Počiatek a Figeľ sa sporia o úseku D1 pri Žiline s tunelom V

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Počiatek a Figeľ sa sporia o úseku D1 pri Žiline s tunelom V

Odoslaťod rempo » 23. Okt 2012 15:56

Počiatek a Figeľ sa sporia o úseku D1 pri Žiline s tunelom Višňové
23. Október 2012

Bratislava 23. októbra (TASR) – Spustenie výstavby na úseku diaľnice D1 pri Žiline, ktorého súčasťou je aj tunel Višňové, vidí súčasný a bývalý šéf rezortu dopravy rozdielne. Kým exminister Ján Figeľ (KDH) tvrdí, že tento úsek diaľnice sa už mohol stavať, terajší minister Ján Počiatek (Smer-SD) hovorí, že cesta si ešte pýta viac času.

"Podľa našich informácií chce minister Počiatek výstavbu tunela Višňové presunúť až na budúci rok, aby mohol peniaze naň rozdeliť inde, môžeme len dúfať, že nie klientelisticky," uviedol pre TASR Figeľ. Počiatek podľa jeho slov zdedil úsek diaľnice z Lietavskej Lúčky cez Višňové až po Dubnú Skalu v záverečnej fáze vyhodnocovania ponúk. "Ani za pol roka ich nie je schopný vyhodnotiť," dodal Figeľ.

Podľa súčasného vedenia ministerstva dopravy však ide o jeden z najzložitejších diaľničných projektov na Slovensku. "Aj z tohto dôvodu mali potenciálni záujemcovia čas na prípravu a predkladanie ponúk takmer pol roka," odôvodnil hovorca ministerstva Martin Kóňa. Momentálne tak podľa jeho slov pokračuje proces verejného obstarávania podľa plánu vyhodnocovaním ponúk. "Vzhľadom na náročnosť úseku si to vyžaduje potrebný čas," doplnil Kóňa.

Obálky s ponukami uchádzačov na tento približne 13,5 kilometrový úsek diaľnice sa otvorili 26. júna tohto roku. Najlacnejšiu ponuku predložilo združenie firiem Skanska SK a Strabag vo výške 338,3 miliónov eur. Súťaž na tento úsek diaľnice D1 vyhlásil štát v decembri minulého roka. Podľa odhadov by sa mal náročný úsek s tunelom Višňové stavať približne päť až šesť rokov. Po dokončení by bol tunel Višňové najdlhším tunelom na Slovensku.

zdroj:http://www.hlavnespravy.sk/doprava-pociatek-a-figel-sa-sporia-o-useku-d1-pri-ziline-s-tunelom-visnove/40579/
História a súčasnosť výstavby diaľničnej siete na Slovensku na stránke http://www.historiadialnic.sk/
Obrázok používateľa
rempo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 661
Obrázky: 2125
Založený: 22. Feb 2010 01:25

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.