Vybudovanie jazdného pruhu skomplikovalo nevhodné podložie

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Vybudovanie jazdného pruhu skomplikovalo nevhodné podložie

Odoslaťod Andrej » 23. Nov 2012 14:48

Vybudovanie jazdného pruhu skomplikovalo nevhodné podložie

Vlani začala Slovenská správa ciest výstavbu tretieho pruhu na ceste medzi Ružomberkom a Dolným Kubínom pre pomalé vozidlá. Pod cestou sa ale začala zosypávať zem.

RUŽOMBEROK. Doprava mala byť na frekventovanom horskom prechode Brestová medzi Ružomberkom a Dolným Kubínom plynulejšia už koncom tohto roka.

Slovenská správa ciest si od nového štvorkilometrového tretieho pruhu pre pomalé vozidlá sľubuje lepšiu prejazdnosť, ktorú často komplikuje najmä kamiónová doprava.

Rozšírenie cesty vyjde Slovenskú správu ciest na približne desať miliónov eur, na jej financovaní sa vo väčšine podieľa Európska únia.

Podložie musia úplne vymeniť

Vodiči zámer rozšírenia vítajú, no širšej cesty sa nedočkajú tak skoro, ako to avizovali cestári. Pod cestou sa začala zosypávať zem, Slovenská správa ciest preto musela zmeniť postup pri výstavbe, čo výrazne predražilo celú investíciu.

„Vzhľadom na geologické podmienky v danom území po začatí stavby sme zistili, že podložie je nevhodné. Preto sme museli vypracovať dodatočný geologický prieskum a za základe toho došlo k návrhu nového technického riešenia zakladania mosta a výmeny podložia pod pruhom,“ vysvetlila Iveta Fedorová, hovorkyňa Slovenskej správy ciest.

Rozhodnúť musí Európska únia

Na tretí pruhu dala peniaze Európska únia a priebeh stavby vrátane dodržiavania zmluvy preto prísne sleduje. Vzhľadom na nové problémy musia ale cestári upraviť rozpočet smerom hore a Európska únia rozhodne, či je takéto navýšenie oprávnené alebo nie.

Cestári zatiaľ nevedia, koľko peňazí si vyžiada výstavba tretieho pruhu vzhľadom na novovzniknuté závažné problémy.

„Práve zimné obdobie chceme využiť na doriešenie financovania zmien na stavbe,“ konštatovala Fedorová.

Napriek komplikáciám cestári veria, že sa podarí dodržať zmluvný termín a štyri kilometre dlhý pruh pre pomalé vozidlá postavia do konca roka 2014.

piatok 23. 11. 2012 8:27 | Ľubica Kubišová


Čítajte viac: http://liptov.sme.sk/c/6606266/vybudova ... z2D38KgcvK
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 17:57

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.