Cestný priechod v Holíči sa zmenil na truck centrum

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Cestný priechod v Holíči sa zmenil na truck centrum

Odoslaťod aquila » 20. Dec 2012 10:58

V Brodskom už cestný priechod neexistuje. Na slovenskej a českej strane rozobrali pracoviská colnice krátko po zavedení Schengenského priestoru.

BRODSKÉ. HOLÍČ. Dva hraničné priechody s Českou republikou mala vo svojom katastri záhorácka obec Brodské, kým sa Slovensko nestalo súčasťou schengenského priestoru. Jeden, tzv. starý cestný priechod, bol v smere na Lanžhot, druhý bol na diaľnici. Diaľničný na D2 funguje, ale po starom sa už dávnejšie zľahla zem.

"Boli to len také unimobunky, na našej i českej strane," povedala starostka Brodského Anna Krídlová. Krátko po zavedení priestoru voľného pohybu osôb a tovaru obe strany pracoviská colnice rozobrali. "Teraz to tam je tak, ako keby hranica ani nikdy neexistovala," povedala Krídlová.

Diaľničný hraničný priechod Kúty-Brodské v smere na Břeclav je však v plnej permanencii. "Zastavujú tu kamióny pre mýto, sú tam oddychové zóny, reštaurácia, občerstvenie, predávajú tam diaľničné známky," povedala starostka Brodského. Viacerí ľudia z obce našli v prevádzkach zamestnanie, ktorého v prihraničnej obci nie je nazvyš.

"My sme radi takejto situácii na hranici s Moravou. Lebo my tu žijeme súdržne spolu a prekážalo nám rozdelenie spoločného štátu a potom inštalovanie priechodov. Bolo to pre nás neprirodzené," dodala Krídlová.

V Holíči objekt bývalého cestného hraničného priechodu v smere na Hodonín predali začiatkom tohto roka súkromnej spoločnosti. Na radnici sú s tým spokojní. "Bolo to síce až v siedmom či ôsmom kole ponukového konania, nikto to v začiatku nechcel, ale sme jedni z mála, ktorým sa to vôbec podarilo predať," povedal primátor Holíča Zdenko Čambal.

Majetok, ktorý prešiel spod správy štátu na mesto, podľa jeho slov chátral. "Teraz tam je truck centrum, parkovanie, ubytovanie i stravovanie pre kamionistov. Spoločnosť objekt postupne opravuje a modernizuje," dodal primátor Holíča.

pondelok 17. 12. 2012 7:50 | tasr

Čítajte viac: http://zahorie.sme.sk/c/6640131/cestny- ... z2FaJfg6RW
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 496
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.