatné časovo náročné projekty v rámci Operačného programu doprava, kde patria aj projekty výstavby diaľnic. K technickým otázkam fázovania projektov sa uskutoční spoločné rokovanie s Európskou komisiou o dva týždne,“ konštatoval hovorca ministerstva Martin Kóňa.

Problémová trať
Začiatok modernizácie úseku pri Trenčíne sa spustil ešte v roku 2009, keď ministrom dopravy bol Ľubomír Vážny (Smer-SD). Boril sa s ním nielen on, ale aj jeho nástupca Ján Figeľ (KDH). Za jeho natiahnutie viní pritom Vážneho, ktorý to podľa neho nezvládol. Vážny si však chyby pripúšťa. „Treba sa z tých chýb poučiť a napraviť ich,“ povedal Vážny.

Dlhé naťahovanie spôsobili najmä spory medzi už víťaznou firmou a stavebnou spoločnosťou Skanska, ktorá v súťaži dala najnižšiu ponuku – 200 miliónov eur. Tá pritom nevylúčila ani podanie žaloby na štát. A preto postup železníc vníma negatívne. „Strelili si gól do vlastnej brány, čím spôsobili jednoznačnú prehru Slovensku, slovenským a európskym daňovým poplatníkom,“ povedala generálna riaditeľka Skansky Magdaléna Dobišová.
00:00 11. 10. 2012

Obrázok

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-5786350 ... a-zrychlia
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 17:57

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.