Pripravovaná výstavba diaľnice oberá mnohých o pokoj

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Pripravovaná výstavba diaľnice oberá mnohých o pokoj

Odoslaťod Andrej » 18. Okt 2012 14:28

Pripravovaná výstavba diaľnice oberá mnohých o pokoj

Pre obyvateľov čadčianskych osád, cez ktoré povedie diaľnica, sa predstava budúcej výstavby spája s nočnou morou. Niektoré domy totiž zostanú na svojich miestach, cesta však povedie v tesnej blízkosti. Ján Krkoška z osady U Manči sa bude musieť rozlúčiť so 60-timi percentami záhrady.

ČADCA. Obyvatelia dotknutých osád cez ktoré povedie diaľnica nie sú proti jej výstavbe. Vedia, že je potrebná, ale nie sú spokojní s tým, ako štát rieši vysporiadanie ich majetku.
Budú asanovať osemnásť domov

Národná diaľničná spoločnosť začala s ohodnocovaním nehnuteľností, ktoré sa budú asanovať v rámci výstavby diaľničného úseku Čadca Bukov – Svrčinovec. Stavba si vyžiada asanáciu 18 domov, z ktorých je 14 trvalo obývaných.

V časti Čadca Bukov – Svrčinovec sa majetko-právne vysporiadanie iba rozbieha. Tento 5,8 kilometra dlhý úsek diaľnice D3 by sa mal pritom začať budovať už v apríli budúceho roku. „Ohodnocovanie nehnuteľností prebieha od začiatku tohto roka.

Stavba si vyžiada asanácie 32 objektov. Z toho ide o 18 rodinných domov - 14 trvale obývaných (niektoré sú viacgeneračné), 4,ktoré sú opustené a v súčasnosti v dezolátnom stave. Jeden sa využíva na prevádzkovanie firmy,“ informoval hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Marcel Jánošík.

Dodal, že NDS musí poskytnúť za asanované stavby primeranú náhradu podľa trhovej ceny, určenej znaleckým posudkom. „Výpočet výšky peňažnej náhrady sa v súčasnosti určuje vo výške ceny zistenej podľa osobitného predpisu, o stanovení všeobecnej hodnoty majetku. V prípade dobrovoľného prevodu asanovanej stavby sa kúpna cena upravuje, navyšuje o 1,2 násobok náhrady v zmysle zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové v znení neskorších predpisov t.j. ku kúpnej cene zistenej v ZP sa pripočíta v kúpnej zmluve ešte 20%,“ povedal Jánošík.

Pokiaľ ide o vysporiadanie pozemkov pod stavbami a ostatné priľahlé pozemky (v rámci záberu stavby), tieto budú vykupovať vo výške 1,2 násobku všeobecnej hodnoty. Táto náhrada sa použije aj pri kúpnych zmluvách na všetky ostatné na asanáciu určené objekty. „Vlastníkom sme ponúkli možnosť vybrať si vlastného znalca a nechať si ním oceniť nehnuteľnosť. NDS na zasadnutí predstavenstva schválila použitie východiskovej hodnoty nehnuteľností, ktorá predstavuje znalecký odhad hodnoty, za ktorú by bolo možné stavbu nadobudnúť formou výstavby v čase ohodnotenia. Z východiskovej hodnoty nehnuteľností je možné vychádzať iba pri stavbách trvale obývaných,“ dodal Jánošík.
Rodina príde o viac ako polovicu záhrady

Ján Krkoška z osady U Manči hovorí, že mu nedali na výber. Jeho dom zostane stáť, no osem metrov od jeho steny bude viesť prístupová cesty. Ako vyplýva z projektu a trasovania cesty, domy vedľa by mali zbúrať. „Ja prídem o 60 percent záhrady. Áno, ohodnocujú stromy a kríky. Manželka tam však celé roky pestuje kvety, o ktoré príde. Keď som sa tu nasťahoval, naviezol som do záhrady niekoľko kubíkov rašeliny. Nikto mi ju nedaroval, musel som ju kúpiť, to však už nikto nezohľadní,“ vraví. Argumentuje, že jedna vec je majetková ujma, ale v tomto prípade treba vziať do úvahy aj nemajetkovú. „Nepristúpim na žiadne vyvlastnenie, nech ma vlastníctva zbaví súd. Budem sa domáhať aj nemajetkovej ujmy, som rozhodnutý obrátiť sa aj na európske inštitúcie, ktoré diaľnicu financujú. Nech sa prídu pozrieť, ako sa nakladá s ich prostriedkami. V tejto súvislosti naráža na fakt, že bolo zbytočnosťou viesť diaľnicu a cestu cez zastavané územie, keď jedna z pôvodne plánovaných variant by ho bola obišla.

„Prídeme o susedov, keďže domy okolo nás zbúrajú. Doposiaľ nám nikto nepovedal, ako bude zabezpečený prístup počas výstavby. Navyše, keď sa predáva byt alebo auto, určí si cenu predávajúci, no my sme takú šancu nedostali. Zostaneme žiť bez záhrady, v tesnej blízkosti cesty, nepostavia ani protihlukovú stenu. Takýto život som si v starobe nepredstavoval,“ dodáva.



štvrtok 18. 10. 2012 7:32 | Iveta Hažíková

Čítajte viac: http://kysuce.sme.sk/c/6572574/pripravo ... z29enLH2tx
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.