Brusel nechce v budúcnosti platiť opravy ciest

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Brusel nechce v budúcnosti platiť opravy ciest

Odoslaťod Andrej » 09. Nov 2012 16:00

Brusel nechce v budúcnosti platiť opravy ciest

BRATISLAVA. Do polovice budúceho roka by malo byť zrejmé, do akých oblastí budú na Slovensku smerovať prostriedky Európskej únie (EÚ) do roku 2020.

Po dnešnom stretnutí s premiérom Robertom Ficom to povedal komisár EÚ pre regionálnu politiku Johannes Hahn. "Navrhli sme, aby sa značný objem prostriedkov venoval do rozvoja malých a stredných podnikov, najmä za účelom zlepšenia ich inovačných kapacít," vyhlásil komisár.

Hahn dnes predstavil Ficovi takzvaný pozičný dokument, ktorý opisuje budúce priority Európskej komisie (EK) v súvislosti s ďalším využívaním eurofondov.

Komisár zároveň ocenil vytvorenie Rady vlády SR pre partnerskú dohodu, ktorá má vytvoriť všetky podklady pre uzatvorenie dohody medzi SR a EK.

Tá spresní, aké eurofondy bude mať Slovensko k dispozícii v rokoch 2014 až 2020. "Ide o prvý takýto počin v rámci krajín Európskej únie," povedal Hahn na margo vytvorenia vládnej rady.

Pozičný dokument, ktorý Hahn predstavil, poskytuje podľa Fica objektívny pohľad na Slovensko a popisuje oblasti, kde krajina zaostáva v čerpaní fondov v porovnaní s inými členskými štátmi EÚ.

"Tento dokument zodpovedá aj pohľadu, výzvam a prioritám, ktoré sme zakomponovali do nášho národného programu reforiem," skonštatoval Fico. Ako dodal, kombináciou vládnych riešení a pohľadu EK vznikne taký návrh dohody, ktorá bude vyhovovať obom stranám.

Eurofondy majú podľa Fica smerovať najmä do podpory hospodárskeho rastu, v čom sa zhoduje aj so stratégiou komisie. Peniaze, ktoré bude krajina čerpať v rokoch 2014 až 2020, majú byť "injekciou" pre rast Slovenska a zároveň celého európskeho spoločenstva.

Ako premiér upozornil, na niektoré problémy má slovenská vláda odlišný názor ako predstavitelia únie.

Podľa nich by totiž už eurofondy nemali smerovať do školskej a zdravotníckej infraštruktúry, turizmu či rekonštrukcie miestnych ciest, s čím Fico nesúhlasí.

"Aj dnešná rada vlády potvrdila, že práve tieto oblasti, alebo niektoré z nich sú pre nás životne dôležité," podčiarkol.

Podľa Hahna nie je v tejto súvislosti zatiaľ nič vylúčené, hoci financovanie niektorých odvetví bude ešte potrebné prediskutovať.

"Pre niektoré oblasti by sme chceli požiadať o špeciálne vyrozumenie, prečo by mali financie smerovať do tej alebo onej oblasti, akou je napríklad zdravotný sektor," uviedol eurokomisár.

piatok 9. 11. 2012 14:11 | tasr

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6598045/bruse ... z2BjYwQYWt
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 17:57

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.