Stavbári plačú nad odstavenými strojmi, chcú vládne zákazky

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Stavbári plačú nad odstavenými strojmi, chcú vládne zákazky

Odoslaťod Andrej » 30. Nov 2012 11:27

Stavbári plačú nad odstavenými strojmi, chcú vládne zákazky

Autor: SITA, včera 20:47

Podľa šéfa združenia stavebných podnikateľov Zsolta Lukáča je príčinou prepadu stavebníctva málo zákaziek. Minister dopravy Počiatek vidí pokles dopytu v privátnom sektore, za ktorý štát nemôže.
Ilustračné foto: SITA/AP
BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) - Slovenskí stavbári očakávajú od vlády, ako aj rezortu dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja pomoc v podobe väčšieho objemu verejných zákaziek na zmiernenie krízy v odvetví.

Opakovane žiadajú vypracovanie nového stavebného zákona a zlepšenie podmienok verejného obstarávania.

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Zsolt Lukáč považuje za hlavnú príčinu pokračujúceho prepadu výkonov nedostatok zákaziek na využitie súčasnej kapacity stavebných firiem. Situácia sa podľa odhadov nezlepší ani o rok, keď stavbári predpokladajú ďalší pokles stavebnej produkcie priemerne o 6 %.


Vláda chce stavať za eurofondy

Minister dopravy Ján Počiatek.Foto: SITA/Viktor Zamborský
Podľa ministra dopravy Jána Počiatka (Smer-SD) kríza v stavebníctve je spôsobená najmä poklesom dopytu v privátnom sektore, ktorý však vláda nedokáže nahradiť. Považuje za alibistické domnievať sa, že štát bude mať toľko peňazí, aby mohol zachrániť celý stavebný sektor.

"Štát má určité možnosti, ktoré sú definované sumou európskych peňazí, ktoré máme k dispozícii. Našou absolútnou prioritou je vyčerpať ich do posledného eura. To je maximum, čo vieme urobiť, čo sa týka priamych finančných prostriedkov," povedal minister na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva. Pripustil aj využívanie projektov verejno-súkromného partnerstva, ale za problém označil zdedenú pripravenosť výstavby diaľnic po bývalej vláde.

Zástupcovia stavebných firiem vyslovili tajným hlasovaním nespokojnosť s aktivitami vlády na podporu rastu domáceho stavebníctva. Najhoršiu známku v stupnici od jednotky po päťku dalo kabinetu Roberta Fica v tejto oblasti 66 % hlasujúcich a najlepšiu nikto. "Je úplne jasné, aký výsledok musel byť," zareagoval Počiatek. Problémy podľa neho má nielen stavebníctvo, ale aj iné sektory.


Opozícia volá po novej legislatíve

Exminister dopravy Ján Figeľ (vpravo).Foto: SITA/AP
Predseda KDH a exminister dopravy Ján Figeľ povedal, že stavebníctvo prežíva ťažké roky, ktoré súvisia aj s recesiou v Európskej únii, ale aj so samotným sektorom. "Je potrebná nová legislatíva, viac investícií aj verejných, štátnych aj súkromných. Štát by mal urobiť viac hlavne z hľadiska intenzity, efektívnosti a rýchlosti využitia európskej pomoci," uviedol.

Eurofondy by podľa neho mohli stavebníctvu vrátiť dynamiku a pomôcť riešiť súčasnú situáciu. "Využitie eurofondov na Slovensku je pomalé a veľmi často sprevádzané skôr škandálmi alebo otáznikmi o efektívnosti, resp. účelnosti využitia jednotlivých programov," dodal Figeľ.

Stavbári sú nespokojní aj s tým, že zákazky v sektore získavajú rôzni podnikavci bez skúseností a vlastných stavebných kapacít. "Jediné, čo môžeme urobiť, je odbúrať to v rámci obstarávania," uviedol minister dopravy s tým, že sa sprísnia podmienky pre účasť vo verejných súťažiach.

Kritizoval bývalú vládu, že cez novelu zákona o verejnom obstarávaní uvoľnila cestu do tendrov aj firmám, ktoré nemajú zázemie alebo personál a vedia využívať referencie iných firiem. Vzniknúť majú tzv. čierne listiny pre nespoľahlivé firmy, ktoré v minulosti pochybili.

http://www.webnoviny.sk/ekonomika/stavb ... on_article
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 17:57

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.