Nemci budú môcť spoplatniť diaľnice cudzincom,odkázal Brusel

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Nemci budú môcť spoplatniť diaľnice cudzincom,odkázal Brusel

Odoslaťod aquila » 31. Okt 2013 11:32

ČTK | 31.10.2013 10:09

Spoplatnenie nemeckých diaľnic pre cudzincov by nebolo v rozpore s právom Európskej únie. Podľa spravodajskej televízie N - TV to na otázku nemeckého europoslanca za Zelených Michaela Cramera uviedol eurokomisár pre dopravu Siim Kallas.
Vytlač článok
Vytlačiť
Diaľnica, značka
Ilustračné foto
Autor: Ivan Majerský

Nemecké médiá uvádzajú, že tak odpadá hlavný argument odporcov mýta pre cudzincov a očakávaná koalícia konzervatívnej únie CDU/CSU a sociálnej demokracie (SPD) by mohla tento bod zaradiť do vládneho programu.

Spoplatnenie nemeckých diaľnic pre cudzincov presadzuje predovšetkým bavorská Kresťanská únia (CSU). Strana pred voľbami navrhovala, aby všetci používatelia diaľnic museli platiť mýto, Nemcom by sa ale o to znížila suma, ktorú odvádzajú na dani z motorového vozidla. Po voľbách zasa zaznel návrh, aby sa zaviedli všeobecné diaľničné známky, ktoré by Nemci dostávali po odvedení dane, kým cudzinci by si ich museli kupovať.

Od Kallasa teraz zaznelo vyjadrenie, ktoré model CSU podporuje. „Zníženie dane pre územne príslušných používateľov v zásade nepredstavuje… pri súčasnom zvýšení príslušných poplatkov za používanie (diaľnic) pre všetkých používateľov žiadnu diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti,“ uviedol Kallas v odpovedi pre Cramera, z ktorého citoval server časopisu Focus.

V minulosti sa však Európska komisia stavala k zavedeniu mýta pre cudzincov odmietavo. V auguste uviedla, že žiadna členská krajina nesmie znevýhodňovať cudzincov pri platení mýtneho voči svojim obyvateľom.

Spoplatnenie diaľnic pre cudzincov má medzi nemeckou verejnosťou veľkú podporu a patrilo medzi hlavné volebné ťaháky CSU. SPD sa k nemu ale stavia odmietavo. Focus minulý týždeň uviedol, že CDU/CSU a SPD sa na určitej forme mýta dohodli, zástupcovia sociálnej demokracie ale neskôr uviedli, že sa pozícia strán zatiaľ zjednotiť nepodarila.

Nemecko je poslednou veľkou európskou tranzitnou krajinou, kde vodiči osobných áut za jazdu po diaľniciach neplatia. Bezplatné diaľnice pre osobné autá sú aj v Dánsku, Estónsku, Fínsku, v Holandsku, Lichtenštajnsku, Luxembursku, Monaku a vo Švédsku.

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clano ... al-brusel/
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 493
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.