Meškanie diaľnic: východ rok, Liptov dva

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Meškanie diaľnic: východ rok, Liptov dva

Odoslaťod Andrej » 11. Dec 2012 19:54

Meškanie diaľnic: východ rok, Liptov dva
Eva Bullová | 11. decembra 2012 17:39
Na diaľnicu medzi Jánovcami a Jablonovom a medzi Fričovcami a Svinou si budú musieť východniari ešte počkať.

Aj keď štát sľuboval ich dostavbu a odovzdanie do užívania v roku 2014, nestane sa tak a štvorprúdovky budú hotové najskôr o tri roky. Potvrdil to minister dopravy Ján Počiatek vo svojom aktualizovanom Programe pokračovania prípravy a výstavby diaľnic a rýchlostných ciest na nasledujúce roky.

,,V dôsledku problematického procesu verejného obstarávania na zhotoviteľa sa nepodarí v roku 2014 sprevádzkovať úseky D1 Jánovce – Jablonov, II. úsek a Fričovce – Svinia tak, ako sa predpokladalo v pôvodnom harmonograme," píše sa v dokumente. Deväťkilometrovú štvorprúdovku so 635-metrovým tunelom Šibenik pri Levoči, od Jánoviec po Jablonov, stavia firma Eurovia za 126 miliónov eur.

O zákazku sa Eurovia pobila s Hantom BA DS, ktorý dal vo verejnej súťaži najnižšiu cenovú ponuku, ale diaľničiari nakoniec zmluvu podpísali s nimi. Rovnaký priebeh mala aj obria zákazka na diaľnicu pri Prešove. Tam stavia Doprastav spolu so Strabagom, ale rovnako chceli za najlacnejšie stavať stavbári z Hant BA DS. Diaľnica v dĺžke 11 kilometrov vyjde na 114 miliónov eur.

Viac nespokojní oproti východniarom však môžu byť ľudia v Liptove. Pre stále neskončený proces verejného obstarávania sa neodštartovala výstavba od Hubovej po Ivachnovú, súčasťou ktorej je dvojkilometrový tunel Čebrať. Pred dvoma mesiacmi rozhodol Úrad pre verejné obstarávanie, že najlacnejšia ponuka od Hant BA DS nemala byť vyradená a vrátila sa späť do súťaže.

Pätnásťkilometrová diaľnica sa mala sčasti zaplatiť z eurofondov, v súčasnosti sa však v Bruseli rozhoduje o tom, či sa bude môcť výstavba rozdeliť na dve fázy. Kým pôvodný plán výstavby diaľnic z čias ministrovania Jána Figeľa (KDH) hovoril o termíne odovzdania liptovskej diaľnice v roku 2015, Počiatkov plán ráta s rokom 2017.

K úplnému diaľničnému spojeniu Bratislavy s Košicami dôjde najskôr v roku 2019, keď by sa mal vodičom odovzdávať mimoriadne diskutovaný a ochranármi bránený úsek Turany – Hubová s tunelmi Rojkov a Havran. Bruselskí komisári dali konečne súhlasné stanovisko na spôsob výstavby diaľnice údolným variantom a práce by sa na nej mali začať v polovici roka 2015.

V minulosti bolo politických sľubov dokončenia D1 viacero. Mečiarov minister dopravy Alexander Rezeš hovoril o dokončení D1 do Košíc v roku 2005. Mikuláš Dzurinda a Robert Fico ako vtedajší premiéri spomínali rok 2010. Vláda Ivety Radičovej narábala najskôr s rokom 2016, neskôr to bol rok 2017. Terajšia Ficova vláda berie do úst rok 2019. Dopravní analytici sú však názoru, že skôr ako v roku 2020 sa plynulou diaľnicou naprieč Slovenskom nepôjde. Napríklad podľa Ľubomíra Palčáka z Výskumného ústavu dopravného môže ešte dostavbu zbrzdiť odovzdanie obchvatu Prešova, na ktorý zatiaľ nemá štát pripravené všetky sprievodné dokumentácie.

V budúcom roku sa rozbehne podľa Počiatka výstavba 45,3 kilometra diaľnic a 33,9 kilometra rýchlociest. Na severnej diaľnici D1 odštartuje spomínaný úsek Hubová – Ivachnová. Na diaľnici D3 smerom k poľským hraniciam sa začnú stavať úseky Svrčinovec – Skalité a Žilina, Strážov – Žilina, Brodno. Črtať sa začnú rýchlostné cesty R2 a R3, Ruskovce – Pravotice, Zvolen, východ – Pstruša, Pstruša – Kriváň a Tvrdošín – Nižná.

Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/meskanie-dialni ... z2ElrqgENi
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.