Stránka 1 z 1

Na Zamagurí opravili takmer 25 kilometrov ciest

OdoslaťOdoslané: 18. Dec 2012 18:58
od Andrej
Na Zamagurí opravili takmer 25 kilometrov ciest

Veľmi problémovým bol úsek cesty 3. triedy medzi Toporcom a Haligovcami, tu cestári zmodernizovali úsek viac ako sedem kilometrov.

ČERVENÝ KLÁŠTOR. Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) ukončila pred Vianocami projekt Modernizácie cestného spojenia Pieninských národných parkov, ktorý by mal výrazne pomôcť zlepšiť dopravnú infraštruktúru na Zamagurí.

Dnes tu predstavitelia miestnej i poľskej samosprávy slávnostne otvorili posledné zrekonštruované úseky ciest.

"Realizáciou projektu sme naplnili významný krok hlavného cieľa programu cezhraničnej spolupráce a úspešne sme nadviazali na projekt modernizácie cestného spojenia Osturňa - štátna hranica - Niedzica, kde sa na slovenskej strane modernizovalo 13,8 kilometra ciest," zhodnotil riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák.

V rámci projektu cestári zmodernizovali celkovo 24,5 kilometra ciest na Zamagurí a na poľskej strane sa opravilo ďalších viac ako osem kilometrov.

Dodávateľom stavby sa na základe verejného obstarávania stala spoločnosť Inžinierske stavby Košice.

Zmluva bola podpísaná v júni minulého roku a prvé stavebné práce sa začali na ceste 2. triedy medzi Kamienkou a Veľkým Lipníkom.

Šlo o úsek dlhý 11,3 kilometra s rozpočtovým nákladom takmer 900 000 eur.

Ďalším úsekom bola cesta medzi Spišskou Belou a Spišskými Hanušovcami s prieťahom cez obec Reľov. V tomto prípade išlo o 5,6 kilometra dlhý úsek, ktorý si vyžiadal 616 000 eur.

Na ceste 3. triedy medzi Červeným Kláštorom a Lechnicou boli práce vrátane nového živičného koberca ukončené tiež v tomto roku.

"V našej obci šlo o modernizáciu len krátkeho - 350 metrov dlhého úseku, ale ten bol v katastrofálnom stave," zhodnotil starosta Červeného Kláštora Štefan Džurný.

Obnovili dopravu cez horský priechod

Veľmi problémovým bol úsek cesty 3. triedy medzi Toporcom a Haligovcami, tu cestári zmodernizovali úsek viac ako sedem kilometrov s rozpočtovým nákladom 757 000 eur.

"Na tento úsek sme mimoriadne pyšní, pretože sme obnovili dopravu na horskom priechode Javor, ktorá bola v posledných rokoch kvôli havarijnému stavu cesty úplne uzavretá," dodal Kozák.

Celková výška preinvestovaných finančných prostriedkov dosiahla 3,8 milióna eur, z toho 2,3 milióna eur bolo použitých na slovenskej strane.

Prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja pritom tvoria 85 % z celkových výdavkov.

Projekt veľmi kladne hodnotí aj župan Malopoľského vojvodstva Marek Sowa, podľa ktorého modernizácia cestnej infraštruktúry prispeje najmä k rozvoju cestovného ruchu v regióne Pienin.

"Sme teraz pred spracovaním výzvy, ktorá by mala vyjsť v najbližších dňoch a 10,3 milióna eur by malo prísť do Prešovského samosprávneho kraja. Pripravujeme návrh a v ňom je zahrnuté aj pokračovanie v modernizácii cesty cez Veľkú Lesnú," dodal Kozák.

Na roky 2014 2020 majú cestári spolu s poľskými kolegami pripravený projekt, v rámci ktorého by sa obnovila cesta 2. triedy zo Spišskej Starej Vsi do Spišskej Belej vrátane horského priechodu Magura.

"Samozrejme chceme opraviť aj ďalšie úseky, ktoré dožívajú, máme ich strašne veľa," uzavrel Kozák.

utorok 18. 12. 2012 14:21 | tasr

Čítajte viac: http://poprad.korzar.sme.sk/c/6642330/n ... z2FQZQrpa2