Stránka 1 z 1

Tunel pri Turanoch by bol lacnejší, tvrdia Obyčajní ľudia

OdoslaťOdoslané: 11. Dec 2012 11:57
od Andrej
Tunel pri Turanoch by bol lacnejší, tvrdia Obyčajní ľudia

Tunelový variant výstavby diaľnice D1 na úseku Turany - Hubová je o vyše štvrtinu lacnejší ako povrchový, keďže jeden meter diaľnice v prípade tunela by stál 44.000 eur. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornili poslanci NR SR za OĽaNO Mikuláš Huba a Martin Fecko.

Pri povrchovom variante je podľa nich priemerná cena jedného metra 51.565 eur, čo však nie je konečné číslo. To sa dostane na 60.400 eur za meter po započítaní zmierňujúcich prírodno-ochranných opatrení. Politici spolu s expertmi, ktorých si zavolali, upozornili aj na environmentálne dopady.

"Zásahy, ktoré by sa v tomto variante udiali, sú nezvratné. Čo necháme ďalším generáciám?" opýtal sa Fecko. Povrchový variant totiž ohrozí environmentálne, krajinárske aj estetické hodnoty, keďže sa poškodí povrch aj vzácne biotopy ako Rojkovské rašelinisko, Váh či sutinové lesy.

Okrem ceny a ekológie povrchovému variantu politici vyčítali aj dopad na bezpečnosť a kolíznosť budúcej premávky. Na tento úsek diaľnice totiž nebude počas zimných mesiacov, od 5. novembra do 10. februára, dopadať priame slnečné žiarenie. To zvýši tvorbu rozsiahlej námrazy na mostoch diaľnice, čo zníži bezpečnosť.
, 11:37 11. 12. 2012

http://hnonline.sk/slovensko/c1-5894679 ... ajni-ludia