Fico neverí, že diaľnice sa dajú stavať aj lacno

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Fico neverí, že diaľnice sa dajú stavať aj lacno

Odoslaťod aquila » 24. Nov 2012 13:04

Konzorcium Skanska SK a Strabag chce postaviť úsek D1 z Lietavskej Lúčky po Dubnú Skalu za tretinu štátom odhadovanej ceny.

BRATISLAVA. Najnižšia a najvyššia cenová ponuka by mali byť pri verejných obstarávaniach automaticky vyraďované.

Myslí si to predseda vlády Robert Fico (Smer).

Túto tému chce podľa vlastných slov opäť otvoriť v súvislosti so zjavne príliš nízkymi cenami v tendroch na výstavbu niektorých úsekov diaľnic na Slovensku.
Počítajú s dodatkami, hovorí premiér

Nikto totiž podľa premiéra neverí, že sa dá diaľničná stavba realizovať za tretinovú cenu oproti pôvodnému expertnému odhadu štátu, ako to ponúka združenie firiem Skanska SK a Strabag v prípade úseku D1 z Lietavskej Lúčky cez Višňové po Dubnú Skalu. Jeho súčasťou je aj náročný tunel Višňové.

"Neverím, že je schopná postaviť ten tunel za tieto peniaze. Myslím si, že táto spoločnosť automaticky počíta s nejakými dodatkami. Nie je možné, aby bol rozdiel dve tretiny v cene oproti štátnej expertíze," povedal Fico v piatok v Bruseli.

Zatiaľ čo predpokladané stavebné náklady na úsek sú podľa štátnej a rezortnej expertízy 896,5 milióna eur, ponuka víťazného združenia firiem v súťaži bola 338,3 milióna eur.
O cenách sa porozpráva s Počiatkom

Za organizovanie verejných obstarávaní a zabezpečenie výstavby diaľnic je podľa Fica zodpovedný minister dopravy Ján Počiatek (nominant Smer).

Už v najbližších dňoch chce predseda vlády absolvovať kontrolný deň na tomto rezorte a témou budú aj ceny na dopravnú infraštruktúru.

"Ak budeme pokračovať v politike, kde idú nereálne nastavené ceny, skončí to len a len dodatkami. Nijako inak to skončiť nemôže. Ja by som išiel touto cestou - najnižšia a najvyššia ponuka preč zo súťaže. Ale hlavne nech sa stavia, to je pre mňa najpodstatnejšia vec," dodal Fico.

sobota 24. 11. 2012 10:48 | tasr


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6615055/fico- ... z2D8nqnr37
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.