Diaľnicu s tunelom Višňové môžu postaviť Skanska a Strabag

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Diaľnicu s tunelom Višňové môžu postaviť Skanska a Strabag

Odoslaťod aquila » 22. Nov 2012 19:24

Diaľnicu s tunelom Višňové môžu postaviť Skanska a Strabag

S prácami na stavbe by sa mohlo začať v marci 2013.

BRATISLAVA. Národná diaľničná spoločnosť prijala spoločnú ponuku stavebných firiem Skanska SK a Strabag v tendri na výstavbu 13,4-kilometrového úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala.

Generálna riaditeľka Skanska SK Magdaléna Dobišová potvrdila vo štvrtok pre agentúru SITA, že už dostali akceptačný list od NDS o prijatí ponuky ich združenia.

Skanska a Strabag navrhli naprojektovať a postaviť diaľnicu pri Žiline, ktorej súčasťou bude 7,5-kilometrový úsek Višňové, za najnižšiu cenu, a to 338,29 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).
Vyše tretina z predpokladanej ceny

Predstavuje to 37,7 % z predpokladanej ceny prác vo výške 896,53 milonov eur. Diaľničiari vyhlásili spomínaný tender ešte koncom minulého roka a ponuky piatich skupín uchádzačov otvárali napokon až v treťom termíne 26. júna tohto roku.

"Cena nášho združenia je výsledkom spoločnej práce na technických a projektových riešeniach. Skanska a Strabag sú dve fundované spoločnosti s dlhoročnými skúsenosťami v tunelových stavbách," uviedla pre agentúru SITA Dobišová ešte po otváraní ponúk v súťaži.

Teraz sa bude čakať na to, či niektorý z ďalších uchádzačov v tendri bude mať výhrady k vyhodnoteniu ponúk a prípadne požiada NDS o nápravu jej rozhodnutia, alebo neskôr aj podá námietky na Úrad pre verejné obstarávanie.

Ak sa tak nestane, uzavretiu tendra a podpisu zmluvy s vybraným združením by už nemalo nič brániť.

Druhú najnižšiu cenu v tendri predložilo združenie stavebných firiem Doprastav a Metrostav, ktoré chceli diaľnicu pri Žiline postaviť za 382,83 miliónov eur.
S prácami by mohli začať v marci

O vyhodnotení ponúk v tendri na stavbu diaľnice s tunelom Višňové informoval pred týždňom žilinský primátor Igor Choma, ktorý je zároveň predsedom dozornej rady NDS, na stretnutí s obyvateľmi Žiliny.

Za víťaza označil spoločnosť Skanska, ktorá spoločne so Strabagom predložili najnižšiu cenu. Choma ďalej povedal, že so stavebnými prácami na budúcej diaľnici v okolí Žiliny by sa malo začať v marci budúceho roka.

Výstavba piatich diaľničných úsekov, vrátane D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala, môže byť rozdelená na dve časti. Dôvodom je, aby mohli byť financované z terajšieho a budúceho programového obdobia čerpania eurofondov.dialnice-web_maly.jpg

Kliknutím - obrázok zväčšíte.

štvrtok 22. 11. 2012 14:14 | sita


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6612808/dialn ... z2CyPBaMlL
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 464
Založený: 03. Feb 2005 19:08
Bydlisko: doma :)

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron