Počiatek: Výstavba D3 Svrčinovec - Skalité začne možno na bu

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Počiatek: Výstavba D3 Svrčinovec - Skalité začne možno na bu

Odoslaťod Andrej » 05. Dec 2012 15:49

Počiatek: Výstavba D3 Svrčinovec - Skalité začne možno na budúci rok

BRATISLAVA. Úseky diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité a Žilina, Strážov - Brodno, ako aj R5 od Svrčinovca k hranici s Českou republikou sú na Kysuciach najviac pripravené na výstavbu.

Informoval o tom v stredu minister dopravy Ján Počiatek po výjazdovom rokovaní vlády v Krásne nad Kysucou, ale zatiaľ nevedel povedať, kedy by sa tieto úseky mohli začať stavať.

Najhorúcejším kandidátom na veľmi rýchle začatie prác je podľa neho vyše 12-kilometrový úsek diaľnice zo Svrčinovca do Skalitého v polovičnom profile.

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. v súčasnosti vyhodnocuje ponuky štyroch uchádzačov, pričom práce na tejto diaľnici by sa mohli začať v roku 2013.

"Je našou ambíciou, aby sa tie úseky začali stavať čo najskôr," povedal Počiatek s tým, že presnejšie termíny budú známe začiatkom budúceho roku po skončení rokovaní s Európskou komisiou o časovom fázovaní výstavby viacerých diaľničných úsekov. Na realizáciu takýchto veľkých investičných diel podľa ministra dopravy v štátnom rozpočte nie sú peniaze.

"Preto využívame v maximálne možnej intenzite európske prostriedky. Na to, aby sme mohli financovať tieto úseky, je nutný súhlas Európskej komisie," povedal Počiatek.

Rokovania s Európskou komisiou o fázovaní výstavby diaľničných projektov sú podľa neho potrebné, aby ich bolo možné financovať v tomto aj budúcom programovom období eurofondov. Ministerstvo dopravy to považuje za prioritu, pričom hlavnou prioritou je dokončenie úsekov D1 a následne aj D3.

Vláda na Kysuciach schválila pre ministra dopravy viaceré úlohy na ďalšie dva roky. Má zabezpečiť zaradenie výstavby D3 Svrčinovec - Skalité a D3 Žilina, Strážov - Brodno do zásobníka projektov Operačného programu Doprava a s následným začatím prác do 28. júna, resp. 31. októbra 2013.

Do konca mája budúceho roka by malo začať územné konanie na stavbu D3 Žilina, Brodno - Kysucké Nové Mesto v súlade s rozhodnutím Najvyššieho súdu SR.

Majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov pre stavbu D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec má byť ukončené do záveru budúceho roka.

Ďalšou úlohou pre ministra dopravy je ukončiť rokovania medzi SR a ČR o medzivládnej dohode o bode prepojenia a urýchliť prípravu výstavby rýchlostnej cesty R5 od Svrčinovca pri križovatke s D3 k slovensko-českej hranici.

Termín je do konca roka 2014. Do júla budúceho roka by mala byť spracovaná projektová dokumentácia a začať výstavba svetelnej signalizácie na križovatke cesty I. triedy s D3 v Čadci. Dovtedy majú začať aj práce na odstránení zosuvu na ceste I. triedy v Čiernom a bodovej chyby na ceste I. triedy v Bytčici.

Nadmerne poškodené kryty vozoviek na cestách I. triedy od hraničného horského priechodu Bumbálka po Pančavu, od hraničného priechodu Svrčinovec po Oškerdu a v úseku zo Svrčinovca po hranicu s Poľskom by mali byť opravené do konca roka 2014.

Na úseky D3 od Kysuckého Nového Mesta po Čadcu sa v súčasnosti pripravujú projekty. NDS predpokladá, že výstavba D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec (5,7 kilometra) by mohla začať v roku 2014.

V roku 2015 by sa malo začať aj s výstavbou ďalších úsekov D3 Žilina, Strážov - Brodno (4,3 kilometra), Žilina, Brodno - Kysucké Nové Mesto (vyše 11 kilometrov), Kysucké Nové Mesto - Oščadnica (10,8 kilometra) a Oščadnica - Čadca, Bukov (pravý pás, vyše 4 kilometre).

Rezort dopravy by mal do konca roka pripraviť aktualizáciu programu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest.

streda 5. 12. 2012 14:42 | sita

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6627754/pocia ... z2EBXvrvJ2
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 17:57

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.