Z nových eurofondov by mohlo na Slovensko putovať 14 miliárd

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Z nových eurofondov by mohlo na Slovensko putovať 14 miliárd

Odoslaťod Andrej » 19. Okt 2012 12:02

Z nových eurofondov by mohlo na Slovensko putovať 14 miliárd eur
SITA | 19. októbra 2012 11:24
Z nového rozpočtu Európskej únie (EÚ) na roky 2014 až 2020 by malo Slovensko podľa predbežných odhadov získať viac ako 14 mld. eur.

Štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko preto považuje za potrebné, aby sa regionálne samosprávy oveľa viac zapojili do prípravy nového programového obdobia pre čerpanie eurofondov. Hospodársky rozvoj Slovenska totiž podľa neho nie je možné zabezpečiť bez rozvoja regiónov, ktoré najlepšie poznajú potreby tamojších ľudí a firiem.

"S cieľom efektívnejšej implementácie politiky súdržnosti v budúcom období sa SR sústredí na flexibilné využívanie nových nástrojov tak, aby bol plne využitý rozvojový potenciál regiónov," povedal na krakovskej konferencii krajín V4 o efektívnych nástrojoch pre podporu regionálneho rozvoja Palko. Samosprávne kraje by mali byť cenným zdrojom informácií pri identifikovaní potrieb a investičných priorít Slovenska.

Štátny tajomník viackrát zdôraznil význam politiky súdržnosti pre Slovensko a iné krajiny bývalého východného bloku, ktoré čaká ešte dlhá cesta pri dobiehaní životnej úrovne vyspelých členov Európskej únie. Slovensko je podľa Palka proti ďalšiemu obmedzovaniu výdavkov únie na kohéznu politiku, teda na podporu menej rozvinutých regiónov a krajín EÚ. Vláda SR preto podporuje aktuálny návrh rozpočtu EÚ, ktorý predložila Európska komisia.

"Hlasy ozývajúce sa z bohatých členských krajín o tom, že je potrebné výrazne okresať rozpočet únie, ktorý sa významným spôsobom podieľa na znižovaní ekonomických

rozdielov medzi krajinami, idú proti princípom kohézie a súdržnosti v EÚ," povedal Palko. Zásadnejšie zmeny v rozpočte by mohli výrazne spomaliť napríklad rozvoj verejnej infraštruktúry, vrátane dopravnej, vzhľadom na to, že viac ako 70 percent verejných investícií na Slovensku z posledných rokov pochádza práve z eurofondov.

Cieľom konferencie v Krakove je diskutovať o prístupoch k regionálnej politike v jednotlivých krajinách. Účastníci na nej hľadajú odpovede na otázku, ako skĺbiť hospodársky rast so súdržnosťou a odstraňovaním rozdielov medzi regiónmi. Zároveň hodnotia nové návrhy Európskej komisie pre územné nástroje budúcej politiky súdržnosti v rokoch 2014 - 2020. Na konferencii sa zúčastňujú ministri krajín V4 a Slovinska, Rumunska a Bulharska, zodpovední za regionálny rozvoj, resp. ich zástupcovia.

Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/z-novych-eurofo ... z29jnxR5rP
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 17:57

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.