Počiatek chce viac ľudí na kontrolu súkromnej R1

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Počiatek chce viac ľudí na kontrolu súkromnej R1

Odoslaťod sergej » 15. Okt 2012 19:49

Firma tvrdí, že takýto krok ministerstva bude v prospech vzájomnej spolupráce.

http://ekonomika.sme.sk/c/6569124/pocia ... ej-r1.html

BRATISLAVA. Na dodržiavanie záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy pre firmu Granvia voči štátu pri súkromnej rýchlostnej ceste R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou dozerajú štyria pracovníci ministerstva dopravy.

V priebehu tohto roka sa im podarilo v konaní spoločnosti nájsť pochybenia za 3,5 milióna eur, ktoré v súčasnosti s firmou štát rozporuje. Šéf rezortu dopravy Ján Počiatek (Smer) chce tento tím ľudí posilniť.

"Doterajšie zrážky z platieb, ktoré koncesionárovi zadržiavame, už môžeme rátať v miliónoch eur. Vidíme tu však ešte značné rezervy," skonštatoval pre TASR hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Majú dve autá

Štyria pracovníci rezortu dopravy majú k dispozícii dve autá. Dozerajú však na asi 46-kilometrový úsek rýchlocesty R1 od Nitry po Tekovské Nemce a tiež na približne šesťkilometrový obchvat Banskej Bystrice.

Ich úlohou je kontrolovať napríklad prejazdnosť cesty po nehodách, jej dostatočnú údržbu a bezpečnosť. Keď sa im podarí zistiť nedostatky, štát firme zníži platby za dostupnosť, ktoré má podľa zmluvy uhrádzať.

"Ministerstvo plánuje v najbližšom čase zvýšiť personálnu kapacitu a materiálne vybavenie oddelenia dohľadu nad prevádzkou R1 pre skvalitnenie a zefektívnenie výkonu monitoringu," dodal Kóňa.

Granvia sa nebráni

Firma tvrdí, že takýto krok ministerstva bude v prospech vzájomnej spolupráce. "Navýšenie personálu na strane verejného obstarávateľa umožní zlepšiť kvalitu vzájomnej, často každodennej, spolupráce oboch strán," podotkla Granvia v stanovisku pre TASR.

V tomto roku by podľa pôvodných prepočtov malo ísť spoločnosti 97,6 milióna eur, z ktorých jej ale už teraz nechce štát zaplatiť 3,5 milióna eur pre nedostatky. "Oprávnenosť našich nárokov sa snažíme preukázať na rokovaniach, ktoré v súčasnosti prebiehajú so zástupcami ministerstva dopravy," doplnila firma vo vyjadrení.

V budúcom roku je pre spoločnosť naplánovaná platba v plnej výške viac ako 125 miliónov eur, pretože všetky úseky tejto cesty budú v prevádzke počas celých 12 mesiacov.

Granvia na Slovensku postavila a v súčasnosti prevádzkuje približne 52-kilometrovú rýchlostnú cestu R1 v rámci takzvaného projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP projekt). Ide o prvú a zatiaľ jedinú cestu, ktorá sa na Slovensku takto postavila.

zdroj: sme.sk
Obrázok používateľa
sergej
tech admin
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 153
Založený: 20. Feb 2005 10:28
Bydlisko:

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.