Firmy: Na tunel chcú slabý dozor

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Firmy: Na tunel chcú slabý dozor

Odoslaťod Andrej » 29. Nov 2012 18:11

Firmy: Na tunel chcú slabý dozor
(28.11.2012; Hospodárske noviny; s. 4; Poracký Marek)
Národná diaľničná spoločnosť hľadá stavebný dozor na tunel Višňové. Firmy kritizujú podmienky. Bratislava - Národná diaľničná spoločnosť má slabé nároky na externý stavebný dozor, ktorý má dohliadať na výstavbu nášho najdlhšieho tunela Višňové. Tvrdia to firmy, ktoré túto kontrolu vykonávajú na našich diaľniciach. Nepáčia sa im podmienky, ktoré v súvislosti s kontrolou na takúto štvorprúdovku, majú spĺňať a žiadajú ich sprísniť. "Postačujúca referencia na 600 metrov pričom Višňové má 7,5 kilometra, je nedostačujúca. Podmienky by sa určite mali sprísniť," konštatoval riaditeľ firmy Bung Miroslav Marčák. Firmy, ktoré vykonávajú externý stavebný dozor, na to upozornili v čase podozrenia z nedostatočného a nekompetentného dozoru pri výstavbe spadnutého mosta pri Kurimanoch. Pri nešťastí začiatkom novembra zahynuli štyria ľudia.

Viaceré úseky
Tender z dielne diaľničnej spoločnosti pritom kritizujú viaceré spoločnosti. Medzi nimi sú firmy Infram či Amberg Engineering. Tá dokonca proti podmienkam v súťaži podala námietku na Úrad pre verejné obstarávanie. A tendrový úrad už podľa informácií HN o ich námietke rozhodol - zamietol ju. Do tendra môže teda vstúpiť každý, kto nemá napríklad niektoré certifikáty kvality, alebo kľúčový odborník na výstavbu tunela vo firme, ktorý má skúsenosti so 600 metrov dlhým tunelom. Višňové pritom meria až 7,5 kilometra. Dôvody svojho rozhodnutia však úrad zatiaľ nespresnil. "Úrad pre verejné obstarávanie v jednom prípade ukončil konanie. Po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia bude rozhodnutie zverejnené na internetovej stránke úradu," potvrdil hovorca ÚVO Ján Mažgút. Firma teraz môže podľa advokáta advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c Andreja Leontieva právoplatné rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie napadnúť na súde správnou žalobou. Môže tiež žiadať "stopnutie" vykonateľnosti rozhodnutia úradu. Neúspešná spoločnosť však tak urobiť nemieni. Hovorí, že ich snahou nie je blokovať daný projekt. "Tendrový úrad rozhodol v zmysle zákona. Je mi však ľúto, že NDS nepožaduje od uchádzačov kvalitu," vraví generálny riaditeľ Amberg Engineering Martin Bakoš. Podmienky však nekritizujú len kontrolóri, ale aj odborníci. Podľa analytika Výskumného ústavu dopravného v Žiline Pavla Kajánka diaľničiari majú žiadať od stavebného dozoru viac skúseností. Privítal by preto od nich sprísnenie podmienok. Či tak diaľničná spoločnosť spraví, nespresnila. "Do definitívneho ukončenia verejného obstarávania sa NDS štandardne nevyjadruje, všetky úkony sa realizujú v zmysle príslušných ustanovení zákona," reagoval hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík.

Takéto problémy s tendrom na externý dozor pritom nie sú jediné. Externistov diaľničiari nemali ani pri úseku diaľnice D1 Jánovce - Jablonov, kde mala pri výstavbe mosta zlyhať podpera. Podľa informácií HN na túto stavbu mali dohliadať ľudia, ktorí nemali potrebné osvedčenie. Diaľničiari firmu na kontrolu štvorprúdovky nevysúťažili ani pri rýchlostnej ceste R4 medzi Košicami a Milhosťou.

Požiadavky na stavebný dozor
Na výstavbu tunela Višňové má dohliadať externá firma. Tender diaľničiari vypísali ešte v júni, minúť na to chcú 13,8 milióna eur. Externému dozoru sa nepáčia podmienky, žiadajú ich sprísniť. Amberg Engineering podal námietku na tendrový úrad, ten ju zamietol.

Národná diaľničná spoločnosť pod vedením Milana Gajdoša sa ku kritike firiem nevyjadrila.

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-5882970 ... laby-dozor
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 17:57

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.