Plán výstavby diaľnic bude aktualizovaný do konca roka

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Plán výstavby diaľnic bude aktualizovaný do konca roka

Odoslaťod Andrej » 28. Nov 2012 19:39

Plán výstavby diaľnic bude aktualizovaný do konca roka

Minister dopravy Ján Počiatek prisľúbil, že aktualizovaný plán výstavby diaľnic určite stihnú pripraviť ešte do konca tohto roku. Príprava nového diaľničného plánu je podľa neho už v záverečnej časti.

BRATISLAVA. Aktualizácia plánu výstavby diaľnic by mala byť hotová ešte do konca tohto roku. "Určite stihneme," odpovedal v stredu minister dopravy Ján Počiatek na otázku, či prípravu aktualizovaného diaľničného programu dokončia do konca roka.

Aktualizácia plánu výstavby diaľnic je podľa neho už v záverečnej fáze.

"Čakali sme na informácie, najmä čo sa týka fázovania projektov. Ako jedna z prvých krajín sme mali technické rokovania s Európskou komisiou na túto tému," dodal.

Je to podľa neho novinka, ale existuje k tomu základné smerovanie Európskej komisie. "No a keď to doladíme interne, tak už môžeme spečatiť náš nový plán výstavby diaľnic," dodal.

O Jánovce - Jablonov v najbližších dňoch

O kompletnom obnovení pozastavených prác na prvom úseku diaľnice D1 Jánovce - Jablonov chce rezort dopravy rozhodnúť v najbližších dňoch.

"Niektoré zabezpečovacie práce sa už aj vykonávajú, pretože ide zimné obdobie a niektoré veci sa proste musia stihnúť v termínoch," povedal Počiatek.

Podľa neho zatiaľ je veľmi otázne, kedy bude obnovená výstavba mosta pri Iliašovciach, kde 2. novembra pri betonáži nevydržala pevná podperná konštrukcia a stala sa tragédia.

Stále trvá schvaľovanie odstraňovania sutín spolu so zabezpečovaním dôkazov.

Prvý, deväťkilometrový úsek D1 pri Levoči, ktorý od leta minulého roka stavia združenie stavebných firiem Váhostav - SK, a.s. a Bögl a Krýsl, k.s., mal byť pôvodne hotový do konca roka 2013.

Počiatek si myslí, že okrem zdržania prác na spomínanom moste práce na iných objektoch tohto úseku nebudú meškať.

"Ale ten úsek nemôže byť dokončený bez tohto mostu. Čo sa týka tohto mostu, neviem vôbec odhadnúť termín. Všetko je v rukách vyšetrovateľa, my na to nemáme absolútne žiadny vplyv, ani nemôžeme mať," uviedol minister.

Počiatek nebude hovoriť o vyšetrovaní

Počiatek potvrdil, že je pripravený vystúpiť v parlamente s informáciami, ktoré sa však netýkajú vyšetrovania nešťastia.

"Som ochotný vystúpiť s čímkoľvek, o čo má parlament požiada. Jediné, čo nemôžem komentovať, sú požiadavky na komentár o vyšetrovaní," povedal.

Tvrdí, že nemá žiadne informácie od vyšetrovateľa, ani ich nesmie mať. "Takže nemôžem o tom nič hovoriť. Ale čo sa týka akýchkoľvek iných informácií, keď ma parlament požiada, samozrejme, vystúpim," povedal.

Po tragédii pri stavbe diaľničného mosta prijal rezort dopravy opatrenie, že pri všetkých podperných konštrukciách, ktorých zlyhanie by mohlo spôsobiť ohrozenie alebo stratu ľudských životov, budú musieť byť, napriek tomu, že to zákon nekáže, vypracovávané všetky technologické postupy ako aj statické posudky certifikovanými odborníkmi.

"A v prípade týchto podporných konštrukcií nezávislými, čiže nielen pôvodný návrh musí byť certifikovaný, ale aj nezávislý. Ten, ktorý to bude posudzovať, nesmie mať žiadny súvis s tým, ktorý to navrhoval," poznamenal Počiatek.

Podľa neho je to dvojitá kontrola, ktorú napríklad v súčasnosti zákon vôbec nevyžaduje. Minister si nemyslí, že by okrem týchto opatrení, ktoré prijali, bolo potrebné prijímať pre dočasné konštrukcie ešte nejaké iné.

streda 28. 11. 2012 17:56 | sita


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6620095/plan- ... z2DXY3Rw5T
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 17:57

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.