Krajinský most v Piešťanoch dožíva, južný obchvat je v nedoh

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Krajinský most v Piešťanoch dožíva, južný obchvat je v nedoh

Odoslaťod aquila » 09. Dec 2012 10:27

Výsledky diagnostiky Krajinského mosta mu priradili VI. stupeň, stav- veľmi zlý. Náklady na opravu odhadujú na dva milióny eur, kraj na ňu nemá peniaze. Projekt južného premostenia existuje už takmer desať rokov.

PIEŠŤANY. Krajinský most v Piešťanoch je jediným premostením pre cestnú dopravu cez rieku Váh. Svojou šírkou a obmedzenou nosnosťou už nevyhovuje súčasným požiadavkám dopravy, dokonca ani technickým predpisom.

Trnavský samosprávny kraj (TTSK), správca mosta, zahrnul jeho opravu do požiadaviek na rekonštrukcie ciest a mostov na roky 2012-2014, ktoré prerokovala a riadne schválila dopravná komisia ešte pred rokom. Doposiaľ sa nič nezmenilo.

Úzky most stále vytvára zápchy v celých Piešťanoch. TTSK si na jednej strane uvedomujeme potrebu riešenia tejto kritickej situácie, na strane druhej však financovanie opravy takéhoto rozsahu z vlastných zdrojov považuje v súčasnosti za nemožné.
Najlepšie roky má už dávno za sebou

Zhoršený stav mosta si ešte pred rokom vyžiadal jeho komplexnú prehliadku. „Na základe vypracovanej diagnostiky bol most zaradený do VI. stupňa– veľmi zlý, to znamená, že výskyt porúch, ktoré ovplyvňujú zaťažiteľnosť mosta, sa nedajú odstrániť bez výmeny respektíve doplnenia chýbajúcich súčastí,“ informoval Patrik Velšic, hovorca TTSK.

IMG_3591_res.JPG

(PB)

Priame náklady na opravu mosta vyčíslili na približne dva milióny eur. Nezarátali tam však prekládku inžinierskych sietí, odstránenie železnej lávky, presmerovanie dopravy či ostatné výdavky spojené s jeho rekonštrukciou. Konečná suma preto môže byť ešte o čosi vyššia. Most by iba opravili, jeho rozšírenie vzhľadom na technické parametre nie je možné.

„Vzhľadom na rozsah a finančnú náročnosť TTSK hľadá možnosti spolufinancovania za pomoci iných subjektov, samospráv, prípadne i štátu,“ dodáva Velšic. Uvažuje sa aj nad preklasifikovaním cesty II. triedy na jednotku, o most by sa potom mala starať Slovenská správa ciest.

„V súčasnosti prebiehajú rokovania v spolupráci s mestom Piešťany a ministerstvom dopravy na pretriedení cesty II/499 na cestu I. triedy. Nakoľko ide o komunikáciu nadregionálneho charakteru, oslovil TTSK aj Trenčiansky a Nitriansky samosprávny kraj, ktoré s touto požiadavkou súhlasili,“ vysvetľuje Velšic.
O novom moste sa hovorí už roky

Variant postaviť nový most cez Váh sa na župe skloňuje odvtedy, čo ho prevzali do správy. Štúdia južného obchvatu vrátane premostenia existuje už od roku 2003.

„TTSK zabezpečil spracovanie novej štúdie južného obchvatu vrátane južného premostenia Piešťan cez Sĺňavu. Predmetná štúdia rieši prieskum územia, návrh možností vedenia trasy ako súboru stavieb s postupným budovaním celého obchvatu. Jej hlavným cieľom je aktualizácia, respektíve doplnenie pôvodnej,“ spresňuje Velšic.

Po odsúhlasení a zapracovaní pripomienok všetkých dotknutých orgánov bude spracovaná dokumentácia pre územné rozhodnutie a vydanie stavebného povolenia. „Technické údaje, týkajúce sa samotného mostného objektu, budú známe až po vypracovaní projektovej dokumentácie pre realizáciu stavby,“ popisuje Velšic.

„Pretriedením cesty č. II/499 na cestu I. triedy by sa vytvorili reálne možnosti získania finančných prostriedkov pre realizáciu obchvatu Piešťan vrátane nového premostenia,“ uzatvára Velšic.
Problémy spôsobujú nehody na moste

Doprava na Krajinskom moste kolabuje najmä pre nehody, prechádzajúce tranzitná doprava či autobusy. Ak sa tam stretnú dva nákladiaky oproti sebe, neprejdú. Kraj chce kamióny z mosta vylúčiť. Navrhuje sa prejazd nákladných vozidiel s okamžitou hmotnosťou maximálne 12 ton s výnimkou autobusov.

Po odsúhlasení projektu zainteresovanými organizáciami bude navrhované dopravné značenie osadené. Ročné náklady na údržbu Krajinského mosta sú necelých päť tisíc eur.

nedeľa 9. 12. 2012 8:12 | Peter Briška

Čítajte viac: http://trnava.sme.sk/c/6631809/krajinsk ... z2EXs6UdUI
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 493
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.