Košice a Bratislava majú dostať nové dopravné projekty

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Košice a Bratislava majú dostať nové dopravné projekty

Odoslaťod aquila » 21. Nov 2012 15:54

BRATISLAVA. Ministerstvo dopravy pripravuje revíziu Operačného programu Doprava (OPD) v spojitosti s novými projektmi pre bratislavský a košický región.

Tie sa budú v terajšom programovom období eurofondov realizovať namiesto zastaveného železničného projektu Filiálka v hlavnom meste SR.

Ako agentúru SITA v stredu informovalo ministerstvo dopravy, aktualizovaný zoznam projektov a revíziu OPD bude schvaľovať monitorovací výbor tohto programu vo štvrtok v Tatranskej Lomnici.

Na tatranskom rokovaní, ktorého sa zúčastní aj minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek ako predseda Monitorovacieho výboru OPD, budú prijímatelia pomoci z Národnej diaľničnej spoločnosti, Slovenskej správy ciest, Železníc SR a Železničnej spoločnosti Slovensko informovať o pokroku pri realizácii jednotlivých projektov. "

Zástupcovia ministerstva dopravy ako Riadiaceho orgánu OPD zhodnotia celkovú dynamiku implementácie OPD a zástupcovia Európskej komisie (EK) budú informovať o stave posudzovania žiadostí na tzv. veľké infraštruktúrne projekty nad 50 miliónov eur," uviedol hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa.

Zasadanie Monitorovacieho výboru OPD je jedným z pravidelných nástrojov, prostredníctvom ktorých si Európska komisia overuje stav čerpania eurofondov na dopravné projekty. Súčasťou dvojdňového zasadnutia je tiež kontrola projektov priamo na mieste výstavby.

Tentoraz sa členovia monitorovacieho výboru zamerajú na stavby v Prešovskom kraji, pozrú si stavenisko úseku diaľnice D1 Fričovce - Svinia a už hotovú cestu I. triedy č. 67 Poprad - Kežmarok.

"Projekty sa pripravujú tak, aby po odsúhlasení revízie OPD zo strany Európskej komisie (EK) bolo možné ihneď predložiť od potenciálnych príjemcov žiadosti o nenávratný finančný príspevok.

Náhradné projekty sú pripravované v súčinnosti s poradenskou spoločnosťou EK - JASPERS a EK je o stave príprav pravidelne informovaná," uviedol pre agentúru SITA už skôr Kóňa. Verejné obstarávania na náhradné projekty by sa mali začať v novembri s tým, že ukončené majú byť do konca roka 2015.

Rezort dopravy chce predložiť revíziu OPD na schválenie EK do konca tohto roka, ihneď po ukončení strategického environmentálneho posudzovania. "Brusel môže dať súhlas, čo aj očakávame," dodal Kóňa.

Počet a druh nových regionálnych vlakov bude podľa ministerstva dopravy známy po odovzdaní štúdie realizovateľnosti na tento projekt, ktorú spracováva Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. Mesto Bratislava pripravuje prvú časť prvej etapy výstavby električkovej trate zo Šafárikovho námestia po Bosákovu ulicu v Petržalke s odhadovanými nákladmi 83 mil. eur. Súčasťou tohto projektu bude aj rekonštrukcia Starého mosta.

Dopravný podnik Bratislava už vyhlásil tri tendre na nákup 30 nízkopodlažných električiek a 80 trolejbusov s celkovými predpokladanými nákladmi 286 mil. eur. Modernizácia električkovej trate v mestskej časti Bratislava Dúbravka môže podľa odhadov stáť okolo 14 mil. eur a v Košiciach 50 mil. eur.

streda 21. 11. 2012 14:25 | sita


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6611246/kosic ... z2Crhrvn5i
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 464
Založený: 03. Feb 2005 19:08
Bydlisko: doma :)

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.