Zelená, štartujeme!

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Zelená, štartujeme!

Odoslaťod Andrej » 11. Dec 2012 09:17

Zelená, štartujeme!

Šesť rokov. Ešte toľko mali trvať zápchy v úsekoch, kde nie je dostavaná diaľničná spojnica medzi východom a západom. Odpoveď na to, kedy bude konečne spojená Bratislava s Košicami, dalo z veľkej miery aj štvrtkové rokovanie v Bruseli, kde sa nám konečne podarilo rozpliesť problém Turany – Hubová.

Európska komisia, ktorá mala posledných päť rokov veľmi rezervovaný prístup k výstavbe diaľnice na úseku D1 Turany – Hubová, zmenila názor. Odsúhlasila správu nezávislého experta, ktorá hovorí, že zmierňujúce opatrenia sú dostatočné a vďaka nim tento úsek nebude mať významný negatívny vplyv na životné prostredie. V podstate nám tak dala zelenú, aby sme na tomto úseku mohli postaviť zelenú diaľnicu.

Osobne som veľmi spokojný s tým, že Európska komisia ocenila progres, ktorý Slovensko dosiahlo v posledných mesiacoch. Rokovania s Bruselom od jari tohto roku mali úplne novú kvalitu vzťahov. Všetky dôležité veci sme spolu konzultovali na dennej báze. Oveľa pozornejšie sme počúvali aj ekologických aktivistov. So zástupcami ochranárov som sa napríklad stretol na pôde nášho ministerstva s úmyslom ukázať, že mimovládne organizácie vnímame ako svojho partnera. A veľký priestor dostala verejnosť, ktorú sme na verejných prerokovaniach podrobne informovali o všetkých dôležitých veciach.

Ešte stále nás čaká veľa práce, aby sme mohli najneskôr v roku 2015 začať stavať. Ministerstvo dopravy a Národná diaľničná spoločnosť teraz rozpracujú navrhnuté zmierňujúce opatrenia. Ide o veľa roboty, ale sme odhodlaní ju zvládnuť. Z môjho pohľadu je dôležité, že teraz už máme veci pevnejšie vo svojich rukách.

Toto rozhodnutie je významným predpokladom na to, aby som svojmu nástupcovi na konci môjho funkčného obdobia odovzdával všetky úseky diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami buď hotové, alebo reálne rozostavané. Konečne sa tak dostávame k dátumu, ktorý bude naozaj konečný pri spájaní Bratislavy a Košíc diaľnicou. Je to rok 2018, a nie nejaký hmlistý termín ďaleko v budúcom desaťročí, ktorý hrozil ešte pred pár mesiacmi za môjho predchodcu Jána Figeľa.
Najväčšiu radosť však budú mať ľudia v regiónoch, ktorým táto diaľnica zlepší ich každodenný život.

Autor je minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja
00:00 11. 12. 2012

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-5894222 ... startujeme
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.